Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Horodło (woj. podkarpackie) - Średniowieczny zamek królewski (zniszczony

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
Średnia ocena: 2.7 na 5. Głosów: 20 2.5 stars
           
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
Średnia ocena: 3.9 na 5. Głosów: 14 4 stars
           
 


Opis i stan obecny


W Horodle na urwisku w dolinie Bugu stał kiedyś drewniany zamek broniący przeprawy przez tę rzekę. Z trzech stron otoczony był głęboką fosą (od wschodu płynął Bug), a z miastem łączył go drewniany most zbudowanym na wielkich palach. Do dzisiaj zachowały się tylko wały ziemne oraz fosa o wysokości dochodzącej do 6 m, przypuszcza się też, że znajdujący się na rynku miejskim stół kamienny z ławą i posągiem lwa może pochodzić z zamku. Zachowane resztki wałów nazywane są przez miejscowych "Wałami Jagiellońskimi" lub "Zamczyskiem". Zajmuje powierzchnię około 1 ha i jest mocno zarośnięte reoślinnością. Niestety grodzisko jest niszczone przez podmywanie wodami Bugu.


Plany i rekonstrukcje



Teren zamku na austriackiej mapie z XVIII wieku. Widać dwór starościński, który stanął na miejscu zamku


Zdjęcie lidar
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu zamku Horodło


Historia, wydarzenia


Pierwsza wzmianka o Horodle pochodzi z końca XIII wieku, jako wsi należącej do dóbr książęcych. Do Polski przyłączono ją w 1366 r. i wtedy powstał zamek, zapewne na miejscu starszego grodu (archeolodzy zaleźli ślady datowane na X-XIII wiek). Był siedzibą starostów horodeckich i miał za zadanie chronić nowo pozyskane tereny ruskie. W 1382 r. kronikarz Janek z Czarnkowa określa go jako jedną z "najznaczniejszych warowni na Rusi".
W 1413 r. na zamku Horodło odbył się zjazd rycerstwa i zawarcie Unii Horodelskiej, która doprowadziła do unii Polski i Litwy. Na jej podpisanie do Horodła przybył król Władysław Jagiełło i książę litewski Witold. Jedyny zachowany krótki opis obiektu pochodzi z 1639 r. Zamek był drewniany, posiadał budynek z basztą oraz wolnostojacą wieżę. Stał na kopcu nad Bugiem i już wtedy był opuszczony "bez stróża żadnego, który przed tym był". Z miastem połączono go drewnianym mostem na palach i bramą wjazdową. W 1706 r. został całkowicie zniszczony przez Szwedów. Po tym fakcie resztki zamku rozebrano i w 1765 r. na jego miejscu postawiono dwór starościński. Nie przetrwał on do XX wieku. W 1916 teren Zamczyska zaorano i oczyszczono z wszelkich zabytków ruchomnych. Mimo to badania powierzchniowe ujawniły szczątki naczyń glinianych, kafli oraz cegły palcówki.


Informacje praktyczne


KONTAKT
punktor brak

CZAS
punktor Oglądnięcie terenu zamkowego zajmuje ok. 15 min.

WSTĘP
punktor Wolny, ale dostęp może być utrudniony przez gęstą, wysoką roślinność.


Położenie i dojazd


Wschodnia cześć woj. lubelskiego. 20 km na północny wschód od Hrubieszowa, 75 km. na wschód od Zamościa. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N50.89177222°, E24.05066111°
format DM (stopnie, minuty):   50° 53.5063332'N, 24° 3.0396666'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 53' 30.38''N, 24° 03' 02.38''E 



Noclegi



Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Horodlo       Autor:  Magda      Data:  2017-08-20 09:49:56
    Jestem z Kobła ale Horodlo jest mi znane.To fakt ze te miejsca mają magie
  • Re: Horodlo       Autor:  Adam       Data:  2016-11-07 00:43:02
    Potwierdzam i zawsze będę tam przyjeżdżał..
  • Re: Re: Re: Re: moja rodzina pochodzi z Horodła       Autor:  Asia      Data:  2016-08-29 22:50:13
    Dziękuję wszystkim za wpisy   Horodło jest magiczne...   Dziękuję serdecznie za wspomnienie o Karolu Bojarskim i Wacławie a także o Stanislawie Bojarskiej zalozycielce Liceum.     Wszystkich Horodelców serdecznie pozdrawiam     Joanna  





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2022 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.