puste


Ikonka - zamek

RÓŻNOŚCIImprezy


XIX Turniej Rycerski w Iłży
01 maja 2016


Co kilka lat jeżdżę do Iłży i z przykrością muszę stwierdzić, że turniej mocno podupadł. Drugi dzień imprezy AD 2016 był najgorszy z czterech jakie odwiedziłem. Garstka rycerzy (w porównaniu z przeszłością), brak zespołów muzycznych, fatalna "wielka" bitwa. Gastronomia również słaba - brak dawnych podpłomyków, na stoiskach świetnych niegdyś nalewek. Nie można oglądać placu turniejowego z zamku górnego (wejście na skarpę zagrodzone). Za to więcej oglądających, więc trudno o dobre miejsce.
Nie wiem jak to możliwe, że impreza odbywa się po raz 19, a organizatorzy nie potrafią zapewnić dobrego nagłośnienia czy też odpowiedniej jakości nagrań i np. przy prezentacjach dawnych tańców bardziej słychać charczące głośniki niż muzykę. Albo, że nie dostrzegają faktu, iż publika stoi dookoła dużego placu i dla tych nieco dalej od środka też coś się należy - niestety wszystkie prezentacje rycerskie robiono w tym samym miejscu, dla garstki ludzi stojących przy samym środku.
Fabuła imprezy opierająca się na historii Mieszka I była skonstruowana dosyć bezmyślnie. Zamiast przeplatać wątki ciekawsze z nudniejszymi (np. walki z tańcami), to w pewnym momencie zaczęto zanudzać tymi tańcami raz za razem. Chyba wszystkie dzieciaki miały już tego dość, zaczęły zgodnie marudzić, z każdej strony słyszałem tylko "chodźmy już", "kiedy to się skończy". Ale jak tu odejść jak później nie będzie miejsca?
Na pochwałę zasługuje za to ekipa sokolników z Czech - to był naprawdę świetny występ, angażujący także publikę, pokazy na koniach (ale one są chyba co roku takie same) i strzały z armat.
Tak więc z przyjazdami do Iłży zrobię sobie przerwę na dłuższy czas...

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.