puste
 Ikonka - zamek

JAĆMIERZ
🏰 Średniowieczny dwór rycerski 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste
Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Jaćmierz (woj. podkarpackie) - Średniowieczny dwór rycerski (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
Średnia ocena: 2.4 na 5. Głosów: 14 2.5 stars
           
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
Średnia ocena: 3.2 na 5. Głosów: 9 3 stars
           
 


Opis i stan obecny


Jaćmierz to podsanocka miejscowość z bogatą historią, o której pamięć niestety już się zaciera. Dawne miasto posiadające niegdyś dwa przedmieścia, kościół, zbór kalwiński, obronną siedzibę rycerską i rezydencję dworską jest obecnie niewielką wsią. Dziś mało kto wspomina nawet o XVIII-wiecznym dworze, po którym zostały jeszcze ogrody i stawy, a co dopiero o dworze obronnym z XV wieku. Dlatego też trudno znaleźć jakiekolwiek informacje o tym obiekcie. Na szczęście wciąż funkcjonuje lokalna nazwa jednego ze wzgórz - "Zamczysko".
Wędrówkę rozpocząłem od strony ładnego, drewnianego kościoła (piękne wnętrze!), ponieważ Zamczysko miało leżeć za porośniętą drzewami górką, która leżała całkiem blisko. Jej szczyt jednak okazał się nie do przekroczenia z powodu krzaków, musiałem więc je obejść i gdy w końcu wszedłem w las błądziłem po kolejnych wzgórzach, których okazało się być kilka. Żadne jednak nie pasowało mi do miejsca po siedzibie obronnej i dopiero na końcu, już zrezygnowany natrafiłem na właściwe wzniesienie. Tylko ono miało spłaszczony szczyt i było z trzech stron otoczone stromizną (czwarta strona jest dla mnie zagadką, bo zasłania ją pas wysokich chwastów). Ponadto poniżej wzgórza płynie rzeczka i teren jest bardzo podmokły - na ścieżce musiano położyć drewniane bale. Miejsce na siedzibę obronną było więc znakomite.
Na Zamczysko prowadzą dwie ścieżki, jego zbocza i część szczytu nie są zbyt zarośnięte - głównie rosną tam wysokie drzewa. Na górze widać jakby płaską platformę, która została prawdopodobnie sztucznie wyrównana przed budową obronnej siedziby (jak wspomniałem, sąsiednie wzgórza nie były takie płaskie) a nieco w głębi w bardziej zarośniętej części lekkie ale charakterystyczne pofałdowania, w tym jedno większe wgłębienie - w tej okolicy musiał stać budynek dworu. Nie ma żadnych śladów po murach.
Jak się później okazało Zamczysko jest położone bardzo blisko miejsca po dawnym dworze z folwarkiem, do którego prowadzi całkiem dobra droga. I to jest właściwy sposób dotarcia do tego miejsca. Niecałe 5 minut drogi w las i jesteśmy przy Zamczysku!
Niestety nie można nic powiedzieć o wyglądzie dworu obronnego, w Jaćmierzy bo jest pomijany w fachowej literaturze. Przypuszczać należy, iż był obiektem murowanym i rozbudowanym wraz ze wzbogacaniem się rycerskiego rodu Jacimirskich, którzy z czasem stali się typową szlachta ziemiańską. Wspomina o nim natomiast Przemysław Dąbkowski opisując 100 lat temu tę rodzinę. Na podstawie starych dokumentów autor nad "obwarowanym dworem" w Jaćmierzu Fryderyka Jacimirskiego wyraźnie wyżej stawia siedzibę jego syna Jana w Niebieszczanach, którą nazywa "twierdzą". Obiekt ten posiadał fortyfikacje bastionowe, których najwyraźniej pozbawiony był dwór w Jaćmierzu, pozostając fortalicją starego typu.
Dosyć dziwne informacje podaje Juliusz Marszałek w swoim "Katalogu grodzisk i zamczysk". W Jaćmierzu miano jakoby poszukiwać grodziska wczesnośrednowiecznego, ale badania zakończyły się negatywnie. Ani słowa o Zamczysku, ani o siedzibie właścicieli miasta.

UWAGA! Z powodu niejasności co do opisywanego miejsca tekst wymaga weryfikacji!

Historia, wydarzenia


Jaćmierz wzmiankowany był już w 1390 roku jako własność niemieckiego rycerza Fryderyka Myssnara z Miśni. Wieś otrzymał od króla Władysława Jagiełły za zasługi wojenne. O prawa miejskie dla Jaćmierza wystarał się w 1437 roku jego syn, również Fryderyk zwany już Jacimirskim. Pełnił on funkcję miecznika sanockiego. Któremuś z Fryderyków należy więc przypisać budowę siedziby obronnej na Zamczysku. Jakie były dalsze losy fortalicjum, nie wiadomo.
Miasto w II poł. XVI wieku było własnością kasztelana przemyskiego Stanisława Drohojewskiego, w XVII Adama Bala, w XVIII kasztelana brzeskiego Śleszyńskiego, w XIX Leona Grotowskiego. W XVIII wieku lub wcześniej w Jaćmierzu istniał już nowy dwór z folwarkiem otoczony przez ładne ogrody, być może więc stare fortalicjum uległo zniszczeniu w burzliwym wieku XVII (w 1624 r. miasto spustoszyli Tatarzy), choć nie wykluczone że zostało opuszczone przez właścicieli znacznie wcześniej. Położenie na obronnym wzgórzu ograniczało jego rozbudowę i przystosowanie do nowożytnych funkcji rezydencjonalnych. "Zamczysko" stało się więc częścią rozległego terenu dworskiego. Nowy dwór przebudowano w XIX wieku, a w latach 60-tych XX wieku na jego miejscu postawiono niski blok mieszkalny (!), który stoi dziś opuszczony, a poniżej powstał PGR albo coś w tym rodzaju. W międzyczasie (1919 r.) Jaćmierz stracił prawa miejskie.


Informacje praktyczne

Wolny


Położenie i dojazd


Centralna cześć woj. podkarpackiego. 50 km na północny wschód od Rzeszowa. Zobacz na mapie.
Dojazd PKS-em z Sanoka.
Należy zapytać się o dojazd do tzw. "Kołchozu" - tak nazywa się miejsce po dawnym dworze.

BibliografiapunktorOgrody i parki województwa krośnieńskiego - Jerzy Piórecki
punktorFryderyk Jacimirski, miecznik sanocki. Studium historyczno-obyczajowe z XV wieku - Przemysław Roman Dąbkowski

Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Jaćmierz - Widok z zabagnionej ścieżki na Zamczysko Jaćmierz - Widok z dołu na Zamczysko Jaćmierz - Zamczysko odcięte od sąsiedniego wzgórza jakby fosą Jaćmierz - Płaska platforma na szczycie Zamczyska Jaćmierz - Widok na szczyt Zamczyska Jaćmierz - Szczyt Zamczyska. Po środku widać niski wał Jaćmierz - Większe wgłębienie na Zamczysku Jaćmierz - Szczyt Zamczyska Jaćmierz - Widok z Zamczyska w dół Jaćmierz - idok z Zamczyska w dół

Zdjęcia wykonane latem 2006

NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Zamczysko       Autor:  Henryk      Data:  2018-01-30 15:36:19
    Opisywane zamczysko nie znajduje się w lesie a jest ono obok lasu w postaci kępy drzew na tym samym wzgórzu, od strony wsi. Prowadzone były tam wykopaliska sondażowe ale wyników nie znam. Jeśli do nich nie wrócono to znaczy, że nie są perspektywiczne. Zapewne było to grodziszcze ziemno-drewniane i niewiele z nich pozostało.
  • Re: Zamczysko       Autor:  zbyszek      Data:  2016-04-07 23:51:39
    nie ma do Pana kontaktu!!!
  • Re: zamczysko w Jaćmierzu       Autor:  xxxxx      Data:  2014-06-14 08:36:28
    Dziwne światła nad zamczyskiem, zjawy, i paranormalne zdarzenia, nikt otym nie mówi? UFO podobno nawiedzało teren przy ruinach, chyba mało kto otym mówi. Ktoś zna incydenty paranormalne z zamczyskiem?

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.