Zamek Trójca

Trójca
Szlachecki dwór obronny

Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Trójca (woj. podkarpackie) - Szlachecki dwór obronny (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3.5 stars
Średnia ocena: 3.4 na 5. Głosów: 13

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3.5 stars
Średnia ocena: 3.4 na 5. Głosów: 8

       
    
 


Opis i stan obecny


Tereny bieszczadzkiej wsi Trójca, to jedno z tych miejsc, gdzie diabeł mówi dobranoc, choć w pobliżu znajduje się ośrodek wczasowy, dawniej dla komunistycznej elity (odprysk słynnego Arłamowa), obecnie dla chorych dzieci. A jednak na tym pustkowiu stał niegdyś dwór obronny oraz cerkiew. Warto wiedzieć, że niektóre źródła lokują dwór na terenie sąsiedniej wsi Jamna Dolna i sam początkowo błędnie go tam lokalizowałem (podziękowania za sprostowanie dla p. S. Krycińskiego).
Relikty dworu obronnego w Trójcy znajdują się na niewielkim wzniesieniu zwanym Zamczysko na prawym brzegu rzeki Jamninki. Tuż obok wpada ona do Wiaru i wydaje się że bardziej naturalne byłoby usytuowanie dworu w widłach obu rzek. Jednak skarpa dostatecznie broniła obiektu od północy i zachodu, a fosa od wschodu i południa. Dziś można zobaczyć, że część skarpy osunęła się do rzeki.
To co przetrwało na Zamczysku do XXI wieku nie wzbudza zainteresowania, bowiem z dala na powierzchni ziemi nie widać nic szczególnego. Dwa pagórki z potężnymi drzewami: lipą szerokolistną i dębem szypułkowym wyznaczają dwie basteje/bastiony ziemne. Łączy je zarośnięta fosa, przy której na końcu znajduje się coś co trudno mi zinterpretować. Wg prof. J. Pióreckiego, biologa inwentaryzującego założenia parkowe na Podkarpaciu, jest to pozostałość baszty. Sęk w tym, że obecnie jest to lej z gruzem kamiennym, naprzeciwko ziemnej bastei po drugiej stronie fosy. Badacz ten widział jednak obiekt kilkadziesiąt lat wcześniej na pewno w innej postaci. Obecnie jest tylko wspomniany lej o średnicy ok. 8 m, jakby po wybuchu. Być może miejsce zostało po prostu rozkopane. Idąc w lewo ku natrafimy na najciekawszy element reliktów zameczku w Trójcy. Jest to częściowo już zasypana piwnica o wymiarach 6,5x9 m wybudowana z kamienia z domieszką cegły palcówki i zendrówki. Piwnica posiada 2 zrujnowane otwory okienne i dziurę, przez którą można się do niej dostać, a w środku znajduje się kamienny słup oraz sklepienie kolebkowe. Wejście prowadziło od północy i miało formę szyi. Położenie piwnicy wskazuje, że budynek mieszkalny zbudowano wzdłuż zachodniej skarpy. Obok J. Piórecki widział jeszcze ślady po drugiej baszcie, ale ja już ich nie dostrzegłem.
Niestety część Zamczyska została zniwelowana po wojnie podczas budowy drogi do Arłamowa.

ozdoba
Mikołaj Ossoliński
Z opisywanym dworem obronnym w Trójcy wiąże się legenda o szlachcicu Brzezińskim, który więził tu swoje kochanki. Powstała ona na kanwie autentycznych wydarzeń. W połowie XVII wieku znany na cała okolicę morderca, okrutnik i rozpustnik Mikołaj Ossoliński herbu Topór więził tu swoją drugą żonę Katarzynę Starołęską, głośno było także o jego haremie, który utrzymywał w swoich dobrach rybotyckich. Ślub z Katarzyną wziął z czystego wyrachowania, posag w wysokości 80 tys. zł. był jak na owe czasy bardzo duży i tak zepsuty człowiek nie mógł nim pogardzić. Żonę traktował jak niewolnicę: trzymał ją pod kluczem, bił, kazał wywozić z miejsca na miejsce i znęcać się nad nią, nie dopuszczał do praktyk religijnych. Zyskał za to wyroki banicji i infamii, którymi się nie przejmował, bo za inne przestępstwa miał ich już kilka. Dopiero po 14 latach gehenny Katarzyna dostała okazję wyswobodzenia i zemsty. Gdy Ossoliński był zmuszony wyjechać z żoną do Lublina na zjazd trybunalski, udało jej się porozumieć z krewnymi. Ustalono plan zabicia tyrana. Złapany w potrzask na próżno błagał o litość i próbował wykupić się szkatułą z 50 tys. zł. Został rozsiekany na kawałki. Ossolińska nie długo jednak cieszyła się wolnością, bo wkrótce pasierb Jerzy doprowadził do uznania ją za mężobójczynię i skazania na śmierć. Wyrok złagodzono na dożywotni pobyt w klasztorze w Zamościu.
Poza tym wiadomo, że do lochów w Trójcy, Mikołaj Ossoliński pojmał także dominikanina ks. Wulfanowicza, który zbierał czynsze dla klasztoru. Ponoć służba złożona z niewiernych mocno go torturowała. Podobnie stało się z następnym wysłanym zakonnikiem. Awanturnika pohamował dopiero wyrok śmierci i nakaz natychmiastowego wykonania przez starostę. Zmusiło to Ossolińskiego do pojednania się z dominikanami i wypłaty sporej sumy 15 tys. zł. odszkodowania.Plany i rekonstrukcje


Plan Zamczyska
Prowizoryczny plan Zamczyska w Jamnej Dolnej / Trójcy. 1 - piwnica, 2 - ziemna basteja/bastion z dębem szypułkowym, 3 - ziemna basteja/bastion z lipą szerokolistną, 4 fosa, 5 - lej po baszcie(?), 6 - rzekome miejsce po drugiej baszcie

Mapa Jamnej z XVIII w.
Fragment mapy Trójcy z założeniem dworskim z XVIII wieku. Widać, że dwór wraz z 4 oficynami jest otoczony murem, albo jakimś ogrodzeniem, które jest charakterystycznie wyprofilowane po wschodniej stronie, czyli tam gdzie zachowały się ślady ziemnych fortyfikacji. Po stronie wschodniej także znajdował się folwark. Od zachodu na Jamnince postawiono młyn.


Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Wieś założono w XV wieku, miała wspólnych właścicieli z pobliską Jamną (z którą jest mylona) - Rybotyckich. Aż do XIX wieku należała do klucza majątkowego z siedzibą w Rybotyczach. Od XVI wieku w rękach Korniaktów, Drohojowskich, Mikołaja Ossolińskiego, Mikołaja Wolskiego, Stanisława Sicińskiego. O dworze obronnym w Trójcy nic nie wiadomo. Jedyna wzmianka w dokumentach pochodzi z połowy XVII wieku i dotyczy zbójeckiego żywota Mikołaja Ossolińskiego, obiekt miał więc chyba podrzędne znaczenie. Budowę przypisuje się Korniaktom. W XIX wieku już nie istniał.


Zdjęcie lidar Jamnej Dolnej
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu dworskiego w Trójcy. 1 - piwnica, 2 basteje ziemne, 3 - rzeka Jamninka, 4 - droga, 5 - lejInformacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor Oglądnięcie terenu dworskiego zajmuje ok. 20 minut.

WSTĘP
punktor Wolny.Położenie i dojazd


Wschodnia cześć woj. podkarpackiego. 30 km na południowy - zachód od Przemyśla, 12 km południowy wschód od Birczy. Zobacz na mapie.
Dojazd wąską asfaltową drogą wg znaków na ośrodek wypoczynkowy w Trójcy. Na skrzyżowaniu w Trójcy skręcamy w lewo. Po lewej mijamy kapliczkę, a tuż za następnym mostem znajduje się Zamczysko.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N49.648529536°, E22.558838201°
format DM (stopnie, minuty):   49° 38.91177216'N, 22° 33.53029206'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   49° 38' 54.71''N, 22° 33' 31.82''E Bibliografiapunktor Łoziński Władysław - Prawem i Lewem
punktor Marszałek Juliusz - Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach
punktor Piórecki Jerzy - Zabytkowe ogrody i parki województwa krośnieńskiego
punktor Proksa Michał - Studia nad zamkami i dworami ziemi przemyskiej

Galeria zdjęć


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Trójca - Widok na obie fortyfikacje ziemne, na bliższej rośnie lipa, na dalszej dąb Trójca - Teren Zamczyska i pofałdowana część zachodnia z piwnicą Trójca - Nasyp Zamczyska od strony drogi Trójca - Widok na obie fortyfikacje ziemne, na bliższej rośnie lipa, na dalszej dąb Trójca - Bastion ziemny z lipą Trójca - Bastion z dębem Trójca - Fosa Trójca - Dziura z piwnicą Trójca - Osunięte do rzeki kawałki stoku Zamczyska Trójca - Dziura z murami piwnicy Trójca - Mury piwniczne Trójca - Inna dziura z murami piwnicy Trójca - Wnętrze piwnicy Trójca - Wnętrze piwnicy Trójca - Wnętrze piwnicy Trójca - Wnętrze piwnicy Trójca - Za fosą wzniesienie z lejem - miejscem po baszcie Trójca - Lej z gruzem kamiennym Trójca - Mury w lejuNoclegi


punktor Rybotycze - Agroturytyka, Rybotycze 62, tel. (016) 671 94 13
punktor Leszczawa Dolna - Agroturystyka - Leszczawa Dolna 107, tel. (016) 672 51 05, gsm 672 01 08

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Re: Szukanie korzeni rodzinnych       Autor:  bożena Misiak      Data:  2017-04-06 21:25:04
    Moja mama regina Przybyłowska nazwisko Hoffmann po Mężu. Jeżeli w Pani danych istnieje nazwisko Hoffmann to i tak nie dotyczy to mojej mamy. Poszukuję korzeni jej rodainy a więc osób o nazwisku Przybyłowscy lub wojciechowscy.
  • Re: poszukiwania , informacje       Autor:  Лещенко       Data:  2015-01-26 15:41:48
    Гамеляк Дмитрий Васильевич - Прадедушка   Гамеляк Йосип Дмитриевич - дедушка   Информаци­ю о них потеряны свидетельс­тва о рождении
  • Re: poszukiwania , informacje       Autor:  BOGUSIA      Data:  2011-12-27 19:03:38
    POSZUKUJE KORZENI RODZINNYCH MOJA BABKA ANNA KIŁOCZKO ZDOMU HAMELAK NAZWIZKO RODOWE PRABABKI WLADYKA JAMNA DOLNA

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.