Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Jawor (woj. dolnośląskie) - Średniowieczny zamek książęcy, później rozbudowany

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3 stars
Średnia ocena: 3.0 na 5. Głosów: 73

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
2.5 stars
Średnia ocena: 2.4 na 5. Głosów: 64

       
    
 


Opis i stan obecny


Olbrzymia bryła zamku w Jaworze stoi w południowo-zachodnim krańcu starego miasta nad Nysą Szaloną. Jednak, mimo że miasto jest przyjaźnie nastawione do turystów - są tablice informacyjne i znaki kierujące do różnych zabytków, to próżno szukać informacji o zamku. Nic w tym dziwnego, bo w obecnym stanie warownia chluby miastu nie przynosi i widać władze doszły do wniosku, iż lepiej pomijać milczeniem jej istnienie. Jest to karygodne zaniedbanie, ale z drugiej strony fundusze potrzebne do restauracji tak potężnego obiektu musiałyby być ogromne. Dla chcącego nie ma jednak nic trudnego (vide sukcesywny remont klasztoru w Lubiążu).
Widzimy więc obiekt w połowie opuszczony, w połowie zamieniony na mieszkania i zajmowany przez jakieś warsztaty, magazyny, punktu usługowe, a nawet instytucje publiczne. Całość jest szpetnie odrapana i przekształcona, wszędzie brud i śmieci, powybijane szyby etc.
ozdoba
Rezydencja godna cesarza
Starosta prowincji jaworsko - świdnickiej hrabia Otton von Nostitz podjął próbę upodobnienia zamku w Jaworze do rezydencji cesarskiej w Wiedniu. Trudno dziś stwierdzić na ile mu się to udało. Wiadomo, że długo nie cieszył się swoją rezydencją, bo wkrótce po zakończeniu prac zmarł. Zgromadził jednak w zamku cenną kolekcję starodruków i dzieł sztuki. Najcenniejsze egzemplarze przechowywane były na 3. kondygnacji skrzydła zachodniego. Należał do nich m.in. rękopis "O obrotach sfer niebieskich" Mikołaja Kopernika i biblia Jana Gutenberga. Jak wiadomo dzieło to było wpisane na indeks i za posiadanie groziły surowe kary. Nostitz kupił go pok. 1660 roku od czeskiego filozofa i biskupa sekty braci czeskich Jana Amosa Komensky'ego, wygnańca który korzystał z polskiej gościnności, a jak się później okazało był agentem szwedzkim i robił co mógł aby doprowadzić do rozbiorów Rzeczpospolitej. Z kolei katolicki ród Nostitzów był nastawiony bardzo życzliwie do Polski, wiadomo, że wcześniej wspierał Polskę własnym oddziałem podczas wojny trzynastoletniej. Rękopis pozostawał w zamku do śmierci Ottona. Jego syn Wenzel nie szczególnie doceniał jego wartość i wywiózł go do Pragi, gdzie przeleżał w bibliotece aż do XX wieku. W 1956 roku Czesi przekazali go Polsce.
Należy pamiętać, że wielkość, a głównie wysokość zamku nie można uznać za w pełni oryginalną. Jest to skutek nadbudów i przekształceń budowli trwających od połowy XVIII wieku przez Prusaków. Utworzone przez nich więzienie zatarło ślady ważnej warowni, najpierw piastowskiego księstwa jaworskiego, a potem jaworsko - świdnickiego, które przeszło pod władanie Czech (zamek w Jaworze zawsze był jego główną siedzibą).
O ponurej przeszłości, nie tylko więzienia ale i miejsca kaźni przypomina pomnik na dziedzińcu, upamiętniający bojowniczki ruchu oporu z Francji i Norwegii zamordowane na zamku przez Niemców. W ramach ówczesnej akcji zaprowadzania praworządności w Europie, oddziały Wehrmachtu deportowały jeńców na wschód. Kobiety głównie do Jawora, gdzie były męczone i zabijane wg standardów naszych postępowych i pacyfistycznych "przyjaciół" zza Odry. Po II wojnie św. komuniści kontynuowali tę tradycję - torturowali i mordowali na zamku żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Warownia jaworska była związana z Polską w sumie tylko przez 1,5 wieku, ale jej dzieje są o tyle ciekawie, że zaczynały się od niewielkiej wieży mieszkalno-obronnej, a zakończyły na wyjątkowo okazałym gmachu z kilkoma przybudówkami. Pierwotny budynek wieżowy miał wymiary zaledwie 6,3x7,6 m i zbudowany był z drewna na kamiennym fundamencie, ewentualnie na kamiennym przyziemiu. Obok stał jeszcze drewniany budynek gospodarczy, a całość otoczona była fosą i wałem. Miejsce po tej wieży zostało zlokalizowane na dziedzińcu, przy wspomnianym pomniku. Grubość murów wynosiła tylko 65 cm. Jednak jeszcze w XIII wieku postawiono większy budynek wieżowy, w całości murowany o rozmiarach 10x11m, a grubość muru wzrosła do 110 cm. Warownię otoczono następnie murem obwodowym sprzężonym z fortyfikacjami miejskimi. Na początku XIV wieku warownia składała się z głównego budynku od zachodu i gospodarczego od południa. Skrzydło zachodnie postawiona na planie prostokąta 25x10 m. Była to budowla piętrowa z 2 wielkimi salami o sklepieniu kolebkowym na parterze. Ściany zewnętrzne były równocześnie murem obronnym i miały aż 2,5 m grubości oraz strzelnice. Skrzydło południowe składało się z 6 pomieszczeń z osobnymi wyjściami na dziedziniec. Ten fakt jak i bliskość studni skłania do przypuszczeń, że był to budynek gospodarczy. Reszta zabudowy była drewniana. Wjazd do warowni nie zmienił się od XIII wieku i tak jak dziś prowadził od wschodu (od XIX wieku istniała podwójna brama, ponieważ skrzydło wschodnie poprzedzono wtedy parterową dobudówką z nową neogotycką bramą). Od miasta zamek oddzielała fosa i wał. W XVI wieku budowlę przystosowano do używania broni artyleryjskiej. Na przedłużeniu skrzydła południowego wzniesiono wielką basteję nadająca dziś zadziorności smutnej bryle zamku - więzienia. Niegdyś miała ona dwie lub trzy kondygnacje naziemne, w całości przystosowane do prowadzenia ognia z broni palnej. Dziś jest ona podwyższona, otwory strzelnicze zamurowane, a od wschodu przylega piętrowy budynek, lecz widać wyraźnie charakterystyczny mocno wydłużony kształt, identyczny jak w bastei miejskiej zwanej "Zamkiem Anioła" znajdującej się przy szkole niedaleko rynku. Widać, że obie powstały w tym samym czasie wg tego samego planu.
Następnie wzniesiono wysoką wieżę między skrzydłami zachodnim i południowym. Po umieszczeniu na niej zegara w końcu XVII wieku zwana była wieżą zegarową.
Dalszy stały rozwój zamku sprawił, że w II poł. XVI wieku plan całego założenia zyskał już podobny do dzisiejszą formę nieregularnego trójkąta z wewnętrznym dziedzińcem i ośmioboczną wieżą, a ostateczny kształt nadano 100 lat później podczas przebudowy barokowej. Wieżę zwano "zegarową" po umieszczeniu na niej zegara w końcu XVII wieku. Kolejne przebudowy, to już głównie zeszpecenia, nadbudowa istniejących budynków i dostawianie nowych od zewnątrz. W bryle zamku Jawor można dostrzec 2 inne obiekty wieżopodobne - cylindryczna na dziedzińcu mieszcząca klatkę schodową i czworoboczna na zewnątrz od północy. To późniejsze dobudówki, bez funkcji obronnych. W części wschodniej skrzydła południowego wyróżnia się budynek z wysokimi oknami, będący dawną kaplicą zamkową. Wejście do tego skrzydła z dziedzińca prowadzi przez portal z 1656 r.
Do rezydencji książęcej i starościńskiej w Jaworze należały także tereny od wschodu (cześć ul. Zamkowej i Chrobrego) stanowiące Podzamcze, a z drugiej strony w dole (ul. Dąbrowskiego) rozplanowane były ogrody zamkowe, dziś to miejskie targowisko.

Aktualizacja. Zamkiem zarządza Muzeum Regionalne. Można już zwiedzać jego fragment oraz wejść na 25-metrową wieżę z punktem widokowym. Na poddaszu znajduje się wystawa poświęcona historii zamku, twórczości regionalnych artystów oraz jaworskie losy rękopisu Kopernika "O obrotach sfer niebieskich".

Rekonstrukcja lub stary widok zamku jawor
Zamek na rycinie z 1887 r.



Plany i rekonstrukcje


Plan zamku jawor
Plan zamku Jawor wg J. Pilcha.
1 - brama wjazdowa w parterowej przybudówce z XIX w., 2 - baszta z klatką schodową, 3 - wieża zegarowa, 4- basteja, 5 - czworoboczna wieża, 6 - miejsce po pierwotnej wieży mieszkalno-obronnej, 7 - skrzydło zachodnie, 8 - skrzydło wschodnie, 9 - skrzydło północne, 10 - budynek dobudowany do bastei
Źródło: Leksykon Zamków w Polsce, L. Kajzer, S. Kołodziejski, J. Salm, Arkady 2002


Plan zamku jawor
Szwedzki plan Jawora z z XVII w., widok od zachodu. 1 - zamek, 2 - brama Bolkowska, 3 - klasztor bernardynów, 4 - brama Strzegomska, 5 - brama Legnicka, 6 - kościół św. Marcina, 7 - rynek, 8 - brama Złotoryjska, 9 - rzeka Nysa Szalona, 10 - rzeka Młynówka

Plan zamku jawor
Plan Jawora z 1868 r. Zamek pod nr 24 w narożniku południowo-zachodnim

Plan zamku jawor
Plan miasta od północy z ok. połowy XVIII wieku wg F. B. Wernera. Zamek zaznaczony


Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Pierwotna wieża mieszkalno-obronna, z której powstał z czasem zamek, zbudowana została w I poł. XIII w. Była to niewielka drewniana strażnica otoczona fosą i wałem przy brodzie na Nysie Szalonej. Istnieją hipotezy, że teren zamku zajmował gród już w IX stuleciu.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku jawor
Najstarszy widok Jawora z 1562 r. od strony dzisiejszej ulicy Głuchej autorstwa wrocławskiego malarza Jakuba Waltera. Zamek jeszcze bez wieży stoi po lewej stronie, między dwiema bramami. Widać najstarsze skrzydła południowe i zachodnie. Charakterystyczna jest nazwa miejscowości pisana po polsku - Jawor, a nie zniemczone "Jauer". Poniżej powiększenie

Rekonstrukcja lub stary widok zamku jawor

punktor 1224 r. - pierwsza wzmianka o jaworskiej warowni. Jednak istnienie jaworskiej kasztelanii i przypisywanie jej rycerzowi Radosławowi z Bolesławca, powtarzane za literaturą niemiecką, jest obecnie kwestionowane przez niektórych badaczy jako błędna interpretacja starego dokumentu
punktor 1241 r. - zniszczenie miasta i zameczku przez Mongołów wracających spod Legnicy. Warownię odbudowano
punktor 1274 r. - Jawor stał się stolicą odrębnego księstwa wydzielonego z księstwa legnickiego przez Bolesława II Rogatkę dla syna Henryka. Ówczesny zameczek został więc rozbudowany - przy drewnianej wieży mieszkalnej postawiono większą, murowaną.
punktor po 1280 r. - za panowania Bolka I zbudowano miejskie mury obronnych. Następnie fortyfikacje zamku (fosa i wał) zostały zastąpione grubym murem obronnym połączonym z fortyfikacjami miejskimi. Zamek zapewne też został rozbudowany, bo książę scalił swoje ziemie w rozległe księstwo jaworsko-świdnickie. Zamek jaworski był jego główną siedzibą w latach 1279-1287. W XIII-wiecznych dokumentach Bolko I zwany jest "książę Śląska", "książę z Jawora" i "pan na Jaworze".
punktor 1292 r. - przy okazji informacji o wybudowanym młynie pojawia się kolejna wzmianka o zamku
punktor 1301 r. - następnym księciem jaworsko-świdnickim został Bernard, syn Bolka I. Główną jego siedzibą był jednak Lwówek
punktor 1312 r. - po ponownym wydzieleniu księstwa jaworskiego dla Henryka I, władca ten panował już w miejscowym zamku, złożonym z dwóch prawdopodobnie 2-kondygnacyjnych budynków: zachodniego i południowego
punktor 1346 r. - po śmierci Henryka I, zjednoczonym ponownie księstwem jaworsko-świdnickim władał jego bratanek Bolko II Mały. Burgrabim zamku był Peczolde von Betschau, a od 1377 r. Gunther Rohnau
punktor od 1392 r. - po śmierci małżonki Bolka II - Agnieszki (Agnes) księstwo przeszło pod rządy czeskie. Jawor zyskał tytuł miasta królewskiego, a za zamku przez kolejnych 350 lat rezydował starosta, czyli naczelnik prowincji jaworsko-świdnickiej. Pierwszym był Benesz z Chuśnika

Rekonstrukcja lub stary widok zamku jawor
Panorama Jawora na miedziorycie Fryderyka Kühna z 1615 r. 4 - zamek, 11 - furta do zamkowych ogrodów. Obok 1 - kościół św. Marcina, 2 - wieża ratusza Poniżej powiększenie zamku

Rekonstrukcja lub stary widok zamku jawor


ozdoba
Bunt na zamku
15 maja 1527 roku w zamku Jawor doszło do głośnej awantury wywołanej przez dużą grupę chłopów z pobliskich Piotrowic. Domagali się oni uwolnienia protestanckiego kaznodziei, którego aresztowano z rozkazu starosty Hansa von Zedlitza za przejście z katolicyzmu na luteranizm i złamanie celibatu. Chłopi wdarli się do komnaty starosty uzbrojeni w długie noże i pobili zarówno jego jak i służbę. Prowodyrów zajścia ścięto w Świdnicy, reszta napastników ocalała dzięki wstawiennictwu burmistrza miasta. Mieszkańcy Piotrowic musieli się jednak ukorzyć przed starostą, idąc na klęczkach ze świecami w rękach od bramy strzegomskiej aż do zamku błagając o wybaczenie. Za karę nie mogli też używać sprawnych, naostrzonych noży przez okres 10 lat, stąd powiedzenie "ostry jak piotrowicki nóż".
Najnowsze badania traktują jednak część tej opowieści jako legendę i propagandę protestantów. W rzeczywistości powody buntu były inne - chodziło o wysokość pańszczyzny mieszkańców Piotrowic wobec feudała Fryderyka von Nimptsch. Spór miał być rozsądzony w Jaworze, lecz chłopi nie wierząc w pozytywny werdykt przybyli tłumnie na zamek i zaczął się tumult. Ponieważ był to okres wojny chłopskiej i różnych buntów, potraktowano ich łagodnie, nikt nie został ścięty, a najcięższą karą była banicja. Zakaz używania noży faktycznie zapadł.

punktor 1393 r. - w zamku Jawor odbyło się pierwsze posiedzenie sejmu prowincji
punktor 1408 r. - zakończono rozbudowę obiektu przez króla Czech Wacława IV. Skrzydło południowe zyskało trzecią kondygnację oraz kaplicę. Prawdopodobnie powstały też murowane zaczątki pozostałych skrzydeł, które później zamknęły dziedziniec ze wszystkich stron i baszty w murach obwodowych
punktor 1427 r. - pod Jawor podeszli Husyci. Zniszczyli okolicę, ale dobrze ufortyfikowanego miasta z zamkiem nie odważyli się zaatakować. Sytuacja powtórzyła się 2 lata później
punktor 1459 r. - w zamku gościł król Czech Jerzy z Podiebradu
punktor 1488 r. - wzmianka w ówczesnym dokumencie o kaplicy zamkowej pw. św. Jadwigi z dwoma ołtarzami
punktor 1490 r. - król czeski Władysław Jagiellończyk przyjął Jaworze hołd stanów miejskich. Uroczystość odbywała się najpierw na rynku, potem w zamku
punktor przełom XV/XVI w. - jako starosta wymieniony jest książę cieszyński i głogowski Kazimierz
punktor po 1510 r. - rozbudowa fortyfikacji miejskich oraz zamkowych. Warownię przystosowano do użycia broni palnej. Prócz fortyfikacji bastejowych otaczających zamek, powstała również zachowana do dziś w przekształconej postaci basteja na przedłużeniu skrzydła zachodniego
punktor 1527 r. - Jawor wraz całym Śląskiem przeszedł pod władanie austriackie (Habsburgów)
punktor 1572 - zakończono przebudowę warowni w stylu renesansowym, m.in. wybudowano wysoką wieżę w pustym dotychczas narożniku południowo-zachodnim i podwyższono istniejące budynki, w tym skrzydło zachodnie. Na zamku gościł elektor saski Albrecht von Wettin
punktor 1587 r. - zapiski mówią, że na zamku Jawor wystawnie podejmowano księcia legnickiego wraz z małżonką
punktor 1602 r. - cesarz Rudolf Habsburg sprzedał zamek stanom prowincji jaworsko - świdnickiej za 20 tys. talarów śląskich
punktor 1612 r. - rezydencję użytkował naczelnik prowincji(starosta) Casparowi von Wahrnedorf
punktor 1648 r. - podczas wojny 30-letniej warownia uległa spaleniu z prawie całym miastem podczas odbicia go z rąk szwedzkich przez Austriaków pod wodzą płk. Villaniego
punktor 1656 r. - kolejne zniszczenia w wyniku wielkiego pożaru
punktor lata 1663-65 - ówczesny starosta - hrabia Otto von Nostitz odbudował i rozbudował w stylu barokowym zamek, a raczej już rezydencję starościńską. Wieża wzbogaciła się o dzwonu, który zachował się do dziś. Widnieje na nim napis "Ave Mariae" i data 1665

Rekonstrukcja lub stary widok zamku jawor
Panorama Jawora z 1819 roku autorstwa C. F. Stuckarta. Zamek oznaczony

punktor 1673-1674 r. - wzmianka w dokumentach mówi, iż zamek jaworski prowadził sprzedaż piwa, a skrzydło południowe zyskało manierystyczny portal zachowany do dziś
punktor 1677 r. - teren należący do zamku został uszczuplony. Miasto odkupiło od starosty całe podzamcze wraz z ogrodami
punktor 1687 r. - w zamku jaworskim nocowała królowa Marysieńka Sobieska, będąc w drodze do Cieplic, gdzie udawała się na leczenie. Nocowała tu również w drodze powrotnej do Wilanowa. Dwór królowej składał się z 700 powozów i 1800 koni
punktor 1746 r. - po przejęciu Jawora przez Prusy, Fryderyk II nakazał urządzić w zamku szpital dla obłąkanych, a następnie również główne więzienie Dolnego Śląska. Przez następne 100 lat obiekt został znacznie przekształcony, szczególnie wnętrza. Skrzydła wschodnie i zachodnie nadbudowano, a przed wjazdem dodatkowo postawiono parterową przybudówkę z neogotycką bramą, przez która wchodzi się odtąd na dziedziniec, przebudowano południową część zamku, podwyższając ją i urządzając tam dalsze cele więzienne. Wieża zegarowa została wzniesiona na nowo w 1751 r., prawdopodobnie w celu lepszej kontroli więźniów
punktor lata 20-te XIX - w zamku wybuchł bunt przeciw trudnym warunkom panującym w tutejszym więzieniu
punktor poł. XIX w. - skrzydło południowe zostało całkowicie przebudowane
punktor lata 1888-1945 - więzienie w zamku przeznaczone zostało tylko dla kobiet
punktor 1945 r. - z maksymalnie przepełnionego więzienia (1555 kobiet z wielu krajów europejskich na 500 miejsc) rozpoczęto wywózki z obozu koncentracyjnego w Ravensbruck i więzienia w Aichach
punktor po 1945 - po wojnie zamek był zakładem pracy przymusowej
punktor 2004 r. - w Jaworze powstało Stowarzyszenie Zamek Piastowski
punktor 2012 r. - remont wieży i przyległych pomieszczeń
punktor 2013 r. - zarządzające zamkiem Muzeum Regionalne udostępniło turystom odremontowaną część południowo – zachodniego skrzydła zamku wraz z punktem widokowym na wieży

Rekonstrukcja lub stary widok zamku jawor
Rycina z panoramą Jawora z 1840 r. Zamek po lewej


Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorZamek Piastowski - ul. Zamkowa 1, Jawor

CZAS
punktor Oglądnięcie z zewnątrz wraz z obejściem dookoła zajmuje ok. 30 minut. Zwiedzanie udostępnionego fragmentu również ok. 30 minut.

WSTĘP
punktor Wolny na dziedziniec. Płatny do południowo – zachodniego skrzydła z punktem widokowym - 2 zł. Otwarte w miesiącach maj - październik od środy do niedzieli w godz. 12:00 i 15:00.


Rekonstrukcja lub stary widok zamku jawor
Zamek w Jaworze ok. połowy XIX wieku na starej pocztówce. Widok na skrzydło południowe z kaplicą po prawej



Położenie i dojazd


Centralno - północna część woj. dolnośląskiego. 17 km na południe od Legnicy. Zobacz na mapie.
Zamek stoi w południowo zachodnim krańcu dawnego Jawora, ok. 300 metrów od ratusza. Tuż obok jest przystanek PKS i duży parking przy drodze do Jeleniej Góry, ale nie warto od razu uciekać z miasta, bo rynek i zabytki Jawora są naprawdę warte oglądnięcia.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N51.04986667°, E16.19075278°
format DM (stopnie, minuty):   51° 2.9920002'N, 16° 11.4451668'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   51° 02' 59.52''N, 16° 11' 26.71''E 



Bibliografia



punktor Pacak Piotr - Kalendarium Historii Jawora
punktor Chorowska Małgorzata - Rezydencje średniowieczne na Śląsku. Zamki, pałace, wieże mieszkalne
punktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktor Guerquin Bohdan - Zamki śląskie
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Mazurska Teresa, Rachwalski Eugeniusz, Załęski Jerzy - Zamki Dolnego Śląska


Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Jawor - Skrzydło południowe, po prawej kaplica Jawor - Skrzydło południowe, widać basteję i wieżę zegarową Jawor - Widok  na basteję Jawor - Basteja Jawor - Widok od zachodu - basteja i pruska dobudówka z XIX w., a dalej wieża Jawor - Skrzydło zachodnie Jawor - Wieża od północy Jawor - Skrzydło wschodnie z  przybudówką i pruską neogotycką bramą z XIX w. Jawor - Brama wjazdowa Jawor - Wieża zegarowa na dziedzińcu Jawor - Dziedziniec
Zdjęcia wykonane: latem 2006


Materiały wideo


Zamek piastowski w Jaworze z drona



Noclegi



punktor Jawor - Hotel Jawor, ul. Staszica 10, tel. (0..76) 871-06-24
punktor Jawor - Hotel Sportowy, ul. Parkowa 7, tel. (076) 870-21-41
punktor Jawor - Motel, ul. Dąbrowskiego 15, tel. (076) 870-29-39
punktor Jawor - Internat przy PCKZ, ul. Starojaworska 7, tel. (076) 870-28-39
punktor Jawor - Camping, ul. Myśliborska 15, tel. (076) 870-38-13

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Brakuje zdjęcia w Historii       Autor:  zamki.res.pl      Data:  2016-05-05 13:30:06
    dziękuję, poprawione
  • Brakuje zdjęcia w Historii       Autor:  Anonim      Data:  2016-05-05 11:58:41
    W kodzie strony wkradł się błąd i niestety nie wyświetla się zdjęcie "Rekonstrukcja lub stary widok zamku jawor" z podpisem "Najstarszy widok miasta z 1562 r. Zamek jeszcze bez wieży stoi po lewej stronie, między dwiema bramami" -
    http://zamki.res.p­l/foto10/jawor-r3.jp­g
  • znane       Autor:  Anonim      Data:  2012-01-08 22:34:23
    piekne miasteczko turystyczne ,tylko trzeba zainwestowac.,zreszt­a moje rodzinne.





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2023 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.