Możesz ocenić: Kalisz (woj. wielkopolskie) - Średniowieczny zamek królewski (zniszczony)
Opis i stan obecny
W obrębie miejskich fortyfikacji Kalisza, w północno-wschodniej jego części stał niegdyś zamek.
Wiadomo, że od czasu fatalnego pożaru w I połowie XVI wieku nie posiadał on zbyt dużych funkcji obronnych, ale wcześniej także raczej ważniejsze były funkcje rezydencjonalne dla wielkopolskich dygnitarzy: starosty generalnego, wojewody, burgrabiego, a okresowo także dla polskich monarchów. Potężne miejskie mury i przeszkody wodne dawały bowiem wystarczające bezpieczeństwo.
Więzienie
W XVI wieku na zamku Kalisz funkcjonowało więzienie. Skazani nie byli jednak zamknięci jak to zwykle bywało w podziemiach, lecz w drewnianych komorach na powierzchni ziemi, które musieli wybudować sobie sami lub własnym kosztem. Wyrok odsiadywali tu m.in. zabójcy: A. Trampczyński i S. Kwiatkowski.
Do naszych czasów nie przetrwałby po nim ślad, gdyby archeolodzy nie odsłonili fundamentów (wzmocnionych współczesnym materiałem) jednej ze ścian.
Znajdują się one na terenie liceum im Asnyka, tuż przy przystanku autobusowym w centrum miasta
(brawa dla władz miasta za tablice informacyjne!). Jest to jedyna istniejąca murowana pozostałość po zamku, resztę nawet z piwnicami rozebrano w XIX wieku.
Zamek zbudowano z cegły na fundamentach kamiennych, na planie czworoboku z czterema skrzydłami o 3 i 4 kondygnacjach oraz wewnętrznym dziedzińcem. Początkowo nie posiadał wieży. Główny budynek znajdował się od północy i przylegał do miejskich murów obronnych.
Na przeciw głównej budowli znajdowało się skrzydło z bramą do miasta, a od zachodu w budynku o drewnianych podziałach wnętrz znajdowała się druga brama do gospodarczego przedzamcza zwanego też w literaturze przygródkiem.
Było ono otoczony murem, a w jego obrębie znajdowała się jedna z wież miejskich. Brama główna zamku poprzedzona była mostem zwodzonym umieszczonym ponad fosą powstała z odnóg rzeki Prosny.
Ocenia się, iż zamek do czasu wspomnianego pożaru posiadał około 45 komnat, powierzchnię ok. 2000 m2, a wraz z przedzamczem zajmował stumetrowy odcinek miejskich murów obronnych.
Od II poł XVI wieku, po częściowej odbudowie, zamek w Kaliszu posiadał niewielką wieżę w narożniku północno-zachodnim, ale nigdy już nie odzyskał dawnego rozmiaru ani znaczenia. Wykorzystywano tylko wybrane skrzydła - te które były w przyzwoitym stanie, a w obrębie warowni funkcjonowała piekarnia, stajnia i więzienie.
Płaskorzeźba z kościoła Świętego Mikołaja w Kaliszu autorstwa A. Głębockiego. Przedstawia "machinę wyroczną" czyli gilotynę, ale przy okazji widać zamek (po prawej), miejskie mury obronne i Bramę Toruńską
Plany i rekonstrukcje
Plan zamku Kalisz z zaznaczonym na niebiesko odsłoniętym obecnie odcinkiem fundamentów. Odcinki w kratę to mury zaznaczone na planie z roku 1803. Część biała to przypuszczalny przebieg murów.
Dzisiejsze usytuowanie zamku w terenie. Czworoboczny obiekt po prawej to Brama Toruńska
Plan dawnego Kalisza na podstawie mapy A. Politalskiego z 1785 r. Zamek oznaczony
Plan dawnego Kalisza na podstawie mapy K.Nahajewicza z 1825 r. Zamek tu już nie istnieje, w jego miejscu stoi szkoła.
Rekonstrukcja zamku w Kaliszu sprzed pożaru wg T. Poklewskiego
Rekonstrukcja zamku w Kaliszu, źródło: "Kalisz poprzez wieki", Krystyna Dobak-Splitt, Jerzy Aleksander Splitt
Historia, wydarzenia
Zamek wybudowano z inicjatywy Kazimierza Wielkiego w I poł. XIV wieku. Wspomina o tym Jan Długosz. Budowa była wieloetapowa i trwała jeszcze w XV stuleciu. Początkowo był to czteroskrzydłowy obiekt, bezwieżowy z bramą od południa, zbudowany na planie czworoboku o wymiarach wg różnych badaczy: 40x50 m lub w przybliżeniu 46x46 m. Zamek był siedzibą starosty generalnego wielkopolskiego.
lata 1382-83 - Kalisz był miejscem bratobójczych walk między zwolennikami różnych kandydatów do polskiego tronu. Miasto było zdobywane, ale zamek nie.
Uratowany przez piekarza
W czasie walk o następstwo tronu po Ludwiku Węgierskim zamek kaliski był dwukrotnie celem ataku szlachty wielkopolskiej - zwolenników księcia mazowieckiego Ziemowita IV.
W końcu 1382 roku próbowano zdobyć go z zaskoczenia od strony zachodniej. Jak głosi legenda idący wcześnie rano do pracy piekarz z piekarni zamkowej zobaczył drabiny i rycerstwo piłujące otwór w bramie zawiadomił straż i napad się nie udał. Drugi atak był już poważniejszy. W styczniu roku następnego Bartosz z Odolanowa najechał zamek od strony miasta, a bronić go musiała kilkuset osobowa załoga, która otrzymała wsparcie od Piasta śląskiego Konrada Oleśnickiego. Warowni ponownie nie udało się zdobyć.
1394 r. - zachowany dokument mówi o pieniądzach przekazanych przez króla Władysława Jagiełłę staroście Sędziwojowi z Szubina na budowę zamku kaliskiego
1537 r. - wielki pożar zniszczył zamek, a głównie boczne skrzydła zachodnie i wschodnie. Powierzchnia użytkowa warowni została zmniejszona o ok. 2/3
1564 r. - ówczesna lustracja zawiera pierwszy zachowany opis zamku kaliskiego. Z dawnej czteroskrzydłowej bryły pozostała właściwie tylko część północna i południowa.
Zachodnia była bowiem zrujnowana, wykorzystywano tylko część jej dolnej kondygnacji, a część zastąpiono stajnią,
wschodnia została wypalona zupełnie. Od północnego zachodu stała niewielka wieża.
Dwie bramy prowadziły do miasta i do przedzamcza/przygródka. Główny budynek północny stał przy murach miejskich i miał 4 kondygnacje.
Na jego dolnych kondygnacjach znajdowały się obszerne sale nazwane "tanecznicami". Komnaty mieszkalne urządzono na dwóch najwyższych piętrach.
1628 r. - z kolejnej lustracji wynika, iż stan zamku polepszył się, ale nadal jest "podruinowany" i " wiele murów pustych". Głównym budynkiem stało się prawdopodobnie skrzydło południowe z bramą, przestało istnieć całkowicie pominięte w opisie przedzamcze. Być może na gruzach skrzydła wschodniego postawiono już nowy budynek, który jest wspominany w późniejszych dokumentach
Rezydencja królów
Na zamku kaliskim bardzo często przebywali królowie Kazimierz Wielki i Władysław Jagiełło. Szczególnie ten ostatni upodobał sobie Kalisz. W latach 1394-1433 był tu 27 razy, a od początku XV stulecia regularnie spędzał na zamku Wielkanoc. Wiele ważnych decyzji dla Wielkopolski i całego państwa zapadało właśnie w tej budowli.
lata 1655-60 - podczas "potopu" warownia straciła fortyfikacje i bramę
pocz. XVIII w. - kolejna wojna północna mocno pogorszyła stan zamku
lata 1726-30 - postanowiono odbudować warownię, przeznaczając na ten cel 15 tys. złotych. Prawdopodobnie jednak wzniesiono tylko nowy budynek na dawnym skrzydle wschodnim
1789 r. - ówczesna lustracja mówi, iż zamek był opuszczony i w ruinie. Wykorzystywano tylko budynek od wschodu w którym mieściła się kancelaria i archiwum grodzkie 1792 r. - wielki pożar zniszczył ostatecznie zamek
1803 r. - teren miejski wraz z ruiną zamku Kalisz oddano w wieczystą dzierżawę Fryderykowi Wiedermanowi, twórcy loży masońskiej - "Hesperus". Później właścicielami byli kolejno: chirurg, winiarz i z powrotem miasto
1819 r. - na części terenu zamkowego postawiono Szkołę Wojewódzką - dzisiejsze Liceum im. Adama Asnyka
1956 r. - pierwsza badania archeologiczne przeprowadzone przez W. Szenicowa
lata 80 XX w. - przeprowadzono kolejne badania archeologiczne pod kierunkiem Tadeusza Poklewskiego i wyeksponowano fundamenty jednej ze ścian zamku. Odnaleziono też fragmenty naczyń i kafli, monety, elementy uzbrojenia oraz narzędzia metalowe
Akwarela Władysława Kościelniaka z 1954 r. - próba rekonstrukcji Zamku w Kaliszu
Informacje praktyczne
ADRES I KONTAKT brak
CZAS Oglądnięcie reliktów zamku zajmuje niecałe 10 minut.
WSTĘP Wolny, choć fundamenty są ogrodzone.
Widok z makiety Kalisza z przełomu XVI i XVII w. znajdującej się w Muzeum. Zrujnowany zamek, obok niego Brama Toruńska, a za rzeką Przedmieście Stawiszyńskie
Źródło: Zdjecie z serwisu www.stary.kalisz.pl
Położenie i dojazd
Południowo-wschodnia część woj. wielkopolskiego. 132 km na południowy-wschód od Poznania,55 km na południe od Konina. Zobacz na mapie. Do resztek zamku należy kierować się na płn.-wsch. od rynku ul. Zamkową. Na jej końcu, przy przystanku widać będzie fundamenty i tablice informacyjne.
Współrzędne geograficzne:
Otwórz w: Google Maps, Bing Maps, Openstreet Maps
format D (stopnie): N51.76439167° E18.09211944°
format DM (stopnie, minuty): 51° 45.8635002'N 18° 5.5271664'E format DMS (stopnie, minuty, sekundy): 51° 45' 51.81''N 18° 05' 31.63''E
Bibliografia
Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
Olejnik Karol - Grody i zamki w Wielkopolsce
Pietrzak Janusz - Zamki i dwory obronne w dobrach prowincji wielkopolskiej
Dobak-Splitt Krystyna, Splitt Jerzy Aleksander - Kalisz poprzez wieki
Galeria zdjęć
Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.
Zdjęcia wykonane: latem 2005
Noclegi
Kalisz - ul. Legionów 15-17, tel. (062) 753 08 23 (64 zł/za 2 os., blisko centrum - polecam!)
Kalisz - Dyonizy V.J., ul. Łódzka 29, tel. (062) 757 46 50
Kalisz - Hotelik Rendez Vous, ul. Słowiańska 3, tel. (062) 768 01 10
Kalisz - Camping-stanica harcerska, ul. Wypoczynkowa
Szałe k. Kalisza, ul. Kaliska 80, tel. (062) 761 45 10
Żelazków - Zajazd Noce i Dnie, Russów 71, 62-817 Żelazków. tel. (062) 769 13 96, gsm 501 516 137 (50zł/2os.)
Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych.
Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!
Miniforum
Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.
Na Zawodziu (najstarsza część Kalisza) zrekonstruowano dawny gród, więc warto go odwiedzić,
Re: Kalisz - wiele ciekwych zabytków Autor: kika Data: 2009-01-21 18:26:04
Kalisz i okolice są godne do zwiedzenia. Ten ktoś kto zaproponował Pabianice chciał się tylko pochwalić. W samym Kaliszu można dużo zwiedzić,tylko trzeba się orientować, w końcu to najstarsze miasto w Polsce. Można obejrzeć kawałek muru zamku koło LO Asnyka, samo LO jest zabytkowe potem katedra św.Mikołaja itd... Więc nie osądzaj czegoś czego do końca nie zwiedziłes...
Re: To już lepsze Pabianice Autor: bekaz Data: 2006-11-08 04:52:02
Ha, ha! Co z tego, że jest w Pabianicach zamek! W środku pusty, głowna sala na piętrze niby z odtworzonymi XIX-wircnymi malowidłami,ale tak potwornymi, że zęby bolą
(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.
Wykryto blokadę reklam :-(
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis historyczno-krajoznawczy. Nie finansuje nas żadna firma ani instytucja. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz nasze dalsze funkcjonowanie i aktualizację informacji.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).