Ikonka - zamek

KAMIENNA GÓRA
🏰 Dwa zamki: średniowieczny książęcy oraz renesansowy Grodztwo 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku Kamienna GóraOcena


Możesz ocenić:
Kamienna Góra / dolnośląskie - Renesansowy zamek szlachecki Grodztwo, przebudowany w pałac

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.7 na 5. Głosów: 47
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.6 na 5. Głosów: 40
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera z achowany zamek w Kamiennej Górze zwany kiedyś Grodztwo stoi na łąkach nad rzeką Bóbr. Jest to jeden z wielu zabytków dolnośląskich, które skazane zostały na zagładę za swoje niemieckie pochodzenie. Obiekt popadał stopniowo w ruinę po II wojnie św., przeszedł wielki pożar w latach 60-tych i przez cały ten czas nikt nie próbował chociażby zabezpieczyć resztek murów. Zwykle pomija się milczeniem fakt, iż za przyzwoleniem władz, zamek został zdewastowany i doszczętnie okradziony przez mieszkańców miasta. Do dzisiaj mają oni do niego dość dziwny stosunek, jedna osoba zapytana o drogę twierdziła, że w Kamiennej Górze nie ma żadnego zamku, a inna przypomniała sobie o nim dopiero po namyśle. Za to przy ruinach kilka osób opowiadało jak to w dzieciństwie pływali w fosie zamkowej, o posągach w kształcie lwów przed wejściem i ogólnie jak piękny był to obiekt. Niestety obecnie można zobaczyć już tylko walące się resztki murów z oknami, o wysokości dochodzącej do ok. 13 m. Po wodzie w fosie nie ma śladu, a dawne fortyfikacje są mało czytelne. Także z parku nie wiele zostało, choć nadal można zobaczyć stuletnie lipy i dęby. Aż trudno uwierzyć, że kiedyś była to jedna z największych siedzib szlacheckich na Dolnym Śląsku, otoczona bastionami.
Drugi zamek nie istnieje już od blisko 600 lat. Stał na skalistym wzgórzu u ujścia rzeki Zadrny do Bobru. Nie wiele wiadomo o tej warowni, ale najprawdopodobniej była to kamienna strażnica (w starych dokumentach pojawia się nawet nazwa Stróża) strzegąca szlaku handlowego z Czech do Polski.Historia

Powrót na górę strony

Ozdobna pierwsza litera pierwszy zamek wzniósł w końcu XIII w. książę Bolko I na wzgórzu, na którym stał kiedyś stary gród. Drugi zamek, założony kilkaset metrów dalej miał swój początek w dworze, którego daty budowy nie znamy. Być może postawił go na przełomie XV i XVI w. Hans Schaffgotsch z Chojnika. Rozbudowa do potężnego zamku bastionowego nastąpiła w II poł. XVI w.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku kamiennag
Zamek po przebudowie w II poł XIX w.
Źródło: Zamki i Pałace Śląska w litografii XIX w. Wydawnictwo W. Bagiński

punktorlata 1285-1295 - powstał pierwszy zamek zwany Stróżą. Osada targowa przy zamku została przekształcona w miasto
punktor1426 r. - podczas wojen husyckich zamek jaki i miasto zostały zniszczone. Zamku już nie odbudowano
punktorlata 1565-1588 - istniejący dwór nad Bobrem stojący poza ówczesnym miastem, został przebudowany w renesansowy zamek przez ród Schaffgotschów. Miał on kształt czworoboku z wieżą i wewnętrznym dziedzińcem z arkadowymi krużgankami. Bezpieczeństwo rezydencji zapewniał mur obwodowy z bastionami i fosą

Rekonstrukcja lub stary widok zamku kamiennag
Widok zamku Grodztwo (Krappelhof) z lat 1744-55 na rycinie F.B. Wernera
Źródło: Rezydencje średniowieczne na Śląsku, Małgorzata Chorowska, Wrocław 2003

punktorprzełom XVI i XVII w. - Kamienna Góra na krótko przeszła w ręce von Schindelów, a następnie von Dyhrnów
punktorXVII w. - zamek przejęli Promnitzowie
punktorpoł. XVIII w. - właścicielami został ród Stolberg-Wernigerode
punktorXIX w. - zamek został przebudowany na rezydencję pałacową
punktor1945 r. - zamek przejęły wojska sowieckie i o dziwo nie zniszczyły go. Później był siedzibą PGR-u
punktor1964 r. - zamek spłonął i od tego czasu stopniowo obraca się w kupę gruzu


Dostojni goście
W renesansowym zamku w Kamiennej Górze gościło wiele znamienitych osób. W 1813 roku był tu car Rosji Aleksander I i król Prus Fryderyk Wilhelm III. W pobliżu bowiem odbywała się koncentracja wojsk prusko - rosyjskich. W styczniu 1904 roku do zamku przybył cesarz Niemiec Wilhelm II z małżonką. Ta wizyta związana była ze ślubem hrabianki Armgardy Stolberg - Wernigerode z komandorem-podporucznikiem Oskarem hrabią von Platten zu Hallermund. Oprócz cesarza, który zasiadł na honorowym miejscu przy środku stołu, na przyjęcie zaproszono blisko stu hrabiów, baronów i wyższych oficerów wojskowych. Cesarz podarował młodym diadem wysadzany ciemnoniebieskimi kamieniami i brylantami oraz wazę z królewskiej fabryki porcelany, a jego świta srebrny talerz z dedykacją. Cesarska para opuściła pałac o godzinie 18.00 i wyruszyła specjalnie na tę okazję oświetloną lampami elektrycznymi drogą na dworzec kolejowy, skąd odjechała do Wrocławia.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku kamiennag
Drzeworyt przedstawiający zamek w XIX w. przed restauracjąLegendy

Powrót na górę strony

Ozdobna pierwsza litera legenda oparta na faktach mówi, że podczas wojny jaką toczył w XIV w. książę Bolko II z czeskim królem Janem Luksemburczykiem, Czesi zajęli gród wraz z pierwszym zamkiem. Bolko nie pogodził się jednak ze stratą ważnej warowni i postanowił odbić ją podstępem. Wiedział, że wrogowie będą potrzebowali paszy dla koni, zorganizował więc karawanę wozów z ukrytymi pod sianem wojami i wysłał ją w pobliże grodu. Tak jak się spodziewał pazerni Czesi napadli na karawanę i wprowadzili ją do miasta. Polacy błyskawicznie opanowali bramę i wpuścili resztę wojska Bolka, które z zaskoczenia po krótkiej walce opanowało gród i zamek.

Inne podanie głosi iż pierwotny zamek w miejscu dzisiejszych ruin pałacowych postawił jeszcze w XIII w. zakon templariuszy, który opuścił go w 1312 r. Nie ma na to jednak dowodów w źródłach.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku kamienna góra Rekonstrukcja lub stary widok zamku kamienna góra
Portale i brama zamkowa przed pożarem
Źródło: Zamki Śląskie, Bohdan Guerquin, Warszawa 1957


Wstęp

Wolny

Położenie i dojazd


Południowo-zachodnia cześć woj. dolnośląskiego. 18 km na zachód od Wałbrzycha, 27 km na południowy wschód od Jeleniej Góry. Zobacz na mapie.
PKS-em z Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Wrocławia i Legnicy. Pociągi od Kamiennej Góry jeżdżą tylko z Jeleniej Góry i tylko dwa. Z obu dworców należy iść w lewo, ulicą Bohaterów Getta, a nastepnie skręcić w prawo w ulicę Zamkową.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N50.79075556°,  E16.03621944°
format DM (stopnie, minuty):   50° 47.4453336'N,  16° 2.1731664'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 47' 26.72''N,  16° 02' 10.39''E Czas


Z dworców PKP i PKS do zamku idzie się ok. 15 min. Pobieżne oglądnięcie zajmuje ok. 25 min

BibliografiapunktorChorowska Małgorzata - Rezydencje średniowieczne na Śląsku. Zamki, pałace, wieże mieszkalne
punktorGuerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktorGuerquin Bohdan - Zamki śląskie
punktorKajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktorMazurska Teresa, Rachwalski Eugeniusz, Załęski Jerzy - Zamki Dolnego Śląska

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Kamienna Góra - Ruiny zamku Kamienna Góra - Ruiny zamku Kamienna Góra - Ruiny zamku Kamienna Góra - Ruiny zamku Kamienna Góra - Ruiny zamku Kamienna Góra - Ruiny zamku Kamienna Góra - Ruiny zamku Kamienna Góra - Ruiny zamku Kamienna Góra - Ruiny zamku Kamienna Góra - Ruiny zamku Kamienna Góra - Ruiny zamku Kamienna Góra - Ruiny zamku Kamienna Góra - Ruiny zamku
Zdjęcia wykonane: wiosną 2002Noclegi


punktorKamienna Góra - Hotel** Karkonosze, ul. Papieża Jana Pawła II 33, tel. (075) 744 22 30
punktor Kamienna Góra - Hotel** Krokus, ul. Parkowa 1b, tel. (075) 744 35 14
punktor Kamienna Góra - Hotel** Pan Tadeusz, ul. Legnicka 2e, gsm 603 484 797
punktor Lubawka - Hotel* Lubavia, pl. Wolności 14, tel. (075) 741 13 21
punktor Krzeszów - Pensjonat Betlejem, tel. (075) 742 33 24

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: zamek       Autor:  jezyn      Data:  2013-02-15 02:12:50
    od kilku dni przy zamku jest coś robione, może wie ktoś co??  
  • zamek       Autor:  witek      Data:  2013-02-03 17:47:08
    ten zamek powinien być odbudowany
  • zniszczenie zamku w kg       Autor:  emila      Data:  2011-12-12 16:32:19
    taki piękny zamek zniszczony!!!!   jak by się nie spalił to byśmy mieli zabytek a teraz ten kto go spalił niech go odnowił   przy najmniej ja tak uważam   zgodzę się z nn byście się wstydzili władze kg ja choć mam 13 lat   wiem coś o tych ruinach !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!­!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!­!!  

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.