Możesz ocenić: Kamienna Góra / dolnośląskie - Renesansowy zamek szlachecki Grodztwo, przebudowany w pałac
Opis
achowany zamek w Kamiennej Górze zwany kiedyś Grodztwo stoi na łąkach nad rzeką Bóbr. Jest to jeden z wielu zabytków dolnośląskich, które skazane zostały na zagładę za swoje niemieckie pochodzenie. Obiekt popadał stopniowo w ruinę po II wojnie św., przeszedł wielki pożar w latach 60-tych i przez cały ten czas nikt nie próbował chociażby zabezpieczyć resztek murów. Zwykle pomija się milczeniem fakt, iż za przyzwoleniem władz, zamek został zdewastowany i doszczętnie okradziony przez mieszkańców miasta.
Do dzisiaj mają oni do niego dość dziwny stosunek, jedna osoba zapytana o drogę twierdziła, że w Kamiennej Górze nie ma żadnego zamku, a inna przypomniała sobie o nim dopiero po namyśle. Za to przy ruinach kilka osób opowiadało jak to w dzieciństwie pływali w fosie zamkowej, o posągach w kształcie lwów przed wejściem i ogólnie jak piękny był to obiekt. Niestety obecnie można zobaczyć już tylko walące się resztki murów z oknami, o wysokości dochodzącej do ok. 13 m. Po wodzie w fosie nie ma śladu, a dawne fortyfikacje są mało czytelne. Także z parku nie wiele zostało, choć nadal można zobaczyć stuletnie lipy i dęby.
Aż trudno uwierzyć, że kiedyś była to jedna z największych siedzib szlacheckich na Dolnym Śląsku, otoczona bastionami.
Drugi zamek nie istnieje już od blisko 600 lat. Stał na skalistym wzgórzu u ujścia rzeki Zadrny do Bobru. Nie wiele wiadomo o tej warowni, ale najprawdopodobniej była to kamienna strażnica (w starych dokumentach pojawia się nawet nazwa Stróża) strzegąca szlaku handlowego z Czech do Polski.
Historia
ierwszy zamek wzniósł w końcu XIII w. książę Bolko I na wzgórzu, na którym stał kiedyś stary gród. Drugi zamek, założony kilkaset metrów dalej miał swój początek w dworze, którego daty budowy nie znamy. Być może postawił go na przełomie XV i XVI w. Hans Schaffgotsch z Chojnika. Rozbudowa do potężnego zamku bastionowego nastąpiła w II poł. XVI w.
Zamek po przebudowie w II poł XIX w.
Źródło: Zamki i Pałace Śląska w litografii XIX w. Wydawnictwo W. Bagiński
lata 1285-1295 - powstał pierwszy zamek zwany Stróżą. Osada targowa przy zamku została przekształcona w miasto
1426 r. - podczas wojen husyckich zamek jaki i miasto zostały zniszczone. Zamku już nie odbudowano
lata 1565-1588 - istniejący dwór nad Bobrem stojący poza ówczesnym miastem, został przebudowany w renesansowy zamek przez ród Schaffgotschów. Miał on kształt czworoboku z wieżą i wewnętrznym dziedzińcem z arkadowymi krużgankami. Bezpieczeństwo rezydencji zapewniał mur obwodowy z bastionami i fosą
Widok zamku Grodztwo (Krappelhof) z lat 1744-55 na rycinie F.B. Wernera
Źródło: Rezydencje średniowieczne na Śląsku, Małgorzata Chorowska, Wrocław 2003
przełom XVI i XVII w. - Kamienna Góra na krótko przeszła w ręce von Schindelów, a następnie von Dyhrnów
XVII w. - zamek przejęli Promnitzowie
poł. XVIII w. - właścicielami został ród Stolberg-Wernigerode
XIX w. - zamek został przebudowany na rezydencję pałacową
1945 r. - zamek przejęły wojska sowieckie i o dziwo nie zniszczyły go. Później był siedzibą PGR-u
1964 r. - zamek spłonął i od tego czasu stopniowo obraca się w kupę gruzu
Dostojni goście
W renesansowym zamku w Kamiennej Górze gościło wiele znamienitych osób. W 1813 roku był tu car Rosji Aleksander I i król Prus Fryderyk Wilhelm III. W pobliżu bowiem odbywała się koncentracja wojsk prusko - rosyjskich. W styczniu 1904 roku do zamku przybył cesarz Niemiec Wilhelm II z małżonką. Ta wizyta związana była ze ślubem hrabianki Armgardy Stolberg - Wernigerode z komandorem-podporucznikiem Oskarem hrabią von Platten zu Hallermund. Oprócz cesarza, który zasiadł na honorowym miejscu przy środku stołu, na przyjęcie zaproszono blisko stu hrabiów, baronów i wyższych oficerów wojskowych. Cesarz podarował młodym diadem wysadzany ciemnoniebieskimi kamieniami i brylantami oraz wazę z królewskiej fabryki porcelany, a jego świta srebrny talerz z dedykacją. Cesarska para opuściła pałac o godzinie 18.00 i wyruszyła specjalnie na tę okazję oświetloną lampami elektrycznymi drogą na dworzec kolejowy, skąd odjechała do Wrocławia.
Drzeworyt przedstawiający zamek w XIX w. przed restauracją
Legendy
egenda oparta na faktach mówi, że podczas wojny jaką toczył w XIV w. książę Bolko II z czeskim królem Janem Luksemburczykiem, Czesi zajęli gród wraz z pierwszym zamkiem. Bolko nie pogodził się jednak ze stratą ważnej warowni i postanowił odbić ją podstępem. Wiedział, że wrogowie będą potrzebowali paszy dla koni, zorganizował więc karawanę wozów z ukrytymi pod sianem wojami i wysłał ją w pobliże grodu. Tak jak się spodziewał pazerni Czesi napadli na karawanę i wprowadzili ją do miasta. Polacy błyskawicznie opanowali bramę i wpuścili resztę wojska Bolka, które z zaskoczenia po krótkiej walce opanowało gród i zamek.
Inne podanie głosi iż pierwotny zamek w miejscu dzisiejszych ruin pałacowych postawił jeszcze w XIII w. zakon templariuszy, który opuścił go w 1312 r. Nie ma na to jednak dowodów w źródłach.
Portale i brama zamkowa przed pożarem
Źródło: Zamki Śląskie, Bohdan Guerquin, Warszawa 1957
Wstęp
Wolny
Położenie i dojazd
Południowo-zachodnia cześć woj. dolnośląskiego. 18 km na zachód od Wałbrzycha, 27 km na południowy wschód od Jeleniej Góry. Zobacz na mapie.
PKS-em z Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Wrocławia i Legnicy. Pociągi od Kamiennej Góry jeżdżą tylko z Jeleniej Góry i tylko dwa. Z obu dworców należy iść w lewo, ulicą Bohaterów Getta, a nastepnie skręcić w prawo w ulicę Zamkową.
Współrzędne geograficzne:
format D (stopnie): N 50.79075556°, E 16.03621944°
format DM (stopnie, minuty): N 50° 47.4453336', E 16° 2.1731664' format DMS (stopnie, minuty, sekundy): N 50° 47' 26.72'', E 16° 02' 10.39''
Czas
Z dworców PKP i PKS do zamku idzie się ok. 15 min. Pobieżne oglądnięcie zajmuje ok. 25 min
Bibliografia
Chorowska Małgorzata - Rezydencje średniowieczne na Śląsku. Zamki, pałace, wieże mieszkalne
Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
Guerquin Bohdan - Zamki śląskie
Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
Mazurska Teresa, Rachwalski Eugeniusz, Załęski Jerzy - Zamki Dolnego Śląska
Zdjęcia
Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.
Zdjęcia wykonane: wiosną 2002
Z lotu ptaka
Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity
Noclegi
Kamienna Góra - Hotel** Karkonosze, ul. Papieża Jana Pawła II 33, tel. (075) 744 22 30
Kamienna Góra - Hotel** Krokus, ul. Parkowa 1b, tel. (075) 744 35 14
Kamienna Góra - Hotel** Pan Tadeusz, ul. Legnicka 2e, gsm 603 484 797
Lubawka - Hotel* Lubavia, pl. Wolności 14, tel. (075) 741 13 21
Krzeszów - Pensjonat Betlejem, tel. (075) 742 33 24
Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych.
Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!
Miniforum
Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.
Ostatnie wpisy
Re: zamek Autor: jezyn Data: 2013-02-15 02:12:50
od kilku dni przy zamku jest coś robione, może wie ktoś co??
zamek Autor: witek Data: 2013-02-03 17:47:08
ten zamek powinien być odbudowany
zniszczenie zamku w kg Autor: emila Data: 2011-12-12 16:32:19
taki piękny zamek zniszczony!!!!
jak by się nie spalił to byśmy mieli zabytek a teraz ten kto go spalił niech go odnowił
przy najmniej ja tak uważam
zgodzę się z nn byście się wstydzili władze kg ja choć mam 13 lat
wiem coś o tych ruinach !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.
Wykryto blokadę reklam :-(
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz jego dalsze funkcjonowanie.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).