Kąty Wrocławskie
Średniowieczny zamek książęcyOpis i stan obecny


Poza obrębem miasta, na mokradłach, stał kiedyś w Kątach Wrocławskich zamek chroniący przeprawę przez Bystrzycę. Zbudowany był na planie regularnego czworoboku i składał się z 2 prostopadle leżących budynków. Z pozostałych stron dziedziniec otaczał mur obwodowy. Do dzisiaj zachowały się tylko fragmenty fosy i wału. Można je zobaczyć w parku będącym częścią lasów doliny Bystrzycy.
Teren zamkowy leży przy budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, który stanął na dawnym przedzamczu, a nawet częściowo zajął miejsce warowni oraz stadionie, który usytuowano na łąkach zamkowych.

Zdjęcie lidar Kątów Wrocławskich
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu zamkowego w Kątach Wrocławskich. Z - miejsce po zamku, F - fosa, S - stadion, DK - dom kultury


Plany i rekonstrukcje


Plan Kątów z zamkiem
Plan miasta wg K. Bimlera, ze wzgórzem zamkowym poza jego obrębem
Źródło: Zamki Śląskie, Bohdan Guerquin, Warszawa 1957


Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Zamek postawił książę świdnicki Bolko I pod koniec XIII w., prawdopodobnie na miejscu starego grodziska. Budowa zbiegła się z nadaniem praw miejskich Kątom. Z 1298 roku pochodzi dokument wydany przez księcia na zamku w Kątach. W 1475 roku warownia została zniszczona. Odbudowano ją w nieco innym kształcie w 1498 r., posiadała wtedy 3 kondygnacje. W 1624 r. pożar miasta ostatecznie doprowadził zamek Kąty do ruiny. W tym stanie trwał do 1829 r. kiedy to rozebrano go całkowicie. W XIX wieku na miejscu zamku postawiono również już nieistniejący browar.


Stary widok zamku Kąty Wrocławskie
Widok miasta Kąty Wrocławskie w połowie XVIII w. wg F.B. Wernera, a poniżej zbliżenie na zamek z przedzamczem

Zbliżenie na zamek


Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor Oglądnięcie miejsca po zamku zajmuje ok. 10 minut.

WSTĘP
punktor Wolny.


Położenie i dojazd


Centralna cześć woj. dolnośląskiego. 21 km. na zachód od Wrocławia. Zobacz na mapie. Trzeba kierować się na GOKIS pod adresem ul. Zwycięstwa 23.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N51.03153056°, E16.77340556°
format DM (stopnie, minuty):   51° 1.8918336'N, 16° 46.4043336'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   51° 01' 53.51''N, 16° 46' 24.26''E Bibliografiapunktor Chorowska Małgorzata - Rezydencje średniowieczne na Śląsku. Zamki, pałace, wieże mieszkalne
punktor Guerquin Bohdan - Zamki śląskie
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Mazurska Teresa, Rachwalski Eugeniusz, Załęski Jerzy - Zamki Dolnego Śląska t.II


NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Pobyt Wakacyjny       Autor:  laluniaxbuziaczek      Data:  2008-01-28 19:53:48
    Ta...ja mieszkam w miejscowości kąty wrocławskie i popieram zdanie...tyle że z tego zamku już nic nie zostało poza dołem i kawałeczkiem muru :( szkoda
  • swietne opisany zamek, i narysowany       Autor:  gracja      Data:  2005-01-24 09:16:34
    moim zdaniem ten zamek w katach wroclawskich jest najbardziej opiany bardzo mi tez sie podoba jego wyglad oraz jego wnetrze mozna wyobrazic se jak kiedys bylo ................
  • Re: Pobyt Wakacyjny       Autor:  Olka      Data:  2004-08-23 15:19:21
    w wielu przypadkach (np. w Kątach) nie ma co odbudowywać, ale co do Chojnika masz rację. Bardzo mi się podoba Twój pomysł. Tylko kto da na to pięniądze??????

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.