pusteTelefon kontaktowy
punktorBiuro Obsługi Ruchu
Turystycznego PTTK
tel. (081) 881 00 46

Województwo: lubelskie / Powiat: puławski / Gmina: Kazimierz Dolny

Ikonka - zamek

KAZIMIERZ DOLNY
¤ Gotycki zamek królewski, później rozbudowany ¤

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku kazimierz
"O całości i pierwotnym kształcie zamku trudno dziś powziąć wyobrażenie, lubo znacznie z niego sterczą jeszcze zwaliska. Widać tylko, że nie był zbyt obszernym, a miał posadę nieforemną, zastosowaną do kształtu skały, na której go wzniesiono. [...] Została więc tylko ruina do niczego nieprzydatna, wielce jednak podnosząca malowniczą okolicę. Ściągała ona od dawna mnóstwo ciekawych, czego dowodem są liczne nazwiska wędrowców na kamieniach wyżłobione; niektóre z nich siedemnastego wieku nawet sięgają."
Tygodnik Ilustrowany, 1865 r.

Ocena


Możesz ocenić:
Kazimierz Dolny - Gotycki zamek królewski, później rozbudowany

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4 stars Średnia ocena: 3.9 na 5. Głosów: 62
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.6 na 5. Głosów: 54
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera zamek w Kazimierzu Dolnym, pieknym miasteczku nad Wisłą składa się z dwóch części:
Podziemne korytarze
W okolicy Kazimierza Dolnego znajdują się jeszcze 2 zamki - w Janowcu i Bochotnicy. Jak to zwykle bywa krążą legendy o podziemnych korytarzach prowadzących do obu zamków. W Bochotnicy miała bowiem zamieszkiwać Esterka, w której zakochał się Kazimierz Wielki i z zamku kazimierzowskiego wyprawiał się niepostrzeżenie tunelem na schadzki z nią. Janowiec natomiast tak jak i Kazimierz od XVI w. był siedzibą rodu Firlejów stąd połączenie między tymi zamkami. W tym przypadku tunel musiałby biec pod Wisłą.
okrągłej baszty (typowego stołpu) oraz właściwego zamku dolnego. Położona wyżej baszta oddalona jest o 200 metrów od zamku i tak do końca to nie wiadomo jaka była jej geneza. Zakłada się że to pozostałość strażnicy strzegącej przebiegającego tędy ważnego szlaku handlowego oraz urzędu celnego. Reszta tego założenia była już drewniano-ziemna i nic po nim nie zostało. Pięciokondygnacyjna baszta posiada zrekonstruowany krenelaż, ma 20 metrów wysokości i 10 średnicy, a grubość murów dochodzi do 4 metrów. Wejście znajduje się na wysokości 6 metrów. Obecnie służy jako wspaniały punkt widokowy, kiedyś natomiast pełniła także funkcję latarni rzecznej (palono na jej szczycie ogień) oraz więzienia.
Zamek dolny ma kształt nieregularnego czworoboku. Od północy czyli od strony Wisły posiada resztki oszkarpowanej kwadratowej wieży na planie kwadratu o boku 10 m, niezachowana mniejsza przypominająca wykusz znajdowała się od zachodu. W przyziemiu ceglanej wieży znajduje się sklep z pamiątkami. Duży dziedziniec otoczony jest murami obwodowymi. Tu odbywają się dziś różne imprezy a kiedyś znajdowała się bardzo głęboka studnia. W głębi dziedzińca mamy najbardziej interesującą część ruin czyli skrzydło mieszkalne, w którym zachowały się wysokie mury z otworami okiennymi. Całość otoczona jest wykutą w skale suchą fosą o szerokości dochodzącej do 8 m.
Turyści nie powinni zapomnieć o zajrzeniu do pobliskiego kościoła farnego, aby zobaczyć wiszący tam wspaniały żyrandol wykonany na bazie trofeum myśliwskiego pochodzący z sali zamkowej.
Obecnie zamek może wyglądać nieco inaczej, ponieważ zakończył się 4-letni okres prac konserwacyjnych.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku kazimierz
Widok Kazimierza (z zamkiem po lewej) od strony Puław. Akwarela Z. Vogla 1792 r.Plan
A - odkryte mury pierwotnego założenia, B - skrzydło mieszkalne, C - wolno stojąca baszta, D- kwadratowa wieża zamkowa
Źródło: Zamki w Polsce, Bohdan Guerquin, Arkady 1984


Historia

Powrót na górę

Ozdobna pierwsza litera pierwotny zamek czy też strażnicę wzniósł w końcu XIII lub na pocz. XIV w. Władysław Łokietek. Jego pozostałością jest samotna baszta. Właściwy zamek poniżej baszty postawił w I poł. XIV w. Kazimierz Wielki. Do budowy użyto miejscowego wapienia a w niektórych miejscach cegły. Zamek miał wtedy kształt zbliżony bardziej do owalu niż czworoboku (jak jest obecnie), składał się z grubych na 2 metry murów obwodowych z blankami otaczających dziedziniec, na którym stały niewielkie budynki, być może drewniane.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku kazimierz
Widok Kazimierza w roku 1811. Akwarela J. F. Piwarskiego
Źródło: Leksykon Zamków w Polsce, L. Kajzer, S. Kołodziejski, J. Salm, Arkady 2002

Nazwa miasta
Nazwa nie została nadana na cześć budowniczego zamku króla Kazimierza Wielkiego lecz księcia Kazimierza Sprawiedliwego, który w XII w. podarował tę okolicę siostrom norbertankom z podkrakowskiego Zwierzyńca. One to właśnie zmieniły poprzednią nazwę Wietrzna Góra na Kazimierz.

punktorXV w. - zamkiem zarządzał ród Grotów. Dokonali oni znacznej rozbudowy zamku: od strony zachodniej powstało skrzydło mieszkalne złożone z trzech kondygnacji oraz kwadratowa wieża mieszkalno-obronna od strony Wisły. Później Grotowie dobudowali jeszcze kolejne skrzydło mieszkalne przylegające do wieży oraz przecięli wzgórze zamkowe suchą fosą
punktor1509 r. - z nadania Zygmunta Starego zamek na blisko 150 lat stał się siedzibą rodu Firlejów
punktorprzełom XVI i XVII w. - Firlejowie rozpoczęli przebudowę zamku w stylu renesansowym, dodano m.in. attykę, nadbudowano skrzydła mieszkalne. Pracami kierowali najlepsi architekci jak Santi Gucci i Piotr Likiel. Stara baszta natomiast była wtedy wykorzystywana jako więzienie
punktor1644 r. - kolejnymi dzierżawcami zamku byli Radziwiłłowie, a po nich kolejno aż do XIX w.: Lubomirscy, Sapiechowie, Sanguszkowie i Czartoryscy
punktor1655 r. - podczas "potopu" Szwedzi zdobyli i spalili zamek
punktor1657 r. - także wojska księcia Rakoczego zniszczyły zamek
punktor1663 r. - wielki pożar Kazimierza dopełnił dzieła zniszczenia zamku
punktorpocz. XVIII w. - zamek na krótko odzyskał część dawnej świetności za panowania Augusta II Mocnego
punktorkoniec XVIII w. - zrujnowany zamek został opuszczony
punktorpocz. XIX w. - zaborca austriacki rozkazał wysadzić w powietrze część murów i
punktor18.04.1831 r. - na zamku miała miejsce potyczka powstańców listopadowych z wojskami rosyjskimi. Poległ w niej polski dowódca płk. Małachowski wieżę, ponieważ groziła ona zawaleniem
punktorlata 1958-60 - przeprowadzono badania archeologiczne po kierunkiem K. Sicińskiego
punktor2013 r. - zakończono prace rewaloryzacyjne, rozpoczęte w 2011 r. Odnowiono mury obwodowe, skrzydło mieszkalne i część wieży ceglanej. Obniżono również poziom dziedzińca oraz zamontowano instalację elektryczną, która zasila nocne oświetlenie ruin
punktorpaździernik 2014 r. - po trwającym ponad rok zwodzeniu turystów, zamek został w końcu udostępniony. Przez ten czas usunięto wiele usterek stwierdzonych po zakończeniu ubiegłorocznych prac, zabezpieczono nowo odkryte mury, wykonano kamienną opaskę wokół murów i odwodniono loch wieży.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku kazimierz
Widok spod łuku bramy wejściowej. Akwarela Z. Vogla 1792 r.


Widok spod łuku bramy na wieżę i Wisłę. Akwarela Z. Vogla 1792 r.


Wstęp

Płatny na wieżę i do zamku. Wspólny bilet kosztuje 2,20 zł (ulg. 1,60).

Położenie i dojazd

Powrót na górę

Zachodnia cześć woj. lubelskiego. 9 km na południe od Puław. Zobacz na mapie.
Dojazd pociągiem do Puław a stamtąd PKS-em lub autobusem miejskim nr 12. Zamek widać z daleka. Jadąc samochodem należy zaparkować gdzieś w centrum.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 51.32368611°,  E 21.95053056°
format DM (stopnie, minuty):   N 51° 19.4211666',  E 21° 57.0318336'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 51° 19' 25.27'',  E 21° 57' 01.91''


Czas


Zamek leży blisko centrum miasteczka, dojście trwa ok. 5 min. Pobieżne oglądnięcie zamku i wieży zajmuje ok. 30 min.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku kazimierz
Rysunek z Tygodnika Ilustrowanego 1865 r.


BibliografiapunktorGuerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktorJurasz Tomasz - Zamki i ich tajemnice
punktorKaczyńscy Izabela i Tomasz - Polska - najciekawsze zamki
punktorKajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktorSypkowie Agnieszka i Robert - Zamki i warownie ziemi mazowieckiej

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.


Kazimierz Dolny - Widok z drogi Kazimierz Dolny - Skrzydło mieszkalne od południa Kazimierz Dolny - Skrzydło mieszkalne od południa Kazimierz Dolny - Widok spod kościoła farnego Kazimierz Dolny - Zamek i stary przykościelny cmentarz Kazimierz Dolny - Skrzydło płn.-wsch. z bramą Kazimierz Dolny - Brama wejściowa Kazimierz Dolny - Widok z dziedzińca Kazimierz Dolny - Mury obwodowe i części mieszkalnej Kazimierz Dolny - Część mieszkalna zamku Kazimierz Dolny - Część mieszkalna zamku Kazimierz Dolny - Część mieszkalna zamku Kazimierz Dolny - Część mieszkalna zamku Kazimierz Dolny - Widok z części mieszkalnej na oddaloną basztę Kazimierz Dolny - Widok z dziedzińca na skrzydło z bramą i basztę Kazimierz Dolny - Mury zamkowe, baszta i Wisła Kazimierz Dolny - Skrzydło północne z ceglaną wieżą Kazimierz Dolny - Widok na basztę z nad Wisły Kazimierz Dolny - Baszta Kazimierz Dolny - Wnętrze baszty Kazimierz Dolny - Widok na okolicę zamku z baszty Kazimierz Dolny - Zamek widziany z baszty Kazimierz Dolny - Widok z baszty na Wisłę Kazimierz Dolny - Widok z baszty na Wisłę Kazimierz Dolny - Widok z baszty na Wisłę wieczorną porą Kazimierz Dolny - Widok z baszty na Wisłę wieczorną porą Kazimierz Dolny - Część mieszkalna wieczorną porą Kazimierz Dolny - Żyrandol z zamku wiszący w kościele
Zdjęcia wykonane: jesienią 2006Z lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


Noclegi


punktorKazimierz Dolny - Kwatery prywatne ul. Krakowska 3, tel. (081) 881 06 93
punktorKazimierz Dolny - Kwatery prywatne ul. Małachowskiego 7, tel. (081) 881 08 32
punktorKazimierz Dolny - Pokoje do wynajęcia ul. Góry 22/23, tel. (081) 881 02 35
punktorKazimierz Dolny - Pokoje Gościnne ul. Nadrzeczna 1, tel. (081) 881 08 46
punktorKazimierz Dolny - Pokoje do wynajęcia ul. Góry 25, tel. (081) 881 09 52
punktorKazimierz Dolny - Dom turysty PTTK, ul. Krakowska 59/36, tel. (081) 881 00 36
punktorKazimierz Dolny - Hotel na wodzie Dziunia - ul. Nadwiślańska, Statek "Dziunia" - tel. gsm 603 635 746
punktorKazimierz Dolny - Hotel Wenus - ul. Tyszkiewicza 25a, tel. - (081) 882 04 00
punktorKazimierz Dolny - Pensjonat Willa Słoneczna, ul. Szkolna 23A, tel. (081) 88 10 388

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1        oferta noclegowa 2

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: brunhilda       Autor:  Di      Data:  2013-09-05 04:41:56
    To chyba sie Pan włamał, 10 lat temu także były pobierane opłaty za wstęp. Festiwal odbywa się nadal.
  • Chyba zakradł się błąd       Autor:  Misiek      Data:  2012-05-13 14:23:30
    Pierwotny zamek czy też strażnicę wzniósł w końcu XIII lub na pocz. XVI w. Władysław Łokietek to tak długo żył ? ;)
  • Re: Re: Kazimierz Dolny miał klimat...Ale to juz bylo.       Autor:  Tishia      Data:  2012-03-01 22:28:41
    Widzę, że większość wpisów jest dosyć stara a szkoda.. sama lubię zamki i po nich łazić, a do Kazimierza co jakiś czas chętnie wracam, odwiedzam bliskich i za każdym razem nie mogę sobie odmówić smażonej rybki w mojej ulubionej Rybce.   Ale do tematu..   Z lubelskiego pochodzę, w Wawie mieszkam, aczkolwiek Warszawianką się nie czuję. Z tego, co obserwuję to nie tylko Warszawa przyjeżdża.. ale ceny.. iście wyższe niż warszawskie.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.