puste
 

Województwo: świętokrzyskie / Powiat: sandomierski / Gmina: Klimontów

Ikonka - zamek

KONARY
¤ Średniowieczny zamek rycerski (zniszczony) ¤

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku konary

Ocena


Możesz ocenić:
Konary - Średniowieczny zamek rycerski (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3 stars Średnia ocena: 2.9 na 5. Głosów: 10
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars Średnia ocena: 4.1 na 5. Głosów: 8
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera jeśli odwiedzający słynny zamek Krzyżtopór w Ujeździe mają czas, mogą udać się kilka kilometrów na południe do wsi Konary, gdzie znajdują się relikty znacznie skromniejszej, ale starszej warowni. Niewiele już z niej zostało, ale za to okolica, szczególnie wiosną, jest urocza z pięknym rozległym widokiem, czego brakuje położonemu na nizinie Krzyżtoporowi.
Zamek stał w północnej części wsi, na lessowym cyplu jednego z licznych w okolicy wzgórz. Jako budulec wykorzystano cegłę i miejscowe kamienie piaskowcowe. Nieznany jest jego wygląd, ponieważ nie prowadzono tu poważnych badań archeologicznych, ale najbardziej prawdopodobny jest regularny kształt na planie prostokąta. Zachował się widoczny z daleka okrągły kawałek muru, częściowo zasypana piwnica ze sklepieniem kolebkowym przedzielona filarem oraz leżący gdzieniegdzie gruz. Po wejściu na górę widać jeszcze mury w dziurze prowadzącej do tej samej piwnicy. Dostępny teren jest niewielki i jak to zwykle bywa pofałdowany. Cypel zamkowy odcięto od wzgórza fosą, która podobnie jak reszta warowni jest gęsto zarośnięta. Być może więc jakieś mury kryją się jeszcze pośród krzaków.
Trochę dziwi fakt, iż sąsiednia część wzgórza jest wyższa od cypla zamkowego, co nie sprzyjało obronności. Stąd właśnie rozciąga się ciekawy widok na okolicę, a wygląd szczytu świadczy chyba, iż są tam pozostałości okopów z czasów I wojny światowej (patrz ciekawostka).Plan


Plan zamku konary
Plan wzgórza zamkowego wg. A. Maraśkiwwicz z roku 1986

Plan zamku konary
Plan piwnicy wg pomiaru A. Maraśkiewicz z 1986 r.
Źródło: Zamki Polski południowo-wschodniej, M. Gosztyła, M. Proksa

Historia

Powrót na górę

Ozdobna pierwsza litera konarska warownia istniała na pewno w XIV wieku. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1355 roku przy okazji nadanie dziesięcin przez biskupa krakowskiego Bodzętę.
Bitwa pod Konarami
W dniach 16-25 maja 1915 roku miała miejsce polsko-rosyjska bitwa pod Konarami. Choć walki rozgrywały się na sporym obszarze wokół wsi, stąd dowodzono i stąd wyruszały wojska Józefa Piłsudskiego na poszczególne odcinki. Legioniści bohatersko walczyli z armią carską i odparli jej ataki, co upamiętnia pomnik we wsi, przy rozjeździe dróg. Niestety podczas walk ucierpiały mury zamkowe, z których zostało to co widać obecnie...
Później wymieniony jest dziedzic wsi Sięgniew (Sangnewo de Conari) herbu Rawa, syn Goworka, kasztelana radomskiego. Budowę zamku należy przypisać Sięgniewowi, ewentualnie jego synowi Grotowi wspominanemu w roku 1390, choć brak wtedy informacji o tutejszej siedzibie. Dopiero pod datą 1403 Jan Długosz pisze o castrum Konari przy okazji opisu zatargu o włości między Grotem a kasztelanem wiślickim Janem Ossolińskim z pobliskiego Ossolina. Właściciel Konar najechał jego dobra i zabił gospodarza. Nie był to podobno jedyny przestępczy czyn Grota, który miał parać się rozbójnictwem. Król Władysław Jagiełło skazał go na banicję, a zamek kazał spalić. Tak więc dzieje tej warowni mogą być dosyć krótkie, jednakże historycy niezbyt dają wiarę tej relacji Długosza. Nie jest też wykluczone, że zamek zniszczono a później odbudowano. Faktem jest, iż istnieje jeszcze wzmianka z roku 1416, gdy Jakub z Żurawicy przekazał Grotowi teren między zamkiem konarskim a lasem. Również to, że na początku XX wieku murów było jeszcze całkiem sporo, świadczyłoby że warownia przetrwała dłużej niż wynika to z zapisu Długosza.
Po Grocie, Konary dziedziczyli jego potomkowie. Dopiero w XVII wieku właścicielami byli Sołtykowie, a potem Krasińscy, Goniewscy, Bełdowscy, Gawrońscy i inni. Pierwsza badania rozpoznawcze na wzgórzu zamkowym przeprowadzono w latach międzywojennych, wtedy odsłonięto piwnicę.


Legenda

Powrót na górę

Ozdobna pierwsza litera zamek jest jakoby połączony podziemnym tunelem z zamkiem Krzyżtopór, choć ten powstał dopiero w XVII wieku...


Wstęp

Wolny

Położenie i dojazd


Wschodnia część woj. świętokrzyskiego. 7 km na południowy wschód od Ujazdu. 23 km na południowy zachód od Opatowa. Zobacz na mapie.
Jadąc od strony Krzyżtopora należy skręcić w prawo przy końcu wsi Konary obok pomnika. Dalej cały czas za główną drogą aż do końca nawierzchni asfaltowej. Przy następnym domu widać już tablicę informacyjną. Wzgórze zamkowe znajduje się na prawo, trzeba przejść ok. 50 m.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 50.68591944°,  E 21.36903611°
format DM (stopnie, minuty):   N 50° 41.1551664',  E 21° 22.1421666'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 50° 41' 09.31'',  E 21° 22' 08.53''


Czas


Pobieżne oglądnięcie z wejściem na sąsiednie wzgórze zajmuje ok. 20 min.

BibliografiapunktorKajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktorGuerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktorKuczyński Janusz - Zamki województwa kieleckiego
punktorGosztyła Marek, Proksa Michał - Zamki Polski południowo-wschodniej
punktorSypkowie Agnieszka i Robert - Zamki i warownie ziemi sandomierskiej
punktorWróblewski Sławomir - Zamki i dwory obronne woj. sandomierskiego w średniowieczu

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Konary - Zarośnięte wzgórze zamkowe od południa Konary - Wzgórze zamkowe. Na środku widać zachowany kawałek muru Konary - Dojście do zamku i wesoły piesek strzegący go Konary - Piwnica i kawałek muru Konary - Piwnica Konary - Piwnica z filarem
Konary - Widok z góry na kawałek muru i zasypaną piwnicę Konary - Odsłonięte mury piwnicy z góry Konary - Pofałdowany teren zamczyska Konary - Zachowany murek zamkowy
Konary - Zarośnięta fosa od południa Konary - Widok z sąsiedniego wzgórza. Po środku cypel z zamkiem Konary - Widok na okolicę

Zdjęcia wykonane: wiosną 2008Z lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


Noclegi


punktorUjazd - Hotel KRZYŻTOPÓR, 27 - 570 Iwaniska, tel. (015) 860 11 33

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1        oferta noclegowa 2

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

 • Re: piwnice       Autor:  Konradooo      Data:  2010-05-17 20:42:10
  jesli chodzi o legendy to jest pare ciekawych;)
 • piwnice       Autor:  Borsuk      Data:  2010-02-22 17:54:16
  czy te piwnice sa bezpieczne i jaka maja powierzchnie.oraz czy ma ktos cos zwiazanego z zamkiem i czy wiadomo cos o jakichs legędach
  Z gury dziekuje za odpowiedz i przepraszam za błedy i stylistyke
 • Re: PYTANIE DO AUTORA       Autor:  sowa      Data:  2008-06-12 07:22:13
  muchos gracias ,czekamy wiec na
  Chęciny i na Kryżtopór ,pozdrawiam

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.