
Możesz ocenić: Konary / świętokrzyskie - Średniowieczny zamek rycerski (zniszczony)
 eśli odwiedzający słynny zamek Krzyżtopór w Ujeździe mają czas, mogą udać się kilka kilometrów na południe do wsi Konary, gdzie znajdują się relikty znacznie skromniejszej, ale starszej warowni. Niewiele już z niej zostało, ale za to okolica, szczególnie wiosną, jest urocza z pięknym rozległym widokiem, czego brakuje położonemu na nizinie Krzyżtoporowi.
Zamek stał w północnej części wsi, na lessowym cyplu jednego z licznych w okolicy wzgórz. Jako budulec wykorzystano cegłę i miejscowe kamienie piaskowcowe.
Nieznany jest jego wygląd, ponieważ nie prowadzono tu poważnych badań archeologicznych, ale najbardziej prawdopodobny jest regularny kształt na planie prostokąta.
Zachował się widoczny z daleka okrągły kawałek muru, częściowo zasypana piwnica ze sklepieniem kolebkowym przedzielona filarem oraz leżący gdzieniegdzie gruz.
Po wejściu na górę widać jeszcze mury w dziurze prowadzącej do tej samej piwnicy. Dostępny teren jest niewielki i jak to zwykle bywa pofałdowany. Cypel zamkowy odcięto od wzgórza fosą, która podobnie jak reszta warowni jest gęsto zarośnięta. Być może więc jakieś mury kryją się jeszcze pośród krzaków.
Trochę dziwi fakt, iż sąsiednia część wzgórza jest wyższa od cypla zamkowego, co nie sprzyjało obronności. Stąd właśnie rozciąga się ciekawy widok na okolicę, a wygląd szczytu świadczy chyba, iż są tam pozostałości okopów z czasów I wojny światowej (patrz ciekawostka).
 Plan wzgórza zamkowego wg. A. Maraśkiwwicz z roku 1986
 Plan piwnicy wg pomiaru A. Maraśkiewicz z 1986 r.
Źródło: Zamki Polski południowo-wschodniej, M. Gosztyła, M. Proksa
| Historia | ![Powrót na górę]() |
 onarska warownia istniała na pewno w XIV wieku. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1355 roku przy okazji nadanie dziesięcin przez biskupa krakowskiego Bodzętę.
Bitwa pod Konarami
W dniach 16-25 maja 1915 roku miała miejsce polsko-rosyjska bitwa pod Konarami. Choć walki rozgrywały się na sporym obszarze wokół wsi, stąd dowodzono i stąd wyruszały wojska Józefa Piłsudskiego na poszczególne odcinki. Legioniści bohatersko walczyli z armią carską i odparli jej ataki, co upamiętnia pomnik we wsi, przy rozjeździe dróg.
Niestety podczas walk ucierpiały mury zamkowe, z których zostało to co widać obecnie...
|
Później wymieniony jest dziedzic wsi Sięgniew (Sangnewo de Conari) herbu Rawa, syn Goworka, kasztelana radomskiego.
Budowę zamku należy przypisać Sięgniewowi, ewentualnie jego synowi Grotowi wspominanemu w roku 1390, choć brak wtedy informacji o tutejszej siedzibie.
Dopiero pod datą 1403 Jan Długosz pisze o castrum Konari przy okazji opisu zatargu o włości między Grotem a kasztelanem wiślickim Janem Ossolińskim z pobliskiego Ossolina. Właściciel Konar najechał jego dobra i zabił gospodarza.
Nie był to podobno jedyny przestępczy czyn Grota, który miał parać się rozbójnictwem.
Król Władysław Jagiełło skazał go na banicję, a zamek kazał spalić. Tak więc dzieje tej warowni mogą być dosyć krótkie, jednakże
historycy niezbyt dają wiarę tej relacji Długosza. Nie jest też wykluczone, że zamek zniszczono a później odbudowano.
Faktem jest, iż istnieje jeszcze wzmianka z roku 1416, gdy Jakub z Żurawicy przekazał Grotowi teren między zamkiem konarskim a lasem. Również to, że na początku XX wieku murów było jeszcze całkiem sporo, świadczyłoby że warownia przetrwała dłużej niż wynika to z zapisu Długosza.
Po Grocie, Konary dziedziczyli jego potomkowie. Dopiero w XVII wieku właścicielami byli Sołtykowie, a potem Krasińscy, Goniewscy, Bełdowscy, Gawrońscy i inni. Pierwsza badania rozpoznawcze na wzgórzu zamkowym przeprowadzono w latach międzywojennych, wtedy odsłonięto piwnicę.
| Legenda | ![Powrót na górę]() |
 amek jest jakoby połączony podziemnym tunelem z zamkiem Krzyżtopór, choć ten powstał dopiero w XVII wieku...
Wolny
Wschodnia część woj. świętokrzyskiego. 7 km na południowy wschód od Ujazdu. 23 km na południowy zachód od Opatowa. Zobacz na mapie.
Jadąc od strony Krzyżtopora należy skręcić w prawo przy końcu wsi Konary obok pomnika. Dalej cały czas za główną drogą aż do końca nawierzchni asfaltowej. Przy następnym domu widać już tablicę informacyjną. Wzgórze zamkowe znajduje się na prawo, trzeba przejść ok. 50 m.
![GPS]() Współrzędne geograficzne:
format D (stopnie): N 50.68591944°, E 21.36903611°
format DM (stopnie, minuty): N 50° 41.1551664', E 21° 22.1421666' format DMS (stopnie, minuty, sekundy): N 50° 41' 09.31'', E 21° 22' 08.53''
Pobieżne oglądnięcie z wejściem na sąsiednie wzgórze zajmuje ok. 20 min.
![punktor]() Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
![punktor]() Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
![punktor]() Kuczyński Janusz - Zamki województwa kieleckiego
![punktor]() Gosztyła Marek, Proksa Michał - Zamki Polski południowo-wschodniej
![punktor]() Sypkowie Agnieszka i Robert - Zamki i warownie ziemi sandomierskiej
![punktor]() Wróblewski Sławomir - Zamki i dwory obronne woj. sandomierskiego w średniowieczu
Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem. |
|