puste
Autorem całego opisu
i zdjęć jest


Ikonka - zamek

KOPIEC
🏰 Prawdopodobnie średniowieczny dwór rycerski 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste


Ocena


Możesz ocenić:
Kopiec / śląskie - Prawdopodobnie średniowieczny dwór rycerski (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
2.5 stars Średnia ocena: 2.6 na 5. Głosów: 21
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.3 na 5. Głosów: 15
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera trzy wsie: Biała Dolna, Biała Górna i Kopiec obejmują zwarty ciąg zabudowy, rozłożony równolegle do biegu rzeczki Kocinki (dopływ Liswarty) na długości około 5 km. Odcinek północny, usytuowany na wysokości połączenia Kocinki i Czarnej Okszy (lewobrzeżny dopływ Kocinki), to wieś Kopiec zawdzięczająca swoją nazwę najpewniej znajdującym się na jej terenie pozostałościom obronnej siedziby rycerskiej z okresu średniowiecza.
Grodzisko ma postać rozległej platformy w formie kopca z terasą o wymiarach 90 x 70 m i wysokości 5 m. Wysoki prawy brzeg Kocinki, łączącej się nieco dalej z Czarną Okszą, tworzy w tym miejscu rodzaj cypla, wysuniętego ku mokradłom i stawom w podmokłej dolinie zalewowej obu rzeczek. Cypel ten przekształcono w kopiec poprzez oddzielenie go, po stronie wschodniej, fosą od wyżynnego zaplecza. Z pozostałych stron stoki kopca splantowano w formie terasy. Nawodniona fosa u stóp kopca (po stronie południowej i północnej) łączy się z malowniczym zespołem stawów u stóp grodziska.
Na szczycie kopca wznosiły się bliżej nieokreślone murowane budowle. Świadczą o tym wyniki przeprowadzonych w 1963 r. sondażowych badań archeologicznych, w trakcie których w różnych częściach obiektu, na majdanie i w niższych partiach kopca, po stronie północnej, odkryto resztki murów (m. in. węgłowy fragment kamiennego muru o grubości około 1 m). Odnalezione drobne fragmenty ceramiki pozwalają datować obiekt na średniowiecze. Warto dodać, że znacznie skromniejsze relikty obronnej siedziby rycerskiej czy szlacheckiej stwierdzono również na terenie Białej Dolnej.

Historia

Powrót na górę

Ozdobna pierwsza litera najstarsze zachowane wzmianki na temat trzech wymienionych wyżej wsi pochodzą z początku XV w. Wieś Kopiec wyodrębniła się ze średniowiecznej wsi Biała Wielka. O siedzibie rycerskiej brak jakichkolwiek informacji.


Wstęp

Wolny.

Położenie i dojazd


Północna część woj. śląskiego. 11 km na północ od Częstochowy. Zobacz na mapie.
Grodzisko w Kopcu położone jest w południowo-zachodniej części miejscowości, na granicy z Białą, na terenie zakładu wychowawczego, prowadzonego przez o.o. salezjanów. Dojazd PKS lub autobusem miejskim linii „50” z Częstochowy bądź Kłobucka do Kamyka lub Białej Dolnej i dalej około 2,5 km do Kamyka. Posesja salezjanów znajduje się u wylotu grobli prowadzącej przez stawy z Kamyka do Kopca. Grodzisko jest skryte wśród drzew po lewej stronie bramy wjazdowej na teren zakładu.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 50.898431°,  E 19.05729°
format DM (stopnie, minuty):   N 50° 53.90586',  E 19° 3.4374'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 50° 53' 54.35'',  E 19° 03' 26.24''


Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Kopiec - Grodzisko od płd. Widać nawodnioną fosę, a prawej zarys fosy suchej, odcinającej kopiec od wyżynnego zaplecza Kopiec - Kopiec z terasą – widok od wschodu

Z lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Nie ma takiej miejscowości jak Biała Dolna (lub Górna)       Autor:  Sz      Data:  2013-07-20 18:50:05
    jest po prostu Biała. Więc jak ktoś na mapie lub GPS (z nową mapą) szuka Białej Dolnej nie znajdzie.
  • :)       Autor:  takietam      Data:  2013-02-28 17:55:52
    Mieszkam w pobliżu tego miejsca w tej miejcowości :) Bardzo fajnie tu jest polecam :) Zwiedzajcie :)
  • kopiec historia i legenda       Autor:  Marian      Data:  2010-01-31 14:26:48
    Kopiec należał do małopolskiego rodu Górków. Był strażnicą na rubieży posiadłości.Więc prawdopodobnie nie był to bardzo duży zamek. Miejscowa legenda mówi, że istniało podziemne połączenie zamku w Kopcu z klasztorem na Jasnej Górze. Wydaje się to o tyle prawdopodobne, że paulini jasnogórscy mieli w Kopcu papiernię, która produkowała papier na ich potrzeby. ślad tej działalności jest w nazwie przysiółka; Podpapiernia, między Kopcem a Kamykiem.Dalsza część tej legendy mówi o pobycie biskupa krakowskiego Stanisława w Kopcu.Prawdopodobnie przebywał tam z wizytą duszpasterską,(koś­ciółek romański znajduje się w Białej Dolnej)wizyta przeciągnęła się do późnych godzin nocnych. W pewnym momencie towarzystwo widocznie przebrało miarę i nasz biskup salwował się ucieczką przez ówczesny las do Białej. Niestety w nocy, w lesie między mokradłami, pobłądził i resztę nocy spędził na polanie w lesie. Później w tym miejscu w czasach króla Kazimierza Wielkiego został wybudowany kościół pod wezwaniem biskupa Stanisława męczennika. Kościółek był drewniany i niestety spłonął w latach 60=tych XX wieku.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.