Zamek Kopiec

Kopiec
Dwór obronny



Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Kopiec (woj. śląskie) - Prawdopodobnie średniowieczny dwór rycerski (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
 -  stars
Średnia ocena: 0 na 5. Głosów: 0

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3 stars
Średnia ocena: 3.2 na 5. Głosów: 18

       
    
 


Opis i stan obecny


Trzy wsie: Biała Dolna, Biała Górna i Kopiec obejmują zwarty ciąg zabudowy, rozłożony równolegle do biegu rzeczki Kocinki (dopływ Liswarty) na długości około 5 km. Odcinek północny, usytuowany na wysokości połączenia Kocinki i Czarnej Okszy (lewobrzeżny dopływ Kocinki), to wieś Kopiec zawdzięczająca swoją nazwę najpewniej znajdującym się na jej terenie pozostałościom obronnej siedziby rycerskiej z okresu średniowiecza.
Grodzisko w Kopcu ma postać rozległej platformy w formie kopca z terasą o wymiarach 90 x 70 m i wysokości 5 m. Wysoki prawy brzeg Kocinki, łączącej się nieco dalej z Czarną Okszą, tworzy w tym miejscu rodzaj cypla, wysuniętego ku mokradłom i stawom w podmokłej dolinie zalewowej obu rzeczek. Cypel ten przekształcono w kopiec poprzez oddzielenie go, po stronie wschodniej, fosą od wyżynnego zaplecza. Z pozostałych stron stoki kopca splantowano w formie terasy. Nawodniona fosa u stóp kopca (po stronie południowej i północnej) łączy się z malowniczym zespołem stawów u stóp grodziska.
Na szczycie kopca wznosiły się bliżej nieokreślone murowane budowle. Świadczą o tym wyniki przeprowadzonych w 1963 r. sondażowych badań archeologicznych, w trakcie których w różnych częściach obiektu, na majdanie i w niższych partiach kopca, po stronie północnej, odkryto resztki murów (m. in. węgłowy fragment kamiennego muru o grubości około 1 m). Odnalezione drobne fragmenty ceramiki pozwalają datować obiekt na średniowiecze. Warto dodać, że znacznie skromniejsze relikty obronnej siedziby rycerskiej czy szlacheckiej stwierdzono również na terenie Białej Dolnej.

Zdjęcie lidar Kopca
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu grodziska Kopiec.


Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Najstarsze zachowane wzmianki na temat trzech wymienionych wyżej wsi pochodzą z początku XV wieku. Wieś Kopiec wyodrębniła się ze średniowiecznej wsi Biała Wielka. O siedzibie rycerskiej brak jakichkolwiek informacji.




Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor Oglądnięcie grodziska zajmuje ok. 15 minut.

WSTĘP
punktor Wolny.


Położenie i dojazd


Północna część woj. śląskiego. 11 km na północ od Częstochowy. Zobacz na mapie.
Grodzisko w Kopcu położone jest w południowo-zachodniej części miejscowości, na granicy z Białą, na terenie zakładu wychowawczego, prowadzonego przez o.o. salezjanów. Posesja salezjanów znajduje się u wylotu grobli prowadzącej przez stawy z Kamyka do Kopca. Grodzisko jest skryte wśród drzew po lewej stronie bramy wjazdowej na teren zakładu.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N50.898431°, E19.05729°
format DM (stopnie, minuty):   50° 53.90586'N, 19° 3.4374'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 53' 54.35''N, 19° 03' 26.24''E 



Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Kopiec - Grodzisko od płd. Widać nawodnioną fosę, a prawej zarys fosy suchej, odcinającej kopiec od wyżynnego zaplecza Kopiec - Kopiec z terasą – widok od wschodu

Noclegi



Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Nie ma takiej miejscowości jak Biała Dolna (lub Górna)       Autor:  Sz      Data:  2013-07-20 18:50:05
    jest po prostu Biała. Więc jak ktoś na mapie lub GPS (z nową mapą) szuka Białej Dolnej nie znajdzie.
  • :)       Autor:  takietam      Data:  2013-02-28 17:55:52
    Mieszkam w pobliżu tego miejsca w tej miejcowości :) Bardzo fajnie tu jest polecam :) Zwiedzajcie :)
  • kopiec historia i legenda       Autor:  Marian      Data:  2010-01-31 14:26:48
    Kopiec należał do małopolskiego rodu Górków. Był strażnicą na rubieży posiadłości.Więc prawdopodobnie nie był to bardzo duży zamek. Miejscowa legenda mówi, że istniało podziemne połączenie zamku w Kopcu z klasztorem na Jasnej Górze. Wydaje się to o tyle prawdopodobne, że paulini jasnogórscy mieli w Kopcu papiernię, która produkowała papier na ich potrzeby. ślad tej działalności jest w nazwie przysiółka; Podpapiernia, między Kopcem a Kamykiem.Dalsza część tej legendy mówi o pobycie biskupa krakowskiego Stanisława w Kopcu.Prawdopodobnie przebywał tam z wizytą duszpasterską,(koś­ciółek romański znajduje się w Białej Dolnej)wizyta przeciągnęła się do późnych godzin nocnych. W pewnym momencie towarzystwo widocznie przebrało miarę i nasz biskup salwował się ucieczką przez ówczesny las do Białej. Niestety w nocy, w lesie między mokradłami, pobłądził i resztę nocy spędził na polanie w lesie. Później w tym miejscu w czasach króla Kazimierza Wielkiego został wybudowany kościół pod wezwaniem biskupa Stanisława męczennika. Kościółek był drewniany i niestety spłonął w latach 60=tych XX wieku.





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.