pusteIkonka - zamek

KOPYSNO
🏰 Szlachecki dwór obronny 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku Kopyśno

Ocena


Możesz ocenić:
Kopyśno / podkarpackie - Szlachecki dwór obronny (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
1.5 stars Średnia ocena: 1.5 na 5. Głosów: 4
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3 stars Średnia ocena: 3.0 na 5. Głosów: 3
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera ta terenie tej prawie wymarłej miejscowości, do której ciężko dojechać, znajdują się 4 zabytkowe obiekty. Najstarsze to grodzisko po osadzie wczesnośredniowiecznej, na którym wg legend stał kiedyś zamek (ponoć znajdowano tam nawet cegły). Tematem tej strony są jednak relikty innego zabytku - siedziby właścicieli wsi w postaci dworu obronnego. Wygląda na to, że pozostał on w pamięci już tylko "najstarszych górali", bo nawet tak znakomici badacze jak Michał Proksa i Juliusz Marszałek nie wspominają o nim w swoich opracowaniach na temat rezydencji szlacheckich i grodzisk na tym terenie.

Dwór istniał już przed 1408 rokiem, o czym wspomina akt nadania wsi rycerzowi Józefowi Bieduniowi z "dworzyszczem pustym zwanym Bodnarskie pod horodyszczem". Dał on początek rodowi Kopystyńskich, którzy mieszkali tu do XVII wieku. Kolejnymi właścicielami byli: Drohojowscy i Krzeczkowscy (posiadali tylko część wsi), Boguscy, Tyszkowscy. W XX wieku we dworze mieszkali Jankowscy. W 1939 r. po opuszczeniu Kopysna przez właścicieli, mieszkańcy wsi zniszczyli i rozebrali doszczętnie dwór. Z XX-wiecznych opisów wynika iż był on zbudowany z drewna na kamiennym i ceglanym fundamencie. Nie był to jednak przebudowany dawny dwór obronny Kopystyńskich, o czym byłem przekonany, będąc na miejscu. Nowy dwór powstał ok. 150 m dalej od kulminacji wzniesienia zwanego Hordyskiem lub Horbyskiem, a właśnie tam stała pierwotna siedziba. Niestety nie ma żadnych wcześniejszych informacji o dziejach siedziby Kopystyńskich.
Teren dworski to dziś tylko łąka i pozostałości parku. Miejsce jest jednak ciekawe. Nawet poniżej Hordyska teren ma cechy obronne, po podejściu na skraj łąki widać, że jest to wzgórze, o dosyć stromych zboczach. Park dworski, choć zupełnie zdziczały zachował jeszcze specyficzny urok. Bardzo ładnie wije się strumyk, da się rozpoznać stare drzewa i koryto po stawie. Pozostałe stawy dworskie można zobaczyć w centrum wsi, odtworzyli je obecni mieszkańcy. Niestety jak wspomniałem na Hordysko nie dotarłem, bo posiadałem mało precyzyjne informacje, nie mogę więc go opisać.

Inne zabytki w Kopysnie to cerkiew z 1821 r. stojąca na miejscu świątyni średniowiecznej oraz kapliczka z 1848 roku. Wieś występuje także czasem pod starymi nazwami: Kopystno i Kopyśno.

Dojazd do dworu dla wielu samochodów może okazać się zabójczy. Droga prowadzi z Rybotycz 3 km pod górę, przez błoto i kamienie. Mi się udało, ale podobno od czasu mojej wizyty jest jeszcze gorzej. Lepiej zrobić sobie spacer, tym bardziej, że droga pod same dworzysko jest zamknięta szlabanem, więc i tak kawałek trzeba podejść. Kopysno jest zresztą rajem dla ludzi chcących pochodzić po górzystym, ale odludnym terenie, a ze szczytu Kopystanki (541 m) rozciąga się piękny panoramiczny widok na Pogórze Przemyskie. Po minięciu szlabanu, ok 0,5 km dalej skręcamy w drogę lewo i po chwili widać już teren dworu, a dalej, pośród drzew strumyk. Ok. 150 metrów dalej (pod górę) znajduje Hordysko.

Zdjęcie lidar
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu Kopyśna. A - Hordysko , B - nowy dwór


Położenie


Wschodnia część woj. podkarpackiego. 3 km na północ od Rybotycz. 29 km na płd.-zach. od Przmyśla. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Hordysko - miejsce po starym dworze obronnym:
format D (stopnie):   N49.68044310143°,  E22.63846274705°
format DM (stopnie, minuty):   49° 40.8265860858'N,  22° 38.307764823'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   49° 40' 49.60''N,  22° 38' 18.47''E 

Miejsce po nowym dworze:
format D (stopnie):   N49.67964167°,  E22.64076111°
format DM (stopnie, minuty):   49° 40.7785002'N,  22° 38.4456666'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   49° 40' 46.71''N,  22° 38' 26.74''E Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Kopysno - Miejsce po nowym dworze Kopysno - Miejsce po nowym dworze Kopysno - Miejsce po nowym dworze Kopysno - Drzewa stanowią granicę dworzyska Kopysno - Nasypy (wały?) na terenie dworskim Kopysno - Nasypy (wały?) na terenie dworskim Kopysno - Gruz w ziemi na terenie dworskim Kopysno - Widok w dół ze skraju wzgórza dworskiego Kopysno - Teren dawnego parku dworskiego Kopysno - Teren dawnego parku dworskiego Kopysno - Teren dawnego parku ze strumykiem Kopysno - Teren dawnego parku ze strumykiem Kopysno - Teren dawnego parku dworskiego

Zdjęcia wykonane: latem 2008NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

 • Re: Re: Re: Mam wątpliwości co do informacji na temat zamku w Kopysnie.       Autor:  zamki.res.pl      Data:  2011-11-16 12:26:26
  autor przewodnika napisał, że relikty dawnego dworu z fortyfikacjami są na pagórku Hordysko (452 m), wiec faktycznie nie chodzi o teren dworu, który opisałem. pewnie nowe założenie dworskie powstało na terenie starszego, ale w wygodniejszym miejscu.     czy był Pan na tym pagórku? Jako ono wygląda? są jakieś zagłębienia, pofałdowania, coś co przypominałoby fosę i wały? czy Hordysko nie ma charakteru gródka stożkowatego?     sprawdziłem na geomapie podane na stronie kopysno.pl koordynaty i to miejsce wyraźnie się odznacza od reszty terenu...
 • Re: Re: Re: Mam wątpliwości co do informacji na temat zamku w Kopysnie.       Autor:  Darkowski      Data:  2011-11-15 10:19:49
  - dobitnie świadczy o tym nazwa terenu dworskiego – Hordysko     Zapewne chodzi o Horbysko, ale to nie jest miejsce gdzie stał dwór Jankowskiego (patrz:
  http://kopysno.pl/­historia.html)     - informację iż stawy mają pochodzenie dworskie zaczerpnąłem stąd:  
  http://kopysno.pl/­prasa07.html     Autorzy strony pod artykułami napisali: „Nie ponosimy odpowiedzialności za treści zamieszczonych na stronie artykułów prasowych. Niektóre informacje nie są zgodne z posiadaną przez nas wiedzą i mogą być mylące”.   Dziennikarze z reguły piszą to co słyszą i nie sprawdzają posiadanych informacji. Wspomniany artykuł zawiera błędy. Jakie? Jeżeli byłby Pan zainteresowany to odpowiem na PW.  
 • Re: Re: Re: Mam wątpliwości co do informacji na temat zamku w Kopysnie.       Autor:  zamki.res.pl      Data:  2011-11-15 00:56:16
  oczywiście, że w XIX wieku dwór nie mógł mieć charakteru obronnego. chodzi o jego poprzednika.   w większości przypadków dwory stoją na fundamentach dawniejszych siedzib.   dobitnie świadczy o tym nazwa terenu dworskiego - Hordysko, czyli spolszczone z ruskiego słowo grodzisko.   tak zwykle lokalna nazwa dla miejsca po jakimś bardzo starym obiekcie obronnym.   stawy i inne cieki wodne także są ważną wskazówką, bo często powstawały one od końca XVII wieku na bazie dawnych fos.     informację iż stawy mają pochodzenie dworskie zaczerpnąłem stąd:  
  http://kopysno.pl/­prasa07.html     informacje o dworze obronnym i ziemnych fortyfikacjach są tutaj   "Małopolska Południowo Wschodnia", Stanisław Kłos   i tutaj  
  http://kopysno.pl/­historia.html

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.