Możesz ocenić: Koziegłowy / śląskie - Średniowieczny zamek rycerski (zniszczony)
Opis
iele map, w tym nawet te z roku 2000 posiada informacje o ruinach zamku znajdujących się w małej miejscowości pod Częstochową - Koziegłowy. Jest to jednak całkowicie nieaktualne, ponieważ zamek zniknął ostatecznie w latach 60-tych. W przeciwieństwie do innych zamków na jurze ten nie był usytuowany na wzniesieniu. Jednak rozpościerające się dookoła bagna, dwie linie wałów oraz głęboka fosa (mieszkańcy prowadzili w niej hodowlę ryb) w zupełności to rekompensowały.
Skarb
Archeolodzy na terenie zamku znaleźli skarb - 107 denarów jagiellońskich, liczne ozdoby i przedmioty codziennego użytku z okresu średniowiecza.
Pierwsza linia umocnień - wał z drewnianym parkanem znajdowała się przy przepływającym tu potoku, druga - wał pierścieniowaty, wzmocniony był palisadą i kamieniami. Zamek, który stanowiła wieża bramna o wymiarach 9x9 m i grubości murów do 2,4 m, budynek mieszkalny, niewielki dziedziniec oraz mury obwodowe miał kształt prostokąta o wymiarach 50x25 m. Wjazd prowadził przez groblę usypaną na bagnach. Przed zamkiem znajdował się majdan gospodarczy, także otoczony umocnieniami i fosą.
Obecnie na jego miejscu jest bagnista łąka, a nieopodal biegnie droga na Częstochowę. Widać tylko słabo zarysowane fragmenty fosy i wałów. Jeśli już ktoś chce odwiedzić to miejsce to powinien koniecznie zobaczyć galerię znanego w okolicy artysty - Puszczewicza. Maluje on przede wszystkim zamki oraz kościoły jury krakowsko-częstochowskiej.
Plan
A - zamek, B - fosa, C - wał pierścieniowaty, D - fosa, E - wał, F - majdan gospodarczy, G - przekop archeologiczny
Rekonstrukcja
Rekonstrukcja wyglądu zamku z roku 1650 wg Zygmunta Lisa
Źródło: Zamki i inne warownie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Jolanta Fidura
Historia
ie ma zgodności co do tego kto wzniósł pierwotny drewniano-ziemny zamek w Koziegłowach w XIII w. Wymienia się podkomorzego krakowskiego i starostę bydgoskiego Mściwoja bądź wojewodę krakowskiego Mikołaja herbu Lis. Zakłada się że murowany zamek zbudowano pod koniec XIV w. Była to najbardziej na zachód wysunięta strażnica Królestwa Polskiego, a swe położenie zawdzięcza przechodzącemu tędy ważnemu szlakowi handlowemu z Krakowa do Lelowa i Opola.
Koniec XIV w. - zamek jak i miasto były własnością kasztelana sądeckiego - Krystyna I herbu Lis. Prawdopodobnie przebudował on istniejącą tu już warownię w zamek murowany. Jego potomkowie zwali się Koziegłowskimi
1409 r. - pierwsza wzmianka o zamku u Długosza. Krystyn otrzymał pomoc wojskową króla na obronę często napadanych ziem śląskich
Krystyn I
Krystyn I, budowniczy murowanego zamku w Koziegłowach był najsławniejszym przedstawicielem rodu Lisów.
W czasie swojej kariery piastował kilka stanowisk: łowczego królewskiego, starosty bydgoskiego i kasztelana sądeckiego, ale ważniejsze od stanowisk były jego przyjacielskie stosunki z królem Władysławem Jagiełłą.
Od kiedy wstąpił on na tron, Krystyn stale przebywał na dworze monarszym. W ciągu 30 lat uzbierało się ponad 100 dokumentów królewskich z jego podpisem.
Po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę w 1383 r. podczas konfliktu po śmierci króla Ludwika Węgierskiego. Poparł wtedy Jadwigę i uczestniczył w walkach między rodami Nałęczów (stojących za Jadwigą) i Grzymalitów (stronników Zygmunta Luksemburczyka).
W 1393 r. walczył w armii Jagieły przeciw Władysławowi Opolczykowi. W 1410 r.
wsławił się w bitwie pod Grunwaldem, gdzie dowodził opłacaną przez siebie 42. chorągwią.
1426 r. - na zamku przebywał król Władysław Jagiełło
1470 r. - zamek był własnością Jana Koziegłowskiego
1472 r. - istnieje zapis o przywileju jaki nadał Koziegłowski mieszkańcom miasta oraz obowiązku pracy przy zamku
1519 r. - zamek wraz z okolicą został sprzedany biskupowi Janowi Konarskiemu i odtąd był własnością biskupów krakowskich
1548 r. - wg zapisków biskupa Samuela Maciejowskiego zamek został opuszczony już kilka lat wcześniej i zaczął popadać w ruinę. Podjęto próby odbudowy go
1598 r. - odbudowa raczej nie powiodła się bo jak mówią ówczesne dokumenty zamek był w całkowitej ruinie
1655 r. - po drodze na Kraków Szwedzi zbombardowali ruiny koziegłowskie armatami. Bronił się w nich przez kilka dni starosta Stanisław Kawecki, musiał jednak ulec i wycofać się do Siewierza
1865 r. - na polecenie władz carskich mury zamkowe wykorzystano do budowy drogi do Gniazdowa
Przez następne lata okoliczni mieszkańcy wykorzystywali resztki zamku do budowy własnych domów
Lata 1966-68 - archeolodzy dokończyli dzieła zniszczenia. Podobno rozebrali mury do końca a wszelkie znaleziska wywieźli do Częstochowy (gdzie można je oglądać w muzeum). Podczas prac natrafiono na ślad tylko jednego budynku w zachodniej części.
Przypuszczalny wygląd zamku
Wstęp
Wolny
Położenie i dojazd
Zachód Jury Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy Częstochową (23 km na południe) a Siewierzem (17 km na północ). Zobacz na mapie Jury lub woj. śląskiego.
PKS-em z Myszkowa, Zawiercia, Częstochowy. Jeżdżą bardzo często. Zamek znajdował się na zachód od szosy na Częstochowę.
Współrzędne geograficzne:
format D (stopnie): N50.60333056°, E19.14620278°
format DM (stopnie, minuty): 50° 36.1998336'N, 19° 8.7721668'E format DMS (stopnie, minuty, sekundy): 50° 36' 11.99''N, 19° 08' 46.33''E
Zdjęcia
Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.
Zdjęcie wykonane przez autora latem 2001, a poniżej nadesłane przez Zbigniewa Bereszyńskiego
Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.
Ostatnie wpisy
Re: Re: historia zamku Autor: Diana Nożewska Data: 2015-10-29 23:41:24
Ród Lisów nie jest protoplastą herbu koziegłowy , miejscowość została przez nich odebrana Sobkom i Daczkom , ta historia jest opisana wyraźnie tak się składa że moja prababka była z domu Daczko dlatego mnie to bardzo interesuje bo jeśli byli buntownikami i zostali wypędzeni to bardzo możliwe że tak było
Re: Re: historia zamku Autor: Historyk Data: 2013-10-22 14:06:24
Ja dla odmiany sprawę herbu potraktowalby .... naukowo
Dla wyjasnienia dodam tylko że Koziegłowscy h. Koziegłowy wg. Bartosza Paprockiego -"Herby..." wydanie II strona 44- mieli mieć nadany herb przez rokiem 1006r. i "za napady na okoliczne dwory" Kazmierz Sprawiedliwy mial im w/w Kozieglowy odebrac"
Zgodnie z badaniami naukowymi w/w legenda jest oczywista bzdura gdyz herby wsrod polskich rycerzy zaczely pojawiac sie dopiero w XIII wieku (nie mylic ze znakmi przed heraldycznymi np. palatyna Sieciecha, Marka Swiebody zwanego Gryfita itp. /
Sami herbowi "kozieglowy"&"kozleglowy"&"zerwijkaptur" istnieli jeszcze za czasow Paprockiego w sądeckim wojewodztwie
mam nadzieje ze pomoglem :
Re: może rodzina? Autor: Anonim Data: 2012-12-15 18:35:54
Szanowna Pani Mario, zainteresował mnie Pani mail.
Proszę uprzejmie o kontakt na a.adam@interia.eu
serdecznie pozdrawiam
(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.
Wykryto blokadę reklam :-(
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz jego dalsze funkcjonowanie.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).