Zamek Krasnobród

Krasnobród
Przebudowany zamek szlachecki





Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Krasnobród (woj. lubelskie) - Zamek szlachecki przebudowany w pałac

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3.5 stars
Średnia ocena: 3.5 na 5. Głosów: 22

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4.5 stars
Średnia ocena: 4.3 na 5. Głosów: 13

       
    
 


Opis i stan obecny


Uroczy klasycystyczny pałacyk znajduje się w dzielnicy Krasnobrodu - Podzamek, niedaleko od zalewu. Posiada całkiem oryginalny wygląd - główny piętrowy budynek połączony jest kolumnową galeria z oficyną. Dawne założenie obronne jest już dziś nieczytelne.
ozdoba
Sobieski w Krasnobrodzie
W pałacu krasnobrodzkim spotykali się ze sobą Jan Sobieski i Maria Kazimiera d’Arquien, zanim zostali małżeństwem. Z lat 1668 i 1671 zachowane są listy jakie pisał stąd przyszły król do swej ukochanej Marysieńki. W 1672 r. wydał z Krasnobrodu uniwersał do szlachty wzywający do walki z Turkami i Tatarami. Miejscowe podania mówią też, iż lipy w obecnym parku sanatoryjnym sadził sam Sobieski.
Kolejne zniszczenia i odbudowy począwszy od XVII wieku zmieniły jego wygląd i charakter. Kształt XVI-wiecznego zameczku jest dziś nie do odtworzenia. Uważa się, ze jego pozostałości można sie doszukać w parterze pałacu. O piwnicach potwierdzonych informacji brak. Patrząc na XVIII-wieczną mapę Krasnobrodu na terenie zamkowym widzimy 2 prawie równolegle położone budynki. Obecny pałacyk albo więc nie ma nic wspólnego z ówczesną zabudową albo jest częścią budynku południowego.
Obecna oficyna i galeria powstały dopiero w końcu XVIII wieku (po narysowaniu wspomnianej mapy). Przypuszcza się, że naprzeciw oficyny stał podobny budynek (wg ludowej tradycji kaplica), który również połączony był z pałacem galerią, tworząc półkolisty układ. Wskazują na to odkryty w tym miejscu przed wojną fragment posadzki. Nie zachowały się także inne budynki dworskie i parkowe, obok stoi za to nowoczesny i szpecący krajobraz budynek sanatoryjny. Cały teren pałacu w Krasnobrodzie należy bowiem do Sanatorium
ozdoba
Podziemia
Krasnobrodzki pałac i kościół były jakoby połączone podziemnym przejściem mającym zapewnić bezpieczną komunikację podczas częstych w tym rejonie najazdów tatarskich.
Rehabilitacyjnego dla Dzieci im. Janusza Korczaka. Kawałek dalej, bliżej zalewu, pośród ogródków kilka lat temu stał dziwny stary budynek ze szkarpami, który musiał mieć coś wspólnego z pałacem, choć żadne opisy założenia nie wspominały o nim. Jednak po odwiedzinach w 2012 roku nie odnalazłem go. Chyba został rozebrany...


Plany i rekonstrukcje

Powrót na górę strony

Mapa Krasnobrodu z XVIII w.
Austriacka mapa Krasnobrodu z XVIII wieku (źle złączono jej fragmenty podczas skanowania, dlatego środek jest zniekształcony). Teren zamkowy w lewym górnym rogu. Widać zarysowane wzgórze zamkowe. Obecny pałac albo nie istnieje, albo jest częścią budynku południowego, trudno to jednoznacznie ocenić...



Historia, wydarzenia


Zamek w Krasnorodzie powstał przypuszczalnie w I połowie XVI wieku z inicjatywy rodu Firlejów. W 1585 r. zmarł Andrzej Firlej, a ponieważ jego córka Anna poślubiła wcześniej Andrzeja Leszczyńskiego, Krasnobród przejęli na prawie pół wieku Leszczyńscy.
Ród ten przyczynił się do rozwoju miasta i dokonał przebudowy zamku na rezydencję pałacową. W 1612 r. obiekt ozdobiony został przez Jana Francuza, który pracował m.in. przy zamku w Krasiczynie (po malowidłach nie pozostał dziś nawet ślad). Później należał do Lipskich, Zamoyskich, Tarnowskich (od 1671 r.), Jackowskich, Micewskich, Fudakowskich. Następne większe przekształcenie budowla zawdzięcza Antoniemu Fortunatowi Tarnowskiemu, który wzniósł galerię i nowe budynki, w tym część niezachowanych.
Do środka wstępu nie ma.


ozdoba
Pałac Fudakowskich
W latach 1880 - 1944 właścicielami pałacu Krasnobród była rodzina Fudakowskich, m.in. senatora RP Kazimierza Fudakowskiego. Zgromadził on tu dużą kolekcję dzieł sztuki oraz bogatą bibliotekę. W dniach 5-7 września 1939 do jego pałacu przybył prezydent RP Ignacy Mościcki, po czym ewakuował się na Wołyń. Na początku wojny był tu również przechowywany obraz Matejki "Batory pod Pskowem", a potem cudowny obraz Matki Boskiej Krasnobrodzkiej.




Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorPałac Leszczyńskich - ul. Sanatoryjna 1, Krasnystaw
tel. +84 660 71 02  (sanatorium) kliknij, aby zadzwonić

CZAS
punktor Oglądnięcie z zewnątrz zajmuje ok. 15 minut.

WSTĘP
punktor Wolny na zewnątrz.

INNE
punktor Zamek w Krasnobrodzie w portalu promującym turystykę rodzinną "Wakacje z dzieciakiem" - relacje ze zwiedzania obiektu z dziećmi



Położenie i dojazd


Południowa część woj.lubelskiego.22 km na południe od Zamościa. Zobacz na mapie. Pałac leży między zalewem, a drogą na Zwierzyniec

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N50.54982222° E23.19619167°  
format DM (stopnie, minuty):   50° 32.9893332'N 23° 11.7715002'E
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 32' 59.36''N 23° 11' 46.29''E 



Bibliografia



punktor Rolska-Boruch Irena - Siedziby szlacheckie i magnackie na ziemiach zwanych Lubelszczyzną 1500-1700
punktor Rolska-Boruch Irena - Domy pańskie na Lubelszczyźnie od późnego gotyku do wczesnego baroku


Galeria zdjęć


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Krasnobród - Pałac od frontu Krasnobród - Pałac z galerią i oficyną Krasnobród - Pałac Krasnobród - Budynek ze szkarpami w pobliżu pałacu

Zdjęcia wykonane: latem 2005



Noclegi



Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy






Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.