Zamek Kruszwica

Kruszwica
Średniowieczny zamek królewski





Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Kruszwica (woj. kujawsko-pomorskie) - Średniowieczny zamek królewski

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4 stars
Średnia ocena: 3.9 na 5. Głosów: 145

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars
Średnia ocena: 3.9 na 5. Głosów: 105

       
    
 


Opis i stan obecny


Za sprawą legend o złym władcy Popielu, którego zjadły w wieży myszy i Piaście Kołodzieju jest to jeden z najsłynniejszych zamków w kraju, choć kojarzony głównie ze stołpem zwanym "Mysią Wieżą". Zamek w Kruszwicy jest jednak młodszy niż mówi legenda i nie może pamiętać czasów wczesnopiastowskich. Jednakże kamienna baszta stała tu ponad sto lat przed zamkiem. Była częścią ważnego grodu piastowskiego nad jeziorem Gopło, więc jak w każdej legendzie i w tej tkwi jakaś cząstka prawdy.
Stan wiedzy o zamku kruszwickim jest znacząco wysoki, na co wpływ miały niedawne badania archeologiczne, zachowana grafika z XVII wieku z dokładnym przedstawieniem wyglądu budowli oraz nieco wcześniejszy dokument z lustracji obiektu.
ozdoba
Bzdety o czakramie z Graalem
Kruszwicę próbuje się wypromować jako "miejsce mocy". Ma się tu jakoby znajdować czakram czyli hinduski "gruczoł ziemi" - kamień emitujący pozytywną energię i leczniczo działający na ludzi. Na świecie jest tylko 7 czakramów w tym jeden pod Wawelem, ale zakłada się prawdopodobieństwo istnienia czakramów pomocniczych i na takim właśnie stoi "Mysia Wieża". Skąd się tu dostał? Ponoć przeniesiono go z Krakowa, gdzie był jeszcze w XIV wieku, choć dyrekcja Wawelu zaprzecza, żeby kiedykolwiek znajdował się on pod tamtejszą kaplicą. Druga hipoteza mówi, że przywieźli go ze sobą Tatarzy z Indii. Możliwe nawet, że olbrzymia siła jego oddziaływania (odwiedzającym znacznie polepsza się samopoczucie, a nawet mijają drobne dolegliwości) bierze się z faktu, iż ma w sobie kielich świętego Graala.
Taki właśnie bełkot zarządca zamku, czyli PTTK, podawał turystom podczas mojego pobytu na biletach wstępu, zamiast rzetelnej informacji o historii zamku.
A prawda o "miejscach mocy" i "czakramach" jest taka, iż wymyślono je w 1. połowie XX wieku na fali zainteresowania kulturą Azji. Jeszcze w XIX stuleciu nikt o czymś takim na Wawelu czy w Kruszwicy nie słyszał...
Zamek od początku był bardzo mocną warownią, najokazalszą na Kujawach. W założeniach miał bronić pogranicza polsko-krzyżackiego i być wygodną rezydencją, by często mogli w niej gościć monarchowie i ich rodziny. Dlatego nie było konieczności powiększać pierwotnej powierzchni budowli. Rozbudowy były rzadkie i nie wprowadzały wiele zmian.
Warownię założono na rzucie nieregularnego wieloboku z murem obwodowym o grubości odchodzącej do 3 metrów i wysokości 11 metrów, który otaczał obszar 0,37 ha. Całość stanęła na południowej części starego grodu kasztelańskiego, który odcięto od reszty przekopem i podwyższono o ponad 4 metry. W ten sposób powstało wzgórze zamkowe. Mur obwodowy dostawiono do starszej owianej legendami, wolno stojącej baszty - stołpu (Mysiej Wieży). Była to okrągła budowla zbudowana z głazów narzutowych z lochem głodowym w najniższej kondygnacji. Ponieważ poziom dziedzińca został podwyższony baszta ta tkwiła w sporej części po powierzchnią, więc została rozebrana i na jej fundamentach wzniesiono nową wieżę ośmioboczną (w środku jest okrągła), ale mury pierwotnej Mysiej Wieży tkwią w piwnicach w obecnej, która również posiada loch głodowy. Dodatkowo, głazy z rozebranej XIII-wiecznej baszty zostały wykorzystane przy budowie i można je zobaczyć w dolnych partiach ośmiobocznej wieży. Ma ona wysokość ponad 30 metrów i 7 kondygnacji, ósma z drewnianą hurdycją do celów obronnych i obserwacyjnych nie zachowała się. Wieża pełniła funkcje więzienne, magazynowe i punktu ostatniej obrony. Dlatego wejście do niej prowadziło nie z powierzchni ziemi, lecz z ganku na murach obronnych, dziś natomiast wchodzi się po zakręcanych schodach zewnętrznych.
Głównym budynkiem zamkowym był dom główny, czyli Pałac, zwany w dokumentach "Budowanie Nowe" położony w południowo zachodniej części założenia. Stanowił go budynek o wymiarach ok. 16,5 x 39 m, podpiwniczony, dwupiętrowy z dwoma traktami. W narożniku posiadał własną wieżę, ewentualnie wielką przyporę. Ogrzewany był piecem hypokaustycznym. W piwnicach znaleziono ślady po kajdanach, co dowodzi istnienia tam celi więziennej. Na piętrze znajdowała się reprezentacyjna sala wielka, gdzie odbywały się m.in. rozprawy sądowe, komnaty królewskie i kaplica. Na 2. piętrze zaś pomieszczenia dla służby.
Do Pałacu przylegało skrzydło zachodnie. Powstało ono w wyniku rozbudowy XV-wiecznej, prawdopodobnie z polecenia króla Władysława Jagiełły. W dwukondygnacyjnym budynku bez piwnic o wymiarach 10 x 13 m znalazły się bowiem nowe komnaty królewskie (pokoje królowej nadal mieściły się we wschodniej części Pałacu).
Z drugiej strony, od wschodu, Pałac sąsiadował z budynkiem kuchennym, który podczas wspomnianej rozbudowy zyskał szachulcowe obejście, dzięki któremu kuchnia posiadała aż 13 okien.
Zamek posiadał jeszcze drugi budynek mieszkalny - od wschodu. Zwany był Kamienicą lub Budowaniem Starym. Nie znaczy to, że był starszy od Pałacu, lecz raczej że rzadziej go remontowano. Przeznaczony był na mieszkania dla urzędników zamkowych. Posiadał dwie kondygnacje z dużą izbą stołową na parterze i piwnice z 7 izbami. W XVIII wieku rozpoczęto rozbiórkę zamku od tej budowli i zrobiono to tak dokładnie, iż archeologom nie udało się znaleźć jego fundamentów.
Z Kamienicą sąsiadował wyższy od niej budynek bramny z przedbramiem i drewnianym mostem zwodzonym nad nawodnioną fosą. Budynek ten posiadał wrota i spuszczaną kratę (bronę). Mury całego systemu bramnego zostały odsłonięte podczas prac archeologicznych w 2008 roku i częściowo wyeksponowane. Wjazd zabezpieczała jeszcze wieża stojąca na drugim końcu mostu (tzw. wieża przedmościa), za fosą na podzamczu. Była to czworoboczna wieża bramna, po której nie ma obecnie śladu i której reliktów dotychczas nie szukano.

Zamek na grafice Beckera
Ruiny w Kruszwicy na grafice Beckera z ok. 1840 roku

Podzamcze, położone na północ od zamku, otoczone było palisadą. Wiadomo że stał na nim zamkowy browar.
XVI-wieczne przekształcenia warowni sprowadzały się głównie do renesansowych zdobień, jak szczyty czy wieżyczki na budynkach, ulepszono też most zwodzony. Istniały plany rozbudowy zamku w twierdzę bastionową, nigdy niestety nie zrealizowane. Dlatego też warownia nie oparła się najeźdźcom szwedzkim podczas "potopu".
ozdoba
Popularny plener
W literaturze Kruszwicę rozsławili Juliusz Słowacki w Balladynie oraz Józef Ignacy Kraszewski w Starej Baśni. "Mysią Wieżę" uwieczniali także liczni malarze i rysownicy tacy jak np. N. Orda, Podbielski, Dietrich, Minutoli, A. Oleszczyński, Jentsch, T. Mielcarzewicz, G, Simon, F.B. Chotomski.

Dziś, poza "Mysią Wieżą", zachowały się przylegające do niej odcinki muru obwodowego, piwnice domu głównego, mury bramy i odtworzony most zwodzony. W piwnicy pokazano kilka scenek historycznych z figurami (kupców rycerzy), a most jest fajnie wykonany, choć brakuje prezentacji jego działania. To wszystko efekt niedawnych prac archeologicznych i rewitalizacyjnych, po których atrakcyjność zabytku znacznie wzrosła. Przybyło sporo murów, bo odsłonięte fundamenty zostały zabezpieczone na powierzchni ziemi, tak aby widać było obrys całej warowni, choć nie tworzą one zamkniętego kształtu i wyglądają zbyt nowocześnie. Z wieży rozciąga się rozległy widok na malowniczą okolicę, jednak aby zwiedzanie Kruszwicy nie trwało zbyt krótko, warto przepłynąć się regularnie kursującym po Gople stateczkiem, co pozwoli zobaczyć wieże z dalszej perspektywy, przespacerować się po półwyspie obsadzonym kwiatami z plażą na końcu oraz odwiedzić małe muzeum w neogotyckim budynku pod wzgórzem zamkowym. W samej wieży do oglądania jest niewiele - kilka plansz, zdjęć i rysunków. Warto zwrócić uwagę na liczne otwory w murach obwodowych i wieży - są to oryginalne pozostałości po rusztowaniach, wykorzystywanych przez budowniczych zamku.

Widok zamku z okresu potopu
XIX-wieczna akwaforta F.C. Dietricha z widokiem zamku z okresu potopu oryginalnie narysowanym przez Szweda Erika J. Dahlbergha, dzięki któremu wiemy jak wyglądał zamek kruszwicki.



Drzeworyt z zamkiem z 1873 r.
Widok zamku Kruszwica z ok. 1873 roku na akwareli z drzeworytu sztorcowego J. Chełmickiego


Plany i rekonstrukcje

Powrót na górę strony

Rekonstrukcja grodu w XI w.
Wizualizacja grodu w Kruszwicy w 2. połowie XI wieku z murowanym kościołem św. Wita. Projekt W. i B. Dzieduszyccy, wyk. M. Małachowicz i R. Karnicki

Rekonstrukcja grodu XII w.
Wizualizacja grodu w Kruszwicy w 1. połowie XII wieku, po zniszczeniach w 1096 roku. Projekt W. i B. Dzieduszyccy, wyk. M. Małachowicz i R. Karnicki

Rekonstrukcja grodu w XIII w.
Wizualizacja grodu w Kruszwicy na przełomie XIII/XIV wieku. W miejscu zniszczonego kościoła powstał przekop zalany wodą. Tworzy się zalążek wzgórza zamkowego Projekt W. i B. Dzieduszyccy, wyk. M. Małachowicz i R. Karnicki

Rekonstrukcja zamku w XV w.
Rekonstrukcja zamku w Kruszwicy po rozbudowie w 1. połowie XV wieku. Strzałkami oznaczone elementy dobudowane - skrzydło zachodnie i szachulcowe obejście budynku kuchennego. Na podstawie opracowania M. Małachowicza, R. Karnickiego

Rzut zamku kruszwickiego
Rzut zamku kruszwickiego z naniesioną identyfikacją budynków. Na podstawie opracowania M. Małachowicza, R. Karnickiego


Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Przypuszcza się, że istniejący w Kruszwicy gród plemienia Goplan włączony został w IX wieku do państwa Polan. Szybko stał się ważnym ośrodkiem miejskim i rezydencją wczesnopiastowskich władców. Kasztelania kruszwicka istniała od XII wieku. Gród kasztelański posiadał murowany kościół św. Wita, a później kamienny stołp. Zamek wzniósł król Kazimierz Wielki ok. połowy XIV wieku.

Kruszwica w XVII w. wg  L. Chodźki
Zamek i miasto Kruszwica w XVII wieku na grafice Leonarda Chodźki z 1840 r. Dzieło wzorowane na rysunku Erika J. Dahlbergha z ok. 1655 r.

punktor1096 r. - spalenie grodu podczas walk księcia Władysława Hermana z synem Zbigniewem, który schronił się w Kruszwicy. Gród odbudowano jako rozleglejszą osadę, ale już bez poprzednich umocnień
punktorpo 1240 r. - hipotetyczny okres powstania murowanej baszty - stołpu, zwanej Mysią Wieżą
punktor1271 r. – gród kasztelański został spalony podczas wewnętrznych walk piastowskich przez księcia Bolesława Pobożnego
punktorpo 1275 r. - odbudowa osady. Dawny gród podzielono na 2 części, południową ze stołpem ponownie ufortyfikowano i nazwano "nobile castrum". Podział przebiegł w miejscu, gdzie stał niegdyś kościół św. Wita. Utworzoną fosę zalano wodami jeziora Gopło.
punktor1331 r. – drewniany zamek "nobile castrum" został najechany, zdobyty i zajęty na 12 lat wraz z całymi Kujawami przez Zakon Krzyżacki.
punktor 1343 r. - pokój kaliski przywrócił Kujawy Polsce.
punktor lata 1350-1355 - wg kroniki Jana z Czarnkowa budowa z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego murowanego zamku w Kruszwicy. W tym celu podwyższono o ponad 4 metry część południową dawnego grodu
punktor 1358 r. – monarcha często bywał na zamku, o czym świadczą m.in. dokumenty wystawione w latach 1358, 1359, 1365, 1368 przez króla w Kruszwicy.
punktor 1370 r. - Kazimierz Wielki zapisał Kruszwicę swemu wnukowi - księciu pomorskiemu Kazimierzowi IV Słupskiemu, ale zapis ten unieważniono i warownia pozostała przy królu Polski Ludwiku Węgierskim
punktor 1377 r. - Elżbieta Łokietkówna, matka Ludwika Węgierskiego, również często bywała na zamku. Gdy w tym roku wyjechała na Węgry, oddała Kruszwicę w dzierżawę Pietraszowi (Piotrowi) Małosze z Małachowa, który został też starostą kruszwickim
punktor 1383 r. - nowym dzierżawcą i starostą kruszwickim został Abraham Socha, który wsławił się zdobyciem praktycznie bez walki całych Kujaw podczas walk o tron po śmierci Ludwika Węgierskiego. Socha wspierał księcia mazowieckiego Siemowita IV i wraz z kamratami organizował z Kruszwicy wyprawy łupieżcze na wsie kapituły gnieźnieńskiej.
punktor 1409 r. – w wieży zamkowej odsiadywał wyrok za zdradę Bernard - starosta bydgoski
punktorpo 1420 r. – rozbudowa zamku o skrzydło zachodnie, a budynek kuchenny zyskał szachulcowe obejście z licznymi oknami
punktor 1466 r. - od II pokoju toruńskiego zamek stał się siedzibą starostów królewskich. Przez ponad stulecie starostwo dzierżyli przedstawiciele rodu Oporowskich
punktor 1519 r. - odbudowa zamku po wielkim pożarze

Mysia Wieża wg  E. Raczyńskiego
"Mysia Wieża w Kruszwicy" - rycina Edwarda Raczyńskiego z ok. 1842 roku.

punktor 1582 r. – starostwo kruszwickie podzielone jest między Balińskich a Przyjemskich. Ci pierwsi byli innowiercami i zamienili kaplicę zamkową na zbór dla Braci Czeskich
punktor 1591 r. - za starosty Niemojewskiego miał miejsce kolejny pożar i odbudowa warowni połączona z jej przebudową, która dotknęła przede wszystkim Dom Główny – Pałac. Budynek zyskał wieżyczki i renesansowe elementy, choć nie odnaleziono renesansowej kamieniarki, więc zakres prac był raczej niewielki. Również budynek wschodni otrzymał renesansowy szczyt
punktor 1616 r. – zamek i starostwo przejął Maciej Grabski. Z tego okresu zachowała się jedyna lustracja opisująca wygląd i stan budynków zamkowych
punktor 1655 r. - podczas potopu warownię zajęli Szwedzi. Kasztelan kijowski i słynny dowódca z tego okresu Stefan Czarniecki podszedł pod mury, chcąc go odbić, ale zamek był za mocną twierdzą więc odstąpił. Na odchodne w 1657 r. Szwedzi spalili go, podobnie jak całe miasto. Był to koniec funkcjonowania warowni.
punktor 1787 r. - zaborcy z Prus nakazali rozbiórkę zamku, zakopano też fosę
punktor 1802 r. - liczne protesty i interwencje odniosły skutek - rozbiórkę wstrzymano, a na resztkach kruszwickiej warowni przeprowadzono prace restauratorskie
punktor 1867 r. - wyrównanie i uporządkowanie wzgórza zamk owego
punktor 1896 r. - wieżę wzmocniono i udostępniono do zwiedzania. Do wejścia postawiono zadaszone, drewniane schody zewnętrzne
punktor po 1945 r. - przeprowadzono badania zamku i konserwację wieży. Odkryto m.in. podziemia ze sklepieniami kolebkowymi i napisem na ścianie A.D. 1591. Następnie ponownie przeznaczono ją dla turystów
punktor lata 50 XX w. - budowa żelbetowych schodów na Mysią Wieżę
punktor lata 1973-1982 - prace archeologiczne
punktor 2011 r. - po zakończeniu kolejnych prac archeologicznych zamek w Kruszwicy wzbogacił się o kilka nowych elementów. Częściowo odtworzony został zarys murów i most zwodzony oraz udostępniono piwnice.

Mysia Wieża wg N. Ordy
Mysia Wieża w Kruszwicy na litografii N. Ordy z 2. połowy XIX wieku




Litografia N. Ordy nr 2
Kruszwica z innej perspektywy na litografii N. Ordy z 2. połowy XIX wieku


Gopło w XIX w. wg  H. Finke
Mysia Wieża na Jeziorze Gopło, rycina H. Finke, rysunek J. Minutoli z ok. 1835 r.



Legendy i podania

Powrót na górę strony

Podania ludowe mówią o skarbie zakopanym przez Szwedów w podziemiach zamku ciągnących się aż do kruszwickiej kolegiaty. Ponoć zostawili je tam w czasie wycofywania się w 1657 r., pewni że i tak jeszcze wrócą na te ziemie. Legenda jakich wiele, jednak powojenne badania archeologiczne doprowadziły do odkrycia tajemniczych korytarzy (później zasypanych), a miejscowa ludność buszująca przy wykopaliskach odnajdywała elementy starej biżuterii.

Przedwojenna pocztówka z zamkiem
Przedwojenna pocztówka z jeziorem Gopło i Mysią Wieżą


Pocztówka z 1909 r.
Zamek w Kruszwicy na pocztówce z 1909 roku


Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorZamek w Kruszwicy - Mysia Wieża - ul. Podzamcze, Kruszwica
tel. +48 52 35 15 303  (+48 52 35 15 380) kliknij, aby zadzwonić

CZAS
punktor Oglądnięcie trwa ok. 40 minut.

WSTĘP
punktor Płatny na wieżę - cena 12 zł (10 zł ulgowy). Mysia Wieża czynna jest w sezonie turystycznym codziennie w godzinach 9.00-18.00, po sezonie krócej. Miesiące grudzień - marzec zamknięte.

Ponieważ informacje o godzinach otwarcia, a przede wszystkim cenach biletów szybko się dezaktualizują, sprawdź je na stronie oficjalnej opisywanego zamku/dworu:
Zamek w Kruszwicy

INNE
punktor Zamek w Kruszwicy w portalu promującym turystykę rodzinną "Wakacje z dzieciakiem" - relacje ze zwiedzania obiektu z dziećmi


Widok zamku w 1812 r.
Widok zamku w 1812 r., od północy, za J.U. Niemcewiczem "Podróże historyczne po ziemiach polskich od 1811 do 1828 r."


Położenie i dojazd


Południowo - zachodnia część woj. kujawsko-pomorskiego. 14 km na południe od Inowrocławia, 58 km na północ od Konina. Zobacz na mapie.
Zamek stoi na południowy wschód od rynku, przy drodze na Radziejów i Włocławek. Parking jest płatny.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N52.67207222°, E18.32755278°
format DM (stopnie, minuty):   52° 40.3243332'N, 18° 19.6531668'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   52° 40' 19.46''N, 18° 19' 39.19''E 



Rysunek A. Lessera z XIX w.
Kruszwica. Mysia Wieża (Wieża Popiela) - widok od strony jeziora; rysunek A. Lessera z XIX wieku, według ryciny z "Przyjaciel Ludu" 1834.


Bibliografia



punktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktor Jurasz Tomasz - Zamki i ich tajemnice
punktor Kaczyńscy Izabela i Tomasz - Polska - najciekawsze zamki
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Pietrzak Janusz - Zamki i dwory obronne w dobrach prowincji wielkopolskiej
punktor Dzieduszycki Wojciech - Wczesnośredniowieczny gród kruszwicki
punktor Małachowicz Maciej - Architektura zamku kruszwickiego
punktor M. Małachowicz Maciej, R. Karnicki - Analiza funkcjonalna Zamku w Kruszwicy na podstawie badań archeologicznych i architektonicznych, zachowanych archiwaliów, ikonografii oraz materiałów porównawczych.

Rycina z ok. 1885 r.
Kruszwica na rycinie z ok. 1885 roku

Grafika A. Schouppé
"Widok jeziora Gopło" - Alfred Schouppé, 2. połowa XIX w.



Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Kruszwica - widok od wschodu Kruszwica - wieża i mur od strony dziedzińca Kruszwica - widok z odtworzonych murów Kruszwica - widok na bramę, a dalej zrekonstruowane mury Kruszwica - wejście do wieży Kruszwica - widok z wieży na odtworzone mury i most zwodzony Kruszwica - tutaj udostępniono piwnice Kruszwica - zejście do piwnicy Kruszwica - ekspozycja w piwnicach Kruszwica - ekspozycja w piwnicach Kruszwica - most zwodzony
Zdjęcia z 2015 r., po rewitalizacji

Kruszwica - widok na Mysią Wieżę ze statku Kruszwica - widok z brzegu Gopła Kruszwica - wzgórze zamkowe Kruszwica - resztki murów na zboczu wzgórza zamkowego Kruszwica - wieża i mur od północy Kruszwica - widok z dziedzińca Kruszwica - wieża od strony wejścia Kruszwica - wejście do wieży na wysokości ok. 10 m Kruszwica - wnętrze wieży Kruszwica - widok z Mysiej Wieży na północ, po prawej fragment kolegiaty Kruszwica - widok z Mysiej Wieży na południe - Gopło z płw. Rzępowskim Kruszwica - wykopaliska archeologiczne - fundamenty muru obwodowego Kruszwica - wykopaliska prowadzone od strony północnej zamku Kruszwica - wykopaliska archeologiczne Kruszwica - wykopaliska archeologiczne Kruszwica - wykopaliska archeologiczne Kruszwica - budynek muzeum Kruszwica - rycerze strzegący zamku
Zdjęcia wykonane: latem 2007


Materiały wideo


Mysia Wieża w Kruszwicy z drona




Kruszwica 600 - lecie. Legendy o początkach Lechii.



Noclegi


punktor Kruszwica - PTTK - kwatery prywatne, ul. Podzamcze 1, tel. (052) 35 15 303
punktor Kruszwica - Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego, ul. Żeglarska 1, tel. (052) 351 55 74, gsm 601 419014
punktor Kruszwica - Hotel i restauracja Gopło, ul. Poznańska 17, tel. (052) 351 52 33
punktor Złotowo - Ośrodek Szkoleniowo-Rekreacyjny Złotowo, tel. (052) 351 66 81, 353 52 08
punktor Kobylniki - Pałac w Kobylnikach, Kobylniki 2, (066) 427 36 16

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Zamek najnowsze opracowania       Autor:  Bartłomiej      Data:  2015-07-14 11:07:03
    Zapraszam na stronę Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.
    http://kruszwicahi­storia.blogspot.com/­2015/05/zamek-w-krus­zwicy.html post o Zamku Kruszwickim, opracowanie na podstawie nowej książki "Zamek Kruszwicki", a także starszych publikacji.
  • Re: w obronie zamku       Autor:  Anonim      Data:  2014-12-14 02:40:06
    Wspaniały Zamek, więcej niż legenda.
  • Kolegiata       Autor:  ania      Data:  2008-12-03 19:29:05
    Co mówi historia o podziemiach w Kolegiacie? Jakie kryje ona tajemnice przy jednymz wejść?





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.