puste
Województwo: podkarpackie / Powiat: jasielski / Gmina: Skołyszyn

Ikonka - zamek

KUNOWA
¤ Prawdopodobnie zamek średniowieczny (zniszczony) ¤
Ocena


Możesz ocenić:
Kunowa - Prawdopodobnie zamek średniowieczny (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4 stars Średnia ocena: 3.9 na 5. Głosów: 7
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4.5 stars Średnia ocena: 4.3 na 5. Głosów: 3
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera w płn.-zach. części wsi znajduje się wzgórze o powierzchni ok 2,5 ha, którego cypel schodzi w dół ku rzece Ropa. Zwane jest ono Zamczyskiem i choć przeprowadzone badania nie doprowadziły do żadnego ważnego odkrycia to z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że stał tu kiedyś zamek. Wg miejscowych opowieści był on bardzo lubianym miejscem przez królową Jadwigę. Często tu więc gościła, gdy przybywała z królem do Biecza, a i sam król mógł tu bywać. Zamek miał być zbudowany z kamienia, otoczony murem a od reszty wzgórza oddzielał go przekop, którym przebiegała szeroka na 10 łokci droga handlowa. Do dzisiaj zwana jest ona "starą drogą". Na rzece przy zamku zbudowano podobno sztuczny bród, aby można ją był przekraczać niezależnie od pory roku i stanu wód co miało ogromne znaczenie militarne. I faktycznie na zachód wzgórza widoczna jest grobla wchodząca w obszar zalewowy Ropy. Najważniejszym jednak dowodem na istnienie tu zamku są cegły i kawałki muru, które napotkali mieszkańcy podczas kopania w ziemi, szkoda że archeolodzy ograniczyli się tylko do prac powierzchniowych. Obecnie Zamczysko jest polem uprawnym.

PlanPlan Zamczyska wg F. Kotuli
Źródło: Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach, Juliusz Marszałek, Warszawa 1993

Historia


Ozdobna pierwsza litera historia zamku nie jest znana, nie wspominają o nim żadne dokumenty. Wg tradycji istniał w XIV w i był jednym z zamków, z których dochody czerpała królowa Jadwiga. Po jej śmierci Władysław Jagiełło podarował go swojej kolejnej żonie Annie Cylejskiej. Wkrótce potem obiekt został zapewne zniszczony podczas którejś z wojen i nigdy nie odbudowany. Podanie ludowe, zniszczenie zamku przypisuje tajemniczej "strasznej czerwonej zarazie". W 1962 r. właściciel gruntów na Zamczysku Jan Belniak, przy kopaniu studni na głębokości 2 m wydostawał cegły, obrabiane kamienie i kawałki muru. Nie mogąc przebrnąć przez tę zaporę musiał zbudować studnię w innym miejscu.
Wcześniej na miejscu zamku istniał gród. Znany historyk kultury ludowej Franciszek Kotula uważa że gród ten powstał we wczesnym średniowieczu i wraz z grodem w Lisowie po drugiej stronie Ropy były to graniczne strażnice dwóch różnych słowiańskich organizmów państwowych oraz wspomnianego już szlaku handlowego.


Wstęp

Wolny


Położenie i dojazd


Zachodnia część woj. podkarpackiego. 10 km na zachód od Jasła, 20 km na wschód od Gorlic. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 49.73893056°,  E 21.32289444°
format DM (stopnie, minuty):   N 49° 44.3358336',  E 21° 19.3736664'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 49° 44' 20.15'',  E 21° 19' 22.42''


BibliografiapunktorKotula Franciszek - Po rzeszowskiom podgórzu błądząc
punktorMarszałek Juliusz - Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach


Z lotu ptaka


Widok zamku i okolicy z satelity

Geoportal


NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: kunowa       Autor:  kolega      Data:  2010-12-04 21:47:53
    sam mieszkam w Kunowej i zamek był
  • Dokładne miejsce zamku       Autor:  ass      Data:  2010-01-10 17:18:00
    Ma ktoś dokładne zdjęcie najlepiej lotnicze lub satelitarne jak dojść do zamku
  • Zamek w KUNOWEJ Czeka Na Inwestora       Autor:  Mieszkancy Kunowej      Data:  2009-12-07 15:42:20
    Ciekawa Historia Zamku Dobre Położenie I Przepiękny Krajobraz Jest Podstawa do zarobienia dużej kasy. A dowodem tego jest to ze Kunowa Jest Bardzo Związana Z św Królowa Jadwigą Wspomniany Zamek ale również szkoła która jest pod Jej Patronatem.Odbudowa Zamku i odtworzenie dawnego widoku sprawiło by ze to miejsce stało by się perełką Podkarpacia które na pewno przyciągnęło by wielu turystów i historyków. A barwy i pikanterii nadają temu miejscu miejscowe opowieści miedzy innymi o skarbie.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.