Możesz ocenić: Kunowa / podkarpackie - Prawdopodobnie zamek średniowieczny (zniszczony)
Opis
płn.-zach. części wsi znajduje się wzgórze o powierzchni ok 2,5 ha, którego cypel schodzi w dół ku rzece Ropa. Zwane jest ono Zamczyskiem i choć przeprowadzone badania nie doprowadziły do żadnego ważnego odkrycia to z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że stał tu kiedyś zamek. Wg miejscowych opowieści był on bardzo lubianym miejscem przez królową Jadwigę. Często tu więc gościła, gdy przybywała z królem do Biecza, a i sam król mógł tu bywać. Zamek miał być zbudowany z kamienia, otoczony murem a od reszty wzgórza oddzielał go przekop, którym przebiegała szeroka na 10 łokci droga handlowa. Do dzisiaj zwana jest ona "starą drogą". Na rzece przy zamku zbudowano podobno sztuczny bród, aby można ją był przekraczać niezależnie od pory roku i stanu wód co miało ogromne znaczenie militarne. I faktycznie na zachód wzgórza widoczna jest grobla wchodząca w obszar zalewowy Ropy. Najważniejszym jednak dowodem na istnienie tu zamku są cegły i kawałki muru, które napotkali mieszkańcy podczas kopania w ziemi, szkoda że archeolodzy ograniczyli się tylko do prac powierzchniowych. Obecnie Zamczysko jest polem uprawnym.
Plan
Plan Zamczyska wg F. Kotuli Źródło: Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach, Juliusz Marszałek, Warszawa 1993
Historia
istoria zamku nie jest znana, nie wspominają o nim żadne dokumenty. Wg tradycji istniał w XIV w i był jednym z zamków, z których dochody czerpała królowa Jadwiga. Po jej śmierci Władysław Jagiełło podarował go swojej kolejnej żonie Annie Cylejskiej. Wkrótce potem obiekt został zapewne zniszczony podczas którejś z wojen i nigdy nie odbudowany. Podanie ludowe, zniszczenie zamku przypisuje tajemniczej "strasznej czerwonej zarazie".
W 1962 r. właściciel gruntów na Zamczysku Jan Belniak, przy kopaniu studni na głębokości 2 m wydostawał cegły, obrabiane kamienie i kawałki muru. Nie mogąc przebrnąć przez tę zaporę musiał zbudować studnię w innym miejscu.
Wcześniej na miejscu zamku istniał gród. Znany historyk kultury ludowej Franciszek Kotula uważa że gród ten powstał we wczesnym średniowieczu i wraz z grodem w Lisowie po drugiej stronie Ropy były to graniczne strażnice dwóch różnych słowiańskich organizmów państwowych oraz wspomnianego już szlaku handlowego.
Wstęp
Wolny
Położenie i dojazd
Zachodnia część woj. podkarpackiego. 10 km na zachód od Jasła, 20 km na wschód od Gorlic. Zobacz na mapie.
Współrzędne geograficzne:
format D (stopnie): N49.73893056°, E21.32289444°
format DM (stopnie, minuty): 49° 44.3358336'N, 21° 19.3736664'E format DMS (stopnie, minuty, sekundy): 49° 44' 20.15''N, 21° 19' 22.42''E
Bibliografia
Kotula Franciszek - Po rzeszowskiom podgórzu błądząc
Marszałek Juliusz - Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach
Dokładne miejsce zamku Autor: ass Data: 2010-01-10 17:18:00
Ma ktoś dokładne zdjęcie najlepiej lotnicze lub satelitarne jak dojść do zamku
Zamek w KUNOWEJ Czeka Na Inwestora Autor: Mieszkancy Kunowej Data: 2009-12-07 15:42:20
Ciekawa Historia Zamku Dobre Położenie I Przepiękny Krajobraz Jest Podstawa do zarobienia dużej kasy. A dowodem tego jest to ze Kunowa Jest Bardzo Związana Z św Królowa Jadwigą Wspomniany Zamek ale również szkoła która jest pod Jej Patronatem.Odbudowa Zamku i odtworzenie dawnego widoku sprawiło by ze to miejsce stało by się perełką Podkarpacia które na pewno przyciągnęło by wielu turystów i historyków. A barwy i pikanterii nadają temu miejscu miejscowe opowieści miedzy innymi o skarbie.
(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.
Wykryto blokadę reklam :-(
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz jego dalsze funkcjonowanie.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).