Zamek Latoszyn

Latoszyn
Przebudowany dwór obronny





Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Latoszyn (woj. podkarpackie) - Przebudowany dwór obronny

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
2.5 stars
Średnia ocena: 2.5 na 5. Głosów: 20

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3 stars
Średnia ocena: 3.0 na 5. Głosów: 10

       
    
 


Opis i stan obecny


Relikty zapomnianej renesansowej rezydencji, być może w postaci XVI-wiecznej wieży mieszkalnej, stoją na skarpie nad Wisłoką na terenie zespołu dworskiego zajmowanego do niedawna przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolniczego (uległo ono likwidacji) i inne firmy budowlane. Miejsce to nazywane jest Zamczyskiem, a zachowana budowla ze starymi murami - Lamusem.
Obiekt pozbawiony był przez dziesięciolecia jakiejkolwiek opieki i w tej w chwili jest ruderą z zawalonym dachem. Runął on ok. 2006 roku, ale na nikim nie zrobiło to wrażenia. Wydaje się, że Lamus skazany jest na całkowitą zagładę. Instytucje państwowe nie dadzą środków na jego ratowanie z powodu znikomej wartości zabytkowej, a dla prywatnego inwestora jest on z pewnością zbyt skromny rozmiarowi i za mało atrakcyjny, choć okolica z parkiem i Wisłoką, która utworzyła pod dworem sporą wyspę, ma duży potencjał.
Do XXI wieku dwór obronny w Latoszynie przetrwał jako piętrowy podpiwniczony budynek zbudowany z cegły na kamiennych fundamentach na planie prostokąta, przykryty dwuspadowym dachem. Na każdej kondygnacji znajdowało się tylko jedno pomieszczenie. Na piętro nadal wchodzi się z zewnątrz schodami przez drewniany ganek, ale jest tam teraz jedno wielkie gruzowisko. Piwnica jest niedostępna. Najciekawiej wygląda parter ze sklepieniami kolebkowymi. Poza tym, nie zachował się żaden zabytkowy detal architektoniczny, ale nic w tym dziwnego, bo budynek od kilku wieków wykorzystywano jako zwykły lamus/magazyn. Nawet wspomniane Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolniczego miało tam swój skład materiałów. Jeszcze po wojnie było ponoć widać fortyfikacje ziemne, ale teraz są one nieczytelne. Od strony północnej nad rzeką znajduje się coś co w zarysach przypomina bastion ziemny.
Istnieją hipotezy, że Lamus był pierwotnie zbrojownią albo oficyną, a dwór obronny stał w miejscu obecnego zeszpeconego dworu z XIX wieku lub wcześniejszej budowli. Jest to bardzo prawdopodobne. Mimo braku informacji, pewne wnioski można wyciągnąć patrząc na stare mapy. Widać na nich, że Lamus zawsze stał na uboczu głównej siedziby. Jego położenie jest zbyt bliskie Wisłoki. Zdecydowanie bardziej pasuje jako element dawnych fortyfikacji lub po prostu oficyna.

Zdjęcie lidar Latoszyna
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego okolicy Zamczyska w Latoszynie. A - ruiny dworu obronnego na Zamczysku, B - dwór z końca XIX w., C - Wisłoka, D - wyspa, E - dopływ Wisłoki, F - hipotetyczny bastion


Plany i rekonstrukcje


Mapa Latoszyna z  1770 r.
Najstarsza mapa okolicy Latoszyna z ok. 1770 r. Dwór (D) prawdopodobnie stoi w otoczeniu 2 oficyn. Lamus (L) to jeden z 3 budynków nad stawem, obok którego jest oznaczenie młyna wodnego (☼). Na północy folwark (F)

Mapa katastralna z dworem w XIX w.
Teren dworski w Latoszynie na mapie katastralne (więc najdokładniejszej) z 1849 r. pokazuje, że Lamus (L) - różowy kwadrat - jest oddalony od głównej siedziby. Z mapy wynika, że zachowany, całkowicie przebudowany budynek nowego dworu stoi na miejscu dawnej oficyny (O). Stary dwór (D) to prawdopodobnie podłużny budynek przy parku . Pokaźnych rozmiarów czworoboczny obiekt za ogrodami to budynek folwarczny (F).

Mapa z 1861 r.
Mapa z ok. 1861 r. Rozplanowanie założenia jak wyżej. Lamus oznaczono czarnym punktem.

Mapa Latoszyna z 1878 r.
Mapa z 1878 r. pokazuje zmiany na terenie dworskim po zniszczeniach w czasie rabacji galicyjskiej w 1864 r. Trudno oznaczyć poszczególne budynki. Dwór to któryś z 2 podobnie narysowanych obiektów, Lamus to być może budynek koło młyna Nie ma już oficyny na wschód od dworu. Nowe założenie jest prawdopodobnie w budowie po spaleniu.

Mapa z 1904 r.
Mało dokładna mapa z 1904 r. i zmieniony układ założenia. Lamus albo nowa oficyna jakby połączona z innym budynkiem od południa

Mapa z 1941 r.
Mapa z 1941 r., niedługo przed zniszczeniem przez Sowietów. Lamus wyraźnie widoczny, a dwór ma inny kształt. Wynika z tego, że albo odbudowa po zniszczeniach w 1864 r. zakończyła się dopiero po 1904 roku albo w okresie międzywojennym doszło do przebudowy


Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Obronna siedziba w Latoszynie musiała istnieć już XV wieku, ponieważ w dokumentach wymieniani są właściciele wsi Latoszyńcy. Była zapewne drewniana, otoczona wałem ziemnym z palisadą. Z Latoszyna wywodził się profesor, sześciokrotny rektor Akademii Krakowskiej Jan Latoszyński (1. połowa XV w.).
W 1515 r. wieś przeszłą w ręce Hieronima Szczepanowskiego z Dębicy. Niedługo potem, aż do końca stulecia władali nią Trzeciescy. Z tego okresu pochodzą zachowane ruiny Lamusa. Od XVIII wieku jako właściciel wymieniany jest kasztelan małogojski Aleksander Krasiński, a następnie Morscy, którzy w 2. połowie tego stulecia uczynili z miejscowych źródeł mineralnych słynny na całe Austro-Węgry kurort (aktualnie trwa przywracanie zdroju). Prawdopodobnie oni założyli park dworski i zachowaną do dziś aleję akacjową wokół asfaltowej drogi dojazdowej. W czasie rabacji galicyjskiej siedziba Morskich została spalona, właściciele zabici, a zadłużony majątek latoszyński przejęli Żydzi. Odkupili go Morawscy, którzy wznieśli nowy dwór. W przekształconej postaci stoi on koło Lamusa. Czy stoi on na fundamentach starszej siedziby, nie wiadomo. Nie prowadzono tu badań, a dostępne informacje w źródłach są bardzo skąpe. Nie wiadomo też jakie było faktyczne przeznaczenie Lamusa i jego pierwotne rozmiary (trudno uwierzyć, aby rodzina szlachecka mieszkała w 2 niewielkich izbach), kiedy postawiono nową siedzibę i czy funkcjonowała ona równocześnie z Lamusem. Z wysokości dziesięciny w XVI wieku można wnioskować, że przy siedzibie szlacheckiej w Latoszynie istniał już wtedy dużych rozmiarów folwark.
Na początku XX wieku nowy dwór były własnością rodziny Balków. Budowla mieściła bogatą bibliotekę i i kolekcję dzieł sztuki, w tym obrazy Van Dycka. Dwór ten spalili Sowieci w 1944 r. W PRL na terenie zniszczonego dworu utworzono budynek biurowy. W końcu XX wieku prywatny przedsiębiorca przekształcił istniejącą zabudowę w nowy budynek, co zatarło ślady po dawnym dworze. Obiekt ten nie był jednak użytkowany i po pewnym czasie stał się ruiną, z powodu postępującego szabrownictwa i dewastacji.



Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor Oglądnięcie całego terenu dworskiego zajmuje ok. 25 minut.

WSTĘP
punktor Wolny.



Położenie i dojazd


Zachodnia część woj. podkarpackiego. 4 km na płd.-zach. od centrum Dębicy. Zobacz na mapie.
Aby dojechać do dworu Latoszyn na Zamczysku od strony Rzeszowa należy skręcić na dużym skrzyżowaniu w prawo w stronę Dębicy i zaraz potem odbić w lewo. Droga z aleją grabową prawie styka się z główną dwupasmową jezdnią, ale nie ma z nią połączenia. Dalej trzeba objechać firmy budowlane z lewej strony, wzdłuż dopływu Wisłoki i podejść kawałek na piechotę prosto i na prawo. Po chwili będzie widać rzekę i dwór.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N50.03185833° E21.36935278°  
format DM (stopnie, minuty):   50° 1.9114998'N 21° 22.1611668'E
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 01' 54.69''N 21° 22' 09.67''E 



Bibliografia



punktor Bosak Barbara - Gminny program opieki nad Zabytkami dla Gminy Dębica
punktor Kłos Stanisław - Osobliwości Podkarpacia 2


Galeria zdjęć


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Latoszyn - Dwór Latoszyn - Dwór Latoszyn - Dwór Latoszyn - Dwór Latoszyn - Dwór Latoszyn - Gruz w otoczeniu dworu Latoszyn - Kawałki ceglanych murów Latoszyn - Parter dworu Latoszyn - Zawalone piętro Latoszyn - Wisłoka przy dworze Latoszyn - Aleja akacjowa
Zdjęcia wykonane: wiosną 2007



Noclegi



Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • park w Latoszynie       Autor:  valeria      Data:  2019-05-27 15:01:34
    posiadam dużo aktualnych zdjęc . mieszkam blisko
  • Dworek Latoszyn ..Kapliczka       Autor:  valeria      Data:  2019-02-13 18:12:14
    mam zdjęcia kapliczki . po remoncie
  • Budynek obok       Autor:  Xxxx       Data:  2018-04-22 13:15:27
    Witam. Swego czasu zwiedzaliśmy te ruiny brakuje tylko zdjęc z tego dworku obok.   Jest to duży budynek składający się z piwnic parteru i pierwszego piętra, wygląda to wszystko tak jak by miał on służyć jako hotel choć patrząc na rozmieszczenie pokój można się nad tym zastanawiać. W piwnicy w jednym z pomieszczeń znajduje się prawdopodobnie basen.





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.