pusteIkonka - zamek

LATOSZYN
🏰 Całkowicie przebudowany dwór obronny 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku Latoszyn

Ocena


Możesz ocenić:
Latoszyn / podkarpackie - Przebudowany dwór obronny

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
2.5 stars Średnia ocena: 2.6 na 5. Głosów: 18
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3 stars Średnia ocena: 3.0 na 5. Głosów: 10
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera z apomniana renesansowa rezydencja w postaci XVI-wiecznej wieży mieszkalnej stoi na skarpie nad Wisłoką na terenie zespołu dworskiego zajmowanego do niedawna przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolniczego (ostatnio uległo ono likwidacji) i inne firmy budowlane. Obiekt pozbawiony był przez dziesięciolecia jakiejkolwiek opieki i w tej w chwili jest ruderą z zawalonym dachem. Runął on ok. 2006 roku, ale na nikim nie zrobiło to wrażenia. Wydaje się, że dwór skazany jest na całkowitą zagładę. Instytucje państwowe nie dadzą środków na jego ratowanie z powodu znikomej wartości zabytkowej, a dla prywatnego inwestora jest on z pewnością zbyt skromny rozmiarowo i za mało atrakcyjny, choć okolica z parkiem i Wisłoką, która utworzyła pod dworem sporą wyspę, ma duży potencjał, jeśli dałoby się usunąć stąd budowlańców.
Do XXI wieku dwór przetrwał jako piętrowy budynek zbudowany z cegły na planie prostokąta, przykryty dwuspadowym dachem. Na każdej kondygnacji znajdowało się tylko jedno pomieszczenie. Na piętro nadal wchodzi się z zewnątrz schodami przez drewniany ganek, ale jest tam teraz jedno wielkie gruzowisko. Parter posiada sklepienia kolebkowe. Nie zachował się żaden zabytkowy detal architektoniczny, ale nic w tym dziwnego, bo dwór od kilku wieków wykorzystywano jako zwykły lamus. Nawet wspomniane Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolniczego miało tam swój skład materiałów. Jeszcze po wojnie było ponoć widać fortyfikacje ziemne, ale teraz są one nieczytelne.

Obronna siedziba w Latoszynie musiała istnieć już XV wieku, ponieważ w dokumentach wymieniani są właściciele wsi Latoszyńcy. Była zapewne drewniana. Obecne ruiny pochodzą z końca XVI stulecia. Park oraz aleję akacjową wokół asfaltowej drogi dojazdowej datowano na XVIII wiek, a stojący obok starej fortalicji nowszy dwór na koniec XIX wieku. Tak więc jakaś większa rezydencja musiała istnieć tu już od XVII wieku, bo trudno uwierzyć, aby rodzina szlachecka mieszkała w 2 niewielkich izbach. Być może ocalały budynek był kiedyś większy, albo XIX-wieczny dwór stoi na starszych fundamentach. Dostępne informacje są bardzo skąpe.

Aby dojechać do dworu od strony Rzeszowa należy skręcić na dużym skrzyżowaniu w prawo w stronę Dębicy i zaraz potem odbić w lewo. Droga z aleją grabową prawie styka się z główną dwupasmową jezdnią, ale nie ma z nią połączenia. Dalej trzeba objechać firmy budowlane z lewej strony, wzdłuż dopływu Wisłoki i podejść kawałek na piechotę prosto i na prawo. Po chwili będzie widać rzekę i dwór.


Położenie


Zachodnia część woj. podkarpackiego. 4 km na płd.-zach. od centrum Dębicy. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N50.03185833°,  E21.36935278°
format DM (stopnie, minuty):   50° 1.9114998'N,  21° 22.1611668'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 01' 54.69''N,  21° 22' 09.67''E Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Latoszyn - Dwór Latoszyn - Dwór Latoszyn - Dwór Latoszyn - Dwór Latoszyn - Dwór Latoszyn - Gruz w otoczeniu dworu Latoszyn - Kawałki ceglanych murów Latoszyn - Parter dworu Latoszyn - Zawalone piętro Latoszyn - Wisłoka przy dworze Latoszyn - Aleja akacjowa
Zdjęcia wykonane: wiosną 2007NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • park w Latoszynie       Autor:  valeria      Data:  2019-05-27 15:01:34
    posiadam dużo aktualnych zdjęc . mieszkam blisko
  • Dworek Latoszyn ..Kapliczka       Autor:  valeria      Data:  2019-02-13 18:12:14
    mam zdjęcia kapliczki . po remoncie
  • Budynek obok       Autor:  Xxxx       Data:  2018-04-22 13:15:27
    Witam. Swego czasu zwiedzaliśmy te ruiny brakuje tylko zdjęc z tego dworku obok.   Jest to duży budynek składający się z piwnic parteru i pierwszego piętra, wygląda to wszystko tak jak by miał on służyć jako hotel choć patrząc na rozmieszczenie pokój można się nad tym zastanawiać. W piwnicy w jednym z pomieszczeń znajduje się prawdopodobnie basen.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.