Zamek Lubartów

Lubartów
Przebudowany zamek szlachecki





Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Lubartów (woj. lubelskie) - Zamek szlachecki całkowicie przebudowany w pałac

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3.5 stars
Średnia ocena: 3.7 na 5. Głosów: 50

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars
Średnia ocena: 3.9 na 5. Głosów: 39

       
    
 


Opis i stan obecny


Rezydencja w Lubartowie nie przypomina dziś zamku. Stoi w północnej części starego miasta, w otoczeniu urokliwego ogrodu i parku. To obecnie stylowy, barokowy pałac na planie prostokąta 53 x 24,5 m, posiadający dwa piętra i piwnice. Elewacja ogrodowa jest flankowana przez dwa narożne alkierze o wysokości takiej samej jak pałac (15 m). Po środku elewacji frontowej kolumnowy portyk podtrzymujący balkon, a nad nim fronton ze ścianką attykową. Od strony wschodniej rozciąga się zrekonstruowany ogród i park z dużym stawem. Pałac z 3 stron otoczony jest łagodną skarpą, która jest pozostałością po dawnym, podpiwniczonym tarasie. Pałac został zaadaptowany na siedzibę starostwa powiatowego i nie jest przeznaczony do zwiedzania, ale posiada jedną wspaniale prezentującą się komnatę, tzw. Salę Rycerską, którą można zobaczyć. Wiszą w niej portrety właścicieli z rodu Sanguszków.
Po północnej stronie pałacu biegnie mur z wnękami arkadowymi, który dochodzi do oranżerii. Jest to zrujnowany budynek ze sklepionymi piwnicami, posiadający cechy architektury klasycystycznej, który ma niebawem być poddany pracom remontowym. Obecną postać budynku datuje się na koniec XVIII wieku, ale oranżeria stała tu już znacznie wcześniej.
Innym elementem założenia są resztki mostu po stronie południowej. Posiada on dwie arkady. Są to resztki ceglanego mostu zwodzonego przy bramie południowej, prowadzącej do miasta. Wzmiankowano go w 1703 roku, ale musiał istnieć już w XVII, a może i XVI stuleciu.
Kolejnym fragmentem dawnej siedziby są dwa filary bramy północnej. Przylegają one do murów ogrodzenia. Posiadają półkolumny, a zwieńczone są dekoracją w formie wazonów.

Lubartowski zamek - pałac przechodził 4 główne etapy rozwoju. W XVI wieku był to warowny dwór/zameczek Firlejów z fortyfikacjami wieżowymi lub bastejowymi.
W następnym stuleciu zamek lub warowny pałac Lubomirskich z bocznymi alkierzami i zwodzonym mostem.
W XVIII wieku pałac Sanguszków i dopiero z tego okresu zachowały się wiarygodne opisy budowli. Pałac od frontu (zachodu) poprzedzał dziedziniec o powierzchni 0,6 ha z 2 oficynami, otoczony murem z basztami. Istniały w nim trzy bramy: główna od zachodu, miejska od południa i gospodarcza od północy. Od wschodu rozłożony był ogród składający się 7 kwater obsadzonych bukszpanem i kolumnowymi świerkami. Dalej rozpościerał się park ze szpalerami grabowymi i 2 sadzawkami-stawami. Do sąsiedniej wsi Kamionki prowadziła z pałacu 7-kilometrowa aleja lipowa. Budynek pałacu z alkierzami został podwyższony o 2. piętro i otoczony był galerią od południa, wschodu i północy. Była to forma piętrowego tarasu z balustradą zdobioną 20 posągami. Z galerii dębowymi schodami można było zejść do ogrodów w 3 kierunkach. Później Sanguszkowie w miejscu schodów północnych i południowych postawili parterowe przybudówki mieszczące łazienki (pomieszczenia do relaksu i wypoczynku z wygodnymi kanapami i wannami). Na ich dachach wciąż funkcjonowała galeria. Cały budynek został kunsztownie udekorowany w stylu barokowym. Opisy wnętrz mówią o sali bilardowej, teatrze, bibliotece ze spiralnie wznoszącą się podłogą, efektownej sieni z dębowymi schodami i kolejnymi posągami. Pałac posiadał bramę główną (zachodnią) z wysoką wieżą, na której umieszczono zegar i herb Sanguszków (Pogoń), mieszczącą 4 pokoje.
Ostatni etap to przebudowa XIX-wieczna i zlikwidowanie oficyn, wieży bramnej, przekształcenie dobudówek - łazienek (ich resztki były jeszcze widoczne po wojnie), reorganizacja ogrodów i utworzenie wielkiego stawu w parku.

Stare zdjęcie pałacu
Pałac Lubartów na pocztówce z 1917 r. Widać jedną z nieistniejących dziś bocznych przybudówek




Stare pocztówka z Lubartowa
Podobny widok pałacu na pocztówce z tego samego okresu


Plany i rekonstrukcje


Plan pałacu
Plan piętra i parteru (z bocznymi dobudówkami) pałacu Lubartów z roku 1837

Plan założenia lubartowskiego
Plan całego założenia lubartowskiego obecnie (z karty zabytku)

Mapa Lubartowa z XVIII w.
Mapa Lubartowa z XVIII wieku z terenem zamkowym. Zamek-pałac zaznaczony na czerwono, od zachodu widać dwie główne oficyny zburzone w XIX wieku. Na północy folwark


Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Pierwotny dwór, czy też zameczek lewartowski (pierwotna nazwa osady) wzniósł Piotr II Firlej herbu Lewart (wojewoda lubelski, a następnie ruski, starosta radomski i kazimierski), w końcu I połowy XVI wieku, wkrótce po lokowaniu miasta. Przypuszczalnie obiekt miał charakter ufortyfikowanej willi w stylu włoskim, otoczonej fosą i mokradłami.

punktor 1543 r. - król Zygmunt I Stary nadał Piotrowi Firlejowi z Dąbrowicy przywilej założenia miasta Lewartów na gruntach wsi Łucka i Szczekarkowa
punktor 1549 r. - zachowana jest relacja, iż siedziba Firlejów była już zbudowana i otoczona ogrodami.
punktor 1553 r. - zamek w Lewartowie odziedziczył Mikołaj II Firlej, późniejszy kasztelan wiślicki i wojewoda lubelski. Był on kalwinem i przywódcą innowierców małopolskich. Gościł w Lewartowie m.in. Jana Kochanowskiego. Dokonał rozbudowy rezydencji i zwiększenia jej funkcji obronnych. Pisano, iż przy budowie nie liczył się z kosztami, a efekt był powszechnie podziwiany. Nie jest znany ówczesny wygląd założenia, ale przypuszcza się iż główny budynek był broniony przez dwie wieże narożne, być może basteje. Za zewnątrz powstał wspaniały ogród włoski
punktor 1593 r. - po śmierci Mikołaja właścicielką zamku w Lewartowie została jego córka - Elżbieta
punktor pocz. XVII w. - wyszła ona za Mikołaja Kazimierskiego, który rozwinął w mieście szkolnictwo ariańskie i sprowadził osadników z Flandrii, Niemiec i Żydów.
punktor 1624 r. - synowie tej Mikołaja i Elżbiety sprzedali w niejasnych okolicznościach dobra lewartowskie księciu Januszowi Zasławskiemu herbu własnego
punktor 1671 r. - Teofilia wyszła za księcia Jerzego Dymitra Wiśniowieckiego, który przejął Lewartów
punktor 1688 r. - w wyniku drugiego małżeństwa Teofili Zasławskiej z Józefem Karolem Lubomirskim herbu Szreniawa zamek dostał się w ręce tego możnego rodu. Planowano dokonać przebudowy pod kierunkiem nadwornego architekta Lubomirskich - Tylmana z Gameren. Zachowały się plany z 1693 r. nowej, trójkondygnacyjnej wieży zegarowej z portalem, na którym widniały herby Zasławskich i Lubomirskich. Ze względu na późniejsze przebudowy nie wiadomo na ile plany te zostały zrealizowane
punktor 1703 r. - opis pałacu jako budowli piętrowej z narożnymi alkierzami. W pisie parku pojawiła się pierwsza wzmianka o oranżerii

Zdjęcie pałacu z lat 30-tych
Pałac w latach 30-tych XX wieku. Widać zakonników. Zdjęcie z archiwum Ilustrowanego Kuriera Codziennego


punktor 1705-1706 r. - podczas wojny północnej zamek został zniszczony, całkowicie spustoszono piękne ogrody
punktor koniec XVII w. - z ręką Marianny Lubomirskiej, miasto i zamek teoretycznie przejął Paweł Franciszek Karol Sanguszko herbu Pogoń Litewska, marszałek wielki litewski. Jednak Lubomirscy pragnęli zachować dobra lewartowskie. Po śmierci Marianny, prawnym spadkobiercą został ich syn Janusz. Sanguszko po długich staraniach i procesach z Lubomirskimi odkupił i przejął Lewartów dopiero w 1739 r. Chciał dokończyć rozpoczęte już prace zmierzające do przebudowy zamku na nowoczesny barokowy pałac i uczynić miasto nowym gniazdem rodowym, ponieważ jego nazwa była zbliżona do imienia protoplasty rodu Sanguszków. Jak napisał Stronczyński, zatarł wszelkie ślady pierwotnego zamku. Paweł Giżycki wspomniał natomiast że Sanguszko "wystawił sobie przy kościele pałac jak Salomon". Prace budowlane prowadził Paweł Antoni Fontana, nadworny architekt księcia Sanguszki. Dobudowano wtedy drugie piętro, oficyny boczne, taras ogrodowy, teren pałacowy ogrodzono żelaznym ogrodzeniem z trzema bramami, w tym jedna z mostem zwodzonym,. Rezydencję ozdobiono licznymi kamiennymi rzeźbami. Odnowiono ogród i sadzawki. W drugim etapie (po 1741 r. ) powstały boczne parterowe dobudówki z łazienkami i zmieniono wystrój wnętrz. Sala balowa zyskała nową dekorację sztukateryjną, w alkierzu południowym urządzono bogatą bibliotekę, dawne pokoje zmieniono na paradne gabinety, swoje miejsce otrzymał też teatr i sala bilardowa.
punktor 1744 r. - na prośbę Sanguszki, wywodzącego swój ród od legendarnego przodka Lubarta, syna wielkiego księcia litewskiego Gedymina, król August III Sas zezwolił na zmianę nazwy miasta na Lubartów. Miasto miało pozostać na długo gniazdem rodowym Sanguszkó, bowiem książę Paweł Franciszek Karol z trzecią małżonką Barbarą Urszula Duninówna posiadał aż 10 dzieci. Tak się jednak nie stało
punktor1750 r. - Lubartów dziedziczy syn Józef Sanguszko
punktor1774 r. - ślub Józefa z Anną Cetnerówną
punktor1781 r. - umiera Józef Sanguszko, jego żona Anna wychodzi za księcia generała Kazimierza Nestora Sapiehę i szybko się z nim rozwodzi. Kolejny mąż hrabia Kajetan hr. Potocki z Podhajec panuje w Lubartowie na dłużej (1790-1802)
punktor1806 r. - Lubartów przejął najmłodszy syn Pawła Franciszka Karola Sanguszki - Janusz Modest. W tym samym roku umiera, a dobra przejmuje książę Mieczysław Sanguszko z innej linii tego rodu. Po nim Karol Sanguszko w 1815 r. Pałac nie jest już rezydencją magnacką, stoi zaniedbany i podupada. Pełni funkcję budynku urzędniczego. Działa tu m.in. biuro naczelnika powiatu, sąd powiatowy i urząd rejenta.
punktor po 1823 r. - ostatnia właścicielka z rodu Sanguszków - Klementyna Małachowska, podjęła się przebudowy wg projektu warszawskiego architekta Adolfa Schucha. Jednakże to co zrobiła Małachowska może być określone jako niszczenie pałacu i dewastacja zabytkowej substancji. Wyburzono wtedy oficyny, zniszczono basztę bramną (zegarową), styl parku zamieniono na angielski, zlikwidowano jedną sadzawkę-staw i utworzono wielki staw. Wycięcie alei lipowej powstrzymał w ostatnim momencie sąsiad, niejaki Weissenhof. Gracjan Wryżyński pisał: "wykonywacze jej woli celem przerobienia, gwałtem i przemocą poobdzierali ściany z tapet drewnianych dębowych rzeźbionych i złoconych, powyrywali odrzwia i futryny z okien, z doborowego materiału drzewnego, przez czas łatwo zniszczyć się nie dającego, na anatyby i ankry żelazne na ołów w mur zapuszczone. Wyrwali kosztowne kom inki murowane. Poniszczyli kosztowne piece porcelanowo-kaflowe i posadzki, a w miejsce tego wszystkiego mularze potynkowali ściany, nietrwale pobielili wapnem [...] Dalej targnęła się ta pani świętokradzka po przerobieniu pierwszego piętra czyli na popełnienie takegoż gwałtu [...] względem piętra następnego". "Prace" te zostały jednak przerwane wybuchem powstania listopadowego.
punktor 1839 r. - pałac odkupił znany przemysłowiec Henryk Łubieński. W stajniach pałacowych utworzył on fabrykę fajansu. Potem właścicielem był Bank Polski (którego wiceprezesem był Łubieński)
punktor lata 1843-1858 - umieszczono w nim szpital wojskowy
punktor1846 r. - podczas burzy zniszczeniu uległy figury zdobiące szczyt pałacu
punktor 1858 r. - pałac w Lubartowie przejął i wyremontował część parterową poseł na galicyjski sejm krajowy Stanisław Mycielski. Poszpitalne piętro pozostało w ruinie
punktor 1863 r. - po upadku powstania styczniowego pałac kupił ponownie Bank Polski
punktor po 1867 r. - rezydencja jest opisywana jako podupadła i opuszczona. Degradacje potwierdza fakt, że żelazne niegdyś ogrodzenie zostało zastąpione drewnianym
punktor po 1880 r. - zrujnowaną budowlę zakupił Ludwig Grabowski
punktor 1918 r. - podczas I wojny światowej zabytek został poważnie uszkodzony. Potem właścicielem był niejaki Łysiński
punktor 1925 r. - pałac kupili od niego misjonarze ze Zgromadzenia Zakonnego Braci Kresowych w celu założenia tu zakonu i szkoły
punktor 1931 r. - remont oranżerii i przystosowanie jej do celów mieszkalnych
punktor 1933 r. - strawił go wielki pożar. Z wnętrz ocalały tylko trzy kominki. Mury zewnętrzne nie były jednak w najgorszym stanie. Zachowała się część wazonów zdobiących fasadę od ogrodu, tympanon nad głównym korpusem z płaskorzeźbami i kilka figur ze szczytów attyki. Dwa lata później cały teren wykupiło miasto. W ogrodach urządzono park miejski.
punktor lata 1939-45 - Niemcy dokonali dalszych zniszczeń. Pozyskiwali z ruin pałacu budulec do naprawy dróg.
punktor po 1947 r. - przystąpiono do remontu budowli wg projektu Tadeusza Witkowskiego. Główny etap wykonano do 1950 roku, ale w sumie prace trwały ponad 20 lat. Parkowi przywrócono wygląd z czasów Sanguszków (projekt wykonał Gerard Ciołek)
punktor 1999 r. - odbudowana rezydencja została siedzibą władz powiatu lubartowskiego

Pocztówka z Lubartowa z 1910 r.
Lubartowski pałac na pocztówce z 1910 roku





Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorZamek - pałac Sanguszków - ul. Słowackiego 8, Lubartów
tel. +48 81 855 28 65  (starostwo) kliknij, aby zadzwonić

CZAS
punktor Od centrum miasta dojście do pałacu zajmuje 5 minut. Oglądnięcie zabytku z zewnątrz wraz z ogrodami i stawem trwa ok. 30 minut.

WSTĘP
punktor Wolny na zewnątrz. Wnętrze otwarte w dniach powszednich w godzinach pracy lubartowskiego urzędu. Sala rycerska nie jest oficjalnie udostępniana zwiedzającym. Na miejscu duży parking.


Stare zdjęcie oranżerii
Oranżeria pałacowa na zdjęciu z okresu międzywojennego



Położenie i dojazd


Centralna cześć woj. lubelskiego. 25 km na północ od Lublina. Zobacz na mapie.
Pałac stoi za kościołem przy głównej drodze.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N51.46561111° E22.60959167°  
format DM (stopnie, minuty):   51°27.9366666'N 22°36.5755002'E
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   51°27'56.20''N 22°36'34.53''E




Bibliografia


punktor Rolska-Boruch Irena - Domy pańskie na Lubelszczyźnie od późnego gotyku do wczesnego baroku
punktor Czapska Grażyna - Pałac Sanguszków w Lubartowie

Zdjęcie zniszczonego pałacu
Pałac po zniszczeniach podczas II wojny św. Zdjęcie Gustawa Andraschko


Zdjęcie zniszczonego pałacu 2
Kolejne zdjęcie zniszczonego pałacu z 1943 roku. Elewacja ogrodowa



Galeria zdjęć


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Lubartów - Pałac Lubartów - Balkon i  fronton ze ścianką attykową Lubartów - Pałac Lubartów - Widok z boku Lubartów - Alkierz Lubartów - Alkierz Lubartów - Widok na elewację ogrodową Lubartów - Sala Rycerska Lubartów - Sala Rycerska - portrety właścicieli pałacu Lubartów - Ogród Lubartów - Fosa
Zdjęcia wykonane: latem 2003


Filmy wideo


Pałac w Lubartowie z drona 2020



Noclegi


punktor Lubartów - Hotel "AMBER" - ul. Kleeberga 14, tel. (081) 855 47 54
punktor Lubartów - Zakład Hotelarsko-Gastronomiczny - ul. Lubelska 104 A, tel. (081) 855 36 10
punktor Firlej - GOSiR, tel. (081) 857-50-21
punktor Firlej - Ośrodek Wczasowy WRIM, tel. (081) 857 75 19
punktor Firlej - Ośrodek Wypoczynkowy dla Młodzieży "FIRLEJ", tel. (018) 443 55 97
punktor Firlej - Zajazd "IMPERIUM", ul. Lubartowska 32, tel. (081) 857 54 26
punktor Firlej - Ośrodek Wypoczynkowy Zakładu Przemysłowego, tel. (081) 857 50 16
punktor Firlej - Ośrodek Wypoczynkowy WDOKP - Lublin, tel. (081) 857 50 78

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • pałac       Autor:  piotr      Data:  2016-02-04 23:21:55
    Czy zamek-pałac w Lubartowie ma jakiś związek z zamkiem w Łucku na Ukrainie?
  • Re: Sala Rycerska       Autor:  Anonim      Data:  2012-12-17 20:53:28
    Jest dostępna.   Zapraszam.   Fryderyk Puła   Starosta Lubartowski
  • Re: Re: Jestem pod wrażeniem tego pałacu       Autor:  Fryderyk Puła      Data:  2012-12-17 20:52:11
    Salę Rycerską można bez problemu obejrzeć.   Zapraszam.   Starosta Lubartowski   Fryderyk Puła





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.