pusteTelefon kontaktowy
Grodzisko,
tel. 662 126571, 693 543268Ikonka - zamek

LUBIN
🏰 Średniowieczna wieża mieszkalna 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku Lubin

Ocena


Możesz ocenić:
Lubin / zachodniopomorskie - Średniowieczna wieża mieszkalna (zniszczona)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4.5 stars Średnia ocena: 4.3 na 5. Głosów: 4
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
5 stars Średnia ocena: 4.8 na 5. Głosów: 4
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera na relikty nieznanej wieży średniowiecznej natrafiono w 2010 roku. Brak jest jakichkolwiek danych w źródłach pisanych, więc wszelkie informacje to przypuszczenia oparte na odkryciach archeologicznych. Grodzisko, na którym stoi wieża znane jest od dawna, ale badania są prowadzone dopiero od 2008 roku przez prof. Mariana Rębkowskiego i dr Andrzeja Janowskiego z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Szczecinie. W dokumentach gród występuje jako castellum lubinum i był ważną strażnicą na wyspie Wolin przy szlaku wodnym na Świnie między X a XII stuleciem. Koniec jego funkcjonowania przypada najprawdopodobniej na rok 1173, kiedy to spalił go król Danii Waldemar I, jednak wcześniej misjonarz Otton z Bambergu zbudował tu kościół pw. św. Mikołaja, patrona żeglarzy i rybaków. Świątynia istniała długo po upadku grodu, rozebrano ją dopiero w XVIII wieku (przeniesioną z niej romańską chrzcielnicę można oglądać przed nowym kościołem). Murowane fundamenty kościoła odkryto w 2009 roku. Była to spora sensacja, ponieważ jest to najstarszy znany kościół na Pomorzu. Sensację wzbudziła też odsłonięta rok później w zachodniej części grodziska wspomniana wieża. Zbudowana jest z kamieni i cegły. Datowano ją na późne średniowiecze i określono jako "basztę o charakterze mieszkalnym". W źródłach brak jest jakichkolwiek informacji o ówczesnej zabudowie terenu dawnego grodu.
Całość położona jest na prywatnej posesji i udostępniana do zwiedzania, głównie jako punkt widokowy na Zalew Szczeciński oraz deltę Świny z licznymi wysepkami. Fundamenty wieży są zadaszone i można je oglądać zza ogrodzenia sznurkowego. Ich rozmiar wskazuje, że była to skromna budowla o niewielkiej grubości murów. Brak śladów fortyfikacji ziemnych, ale nie ma ich ogólnie na całym grodzisku, bo teren przez wieki był przekształcany i wykorzystywany rolniczo. Wg mnie dawne przeznaczenie wieży może być w przyszłości skorygowane. Niestety, pozostałości kościoła są obecnie całkowicie zakryte brezentem i nic nie da się zobaczyć. Na grodzisku mamy też małą ekspozycję znalezisk archeologicznych, kilka tablic informacyjnych oraz 2 tarasy widokowe - jeden z lunetą i drugi konsumpcyjny przy barze.
Jest to ciekawie zagospodarowane miejsce, widok na rzekę i zalew jest wspaniały, ale brak możliwości zobaczenia kościoła wbrew temu co jest napisane w materiałach informacyjnych mocno rozczarowuje.


Skarb i inne znaleziska
Pod koniec wieku XVIII na terenie grodziska odnaleziono skarb złożony ze 100 srebrnych monet arabskich z 951 roku! Jednak po II wojnie św. słuch o nich zaginął. Podczas prac rolnych wielokrotnie natrafiano na resztki naczyń czy kości. Podczas pierwszego roku prac archeolodzy odkopali 2900 fragmentów ceramiki, 3800 fragmentów kości i 89 przedmiotów, a wśród nich fragmenty grzebieni (na zdjęciu), paciorki bursztynowe, okucie pochwy noża, zapinki, nity do łodzi.
Znaleziska na grodzisku


Rekonstrukcja grodu
Rekonstrukcja grodu lubińskiego w XII wieku


Wstęp

Płatny: 3.5 zł, ulgowy 2.5 zł. Grodzisko otwarte jest w miesiącach maj - wrzesień, od godz. 10:00 do 18:00 (lipiec-sierpień do 20:00)

Ponieważ informacje o godzinach otwarcia, a przede wszystkim cenach biletów szybko się dezaktualizują, sprawdź je na stronie oficjalnej opisywanego zamku/dworu:
otwórz stronę obiektu


Położenie


Północno-zachodnia część woj. zachodniopomorskiego. 16 km na płn.-zach. od Wolina, 20 km na płd.-wsch. od Świnoujścia. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N53.86500278°,  E14.43052778°
format DM (stopnie, minuty):   53° 51.9001668'N,  14° 25.8316668'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   53° 51' 54.01''N,  14° 25' 49.90''E Zdjęcia


Wieża w Lubinie - Grodzisko z wieżą na 1. planie Wieża w Lubinie - Średniowieczne mury chronione są dachem Wieża w Lubinie Wieża w Lubinie - Widok ogólny grodziska Wieża w Lubinie - Taras widokowy na grodzisku

Zdjęcia wykonane: latem 2013NoclegiProponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy


Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.