amek w Lwówku Śląskim stał w najwyżej położonej, południowo zachodniej części miast. Był on włączony do miejskich fortyfikacji, które chroniły go od południa. Od miasta oddzielony był fosą i drewnianą palisadą, później fortyfikacje wzmocniono jeszcze kamiennymi basztami. Obecnie po zamku nie pozostał żaden ślad, a na jego miejscu stoi browar.
Historia
amek wzniesiono w II połowie XII lub na początku XIII wieku z inicjatywy śląskich książąt piastowskich.
Wiadomo, że po przebudowie zamek w 1261 r. posiadał kamienną wieżę, w której umieszczono skarbiec i lochy więzienne, mury obwodowe z basztami i dwie bramy: od strony miasta (płn.) i na zewnątrz (płd.).
W II poł. XIII wieku był siedzibą Bernarda Zwinnego, władcy księstwa lwóweckiego. Podobno przed wejściem do warowni kazał on postawić pomnik księżnej Jadwigi, która odwiedziła Lwówek pół wieku wcześniej. W 1286 r. księstwo zostało włączone do księstwa świdnicko-jaworskiego Bolka I. Często przebywał na zamku lwóweckim.
W 1381 r. wielki pożar zniszczył zamek, który został odbudowany 8 lat później i przekazany w lenno w ręce Zygmunta Raussehndorfa z Płakowic. Po nim właścicielem był rycerz Kunz z Niemczy. Od 1444 r. przeszedł na własność miasta. Kolejny pożar zdewastował zamek w roku 1472 i nie zdecydowano się już na jego odbudowę. W 1478 r. na placu zamkowym nie było już nawet ruiny, ponieważ stare mury wykorzystano do budowy kościoła, a na miejscu zamku postanowiono utworzyć browar.
Pierwszy turniej
Z inicjatywy księcia Bolesława II Łysego na początku 1243 roku na zamku we Lwówku odbył się pierwszy turniej rycerski na Śląsku. Przynajmniej w źródłach nie ma informacji o starszym turnieju. Niecodzienność tej imprezy polegała na tym, iż w kraju wciąż trwała jeszcze żałoba po bohaterskiej śmierci księcia Henryka Pobożnego pod Legnicą. Jego syn nie przejął się tym jednak i spraszał na turniej śląskie rycerstwo. Ci, mimo zgorszenia przybyli do miasta, jednak usiłowali przekonać Bolesława o niestosowności chwili do takich zabaw. W końcu rycerz Wojciech z Brodą zaproponował, aby Bolesław uczynił darowiznę dla klasztoru w Henrykowie, który mocno ucierpiał od najazdu tatarskiego. Książę zgodził się i przekazał klasztorowi osadę Worowice. Teraz, gdy sumienie rycerstwa zostało uspokojone przystąpiono do rywalizacji w turnieju.
Wstęp
-
Położenie i dojazd
Zachodnia cześć woj. dolnośląskiego. 35 km. na północ od Jeleniej Góry, 20 km na południe od Bolesławca. Zobacz na mapie.
Współrzędne geograficzne:
format D (stopnie): N51.10946111°, E15.58402778°
format DM (stopnie, minuty): 51° 6.5676666'N, 15° 35.0416668'E format DMS (stopnie, minuty, sekundy): 51° 06' 34.06''N, 15° 35' 02.50''E
Bibliografia
Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
Guerquin Bohdan - Zamki śląskie
Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
Mazurska Teresa, Rachwalski Eugeniusz, Załęski Jerzy - Zamki Dolnego Śląska
Wrzesiński Szymon - Zamki dwory i pałace. Zapomniane miejsca powiatu lwóweckiego
Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.
Ostatnie wpisy
Jest Pałacyk na samym wjezdzie do miasta Autor: Bella Data: 2010-12-16 19:47:53
od strony Rakowic Wielkich..i Jeleniej Góry. Dokładnie tam gdzie stoi przy drodze Krzyż Pokutny...
w 2007 roku widziałam jak ktoś tam pranie wieszał.. A zatem ludzie tam mieszkają..ale ten pałacyk niszczeje..miasto o niego nie dna!!! szkoda..
jestem ciekawa historii tego pałacyku..czemu nikt o nim nie pisze ani na stronie o Lwówku.. ani na wikipedii..
Za torami...na wyjezdzie z miasta..a droga na rakowice w. stoi spichlerz..też zabytkowe cudo. Czemu nikt fotek nie robi? nie opisuje? obok żwirowni.
Re: zamek we Lwówku Autor: eveez Data: 2007-05-09 21:48:48
A ja mieszkam we lwówku od 16 lat a o zamku dowiedziałam się dopiero dzięki tej stronce. Mam braki:D
www.lwowekslaski.com.pl Autor: marek Data: 2006-12-26 18:58:55
(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.
Wykryto blokadę reklam :-(
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz jego dalsze funkcjonowanie.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).