Opis i stan obecny


Zamek w Lwówku Śląskim stał w najwyżej położonej, południowo zachodniej części miast. Był on włączony do miejskich fortyfikacji, które chroniły go od południa. Od miasta oddzielony był fosą i drewnianą palisadą, później fortyfikacje wzmocniono jeszcze kamiennymi basztami. Obecnie po zamku nie pozostał żaden ślad, a na jego miejscu stoi browar. Być może posiada on piwnice będące pozostałością zamku, ale brak na ten temat informacji.


Historia, wydarzenia


Zamek wzniesiono w II połowie XII lub na początku XIII wieku z inicjatywy śląskich książąt piastowskich. Wiadomo, że po przebudowie zamek w Lwówku Śląskim w 1261 r. posiadał kamienną wieżę, w której umieszczono skarbiec i lochy więzienne, mury obwodowe z basztami i dwie bramy: od strony miasta (płn.) i na zewnątrz (płd.). W II poł. XIII wieku był siedzibą Bernarda Zwinnego, władcy księstwa lwóweckiego. Podobno przed wejściem do warowni kazał on postawić pomnik księżnej Jadwigi, która odwiedziła Lwówek pół wieku wcześniej. W 1286 r. księstwo zostało włączone do księstwa świdnicko-jaworskiego Bolka I. Często przebywał na zamku lwóweckim. W 1381 r. wielki pożar zniszczył zamek, który został odbudowany 8 lat później i przekazany w lenno w ręce Zygmunta Raussehndorfa z Płakowic (obecnie część Lwówka). Po nim właścicielem był rycerz Kunz z Niemczy. Od 1444 r. przeszedł na własność miasta. Kolejny pożar zdewastował zamek w roku 1472 i nie zdecydowano się już na jego odbudowę. W 1478 r. na placu zamkowym nie było już nawet ruiny, ponieważ stare mury wykorzystano do budowy kościoła, a na miejscu zamku postanowiono zbudować nowy, większy browar (stary spłonął wraz z zamkiem).

ozdoba
Pierwszy turniej
Z inicjatywy księcia Bolesława II Łysego na początku 1243 roku na zamku we Lwówku odbył się pierwszy turniej rycerski na Śląsku. Przynajmniej w źródłach nie ma informacji o starszym turnieju. Niecodzienność tej imprezy polegała na tym, iż w kraju wciąż trwała jeszcze żałoba po bohaterskiej śmierci księcia Henryka Pobożnego pod Legnicą. Jego syn nie przejął się tym jednak i spraszał na turniej śląskie rycerstwo. Ci, mimo zgorszenia przybyli do miasta, jednak usiłowali przekonać Bolesława o niestosowności chwili do takich zabaw. W końcu rycerz Wojciech z Brodą zaproponował, aby Bolesław uczynił darowiznę dla klasztoru w Henrykowie, który mocno ucierpiał od najazdu tatarskiego. Książę zgodził się i przekazał klasztorowi osadę Worowice. Teraz, gdy sumienie rycerstwa zostało uspokojone przystąpiono do rywalizacji w turnieju.


Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor Przejście po i wokół terenu browaru zajmuje ok. 15 minut.

WSTĘP
punktor Teren zabudowany, ale na część obszaru zamkowego da się wejść. Można też oglądnąć muzeum lwóweckiego browarnictwa. Brak widocznych pozostałości po zamku.Położenie i dojazd


Zachodnia cześć woj. dolnośląskiego. 35 km. na północ od Jeleniej Góry, 20 km na południe od Bolesławca. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N51.10946111°, E15.58402778°
format DM (stopnie, minuty):   51° 6.5676666'N, 15° 35.0416668'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   51° 06' 34.06''N, 15° 35' 02.50''E Bibliografiapunktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktor Guerquin Bohdan - Zamki śląskie
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Mazurska Teresa, Rachwalski Eugeniusz, Załęski Jerzy - Zamki Dolnego Śląska
punktor Wrzesiński Szymon - Zamki dwory i pałace. Zapomniane miejsca powiatu lwóweckiego


NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Jest Pałacyk na samym wjezdzie do miasta       Autor:  Bella      Data:  2010-12-16 19:47:53
    od strony Rakowic Wielkich..i Jeleniej Góry. Dokładnie tam gdzie stoi przy drodze Krzyż Pokutny...   w 2007 roku widziałam jak ktoś tam pranie wieszał.. A zatem ludzie tam mieszkają..ale ten pałacyk niszczeje..miasto o niego nie dna!!! szkoda..   jestem ciekawa historii tego pałacyku..czemu nikt o nim nie pisze ani na stronie o Lwówku.. ani na wikipedii..     Za torami...na wyjezdzie z miasta..a droga na rakowice w. stoi spichlerz..też zabytkowe cudo. Czemu nikt fotek nie robi? nie opisuje? obok żwirowni.
  • Re: zamek we Lwówku       Autor:  eveez      Data:  2007-05-09 21:48:48
    A ja mieszkam we lwówku od 16 lat a o zamku dowiedziałam się dopiero dzięki tej stronce. Mam braki:D
  • www.lwowekslaski.com.pl       Autor:  marek      Data:  2006-12-26 18:58:55
    zapraszamy

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2023 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.