puste
 

Województwo: zachodniopomorskie / Powiat: drawski / Gmina: Czaplinek

Ikonka - zamek

MACHLINY
¤ Średniowieczny zamek joannicki (zniszczony) ¤
Ocena


Możesz ocenić:
Machliny - Średniowieczny zamek joannicki (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
2.5 stars Średnia ocena: 2.3 na 5. Głosów: 7
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3 stars Średnia ocena: 3.0 na 5. Głosów: 5
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera zapomniany zamek zakonu joannitów w Machlinach stał 3 km na południe od wioski na małym wzniesieniu na lewym brzegu Dobrzycy. Wzniesienie jest naturalne i ma wymiary 75 x 20 m., od stałego gruntu oddzielone moczarami. Obecnie nie ma już po zamku żadnych śladów. Można zakładać, że była to niewielka strażnica na trakcie z Poznania przez Czaplinek do Kołobrzegu, mająca strzec szlaku i ochraniać siedzibę komandorii w Czaplinku od południa. Od tej strony biegła granica z Polską, z którą wówczas joannici utrzymywali dobre stosunki, więc warowność obiektu nie była zbyt duża. Prawdopodobnie składała się z murowanego budynku otoczonego wałem z palisadą.

Historia


Ozdobna pierwsza litera machliny stały się własnością joannnitów po skasowaniu zakonu templariuszy (na podstawie bulli papieskiej przejęli oni ich dobra). Nie ma dowodów na istnieniu zamku za panowania templariuszy, należy więc zakładać, że zbudowali go joannici w II poł. XIV w. Pierwsza wzmianka o warowni pochodzi z roku 1361, gdy wydzierżawiono ją rodowi Golców. W 1364 r. zamek wymiony jest wśród twierdz brandenburskich, ponieważ joannici stali się ich lennikami. Od 1368 w rękach polskich, ponieważ tereny te zdobył Kazimierz Wielki. Zamek przestał istnieć w 1376 r. po najeździe wojsk księcia pomorskiego Świętobora I, który w czasie konfliktu z polskim wojewodą Czarnkowskim zdobył Czaplinek i Machliny, ale nie zdołał Drahimia. W latach międzywojennych XX wieku na wzniesieniu zamkowym odkryto kawałki cegły średniowiecznej.

Położenie i dojazd


Zachodnia część woj. zachodniopomorskiego. 11 km na południowy wschód od Czaplinka, 20 km na północ od Wałcza. Zobacz na mapie. Grodzisko położone jest na południe od Machlin, przy moście na Dobrzycy.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 53.46344167°,  E 16.38113889°
format DM (stopnie, minuty):   N 53° 27.8065002',  E 16° 22.8683334'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 53° 27' 48.39'',  E 16° 22' 52.10''


BibliografiapunktorRadacki Zbigniew - Średniowieczne zamki Pomorza Zachodniego


Z lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • bnfh       Autor:  hjbn      Data:  2006-12-04 20:09:20
    ghbnvcnnnnnnnnnnnnnn­nnnnnn
  • zamki       Autor:  piotrek      Data:  2006-01-12 07:27:28
    chciałbym dowiedzieć sie kto jest autorem informacji o zamkach w machlinach.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.