puste
 Ikonka - zamek

MALESZOWA
🏰 Gotycki zamek rycerski, później rozbudowany 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku MaleszowaOcena


Możesz ocenić:
Maleszowa / świętokrzyskie - Średniowieczny zamek rycerski, później rozbudowany

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.3 na 5. Głosów: 20
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3 stars Średnia ocena: 3.2 na 5. Głosów: 13
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera t o chyba jedno z dziwniejszych miejsc, które dotychczas opisywałem. Maleszowa naniesiona jest na niektóre mapy zamków, ze względu na ruiny rezydencji Krasickich uznawanej czasem za zamek, a czasem za pałac.
Piękna Franciszka
Z rezydencją w Maleszowej związana była Franciszka Krasińska, od 1760 roku żona Karola Wettina, jednego z ulubionych dzieci króla Augusta III Wettina (posiadał on bardzo liczne potomstwo). W pewnym okresie August starał się dla niego o koronę polską po swojej śmierci, mimo że Karol nie był najstarszym synem. Mało realistyczne plany zakładały nawet zdobycie przez niego, dzięki odpowiedniemu ożenkowi tronu cesarskiego. Karol jednak w tajemnicy poślubił słynąca ze swej urody Franciszkę, przekreślając dalekosiężne plany. Wszyscy bali się zakomunikować o tym fakcie królowi, który był wtedy bardzo chory. Monarcha zmarł ponad 2 lata później, podobno nie dowiedziawszy się prawdy, a małżeństwo Karola i Franciszki zostało zaakceptowane przez Wettinów dopiero w 1775 r.

Towarzyszem zabaw Franciszki był Kazimierz Pułaski. Jako dziecko często przebywał w Maleszowej i rezydencji jej ojca Stanisława Krasińskiego, późniejszego generała wojsk koronnych. Jak łatwo się domyślać bohater polskich i amerykańskich walk o niepodległość, w młodości był w niej mocno zakochany, ale jako drobny szlachcic nie mógł nawet myśleć o zaakceptowaniu przez rodziców Franciszki.
Patrząc na ruiny dzisiaj raczej trudno zauważyć jakieś cechy obiektu obronnego, położenie jest nizinne bez śladów fortyfikacji. Ze skąpych informacji w ogólnodostępnej literaturze wynika jednak, iż obiekt przypominał ufortyfikowane pałace w Kielcach i Podzamczu Piekoszowskim. Miał aż 4 kondygnacje i 4 narożne baszty, a otoczony był nawodnioną fosą ze zwodzonym mostem. Obecnie trudno wyobrazić sobie tak potężną rezydencję, być może te 4 kondygnacje odnoszą się do wież, albo wliczone zostały piwnice, co często się zdarza. Zachowane mury zbudowane są z kamienia, który notabene można też dostrzec na pobliskiej rozwalonej chałupie (widać, że mieszkańcy nie oszczędzali zamku). Do całkowicie zrujnowanego skrzydła przylega budynek w nieco lepszym stanie (ma dach), ale czy był wolno stojącym budynkiem czy częścią zamku tego nie wiem. Widać tu też zamknięte wejście do piwnic.
Zastanawiający jest brak informacji o zarośniętej wyspie znajdującej się tuż przy ruinach. Nasyp ten, do niedawna jeszcze oblany wodą, dziś otoczony już tylko straszliwym błotem, od razu wzbudza podejrzenia i faktycznie jeden z członków ekipy budowlanej, która pracuje na miejscu powiedział, iż stał tu o wiele wcześniejszy zamek! Wydaje się więc, że pierwotny zamek w Maleszowej stał właśnie tam, a dopiero w XVII wieku nie mogąc pomieścić wytwornej rezydencji na małym kopcu, zbudowano nowy zamek.
Cały teren został niedawno kupiony przez prywatnego właściciela i pałac pod okiem konserwatora zabytków jest rekonstruowany. Prace dotknęły także jego otoczenia, stąd spuszczenie wody z fosy przy starym zamku, które - jak mi się wydaje - miało na celu wzmocnienie jej koryta, a następnie przywrócenie dawnego wyglądu. Niespodzianką było to, iż na wyspie do dzisiaj zachował się niewielki fragment muru oraz pomieszczenia piwniczne, których jest aż cztery. Wejścia do nich zabezpieczone są drewnianymi belkami. Cały teren posiada charakterystyczne pofałdowanie. To wszystko potwierdza tezę o istnieniu tu starszego założenia obronnego. Z jakiegoś powodu jednak zamek w Maleszowej powszechnie datuje się na XVII wiek i zapomina o resztkach murów na wyspie...Historia

Powrót na górę strony

Ozdobna pierwsza litera kiedy powstał pierwotny zamek w Maleszowej nie wiadomo. Pierwszym znanym właścicielem wsi (zwanej wtedy Maleszowem) z nadania króla Kazimierza Wielkiego w roku 1365 był rycerz Wierzbięta z Maleszowa. W 1455 roku od braci Zgorzeńskich Maleszów kupił Andrzej Łabędź z Goździkowa a w 1576 r. Krasińscy herbu Korwin (Ślepowron). Informacji o zamku z tego okresu nie ma, ale istnieją hipotezy iż powstał w 1520 roku albo jeszcze wcześniej. Znana jest jego nazwa "Żurawie Gniazdo". Wielkość nasypu sugeruje, iż była to niewielka warownia. Krasińskim na pewno ona nie wystarczała albo po prostu została zniszczona, stąd budowa na jego terenie nowej barokowej rezydencji. Z zachowanej kamiennej płyty wynika, iż budowę ukończył w 1629 roku wojewoda Krasiński. Zamek zniszczono w połowie XIX w.


Bohaterska obrona zamku
Miejscowe podanie mówi, iż podczas najazdu tatarskiego w I poł. XVI wieku zamku bohatersko bronił Aleksander Krasiński. Urządzał przy tym tzw. wycieczki czyli nocne wypady na zaskoczonych atakujących, które dały się we znaki Tatarom. Podobno jego odwaga wzbudziła taki podziw chana tatarskiego, że przesłał mu podarek w postaci zegara.


Zdjęcie lidar
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu zamkowego. A - stary zamek na wyspie, B - resztki pałacu, C - droga


Wstęp


Teren prywatny, ale podczas prac rekonstrukcyjnych można wejść.

Położenie i dojazd


Centralna cześć woj. świętokrzyskiego. 25 km na południe od Kielc. 7 km na północ od Chmielnika. Zobacz na mapie.
Dojazd PKS-em lub prywatnym busem z Kielc. Ruiny położone są przy samej drodze, po prawej stronie, jadąc od strony Kielc.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N50.68230556°,  E20.71603056°
format DM (stopnie, minuty):   50° 40.9383336'N,  20° 42.9618336'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 40' 56.30''N,  20° 42' 57.71''E Czas


Jadąc PKS-em, poproszony kierowca na pewno zatrzyma się przy ruinach, więc dojście nie zajmie czasu. Pobieżne oglądnięcie zajmuje ok. 25 min.

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Maleszowa - Zrujnowana ściana drugiego zamku/pałacu Maleszowa - Zrujnowane mury Maleszowa - Zniszczone skrzydło po prawej, w oddali lepiej zachowany budynek Maleszowa - Zachowany budynek Maleszowa - Zarośnięte mury zamku/pałacu Maleszowa - Wejście do piwnic nowego zamku Maleszowa - Wnętrze ruin Maleszowa - Ruiny Maleszowa - Zarośnięta wysepka z kopcem kryjącym pierwszy zamek Maleszowa - Resztki murów na kopcu Maleszowa - Kopiec po starym zamku Maleszowa - Jedna z piwnic starego zamku Maleszowa - Kolejna piwnica Maleszowa - I następne wejście Maleszowa - Teren starego zamku Maleszowa - Wnętrze jednej z piwnic Maleszowa - Nieco oddalony budynek, postawiony z podobnego budulca jak zamek/pałac
Zdjęcia wykonane: jesienią 2003Noclegi


punktor Chmielnik - Agroturystyka-Iwona i Marek Kwietniowie, Śladków Mały 25, tel./fax (041) 354 27 78
punktor Chmielnik - Agroturystyka-Jolanta i Roman Lichosikowie, Śladków Mały 58 gsm 604 098 232
punktor Chmielnik - Agroturystyka-Anna i Artur Sekułowie, Śladków Mały 98, gsm 691 785 745, 607 134 306
punktor Chmielnik - Agroturystyka-Katarzyna i Mariusz Sikorowie, Śladków Mały 118, gsm 607 616 487
punktor Chmielnik - Agroturystyka-I. i J. Stachowiczowie, Śladków Mały 39A, gsm 600 203 877, 692 222 498
punktor Chmielnik - Agroturystyka-T. i W. Zgrzebniccy,Śladków Mały 59A, tel.(041) 3542409, gsm 604253203
punktor Chmielnik - Agroturystyka-Krystyna i Stanisław Żelichowscy, Śladków Mały 98, gsm 603 693 288

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: wstęp       Autor:  .      Data:  2018-09-01 11:36:08
    Żeby zwiedzać niestety trzeba się najpierw umówić z tym właścicielem, straszenie słabe bo promują w internecie ten obiekt jak turystyczny A dostęp do niego jest bardzo ograniczony, bardzo duży minus I marnowanie pięknego miejsca.
  • wstęp       Autor:  kolololo      Data:  2018-08-23 20:07:58
    Dzis zastaliśmy zamkniętą bramę i brak jakiejkolwiek informacji na temat możliwości zwiedzenia obiektu, widać że obiekt jest prywatnie użytkowany . Po terenie biegały wyżły.
  • Re: Zamek       Autor:  janslaw      Data:  2011-08-01 11:40:00
    W Maleszowej spędziłem lata okupacji. Wielokrotnie byłem na wyspie gdzie były ruiny zamku z zachowanymi piwnicami. Chętnie nawiąże kontakt z mieszkańcami wsi szczególnie pamiętających lata czterdzieste.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.