ZamkoMania - Polskie zamki i dwory obronne (zamkomania.pl) ![]() ![]() | |||||||||||||||||||
Możesz ocenić: Miejsce - Świerczów (woj. opolskie) - Przebudowany dwór obronny
Zabudowania Miejsca ciągną się na prawym brzegu Stobrawy, zajmując obszar
niewysokiej terasy nadrzecznej. Na samym skraju terasy stoi, zrujnowany obecnie,
dawny dwór obronny, o którym J.G. Knie pisał w 1845 r., że był to nawet niegdyś zamek myśliwski
(Jagdschloß) książąt oleśnickich. Wśród rozległych łąk na przeciwległym brzegu rzeki
zachowało się grodzisko stożkowate – prawdopodobnie pozostałość średniowiecznej siedziby obronnej kasztelana świerczowskiego.
Dawny budynek dworu obronnego, murowany z cegły z dodatkiem kamienia i otynkowany, jest obecnie obiektem o cechach architektury klasycystycznej i neogotyckiej. Jego mury zewnętrzne stanowią przypuszczalnie pozostałość starszej budowli z XVI/XVII wieku. Budynek ten, parterowy, na wysokich piwnicach, sklepionych kolebkowo z lunetami, jest nakryty wysokim dachem czterospadowym, krytym dachówką. Od strony północno-wschodniej przylega doń piętrowa przybudówka z XX w. Po stronie południowej przepływa u stóp dworu Stara Stobrawa, a od zachodu i północnego-zachodu otaczają go relikty nawodnionej fosy, połączonej z korytem rzeczki. Obecnie dwór Miejsce jest od kilkunastu lat własnością prywatną i powoli wstaje z ruin. Prace przebiegają bardzo wolno, ale właściciele już w nim mieszkają. Będąc w Miejscu warto odszukać też grodzisko znajdujące się po prawej stronie drogi z Opola do Namysłowa, w odległości około 400 m na północny wschód od szosy i około 500 m na wschód od wsi. Jest ono pozostałością dwuczłonowej warowni typu nizinnego, założonej na łagodnym, częściowo sztucznie podsypanym, wypiętrzeniu terenu wśród mokradeł. Główną część założenia stanowi stożkowaty nasyp (kopiec) na planie zbliżonym do koła o średnicach 40 x 50 m i wysokości 3 m, otoczony reliktami fosy. Po stronie wschodniej, południowej i zachodniej ciągną się pozostałości drugiego członu założenia obronnego, oddzielonego fosą od kopca. Na terenie grodziska znaleziono kilkaset ułamków ceramiki średniowiecznej, a także grudki przepalonej gliny, polepę, kości zwierzęce, grot bełtu do kuszy, cztery gwoździe, sztabkę żelaza oraz kilka innych, skorodowanych przedmiotów żelaznych (w tym być może ramię wagi).
![]() Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu zamkowego w Miejscu. 1 - dwór, 2 - fosa, 3 - rzeka ![]() Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego gródka kasztelańskiego w Świerczowie.
Dzisiejsza wieś Miejsce jest starą miejscowością o wczesnośredniowiecznym
rodowodzie osadniczym, związanym ściśle z dziejami sąsiedniego Świerczowa.
W 1300 był wzmiankowany gród kasztelański Świerczów. Gród, ten usytuowany na
północnym skraju dorzecza Stobrawy, był – jak należy przypuszczać - ośrodkiem nowej, pogranicznej kasztelanii, założonej przez książąt dolnośląskich na granicy z posiadłościami książąt opolskich. Funkcjonowanie grodu datuje się na XIII - XVI wiek.
W bliskim sąsiedztwie grodu (czy raczej gródka) kasztelańskiego zostało lokowane miasto na prawie niemieckim, wzmiankowane w 1294 r. jako Schwirschow i ponownie jako opidum Swirczow (“miasteczko Świerczów”) w dokumencie pochodzącym z około 1305 r. Miasto to nigdy jednak nie zdołało rozwinąć się w poważniejszy ośrodek miejski i jedynym śladem dawnego statusu miejskiego miejscowości jest dziś nazwa “Miejsce” (niem. Städtel), oznaczająca miasteczko. W czasach nowożytnych, w XVI lub XVII w., powstał na terenie Miejsca nowy obiekt obronny, usytuowany w odległości około 0,5 km od opuszczonej siedziby średniowiecznej, na terenie wyżej położonym, mniej bezpiecznym, ale zdrowszym i dogodniejszym dla celów mieszkalnych - na skraju terasy nad doliną Stobrawy. Obiekt ów miał formę murowanego dworu, otoczonego nawodnioną fosą, połączoną z odnogą Stobrawy. W trzeciej ćwierci XIX w. dwór Miejsce został gruntownie przebudowany, przypuszczalnie z zachowaniem zewnętrznych murów pierwotnej budowli.
ADRES I KONTAKT
![]() CZAS ![]() WSTĘP ![]()
Północna część woj. opolskiego. 41 km na północny zachód
od Opola, 14 km na południowy wschód od Namysłowa.
Zobacz na mapie.
Dwór Miejsce znajduje się w południowo-wschodniej części wsi, nad brzegiem rzeczki, za którą zaczyna się obszar łąk. Dojście ulicą Parkową, odchodzącą na wschód od szosy w pobliżu przystanku PKS. ![]() Współrzędne geograficzne:
Dwór: Otwórz w: Google Maps, Bing Maps, Openstreet Maps format D (stopnie): N50.94466667° E17.77860833° format DM (stopnie, minuty): 50°56.6800002'N 17°46.7164998'E format DMS (stopnie, minuty, sekundy): 50°56'40.80''N 17°46'42.99''E Gródek kasztelański: Otwórz w: Google Maps, Bing Maps, Openstreet Maps format D (stopnie): N50.94408515512° E17.78457657432° format DM (stopnie, minuty): 50°56.6451093072'N 17° 47.0745944592'E format DMS (stopnie, minuty, sekundy): 50°56'38.71''N 17°47'04.48''E
Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.
Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza. Ostatnie wpisy
![]() Powrót do strony startowej
(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów. |
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis historyczno-krajoznawczy. Nie finansuje nas żadna firma ani instytucja. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz nasze dalsze funkcjonowanie i aktualizację informacji.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).
Odśwież stronę