puste Telefon kontaktowy
punktorOśrodek WODR
(zarządca dworu),
tel. (041) 372 22 84

Województwo: świętokrzyskie / Powiat: konecki / Gmina: Końskie

Ikonka - zamek

MODLISZEWICE
¤ Bastejowy dwór obronny ¤

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku modliszewice

Ocena


Możesz ocenić:
Modliszewice - Bastejowy dwór obronny

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.3 na 5. Głosów: 43
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.5 na 5. Głosów: 36
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera w niewielkiej wsi Modliszewice koło Końskich znajdują się okazałe ruiny dworu obronnego. Malowniczo położony na sztucznej wyspie do dzisiaj otoczony jest wodą. Obecny wygląd to efekt niedokończonych prac rekonstrukcyjnych z lat osiemdziesiątych, oryginalne mury wymieszane są ze współczesnymi. Jest też mały fragment niskiego muru obwodowego otaczającego niegdyś obiekt.
Dwór zbudowano na planie prostokąta o wymiarach 11 x 27 m, ma dwie kondygnacje i dwie basteje w przeciwległych narożach. Można jeszcze dostrzec ciekawe detale architektoniczne, obramowania okienne i drzwiowe, tarasy, arkady świadczące o dużych walorach artystycznych obiektu. W środku oczywiście nic nie ma, ale przy drzwiach na piętrze widnieje inskrypcja łacińska skopiowana z bramy wawelskiej. Obok dworu stoi odnowiony budynek bramny z portalem i otworami strzelniczymi oraz budynek zwany kuźnią. Obiekt oczekuje na właściciela, który dokończyłby jego odbudowę.PlanPlan dworu wg E. Gąssowskiej i L. Kajzera
Źródło: Przemiany architektury rezydencjonalnej w XV-XVIII wieku na terenie dawnego województwa sandomierskiego


Historia


Ozdobna pierwsza litera dwór obronny w Modliszewicach postawił właściciel tych ziem Andrzej Dunin Modliszewski herbu Łabędź w końcu XVI w., na miejscu dawnego zamku lub dworu Odrowążów z XIV w. o którym niestety nic nie wiadomo.
Andrzej Modliszewski
Budowniczy fortalicjum Andrzej Modliszewski był starostą łomżyńskim i kolneńskim. Mimo, że nie piastował zbyt ważnych stanowisk to był człowiekiem obytym w świecie i znającym najnowsze trendy mody i kultury. Od najmłodszych lat przebywał bowiem na dworze cesarza Maksymilianan II, a następnie Anny Jagiellonki. Znany jest jego renesansowy nagrobek w katedrze łomżyńskiej dłuta słynnego włoskiego architekta i rzeźbiarza Santi Gucciego (lub z jego kręgu warsztatowego). Dwór w Modliszewicach również przypisuje się Santi Gucciemu, choć nie ma na to stuprocentowych dowodów.
W pierwszej kolejności powstał główny korpus obiektu a następnie dostawiono dwie półokrągłe basteje ze strzelnicami. Do dworu prowadził drewniany most zwodzony.
punktorpocz. XVII w. - Modliszewice kupił Jan Lipski herbu Łada, późniejszy arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski
punktorok 1630 r. - od strony północnej dobudował on piętrowy budynek bramny a całość otoczył niewysokim murem obwodowym
punktorkoniec XVII w. - dwór przeszedł w ręce Humięckich
punktorI poł. XVIII w. - a następnie Małachowskich herbu Nałęcz. Oni to dobudowali przylegający do bramy budynek zwany kuźnią. W jego murze wykryto fragmenty kamieniarki z dworu a więc musiał on być już w ruinie
punktorNastępnymi właścicielami byli Tarnowscy, ale nie poczynili żadnych starań o odbudowę dworu
punktor1939-45 - podczas okupacji dwór był siedzibą wyjątkowo okrutnego Niemca o nazwisku Fitting. Zmuszał on Polaków do morderczej pracy i grabił całą okolicę. W obawie przed zamachem kazał postawić przy dworze wieżę strzelniczą. Nie pomogło mu to jednak, bo został zabity na rozkaz Armii Krajowej
punktor1976 r. - badania archeologiczne przeprowadzili E. Gąssowska i L. Kajzer
punktorlata 1983 - 85 - Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego odbudował budynek bramny i kuźnię
punktorlata 1985 - 90 - odbudowywano sam dwór, ale prace zostały przerwane z powodu braku środków finansowych


Wstęp

Wolny choć na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego. W weekendy ośrodek ten jest zamknięty, ale można zadzwonić dzwonkiem przy bramie i poprosić o wpuszczenie.

Położenie i dojazd


Północna cześć woj. świętokrzyskiego. 2 km na północny zachód od miasta Końskie. 33 km na południe od Opoczna. Zobacz na mapie.
Pociągiem można dojechać do Końskich. Dalej PKS-em lub ok. 30 min. piechotą. Fortalicjum stoi tuż przy drodze. Samochodem można dojechać pod sam dwór.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 51.20434722°,  E 20.37176667°
format DM (stopnie, minuty):   N 51° 12.2608332',  E 20° 22.3060002'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 51° 12' 15.65'',  E 20° 22' 18.36''


Czas


Nie wiadomo gdzie jest przystanek PKS, ale powinien być blisko. Pobieżne oglądnięcie zajmuje ok. 15 min.

BibliografiapunktorSypkowie Agnieszka i Robert - Zamki i warownie ziemi sandomierskiej
punktorPraca zbiorowa - Przemiany architektury rezydencjonalnej w XV-XVIII wieku na terenie dawnego województwa sandomierskiego

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Modliszewice - Dwór na wyspie Modliszewice - Budynek bramny Modliszewice - Brama Modliszewice - Zrujnowany dwór Modliszewice - Dwór zza fosy Modliszewice - Na dziedzińcu Modliszewice - Widok od strony jednej z wież Modliszewice - Widok z oddali Modliszewice - Dwór z 2 wieżami Modliszewice - Elewacja z portalem Modliszewice - Wnętrze górnej kondygnacji
Zdjęcia wykonane: jesienią 2002Z lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


Noclegi


punktorModliszewice - Ośrodek WODR, tel. (041) 372 22 84
punktorKońskie - Hotel "Łuczyński", ul. Warszawska 24, tel. (041) 372 29 68
punktorKońskie - OW "Łucznik", ul. Spacerowa 11, tel. (041) 372 02 96

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1        oferta noclegowa 2

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Re: ZAMEK       Autor:  haga      Data:  2019-07-06 00:22:40
    Coś w tym zamku musi być...Bo i mama mojego męża z rozrzewnieniem wspomina dwór, hrabinę i to jak się tam bawiła będąc małą dziewczynką (a ma teraz 96 lat) .
  • Re: ZAMEK       Autor:  Jacek      Data:  2010-02-22 13:43:26
    A ktos wie czy byl jakis kosztorys robiony ?
  • Re: złe wrażenia       Autor:  Andree      Data:  2009-11-21 00:33:21
    Mieszkam w Końskich.Dziś odwiedziłem ten obiekt(podobno turystyczny)po raz pierwszy.Bardzo przykry widok.Mój siedmioletni wnuczek znalazł sposób na reanimację tej starej warowni.Pozdrawiam w imieniu swoim i wnuczka opiekunów obiektu!!

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.