puste
 Ikonka - zamek

MOJĘCICE
🏰 Szlachecki dwór obronny 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku MojęciceOcena


Możesz ocenić:
Mojęcice / dolnośląskie - Szlachecki dwór obronny

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4 stars Średnia ocena: 4.2 na 5. Głosów: 64
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4.5 stars Średnia ocena: 4.3 na 5. Głosów: 56
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera późnorenesansowa rezydencja w Mojęcicach po części zachowała jeszcze swój obronny charakter. Otacza ją bowiem nawodniona fosa, a drugą zaporę wodną stanowi przepływają tuż obok rzeka. Obiekt stoi w parku, posiada dwie kondygnacje przykryte dachem mansardowym z powiekami i jest obecnie prywatnym domem mieszkalnym. Od frontu prezentuje się bardzo ładnie, gorzej jest z tyłu.
Dobrze widać jakim przekształceniom uległ dwór w XIX wieku. Patrząc z boku wyraźnie widać kwadratowy albo zbliżony do kwadratu pierwotny plan budowli. Z tyłu postawiono dwie przybudówki, z których jedna jest nieco dłuższa od drugiej. Tym sposobem frontowa elewacja stałą się krótszym bokiem bryły dworu. Pomiędzy przybudówkami jest wnęka z tylnym wejściem. Główne wejście prowadzi natomiast od południa i posiada manierystyczny portal, bogato rzeźbiony z piaskowca autorstwa J. Polla z Głogowa. Niegdyś wyglądał on jeszcze efektowniej, bo pokryty był barwną polichromią. Prawy narożnik frontowej elewacji wzmocniony jest szkarpą. Z dawnych elementów zachowały się jeszcze tylko zabytkowe sklepienia i dekoracje stiukowe w kilku salach.
Przy moście stoi jakaś czworoboczna wieża, ale czy należała ona do dworu i pełniła funkcje obronne, tego nie wiem.


Historia

Powrót na górę strony

Ozdobna pierwsza litera obronny dwór wzniesiono w I poł. XVII wieku. Jednakże historia Mojęcic sięga znacznie starszego okresu. Już w XIII wieku istniał tu gródek rycerski Merbota von Haugwitz. W XIV wieku został on przekształcony na wieżę mieszkalno-obronną przez ród Stoschów. W 1616 roku Melchior II von Stosch zapragnął powiększyć swą rezydencję, ale nieumiejętne prace z wykorzystaniem starych murów doprowadziły do zawalenia budynku. Nowy projekt powierzono Antonowi Fodige i ok. 1620 roku powstała otoczona fosą renesansowa rezydencja obronna. W 1747 roku po wygaśnięciu 20 lat wcześniej rodu von Stoschów dwór zakupiła rodzina von Kottwitz, a w 1780 von Köckritz. W 1824 roku Ludwig von Köckritz dokonał restauracji i przebudowy obiektu w stylu klasycystycznym. W latach 1872-80 Diepold von Köckritz przekształcił wnętrza dworu i odnowił portal. Po wojnie użytkował go m.in. PGR, działało tu też przedszkole. Od 1994 roku w rękach prywatnych.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku mojecice
Przedwojenna pocztówka. Dobrze widać fosę otaczającą dwór, obecnie jest ona już częściowo zasypana


Wstęp

Wolny do parku.

Położenie i dojazd

Powrót na górę strony

Centralno - północna część woj. dolnośląskiego. 4 km na południowy zachód od Wołowa, 46 km na północny wschód od Legnicy. Zobacz na mapie.
Dojazd PKS-em z Wołowa, Legnicy lub Wrocławia. Aby dojechać się do dworu należy zjechać z głównej drogi i kierować się na kościół. Dwór stoi po drugiej stronie ulicy.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N51.30129167°, E16.59570833°
format DM (stopnie, minuty):   51° 18.0775002'N, 16° 35.7424998'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   51° 18' 04.65''N, 16° 35' 44.55''E Czas


Pobieżne oglądnięcie z zewnątrz zajmuje ok. 10 min.

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Mojęcice - Widok na fortalicjum od płd.-zach. Mojęcice - Widok na fortalicjum od południa Mojęcice - Widok na fortalicjum od południa Mojęcice - Widok na fortalicjum od płd.-zach. Mojęcice - Widok na fortalicjum od płd.-zach Mojęcice - Widok od frontu Mojęcice - Widok od zachodu. Widać część dobudowaną Mojęcice - Front Mojęcice - Manierystyczny portal Mojęcice - Widok przy wejściu tylnym - od północy Mojęcice - Luka z wejściem tylnym między obiema dobudówkami Mojęcice - Fortalicjum od tyłu Mojęcice - Fortalicjum od tyłu Mojęcice - Wieża stojąca przy moście Mojęcice - Fosa Mojęcice - Fosa z zawalonym mostkiem Mojęcice - Fosa Mojęcice - Malowniczy widok z okolic fortalicjum
Zdjęcia wykonane: latem 2006NoclegipunktorWołów - Dom Rekolekcyjny Misjonarzy Klaretynów, Krzydlina Mała 69, tel.(071) 389 01 32, 389 01 91
punktorWołów - Pokoje Gościnne (dawny Hotel OSiR), ul. Trzebnicka 6, tel. (071) 389 24 07
punktorWołów - Hotel Magnolia, ul. Stara 4, tel. (071) 389 27 13, gsm 510 186 257
punktorWołów - Motel Bis w Wołowie, ul. Piłsudskiego 26, tel. (071) 389 30 38
punktorWołów - Ośrodek Wypoczynkowy Golina, tel. (071) 389 31 22, 389 28 39

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Mój pobyt       Autor:  FranC      Data:  2019-09-16 10:21:50
    Wybrałem się na wycieczkę ze znajomymi. Wybraliśmy obiekt pałacowy w Mojęcicach.   Brakuje po drodze znaków kierujących do pałacu. Natomiast sam pałac okazał się wspaniałym obiektem bardzo ładnie odrestaurowanym. Restauracja ugościła nas autorskim menu. Brawo dla szefa kuchni. Miło spędzony czas, polecam.
  • Re: co się stało z ośrodkiem wypoczynkowym???       Autor:  MieszkaniecSasiedniejWsi      Data:  2019-08-15 12:06:51
    Ośrodek wypoczynkowy przez lata eksploatowal budynek i doprowadził go do skrajnej ruiny. Obywatele ukochanego PRLu zrujnowali obiekt, a dzieła dopełnił okoliczni mieszkańcy kradną co popadnie. Dzisiaj jak zdezelowany obiekt kupił pasjonat i wpompowal prywatne pieniądze, ludzie nie mogą tego znieść. Bo nie można ani wejść w buciorach na państwowe ani kraść dowoli. I bez względu na to czy na takich ludziach będziecie wieszać psy, to dzięki tym prywatnym pieniądzom obiekt przetrwał najgorszy czas. Pozdrawiam.
  • Zal       Autor:  mieszkanka      Data:  2011-03-10 15:26:02
    Jakie ręce,taki obiekt.Lata świetności minęły bezpowrotnie.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.