pusteTelefon kontaktowy
punktorZamek/Ośrodek,
tel. (32) 67 37 631, 67 37 632

Województwo: śląskie / Powiat: zawierciański / Gmina: Włodowice

Ikonka - zamek

MORSKO
¤ Średniowieczny zamek Bąkowiec ¤

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku Morsko

Ocena


Możesz ocenić:
Morsko - Średniowieczny zamek Bąkowiec

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.3 na 5. Głosów: 103
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.3 na 5. Głosów: 85
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera kolejne orle gniazdo uformowane na wyniosłej skale, jednak jego usytuowanie jest dosyć niezwykłe, bo na terenie ośrodka wypoczynkowego z historią sięgająca czasów powojennych. Komunistyczne zarządzanie zabytkiem poskutkowało jego oszpeceniem i brakiem poszanowania dla również zabytkowego otoczenia. Do skały dobudowano bowiem budynek, a na miejscu systemu dojazdowego do zamku z drewnianą basztą, postawiono urządzenia wyciągu narciarskiego, nieco dalej powstała kawiarnia z tarasem. Na szczęście obiekt nadal malowniczo się prezentuje i po wjeździe na teren ośrodka od razu rzuca się w oczy.
Zamek w Morsku postawiono na planie nieregularnego wieloboku o powierzchni ok. 500 m2. Dwa budynki mieszkalne położone były naprzeciw siebie, na dwóch bokach skały od strony północnej i południowej, tworząc po środku dziedziniec z dwiema półkolistymi basztami. Całość połączona była murem obwodowym. Baszta wschodnia broniła wejścia do zamku prowadzącego od tej strony po drabinie. Od wschodu znajdowało się przedzamcze z zabudową gospodarczą, chronione wałem z palisadą i suchą fosą. Wjazd na podzamcze znajdował się od strony północno-wschodniej i broniony był przez okrągłą basztę. Po drugiej stronie, od zachodu do skały przylegała studnia, z której korzystano wciągając wodę linami na skałę. Obecnie przetrwały niskie mury budynków mieszkalnych, w tym jeden z otworem drzwiowym (ledwie widoczny z dołu), mury dwóch półkolistych baszt oraz studnia. Od południa czyli na lewo patrząc od frontu stoi kamienny budynek z przeszklonym oknami do którego prowadzą wysokie drzwi wciśnięte w skałę. Nie jest to oryginalny element zamku lecz kamienica postawiona w latach międzywojennych z materiału pozyskanego z zamku. Niestety drzwi są zamknięte, wiec na skałę nie można się dostać. Niżej natomiast szpeci skałę wspomniany już parterowy budynek ośrodka wypoczynkowego, od dawna nie jest on wykorzystywany. Dookoła warowni prowadzi ścieżka dydaktyczna.Plan


Plan zamku morsko
Plan zamku górnego na podstawie rys. Bohdana Guerquina - autor

Historia


Ozdobna pierwsza litera n ie wiadomo kto i kiedy wzniósł zamek Bąkowiec. Przyjmuje się że powstał w XIV wieku, a za fundatorów można uznać króla Kazimierza Wielkiego, rycerzy Morskich herbu Topór lub księcia Władysława Opolczyka. Możliwe, że pierwotną strażnicę Kazimierza Wielkiego później rozbudowano. Pewne jest że Opolczyk dzierżył Morsko od roku 1370 do 1390, kiedy to przekazał go swojemu zaufanemu stronnikowi - rycerzowi ze Śląska Mikołajowi Strzale. Jest to pierwsza wzmianka o zamku w dokumentach. W 1392 roku wraz z kresem panowania Opolczyka pojawił się nowy właściciel Piotr z Marcinowic. W latach 1413-34 właścicielem całej okolicy był Jan z Sieciechowic a funkcję burgrabiego zamku powierzył na pewien czas rycerzowi o imieniu Piotr herbu Lis (1418-22). Od 1435 dobra z zamkiem Bąkowice przejął Krystyn z Koziegłów i jego potomkowie, a następnie Włodkowie, Zborowscy, Brzescy i Giebułtowscy. Nie są znane dzieje warowni pod panowaniem tych rodów. Wiadomo tylko, że na początku XVII wieku obiekt był w bardzo złym stanie i został opuszczony. W XX wieku zamek miał nieszczęście stać się przedmiotem dziwacznych zabiegów budowlanych. Najpierw w 1927 r. kupił go architekt Witold Czeczott, któremu kilka lat później zachciało się wybudować na skale od strony południowej budynek - kamienicę z materiału pozyskanego z oryginalnych murów. Po 1945 roku teren kupiły Zabrzańskie Zakłady Naprawcze Przemysłu Węglowego i przekształciły go w ośrodek wypoczynkowy. U stóp skały dostawiły szpecący całość podłużny kamienny budynek, oraz nieco dalej kawiarnię z tarasem. Na miejscu dawnego majdanu gospodarczego i baszty bramnej powstał wyciąg narciarski. W 1961 roku miały miejsce prace zabezpieczające ruiny, podwyższono wtedy nieco mury. Obecnie zamek nadal leży na terenie ośrodka wypoczynkowego pod nazwą Ośrodek Rekreacyjny "Morsko", będącego od 1999 roku prywatna własnością firmy KEM z Dąbrowy Górniczej.


Legendy

Powrót na górę

Ozdobna pierwsza litera legendy mówią o skarbie pozostawionym w zamku przez bogatego pana, który wyruszył na wojnę i nigdy nie powrócił, zostawiając swój majątek ukryty gdzieś na terenie warowni.

Inna legenda opowiada o rycerzu z Morska, który uwięził swoją córkę w lochu zamkowym, gdy ta zakochała się w ubogim chłopaku. Córka zmarła z głodu a młodzieniec postanowił się zemścić. Pod skałą zwaną Okiennikiem Wielkim zebrał ludzi i zaczął nękać zbójeckimi napadami mieszkańców zamku i okoliczną ludność. Pewnego dnia podczas burzy zaatakował warownię. W jej zdobyciu dopomogły mu pioruny, które nagle zaczęły bić w zamek niszcząc całą zabudowę i zabijając obrońców poza panem zamku. Wywleczono go z ruin i powieszono. Od tego czasu podczas burz w ruinach pojawia się postać wisielca, a jakby z głębi skały dochodzi szloch uwięzionej córki...
Wstęp

Ruin zamku obecnie nie zwiedza się. Można jedynie obejść go po wyznaczonej ścieżce.

Położenie i dojazd


Centralno pólnocna część Jury Krakowsko-Częstochowska, wschodnia część woj. małopolskiego, 10 km. od Zawiercia w kierunku płn-wsch. Zobacz na mapie Jury lub woj. śląskiego.
Zamek leży de facto poza Morskiem. Po dojechaniu do wsi kierujemy się oznaczoną drogą przez las do Ośrodka Rekreacyjnego (ok. 2 km od wsi)

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 50.55058889°,  E 19.52066389°
format DM (stopnie, minuty):   N 50° 33.0353334',  E 19° 31.2398334'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 50° 33' 02.12'',  E 19° 31' 14.39''


Czas


Pobieżne oglądnięcie zajmuje ok. 10 min.

BibliografiapunktorBorkowski Jacek - Orle Gniazda Jury Krakowsko Częstochowskiej
punktorFidura Jolanta - Zamki i inne warownie wyżyny krakowsko-częstochowskiej
punktorGuerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktorKajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktorSypek Robert - Zamki i obiekty warowne Jury Krak.-Częst.
punktorZinkow Julian - Krakowskie i jurajskie podania, legendy, zwyczaje


Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Morsko - Skała z zamkiem od frontu Morsko - Front zamku, po lewej dom Czeczotta, po środku półbaszta wschodnia Morsko - Zamek od frontu, na pierwszym planie budynek ośrodka wypoczynkowego Morsko - Po lewej dom ośrodka, na górze mury budynku północnego Morsko - Wejście do domu Czeczotta Morsko - Półkolista baszta wschodnia Morsko - Dom Czeczotta na skale Morsko - Ścieżka dydaktyczna dookoła zamku Morsko - Mury budynku południowego i dom Czeczotta na skale Morsko - Budynek północny z otworem drzwiowym
Zdjęcie wykonane wiosną 2009Z lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


Noclegi


punktorMorsko - Ośrodek Rekreacyjny "Morsko", tel. (0..32) 673 76 31 i 32
punktorMyszków - Hotel Pol-Ital Sp. z o.o., ul. Jana Pawła II 48, tel. (034) 313 14 72
punktorMyszków - Agroturystyka Maciejówka, ul. Jurajska 70, gsm 609 98 94 64
punktorZawiercie - OSiR, ul. Moniuszki 10, tel. (032) 672 23 32
punktorZawiercie - Hotel Putek, ul. Paderewskiego 61, tel. (032) 671 56 10

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1        oferta noclegowa 2

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Wakacje w Morsku       Autor:  Maciej      Data:  2016-08-05 09:23:12
    Orientuje się Pan w jakich okolicznościach w 1944 zginął w Morsku p.Czeczot?
  • mrówki z Bąkowca - legenda       Autor:  l      Data:  2016-07-24 19:51:41
    Jedną z przyczyn opuszczenia zamku Bąkowiec w Morsku przez właścicieli jest inwazja mrówek. Obok zamku są nie tylko mrówcze kopce, ale i same mrówki są dosłownie wszędzie w bliskiej okolicy zamku. Nie dało się tam żyć przez tak liczne mrówki. Kto nie wierzy niech się tam wybierze i idąc do zamku spojrzy pod nogi - wszędzie mrówcze plemię.
  • Jak dotrzeć?       Autor:  PPL      Data:  2015-05-03 21:45:20
    Jadąc się od Bobolic po ujrzeniu pierwszego drogowskazu, wyłączyć google maps - tylko wprowadza w błąd. Drogowskazy są wystarczające, choć mówiąc szczerze - nie wiem czy wycieczka jest warta zachodu, chyba tylko, żeby zaliczyć wszystkie zamki na Jurze. Położenie zamku jest rewelacyjne i gdyby tylko ktoś podjął się odbudowy, to mogłoby powstać niezłe cacko.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.