puste

Województwo: podkarpackie / Powiat: strzyżowski / Gmina: Niebylec

Ikonka - zamek

NIEBYLEC
¤ Przebudowany szlachecki dwór obronny ¤

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku Niebylec

Ocena


Możesz ocenić:
Niebylec - Przebudowany szlachecki dwór obronny

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
2.5 stars Średnia ocena: 2.5 na 5. Głosów: 38
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
2 stars Średnia ocena: 2.0 na 5. Głosów: 31
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera nietypowy, murowano-drewniany dwór stoi na wzgórzu z dala od centrum wsi. Mimo XVI-wiecznego pochodzenia nie doczekał się żadnego opracowania, a jego dzieje są poznane w niewielkim stopniu. Niebylec założył dworzanin i krajczy królowej Elżbiety Rakuszanki Mikołaj Machowski w 1509 r. Dwór zbudował albo on albo ktoś z jego potomków w XVI wieku. Świadczy o tym zachowana szczątkowo renesansowa kamieniarka, m.in. portal z herbem Machowskich - Awdaniec (Abdank). W połowie XVII wieku dwór przebudował w stylu barokowym Janusz Romer. Potem właścicielami byli Pieniążkowie, Łempiccy (XVIII-XIX w.), Ankowicze i Kaklikowie. Najbardziej znanym mieszkańcem dworu był Kajetan Junosza Łempicki, który dzielnie walczył z carskim wojskiem w czasie konfederacji barskiej, a następnie w powstaniu kościuszkowskim. Dwór ulegał przebudowom, m.in. w XIX wieku powstała drewniana oficyna i prawdopodobnie drewniane piętro w stylu szwajcarskim, ale generalnie brak jest szczegółowych informacji. Ostatnimi prywatnymi właścicielami była żydowska rodzina Wallachów. Po wojnie teren dworski przejęła Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna "Nowa Droga" z Czudca. Obecnie stoi opuszczony.

Dwór ma nieregularny kształt z powodu dobudówek, dostawionych podczas przebudów. Gdyby nie szersza północna część, jego plan przypominałby krzyż. Nie posiada on dziś widocznych fortyfikacji, ale stoi na dosyć stromym wzgórzu.
Korpus budowli z kamiennym parterem i piwnicami sklepionymi kolebkowo pochodzą z pierwotnej fortalicji Machowskich. Piwnica była jeszcze kilka lat temu otwarta, ale potem zabito ją dechami i odwiedzający mogą sobie nawet nie zdawać sprawy z jej istnienia. Było w niej pełno śmieci, a bardzo niskie wejście nie zachęcało do wchodzenia. Za to wejścia do dworu stoją otworem, nawet to z herbem, do najstarszej części, które do niedawna było zamknięte na kłódkę (stan na maj 2011). Tylko w tym pomieszczeniu można poczuć 500 lat historii tego budynku. Niestety obrasta on coraz bardziej roślinnością dlatego turyści powinni mieć osłonięte nogi ze względu na rozplenienie się pokrzyw. Obok dworu stoi drewniana oficyna z XIX wieku, podłużny ceglany budynek oraz jakieś hangary wykorzystywane do produkcji rolniczej.


Położenie i dojazd


Centralna część woj. podkarpackiego. 25 km na południe od Rzeszowa. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 49.85640278°,  E 21.91318611°
format DM (stopnie, minuty):   N 49° 51.3841668',  E 21° 54.7911666'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 49° 51' 23.05'',  E 21° 54' 47.47''


Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Niebylec - 'Brama wjazdowa' na teren dworu Niebylec - Dawny dwór obronny Niebylec - Dawny dwór obronny - widać piwnicę Niebylec - Tył dworu Niebylec - Dwór od płd.-wsch. Niebylec - Zbliżenie na drewniane piętro Niebylec - Piwnica Niebylec - Piwnica Niebylec - Zasłonięta obecnie piwnica Niebylec - Renesansowy herb Awdaniec nad drzwiami Niebylec - Najstarsze pomieszczenie na parterze Niebylec - Najstarsze pomieszczenie na parterze Niebylec - Najstarsze pomieszczenie na parterze Niebylec - Parter dworu w części dobudowanej Niebylec - Parter dworu w części dobudowanej Niebylec - Piętro dworu Niebylec - Oficyna z XIX wieku Niebylec - Współczesne budynki Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Niebylec - Podłużny budynek przy dworze Niebylec - Wnętrze podłużnego budynku

Zdjęcia wykonane: wiosną 2006 i 2011Z lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • pytanie o Dwór       Autor:  Bogobojny      Data:  2016-03-26 17:54:07
    nie jest czasami na sprzedaż? :) bo to naprawdę magiczne miejsce!
  • Dwor w Niebylcu       Autor:  hania M      Data:  2015-09-13 19:18:25
    Ocalic Dwor!!! Jest piekny!!! Wymaga sporo pracy ale tym ocalimy czastke naszej historii.
  • Re: DWÓR w NIebylcu       Autor:  maria      Data:  2014-11-02 22:04:48
    Jestem potomkinią rodu Machowskich. Dwór piękna historia . Należy ocalić od całkowitego zniszczenia.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.