Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Niemcza (woj. dolnośląskie) - Przebudowany średniowieczny zamek książęcy

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
2.5 stars
Średnia ocena: 2.5 na 5. Głosów: 36

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3 stars
Średnia ocena: 2.8 na 5. Głosów: 35

       
    
 


Opis i stan obecny


Zamek w Niemczy stoi na północnym krańcu wzgórza miejskiego, w pobliżu rynku na terenie o tradycjach obronnych sięgających wczesnego średniowiecza. Obecnie to dwa odgrodzone od miasta budynki ułożone prostopadle do siebie: większe skrzydło zachodnie i skromniejsze północne. Przed skrzydłem zachodnim stoi, również za ogrodzeniem, mniejszy budynek, ale nie jest on częścią zamku.
O dawnym warownym przeznaczeniu jednopiętrowych budynków świadczy już tylko obronne położenie. Najlepiej widać to od strony Stawu Zamkowego, który znajduje się po zachodniej stronie wzgórza.
Od strony frontowej obiekt nie rożni się od zwykłego budynku miejskiego, posiada co prawda fragment portalu z herbem Niemczy nad wejściem, ale nazywanie go zamkiem i tak wywołuje uśmieszek na twarzach tubylców.
Cechy stylowe posiadają jedynie elewacje zewnętrzne skrzydła północnego - mury zdobione są dekoracją sgraffitową. Nie wiadomo jednak w jakim stopniu oryginalną, bo skrzydło to jest efektem odbudowy XIX-wiecznej i stanowi tylko fragment pierwotnej budowli stojącej w tym miejscu. Wnętrz nie można zobaczyć, bo jak wspomniałem teren jest ogrodzony i zamknięty. Wiadomo, że pod budynkami zachowały się piwnice ze sklepieniami krzyżowymi.
Ogólnie więc zamek Niemcza nie jest atrakcją turystyczną. Już w XVIII wieku Prusacy / Niemcy częściej używali określenia "kościół katolicki", bowiem zamienili część południową zamku na świątynię. Została ona rozebrana w latach 60-tych XX wieku.
Liczne przekształcenia budowli uniemożliwiają dziś odczytanie wyglądu średniowiecznej warowni. Podobnie jest z późniejszą rezydencją renesansową. Jedynie barokowa przebudowa połączona z powstaniem kościoła została uwieczniona na kilku grafikach w XVIII stuleciu. Wiadomo, że zamek był okazałą czteroskrzydłową rezydencją książęcą, z wieża bramną i przynajmniej jedną basztę narożną. Jej okres świetności zakończył się w 1635 roku, po zniszczeniach wojennych.
Niemcza posiadała niegdyś mocne fortyfikacje miejskie z 2 bramami, m.in. przy zamku widać oryginalne jak i zrekonstruowane mury miejskie, w tym Bramę Dolną z orłem piastowskim.


Przedwojenna pocztówka
Pocztówka z okresu międzywojennego. Na wzgórzu dobrze widać zamek w Niemczy ze skrzydłem południowym, w którym mieścił się kościół



Pocztówka przedwojenna
Zamek i Staw Zamkowy z gondolami. Pocztówka z okresu międzywojennego


Plany i rekonstrukcje


Plan Niemczy
Plan Niemczy od strony zachodniej na początku XX wieku z dzieła "Geschichte der Bergstadt Nimptsch" 1935 r. 1 - Brama Górna, 2 - Brama Dolna, 3 - Kościół św. Piotra i Pawła, 4 - kościół katolicki, 5 - zamek, 6 - rynek, 7 - rzeka Ślęza, 8 - Staw Zamkowy, 9 - linia kolejowa, 10 - ratusz


Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Gród w Niemczy istniał już w X wieku, słynna jest jego skuteczna obrona przed cesarzem Henrykiem II w 1017 r. W XIII wieku przebywała tu m.in. Jadwiga, księżniczka pochodząca ze starego arystokratycznego rodu Andechs-Meran, żona Henryka Brodatego, późniejsza święta. Murowany zamek wzniósł któryś z książąt wrocławskich: albo w końcu XIII w. Bolko I, albo na początku XIV w. Bernard.

Zamek barokowy wg Wernera
Zamek Niemcza wg. F. B. Wernera, przed pożarem w 1735 roku, ale już po przebudowie części obiektu na kościół w 1714 roku. Widać sporych rozmiarów basztę nakrytą barokowym hełmem. Wieża przed zamkiem to miejska Brama Dolna


punktor 1295 r. – książę świdnicki Bolko I rozbudował fortyfikacje Niemczy, być może więc wzniósł też murowany zamek
punktor 1331 r. - zamek był bezskutecznie oblegany przez wojska króla Jana Luksemburskiego idącego na pomoc Krzyżakom w walce z Polską.
punktor lata 1429-34 - husyci zniszczyli zamek w Niemczy i rozebrali miejskie fortyfikacje
punktor 1585 r. – odbudowa i przebudowa zrujnowanego zamku w stylu renesansowym pod kierunkiem Bernarda Niurona i Giovanni Lugano. Odtąd była to rezydencja księcia brzeskiego Jerzego II. Jego życzeniem było m.in. zbudowanie krużganku wzorowanego na zamku w Pradze.
punktor 1633 r. - w czasie wojny trzydziestoletniej zamek był kilkakrotnie oblegany i uległ częściowemu zniszczeniu. Zdobył go dopiero cesarski generał Wallenstein w 1635 r. Zamek stracił charakter książęcej rezydencji
punktor 1675 r. - po bezpotomnej śmierci w wieku 15 lat, ostatniego potomka Piastów Śląskich – Jerzego Wilhelma, Niemcza stała się własnością Habsburgów
punktor lata 1713-14 - południowe skrzydło zamku zostało przebudowane na barokowy kościół z kaplicą św. Jadwigi

Zamek po pożarze
Stan zamku po pożarze w 1735 r.


punktor 1735 r. - kolejne zniszczenia wywołał wielki pożar. W ciągu kilkunastu lat odbudowano kościół, ale w nowej formie - od tej pory był znacznie skromniejszy. Skrzydło północne pozostawało w ruinie, wschodnie rozebrano
punktor 1829 r. - teren zamku przejęło miasto. Przeprowadzono remont skrzydła zachodniego i częściową odbudowę północnego celem zaadaptowania na urzędy miejskie
punktor 1927 r. - następna przebudowa budowli. W skrzydle północnym otwarto Muzeum Regionalne. Poza tym na terenie zamkowym funkcjonował sąd, szkoła katolicka oraz nadal kościół
punktor po 1945 r. - w okresie PRL w zamku mieściły się różne instytucje miejskie
punktor 1964 r. - ze względu na osuwanie się gruntu rozebrano skrzydło południowe, czyli kościół z kaplicą św. Jadwigi. Później wiele lat miał tu siedzibę zakład odzieżowy
punktor 1992 r. - przeprowadzono konserwację murów zachowanego budynku z rekonstrukcją dekoracji sgraffitowej
punktor XXI w. - obiekt został przekazany nowemu właścicielowi, który ma zamiar odbudować zamek

Weduta Niemczy wg Wernera

Zbliżenie na zamek z weduty
Weduta F. B. Wernera z ok. połowy XVIII wieku i powiększenie zamku z innej wersji tej grafiki. Widać zrujnowane skrzydło północne i mury przy bramie oraz odbudowany kościół z cmentarzem.


Panorama Niemczy z 1830 r.

Zbliżenie na zamek w 1830 r.
Panorama Niemczy od wschodu ok. 1830 roku, z dzieła "Silesia. Museum für schlesische Vaterlandskunde mit Inbegriff der Lausitz"



Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorZamek - ul. Piastowska 5, Niemcza

CZAS
punktor Z centrum miasta do zamku jest ok. 3 minuty drogi. Oglądnięcie i obejście dookoła wzgórza zamkowego zajmuje ok. 20 minut.

WSTĘP
punktor W najbliższe otoczenie zamku wstęp wzbroniony. Oglądać można zza ogrodzenia i z dołu, znad stawu.

Panorama Niemczy po pożarze

Zbliżenie na zamek z panoramy
Panorama Niemczy po pożarze miasta w 1859 roku od zachodu i zbliżenie na zamek, z dzieła "Geschichte der Bergstadt Nimptsch" 1935 r. Na prawo od skrzydła zachodniego i wieży kościoła zamkowego widać 3 budynki, których jednak nie należy łączyć z zamkiem.



Położenie i dojazd


Na południowy wschód od centralnej części woj. dolnośląskiego. 13 km na wschód od Dzierżoniowa, 15 km na północ od Ząbkowic Śl. Zobacz na mapie.
Z rynku miejskiego należy iść do północnego krańca, w kierunku ul. Królowej Jadwigi i dalej Podmiejskiej.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N50.71903056°, E16.83529167°
format DM (stopnie, minuty):   50° 43.1418336'N, 16° 50.1175002'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 43' 08.51''N, 16° 50' 07.05''E 


Pocztówka z początku XX w.
Pocztówka z początku XX w. Środkowy obrazek przedstawia zamek-kościół podpisany jako Kath. Kirche


Bibliografia



punktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktor Guerquin Bohdan - Zamki śląskie
punktor Jurasz Tomasz - Dolny Śląsk. Panorama turystyczna
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Mazurska Teresa, Rachwalski Eugeniusz, Załęski Jerzy - Zamki Dolnego Śląska

Grafika z 1841 r.
Zamek od północnego zachodu na grafice z 1841 roku.



Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Niemcza - Widok na to co zostało z zamku od frontu Niemcza - Widok na zamek zza stawu Niemcza - Widok zza stawu Niemcza - Orzeł Piastowski, za nim widać mury miejskie i kawałek zamku Niemcza - Północny kraniec wzgórza zamkowego, budynek z tej strony ozdobiony jest sgraffitem Niemcza - Przy zamku, obok współczesnych, można też zobaczyć stare mury
Zdjęcia wykonane: zimą 2003/2004


Materiały wideo


Niemcza z zamkiem z drona 2021



Noclegi


punktor Niemcza - OW "EMA", ul. Piotrkówek 1, tel. (074) 837 61 58
Przerzeczyn Zdrój - Zajazd "4 pory roku", ul. Niemczańska 7, tel. (074) 837 51 65
punktor Przerzeczyn Zdrój - Krystyna Dydo, ul. Zdrojowa 4, tel. (074) 837 50 74
punktor Gilów - Agroturystyka Jerzy Samołyk, Gilów 97, tel. (074) 837 81 80

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Niemcza to urokliwe miasteczko skazane na zagładę       Autor:  Rychu      Data:  2012-01-18 19:23:02
    CZeść! Nie dawno mieszkałem w mały , sennym miasteczku...też wyglądało beznadziejnie a jednak sie ruszyło i jest coraz ciekawiej i lepiej. Tego NIemczy życzę! NIemczę odwiedzę za miesiąc . Mam nadzieję na obejrzenie ładnego miejsca. Zobaczymy co napiszę po powrocie do Wrocka
  • Niemcza       Autor:  Fan      Data:  2011-11-25 19:00:31
    Niemcza jedno z piękniejszych miasteczek Europy. Oczywiście świetność przypada na początki XX wieku ale wiele cennych zabytków tworzących jej urok jeszcze pozostało. Powinniśmy przywrócić jej dawną świetność i chwalić się tą perłą . Wielkie pole do popisu mają władze Gminy ,powinne przygotować program i wystąpić o fundusze unijne na uczynienie z Niemczy mekki turystycznej i miejsca przyjaznego inwestorom. Można wykorzystać okazję ,że żyją jeszcze niemieccy potomkowie dawnych mieszkańców miasta, którzy chętnie przyłączyliby się do promocji Niemczy w Unii Europejskiej.Urzędn­icy muszą chcieć wykazać aktywność.
  • Pozdrowienia dla Jacka Żołędzia, towarzysza zabaw dziecinnych       Autor:  Jan ślizowski      Data:  2011-10-06 07:08:09
    Jacek mieszkał w baraku niedaleko szpitala i znany był z tego, że nie używał papieru toaletowego





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.