Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Ogrodzieniec (woj. śląskie) - Średniowieczny zamek rycerski

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4.5 stars
Średnia ocena: 4.5 na 5. Głosów: 518

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3.5 stars
Średnia ocena: 3.6 na 5. Głosów: 426

       
    
 


Opis i stan obecny


Najpiękniejszy i największy zamek Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Kubatura zamku Ogrodzieniec wynosi aż 32000 m3! Trudno opisać piękno tych ruin, trzeba je zobaczyć!
ozdoba
Symbol PTK
Aleksander Janowski - założyciel Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (protoplasty PTTK), będąc pod wrażeniem piękna ruin ogrodzienieckich w Podzamczu zaproponował w 1906 roku umieszczenie ich wizerunku na emblematach Towarzystwa. Pomysł został oczywiście przyjęty. Tak opisuje on swoje odwiedziny: "Zamek był tak olśniewający, że pędem ku niemu pobiegłem [...]. Po południu nadciągnęła burza: jakie to inne było zamczysko w świetle błyskawic rozdzierających szare tło chmur. Zostałem na noc. Była księżycowa. Srebrny połysk znów na swój sposób oświetlił ruiny. Czy wielu ludzi mogło widzieć takie czary? Miliony Polaków nie wiedziały, że jest jakiś Ogrodzieniec lub gdzie go szukać."
Warto pamiętać, że zamek nie znajduje się w samej miejscowości Ogrodzieniec, lecz 2 km dalej na wschód w Podzamczu. Wchodząc przez bramę na bardzo obszerne warowne przedzamcze po lewej stronie mamy pozostałości stajni i wozowni. Przed wieżą bramną do zamku właściwego zachował się mały fragment fosy. Kiedyś był tu most zwodzony, dzisiaj nieopodal postawiono szpecące widok budki WC. Sama wieża przylega do skał, ma 6 kondygnacji i widać w niej strzelnice kluczowe. Mieściła m.in. kaplicę.
Arkadowy dziedziniec główny (zwany Pańskim) zamku jest przepiękny, ze wszystkich stron otoczony wysokimi kamiennymi murami z otworami okiennymi. Kiedyś zdobiły je jeszcze krużganki, ale niestety nic już z nich nie zostało. W najniższych i najwyższych kondygnacjach urządzone były pomieszczenia gospodarcze oraz komnaty służby. Sale reprezentacyjne znajdowały się na drugim piętrze.
Od południa dobudowany jest budynek zwany Kurzą Stopą. Dolne jego kondygnacje zajmowały kazamaty ze strzelnicami, a powyżej znajdowała się komnata zwana białogłowską, a jeszcze wyżej bogata sala balowa z przedsionkiem z piękną renesansową umywalką. Kurza Stopa oddziela dwa kolejne dziedzińce. Bardziej na zachód znajduje się dziedziniec - dolny zwany też Rycerskim. Był on otoczony murem obwodowym z basztą i mieścił ogrody. Po wschodniej stronie znajduje się dziedziniec gospodarczy. Od strony płd.-wsch. warownia była broniona przez wczesną formę bastionu - beluard, przy którym stoi potężna cylindryczna Wieża Skazańców.
W skrzydle zachodnim widać kolejną wysoką wieża z zachowanymi machikułami - Kredensową. W części mieszkalnej pod dawną sypialnią odkryto tam tajny pokoik bez okien.
Obecnie, każde skrzydło zabytku jest udostępnione zwiedzającym, na wyższe partie prowadzą schody, jest więc wiele do zobaczenia. Są też komnaty podziemne, gdzie mieścił się zaawansowany system chłodni. Obok nich znajduje się muzeum lalek.
Na zachowanych murach można dostrzec wiele detali kamieniarki renesansowej i barokowej. Ruiny otoczone są murem obwodowym długim na 400 m, połączonym z fantastycznymi skałkami wapiennymi, do których przylegają portale z kartuszami herbowymi Bonerów. Między skałkami dookoła zamku prowadzi ścieżka spacerowa, którą koniecznie trzeba się przejść, bo widoki są wspaniałe. Można się też wspinać na skały.
W ciągu ostatnich lat przy zamku powyrastało kilka parków rozrywki z placami zabaw, stanowiskami do nauki i eksperymentów, miniaturami, zjeżdżalanią grawitacyjną itp. Dla rodzin z dziećmi 1 dzień nie wystarczy, aby je wszystkie zwiedzić.

Zobacz relacje z turnieju rycerskiego na zamku Ogrodzieniec: relacja 1, relacja 2


Rekonstrukcja lub stary widok zamku ogrodzieniec
Rekonstrukcja lub stary widok zamku ogrodzieniec
Dwa widoki z ruinami zamku Ogrodzieniec z połowy XIX wieku, z tzw. Albumów Stronczyńskiego


pikselO Ogrodzieńcu
 zedłem wielkim dziedzinicem ku bastei stronie,
Z lewej strony stajnię minąłem i trzy konie.
Krużgankami niegdyś strojne wysokie mury,
Do dzisiaj dumnie skałami patrzą do góry.
puste
otem do górnego zamku doszedłem bramy,
Tam labiryntem ciemnym ku baszcie schodami,
Czy tu na męki jeńców kasztelana brano?
Aby kat się mógł z nimi długo bawić krwawo?
puste
 dąc wolno przed siebie schodami z kamienia,
Dotarłem do wieży z ciętych bloków wapienia,
Z niej już blisko do wielkiej, niemej dzisiaj sali,
Która świadkiem niegdyś była wystawnych bali.
puste
amczysko to piękne szereg legend posiada,
Przekazywane są słowem z dziada pradziada,
Można śród nich odnaleźć powieści ciekawe,
Czasami z fantazją szyte, czasami krwawe.
puste
asztelan zamku, wielu z okrucieństwa znany,
Wielki skarb w lochach zamku miał ponoć schowany,
Na posag kasztelańskiej przeznaczony córy,
Skrył go więc dobrze, zamknął w twarde lochu mury.
puste
edług podań, gdy noc się księżycem rozpali,
Pojawia się pies czarny z łańcuchem ze stali,
Strzegąc wstępu do wielkich głębokich podziemi,
To tam według przekazów skarb blaskiem się mieni.

Marcin Szwaczko
greeneye(małpa)pmail.pl


Rekonstrukcja lub stary widok zamku ogrodzieniec
Pejzaż z zamkiem Ogrodzieniec na obrazie Jana Nepomucena Głowackiego z 1846 r.




Plany i rekonstrukcje

Powrót na górę strony

Plan zamku ogrodzieniec
Plan zamku w Ogrodzieńcu - Podzamczu
A - fosa, A1, A2 - dawne bramy wjazdowe, B - brama obecna, C - stajnia, D - wozownia, E - przedzamcze, F - skałki z grotą "Męczarnia", hipotetyczna katownia Warszyckiego i więzienie, G - skała zwana "Wielbłąd", H - miejsce po browarze i gorzelni, I - wieża bramna do zamku właściwego, J - dziedziniec główny - Pański, K - dziedziniec dolny - Rycerski, L - Baszta Skazańców. M - bastion - beluard, N - dziedziniec gospodarczy, O - budynek Kurza Stopa, P - wieża z machikułami zwana Kredencerską Q - kuchnia, R - skrzydło północne, S - główna sypialnia, T - skrzydło północno-zachodnie.
Źródło: Zamki w Polsce, Bohdan Guerquin, Arkady 1984 + własne dodatki


Plan zamku ogrodzieniec
Plan zamku właściwego z trasą zwiedzania.
1 - baszta bramna, 2 - dziedziniec główny - pański, 3 - kuchnia, 4 - zamek górny, 5 - sypialnia właścicieli, 6 - biblioteka, 7 - sala kredencerska czyli pomieszczenie do przechowywania zastawy stołowej oraz dla służby podającej do stołu, 8 - Baszta Kredencerska z machikułami, 9 - izby rycerskie, 10 - budynek zwany Kurza Stopa, 11 - dziedizniec gospodarczy, 12 - bastion - beluard, 13 - Baszta Skazańców (więzienna), 14 - skarbiec i prochownia
Źródło: www.zamek-ogrodzieniec.pl

Rekonstrukcja lub stary widok zamku ogrodzieniec
Rekonstrukcja zamku Ogrodzieniec od zachodu wg J. Gumowskiego na rysunku Roberta Kubiszyna


Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony


Herb rodu Bonerów

Herb rodu Włodków

Zamek w Ogrodzieńcu zbudowano na początku XIV w., jego właścicielem był wtedy rycerski ród Włodków Sulimczyków zwanych też Ogrodzienieckimi. Do XVI w. warownia była znacznie skromniejsza, jej pozostałości odkryto na zamku górnym. Częściowo zbudowany była z drewna, a jej naturalną osłonę stanowiły skały, pomiędzy nimi zaś postawiono wały. Nazwa świadczy, iż było to miejsce ogrodzone czyli otoczone murem obronnym. Wcześniej znajdował się w Ogrodzieńcu duży gród warowny zwany Wilczą Szczęką, zdobyty przez Tatarów w 1241 r. Możliwe też, że pierwotnie zamek był siedzibą rozbójników, których wielu pojawiło się po rozpadzie dzielnicowym.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku ogrodzieniec
Ruiny zamku Ogrodzieniec wg rysunku B. Podbielskiego z 1862 r.



punktor 1385 r. - w dokumentach Jana Długosza znajduje się informacja, iż zamek należał do podczaszego krakowskiego Włodka z Ogrodzieńca
ozdoba
Dyplomata z Ogrodzieńca
Jeden z Włodków - Baltazar z Ogrodzieńca, występuje w kronikach jako poseł w rokowaniach z Krzyżakami w roku 1414.

punktor XV w. - Włodkowie rozbudowali warownię, która składała się z trzykondygnacyjnej wieży mieszkalnej na skale wschodniej i skrzydła południowego z basztą. Brama stała w tym samym miejscu co obecna wieża bramna
punktor 1470 r. - zamek ogrodzieniecki sprzedano bogatym mieszczanom krakowskim - Salomonowiczom
punktor Następnie zamek przeszedł przez ręce Rzeszowskich, Pileckich i ponownie trafił do Włodków
punktor 1523 r. - budowlę kupił burgrabia i żupnik krakowski Jan Boner
punktor lata 1532-47 - syn Jana - Sereryn Boner po małżeństwie z Zofią Bethmanówną i połączeniu ogromnych majątków obu rodzin, postanowił zbudować okazałe gniazdo rodowe. Nastąpiła więc całkowita przebudowa zamku - rozebraniu uległy stare mury gotyckie i warownia stała się wspaniałą renesansową rezydencją. Mówiło się o nim "mały Wawel". Wypełniony był pięknymi arrasami, gobelinami, mahoniowymi i hebanowymi meblami. Bonerowie wyposażyli go w najcenniejsze przedmioty sprowadzane z zagranicy. Początkowo planowano zbudować krużganki na wzór wawelskich, skończyło się jednak na gankach na wspornikach
punktor lata 1550-60 - Stanisław Boner, starosta biecki wzniósł skrzydło zachodnie, budynki gospodarcze oraz budynek południowy zwaną "Kurzą Stopą"
punktor lata 1561-76 - następny właściciel - Mikołaj Ligęza wzniósł wczesny bastion - beluard. Była to druga tego typu budowla obronna w Polsce po Rożnowie
punktor 1587 r. - zamek szturmem zajęły austriackie wojska Maksymiliana Habsburga wycofujące się spod Krakowa, po nieudanym oblężeniu

Rekonstrukcja lub stary widok zamku ogrodzieniec
Zamek w Ogrodzieńcu na pocztówce z pocz. XX wieku

punktor 1594 r. - zamkiem w Ogrodzieńcu władał Mikołaj Trąba. Później przejął go Jan Firlej - marszałek wielki koronny, spokrewniony z Bonerami
punktor lata 1649-55 - po latach raczej słabego zainteresowania zamkiem przez kolejnych właścicieli dopiero Andrzej Firlej, kasztelan lubelski rozpoczął nowe prace budowlane. Wzniósł m.in. salę marmurową nad beluardem i ozdobił wnętrza w stylu barokowym
punktor 1655 r. - budowla mocno zniszczona przez Szwedów podczas "potopu" nie powróciła już nigdy do dawnej świetności
punktor 1664 r. - wdowa po Andrzeju Firleju przekazała zamek bratankowi męża Mikołajowi
punktor 1669 r. - zamek Ogrodzieniec kupił kasztelan krakowski - Stanisław Warszycki. Po jego śmierci odziedziczył go jego niedorozwinięty syn Jan Kazimierz Warszycki, a po nim Michał na Warszycach - miecznik koronny i wojewoda sandomierski
punktor 1695 r. - jako wiano przeszedł w ręce rodziny Męcińskich. Zarządzali nim przez 3 pokolenia
punktor 1702 r. - kolejny atak Szwedów na Ogrodzieniec pod wodzą Karola XII. Warownia została kompletnie ograbiona i podpalona
punktor 1784 r. - Męcińscy z braku środków na utrzymanie sprzedali zamek podsękowi krakowskiemu Tomaszowi Jaklińskiemu.
punktor 1810 r. - zamek został ostatecznie opuszczony. Do tego czasu jego środkową część zamieszkiwała siostra Jaklińskiego, gdy jednak i ona zaczęła grozić zawaleniem, przeniosła się do okolicznego folwarku.


Rekonstrukcja lub stary widok zamku ogrodzieniec
Ruiny zamku w Ogrodzieńcu - Podzamczu w 2. poł. XIX w. Litografia N. Ordy

punktor Późniejsi właściciele parceli z zamkiem stopniowo go rozbierali, wykorzystując jako budulec dla innych budowli w okolicy. Byli to Mieroszewscy i Gaszyńscy
punktor po 1860 r. - ziemię wraz z zamkiem kupił Ludwik Kozłowski. Człowiek ten był wg jednych opracowań miejscowym chłopem, wg innych rosyjskim generałem. Bardziej prawdopodobna jest jednak inna wersja. Dziedzicem na Podzamczu w 2. połowie XX oraz członkiem Towarzystwa Rolniczego w Królestwie Polskim z adresem w Ogrodzieńcu był górnoślaski szlachcic Ludwik Maksymilian Kozłowski herbu Wieża. I to jest zapewne ten niesławny Kozłowski, który bez szacunku dla zabytku zaczął po kilka złotych sprzedawać rozbierane mury zamkowe, aż w końcu spieniężył cały teren Żydowi Apfelowi. Od niego kupiła go rodzina Wołczyńskich i byli oni ostatnimi prywatnymi właścicieleami ruin
punktor 1914 r. - pod zamkiem rozegrała się bitwa austriacko - rosyjska, co doprowadziło do kolejnych zniszczeń. Potem dewastowali je okoliczni mieszkańcy
punktor 1973 r. - po konserwacji zamek udostępniono zwiedzającym, kręcono tu również popularny serial Janosik
punktor 1984 r - brytyjski zespół heavymetalowy Iron Maiden wykorzystał ruiny w swoim filmie koncertowym Live After Death
punktor koniec XX w. - zamkiem zaczęła zarządzać firma Zamek Sp. z o.o.
punktor 2001 r. - na zamku kręcono "Zemstę" Fredry. Na fotkach poniżej widać co pozostawiła po sobie ekipa reżysera tow. Wajdy Andrzeja. Były one robione pół roku po zakończeniu zdjęć, wcześniej pewnie wyglądało to jeszcze gorzej. Oprócz śmieci pozostawiono też dekorację, którą można różnie oceniać, ale faktem jest, że zasłaniała dużą część ruin. Wajda nie wykazał się elementarną kulturą, bo ta wymaga, aby posprzątać po sobie...
punktor 2007 r. - zamek przejęła Gmina Ogrodzieniec
punktor 2018 r. - plenery ogrodzienieckie wykorzystano w serialu Wiedźmin. Zamek pełni w nim rolę kluczowej twierdzy w wojnie Nilfgaardu z królestwami północy. Twierdza strzeże najwęższego odcinka rzeki Jarugi, oddzielającej obie strony konfliktu. Zdjęcia kręcono w zamku i okolicznych lasach.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec w serialu Wiedźmin

ozdoba
Bonerowie
Ten niemiecki ród szlachecki parający się bankierstwem przybył do Polski z Wissenburga w II poł. XV wieku. Osiedlił się w Krakowie, gdzie w 1483 r. otrzymał prawa obywateli miejskich. Niecodzienny talent i zmysł do robienia interesów sprawił, iż Bonerowie bardzo szybko dorobili się ogromnego majątku i wpływów w kraju. Już w 1515 r. Jan Boner został urzędnikiem na dworze królewskim (polskie szlachectwo otrzymał rok wcześniej), a następnie zarządcą żup krakowskich i starostą rabsztyńskim. Spełniał każde życzenie kolejnych monarchów, a Zygmunt I Stary wprost nie mógł się bez niego obejść. Franciszek był z kolei ławnikiem sądu najwyższego na Wawelu i znanym mecenasem sztuki, a Magdalenę poślubił litewski możnowładca Stanisław Radziwiłł. Autor przebudowy zamku ogrodzienieckiego - Seweryn Boner był bratankiem Jana, pełnił prestiżowe funkcje burgrabi krakowskiego, kasztelana bieckiego i sądeckiego, starosty ojcowskiego, czchowskiego i rabsztyńskiego, żupnika krakowskiego. Dało mu to miejsce w senacie i bardzo bliskie kontakty z dworem królewskim, którego był dostawcą i bankierem. Interesował się kulturą i sztuką, korespondował nawet z Erazmem z Rotterdamu. Kierował przebudową Wawelu, ufundował ołtarz w kościele Mariackim i przebudował swój zamek w Odrzykoniu. Z bankowych usług Serweryna korzystał nawet cesarz Ferdynand I! Zarzucano mu jednak szerzenie arianizmu i chciwość. Po śmierci nie zaznał spokoju, jego grobowiec w Kromołowie był kilkakrotnie profanowany.

S. Boner
Portret S. Bonera z jego nagrobka



Legendy i podania

Powrót na górę strony

Z zamkiem związana jest legenda o Stanisławie Warszyckim - kasztelanie słynącym z okrucieństwa i ogromnego bogactwa ukrywanego w Ogrodzieńcu i Dankowie. Z tego powodu był nawet posądzany o konszachty z diabłem. W księżycową noc pojawia się on pod postacią czarnego psa ciągnącego 3-metrowy łańcuch i strzeże do dziś wielkiego skarbu, który ukrył w podziemiach. Miał to być posag jego córki Barbary, ale nie dostała ona od niego nawet jednego talara. Wielu próbowało odnaleźć ten skarb, ale bezskutecznie.
Podobno Warszycki bardzo brutalne traktował własne żony i poddanych. Jedną stale chłostał na dziedzińcu zamkowym na oczach służby, a drugą o 40 lat młodszą za niewierność żywcem zamurował, a następnie wysadził tę część zamku. To wydaje się już trochę fantastyczne, niemniej jednak zachowała się do dziś grota zwana Męczarnią Warszyckiego, w której kasztelan znęcał się ponoć nad swoimi ofiarami.
Warszycki, mimo że był bardzo okrutny to jednak zapisał się w historii Polski pozytywnie. M.in. podkreślana jest jego bohaterska obrona Częstochowy przed Szwedami oraz dostarczenie 12 dział i stada bydła oblężonej Jasnej Górze. W tamtejszym archiwum zachowała się jego bogata korespondencja z przeorem klasztoru-twierdzy Augustynem Kordeckim. Po oczyszczeniu okolicy z Szwedów Warszycki gościł u siebie króla Jana Kazimierza z królową Marią Ludwiką, Stefana Czarnieckiego i wielu senatorów. Niektórzy twierdzą, że kasztelan był pierwowzorem postaci sienkiewiczowskiego Kmicica, bo podobnie jak on był patriotą i okrutnikiem. Kmicic skończył jako pantoflarz otoczony spokojem, miłością i dobrobytem. Podobnie Warszycki uspokoił się i wiódł szczęśliwe życie z Heleną księżną na Wiśniczu i Zbarażu, z którą miał syna na cześć króla nazwanego Janem Kazimierzem oraz dwie córki.

Inne podanie powiązane z zamkiem ogrodzienieckim zamieszczono na stronie Ojcowa

Rekonstrukcja lub stary widok zamku ogrodzieniec
Widok ruin zamku w Ogrodzieńcu na obrazie Alfreda Schouppe z 1860 r.


Telewizja TVN w programie "Nie do wiary" zajęła się legendą o psie, bo jak się okazuje wielu mieszkańców Podzamcza podobno naprawdę go widziało. I to zarówno tych żyjących obecnie jak i ich przodków. Miał to być rzekomo duży pies z długim łańcuchem u szyi. Zasadzka urządzona przez autorów programu w postaci kilku specjalistycznych kamer rejestrujących po godzinie 22 wszystko co się dzieje na zamku nie przyniosła wyników. Jednak w pewnym momencie jedna kamera przestała przekazywać obraz, choć po sprawdzeniu całości sprzętu i okablowania nie znaleziono żadnych usterek. Nasuwa się pytanie dlaczego cała operacja nie została powtórzona następnej nocy, czyżby liczono, że piesek wyjdzie do kamery jak na życzenie? Gdyby następnym razem któraś kamera przestała działać byłoby to co najmniej zastanawiające. Ekipa "Nie do wiary" nie przeprowadziła jednak kolejnej zasadzki co stawia pod znakiem zapytania jej rzetelność (albo przeprowadziła tylko znów bez rezultatu i o tym nie wspomniała). Wydaje się więc, że awaria kamery mogła zostać spreparowana, aby w programie znalazł się jakiś tajemniczy motyw.


Rekonstrukcja lub stary widok zamku ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu na drzeworycie sztorcowym z 1871 r.



Informacje praktyczne



ADRES I KONTAKT
punktorZamek Ogrodzieniec - ul. Zamkowa 28, Ogrodzieniec Podzamcze
tel. +48 32 67 32 220  (informacja),   +48 32 67 32 285  (kasa) kliknij, aby zadzwonić

CZAS
punktor Oglądnięcie ruin zajmuje ok. 90 minut, ale warto też przejść się ścieżką dookoła zamku (+ 20 minut).

WSTĘP
punktor Wstęp płatny - 21 zł (15 zł ulgowy). Otwarty codziennie, w sezonie od 9.00 do 20.00, poza sezonem krócej. Dostępne są również bilety łączone na Zamek Ogrodzieniec + pobliski Gród Birów.

Ponieważ informacje o godzinach otwarcia, a przede wszystkim cenach biletów szybko się dezaktualizują, sprawdź je na stronie oficjalnej opisywanego zamku/dworu:
Zamek w Ogrodzieńcu - Podzamczu

INNE
punktor Zamek w Ogrodzieńcu - Podzamczu w portalu promującym turystykę rodzinną "Wakacje z dzieciakiem" - relacje ze zwiedzania obiektu z dziećmi


Rekonstrukcja lub stary widok zamku ogrodzieniec
Zamek w Ogrodzieńcu na zdjęciu lotniczym z okresu międzywojennego



Położenie i dojazd


Środkowa Jura Krakowsko-Częstochowska, wschodnia część woj. śląskiego. 8 km na południowy wschód od Zawiercia. Zobacz na mapie Jury lub woj. śląskiego.
Parking dla samochodów znajduje się niecałe 5 minut drogi od zamku.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N50.45316389°, E19.55222778°
format DM (stopnie, minuty):   50° 27.1898334'N, 19° 33.1336668'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 27' 11.39''N, 19° 33' 08.02''E 



Rekonstrukcja lub stary widok zamku ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu - widok od zachodu na zdjęciu sprzed 1915 r.


Bibliografia



punktor Borkowski Jacek - Orle Gniazda Jury Krakowsko Częstochowskiej
punktor Fidura Jolanta - Zamki i inne warownie wyżyny krakowsko-częstochowskiej
punktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktor Jurasz Tomasz - Zamki i ich tajemnice
punktor Kaczyńscy Izabela i Tomasz - Polska - najciekawsze zamki
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Kornecki Marian - Zamki i dwory obronne ziemi krakowskiej
punktor Rogiński Ryszard - Zamki i twierdze w Polsce - historia i legendy
punktor Sypek Robert - Zamki i obiekty warowne Jury Krak.-Częst.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku ogrodzieniec
Ogrodzieniec na drzeworycie Kluczewskiego według rysunku W.S zernera, Kłosy 1869



Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Zamek Ogrodzieniec - Widok z ulicy Zamek Ogrodzieniec - Widok zza murów od strony płd. Zamek Ogrodzieniec - Widok od zachodu Zamek Ogrodzieniec - Mury zamkowe od południa Zamek Ogrodzieniec - Wieża z machikułami Zamek Ogrodzieniec - Widok z dziedzińca dolnego na zamek górny Zamek Ogrodzieniec - Mury zamku górnego Zamek Ogrodzieniec - Baszta na dziedzińcu dolnym Zamek Ogrodzieniec - Wschodni mur obwodowy z bramą Zamek Ogrodzieniec - Wschodni mur obwodwy i skała w kształcie wielbłąda Zamek Ogrodzieniec - Zamek zza skał Zamek Ogrodzieniec - Skały przy zamku Zamek Ogrodzieniec - Mur łączący dwie skały Zamek Ogrodzieniec - Wapienny ostaniec przy dziedzińcu Zamek Ogrodzieniec - Kolejny wapienny ostaniec przy dziedzińcu Zamek Ogrodzieniec - Kolejny wapienny ostaniec przy dziedzińcu
Zdjęcia wykonane wiosną 2009

Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec - Wejście na dziedziniec Zamek Ogrodzieniec - Piękny dziedziniec zamku, jest tu nawet stylowa knajpka Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec - Widok z górnych murów. W dole jest mały dziedziniec i wejście do piwnicy (chłodni) Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec - I znów piekne skałki i wkomponowane w nie mury
Zdjęcia wykonane: latem 2001, a poniżej jesienią 2002 po nakręceniu przez Wajdę "Zemsty"

Zamek Ogrodzieniec - Rekwizyty i śmieci po Zemście Zamek Ogrodzieniec - Rekwizyty i śmieci po Zemście Zamek Ogrodzieniec - Rekwizyty i śmieci po Zemście
Zamek Ogrodzieniec - Rekwizyty i śmieci po Zemście Zamek Ogrodzieniec - Rekwizyty i śmieci po Zemście Zamek Ogrodzieniec - Rekwizyty i śmieci po Zemście


Materiały wideo


Zamek Ogrodzieniec z drona 4K




Zamek Ogrodzieniec Jesienią z Drona 4K




Zamek Ogrodzieniec - XVI Najazd Barbarzyńców




Zamek w Ogrodzieńcu zimą z drona 2019



Noclegi


Rekonstrukcja lub stary widok zamku ogrodzieniec
Dwa stare zdjęcia zniszczonej bramy do zamku właściwego. Z 1911 r. autorstwa Juliusza Dzierżanowskiego oraz z 1896 r. Józefa P. Dziekońskiego

punktor Podzamcze - Hotel "Boner", ul. Wojska Polskiego 21, tel. (032) 673 21 45, 673 22 20
punktor Podzamcze - Pok. Gośc. "Karczma Jurajska", Plac Jurajski 1, tel. (032) 67 32 079, gsm 501 172 273
punktor Podzamcze - Pok. Gościnne "BAJM", ul. Wojska Polskiego 41a, tel. (032) 67 32 866, gsm 505 101 989
punktor Podzamcze - Pok. Gościnne "SKALNY" oraz pole namiotowe, ul. Partyzantów 8, tel. (032) 67 33 317
punktor Podzamcze - Agroturystyka - Kaźmierczak Krystyna, ul. Partyzantów 1, tel. (032) 67 32 398
punktor Podzamcze - Agroturystyka - Podsiadło Jerzy, ul. Wojska Polskiego 2b, tel. (032) 67 33 197
punktor Podzamcze - Agoturystyka - Firek Maria, ul. Wojska Polskiego 31, tel. (032) 67 32 318
punktor Podzamcze - Agroturystyka-Halina Pilarczyk, ul. Skałkowa 4, tel. (032) 67 33 166
punktor Podzamcze - Gospodarstwo agroturystyczne, ul. Wojska Polskiego 2, tel. (032) 67 32 102
punktor Podzamcze - Agroturystyka-Elżbieta Stefańska, ul. Zamkowa 15, tel. (032) 67 33 196
punktor Zawiercie - OSiR, ul. Moniuszki 10, tel. (032) 672 23 32
punktor Zawiercie - Hotel Putek, ul. Paderewskiego 61, tel. (032) 671 56 10

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Re: imprezy na zamku       Autor:  zed      Data:  2011-10-09 18:13:37
    polecam imprezy na zamku w Chudowie
  • Re: Jeszcze w sprawie tandety na zamkowym dziedzińcu       Autor:  Morski Jerzy.      Data:  2011-09-25 21:43:13
    Moim zdaniem także nie powinno tam się sprzedawać tego syfu ... owszem może być sprzedaż jakiejś zbroi ale tam już się sprzedaje nawet baloniki, zabawki (pseudo) po prostu chińskie głupoty.     Zgadzam się także z ludźmi co piszą że Ci ludzie z tego żyją ... ale skoro tam pracują może znaleźliby inną pracę w tym samym miejscu - opłacaną z innych źródeł. Może tam zrobić jakieś scenki rodzajowe, może zaciekawić jakąś historią, nawet coś wymyślić walki rycerzy o królewnę ... brak wyobraźni ? Jakbym był właścicielem coś bym wymyślił. I Ci ludzie zamiast handlować szajsem byli by przebrani za mieszkańców tego zamku i robili niezłe show - za które ludzie by płacili i chętnie oglądali.     Obok jest zamek bobolice - tam jeszcze gorsza kicha. Szkoda że tak mało można się dowiedzieć i zobaczyć poza niszczejącymi murami i chińskimi zabawkami.     Tutaj chyba jest potrzebna współpraca władzy publicznej z właścicielami i jakoś to ogarnąć.
  • Re: imprezy na zamku       Autor:  turystka      Data:  2011-05-27 10:10:03
    Barbażyńcy 2011 to wielka klapa, poziom żenujący, pomyśleć że jeszcze 3-4 lata temu była to jedna z największych imprez w   kraju.





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2023 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.