Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Okartowo (woj. warmińsko-mazurskie) - Średniowieczny zamek krzyżacki (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
Średnia ocena: 2.5 na 5. Głosów: 12 2.5 stars
           
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
Średnia ocena: 4.1 na 5. Głosów: 9 4 stars
           
 


Opis i stan obecny


Drewniano-ziemna warownia krzyżacka stała w przesmyku między jeziorami Śniardwy i Tyrkło. Nic nie wiadomo o jej wyglądzie. Także murowany obiekt, który stanął na jej miejscu nie został poznany. Wiadomo, że posiadał wieżę oraz gdanisko, spełniające prócz funkcji sanitarnych także rolę wieży-bergfriedu, czyli punktu ostatniej obrony. Obecnie na terenie zamku Okartowo znajduje się stara plebania i kościół. W ogrodach kościelnych mury zamkowe widoczne był jeszcze w XX wieku i zapewne tkwią nadal pod ziemią, tym bardziej, że pod plebanią natrafiono na sklepioną piwnicę wyłożoną kamiennymi płytami. Ciekawego odkrycia dokonano 12 m na płd. od plebani. Na terenie sąsiadującym niegdyś z jeziorem leży niewielki kopiec, który zidentyfikowano jako pozostałość gdaniska. Znaleziono tam elementy uzbrojenia, a okoliczna ludność wspomina o pobieranych stamtąd cegłach. W tym miejscu najdłużej przetrwały mury wieży latrynowej. Niestety jak dotąd nie prowadzone były w Okartowie żadne prace wykopaliskowe.


Plany i rekonstrukcje



Plan zamku okartowo
Plan wsi z końca XIX w. wg K.A. Maczkowskiego.
1 - kopiec z gdaniskiem, 2 - plebania, 3 - kościół, 4 - zasięg założenia zamkowego
Źródło: Zamki krzyżackie w Polsce, M. Haftka, Malbork - Płock 1999


Historia, wydarzenia


Zamek Okartowo wzniesiono ok. 1340 roku na miejscu dawnego grodu pruskiego.
ozdoba
Uwięziony książę
W 1361 roku w Okartowie Krzyżacy uwięzili księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna, których pojmano po zwycięskiej dla zakonu bitwie. Kiejstut zdołał uciec i szybko przygotował wyprawę zbrojną. Zemsta i odbicie syna były zapewne głównym powodem ataku Litwinów na ten zamek.
Była to prawdopodobnie drewniana siedziba prokuratora podlegającego komturowi w Bałdze, mająca strzec wschodnich rubieży państwa Krzyżackiego. Stanowiła też bazę wypadową na tereny litewskie. W 1360 r. jedna z takich wypraw rozbiła w okolicy jeziora Ublik Wielki wojska litewskie pod wodzą książąt Kiejstuta i Olgierda. W odwecie, rok później warownię okartowską najechali i zniszczyli Litwini. Ze skąpych informacji wiadomo, że obroną kierował wtedy brat zakonny Hodemar, który wraz z załogą schronił się w gdanisku. Zamek został następnie odbudowany, ale po kolejnym najeździe Kiejstuta, który miał miejsce w 1378 r. już nie. W XVI wieku Krzyżacy rozpoczęli na terenie zamku w Okartowie pewne prace rekonstrukcyjne, postawiono nowe budynki, ale nie z myślą o odbudowie warowni, lecz założenia tu folwarku. Funkcje administracyjne zamku przejęła bowiem warownia w Rynie.
Ruiny zamku były systematycznie rozbierane na budulec. XVIII-wieczne relacje mówią o znaleziskach w postaci licznych metalowych przedmiotów, a nawet o pancerzu z rycerskiej zbroi. W końcu tego stulecia zbudowano obecny kościół (na miejscu starszego). W 1848 cały teren pozamkowy przekazano kościołowi. Sondażowe badania wykazały, że świątynia i plebania stoją na fundamentach zamku. Jeszcze w połowie XX wieku widać były na powierzchni mury, piwnice i resztki wieży gdaniska.


Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorTeren zamkowy - Kościół i plebania - Okartowo 9

CZAS
punktor Oglądnięcie miejsca po zamku z zewnątrz zajmuje ok. 10 minut.

WSTĘP
punktor Ogrodzony teren plebanii, można oglądnąć z zewnątrz, ale brak jakichkolwiek śladów . Uzyskanie pozwolenia na oglądnięcie piwnic jest ponoć niemożliwe.



Położenie i dojazd


Centralno-wschodnia część woj. warmińsko-mazurskiego. 6 km na zachód od Orzysza. Zobacz na mapie.


GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N53.80546907273°, E21.85744408308°
format DM (stopnie, minuty):   53° 48.3281443638'N, 21° 51.4466449848'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   53° 48' 19.69''N, 21° 51' 26.80''E 



Bibliografia



punktor Darmochwał Tomasz, Rumiński Marek Jacek - Warmia i Mazury
punktor Haftka Mieczysław - Zamki krzyżackie w Polsce. Szkice z dziejów
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce


Noclegi



Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Zamek w Okartowie       Autor:  Kuba      Data:  2022-10-27 09:46:57
    Czy mogę prosić o kontakt? Kuba Gwiazdowski kubuniek@gmail.com
  • Re: Re: Zamek w Okartowie       Autor:  kenaj      Data:  2013-02-01 16:18:54
    mają wybudować w 2016 o ile unia da fundusze
  • Prośba       Autor:  justzer      Data:  2011-03-24 11:25:45
    Witam, od kilku lat mieszkam na stałe w Okartowie jest to bardzo piękna i ciekawa okolica, w wolnych chwilach fotografuje jak i dużo spaceruję i pokonuję różne szlaki z moim ukocham synkiem, chciałabym poznać, zdobyć i przekazać swojemu dziecku jak najwięcej informacji jak i fotografii dotyczących Okartowa dawniej. Jeżeli kto ktokolwiek posiada archiwalne informacje i zdjęcia to bardzo proszę o przesłanie na adres justzer@interia.pl. Z góry dziękuję "justzer"





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2023 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.