Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Orłów Murowany (woj. lubelskie) - Bastionowy zamek szlachecki

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3 stars
Średnia ocena: 3.0 na 5. Głosów: 22

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3.5 stars
Średnia ocena: 3.3 na 5. Głosów: 19

       
    
 


Opis i stan obecny


Zamek w Orłowie Murowanym, obecnie w stanie nieczytelnej ruiny, położony jest na północnej krawędzi terasy Wolicy, dopływu Wieprza. Naturalne wyniesienie nadsypano, sztucznie formując prostokątne wzgórze o wymiarach ok. 90 X 40 m, które otoczone było fosą wypełnioną wodą. Założenie warowne będące siedzibą rycerską składało się z dwóch części; mieszkalno-obronnej i gospodarczej. Zamek właściwy zajmował południową część wzgórza o rzucie kwadratu (40 x 40 m). W tej części znajdują się relikty murów z kamienia i cegły, której głównie użyto jako okładziny. Na narożnikach ściany południowej zlokalizowano dwa małe bastiony o prostokątnym narysie, między nimi znajduje się relikt muru, który pochodzi z budynku o rzucie prostokątnym. Natomiast w narożniku południowo-zachodnim znajduje się fragmentarycznie zachowana niewielka kwadratowa kazamata.
Podzamcze gospodarcze o wymiarach 50 X 40 m i zabudowie drewnianej, zajmował północną część ufortyfikowanego wzniesienia i oddzielony był od zamku właściwego tzw. suchą fosą. W narożach tej części znajdują się dwa wysunięte ryzality, będące pozostałością małych bastionów ziemnych o prostokątnym narysie broniących wjazdu do zamku.
Obecnie teren zamku w Orłowie Murowanym jest własnością prywatną. Na części gospodarczej stoi dom mieszkalny, natomiast zamek właściwy nie jest ogrodzony. Jednak w 2005 r. właściciele nie życzyli sobie wchodzenia, a już szczególnie samowolnego, na ich teren. Być może obecnie jest inaczej...

Rekonstrukcja lub stary widok zamku!@
Ruiny zamku Orłów Murowany w XIX wieku. Rysował z natury Andriolli.



Plany i rekonstrukcje


Plan zamku orlow
Plan założenia zamkowego w Orłowie Murowanym. A - część drewniana (podzamcze gospodarcze), obecnie jest w tym miejscu gospodarstwo rolne, B - część murowana (zamek właściwy), 1, 2- Basteje (bardzo wyraźnie widoczne mimo upływu lat), 3 - ceglany narożnik (bastion) południowo-zachodni, 4 - ceglany narożnik (bastion) południowo-wschodni, 5- fragment muru obronnego, 6 - fragment zachowanej ściany wewnętrznej, 7 - zapadliska zdradzające znajdujące się prawdopodobnie w tym miejscu podziemne komnaty, 8 - sucha fosa oddzielająca część drewnianą od murowanej
Źródło: Katalog Zabytków Sztuki w Polsce T-3 z 1964 r.


Mapa Orłowa z XVIII w.
Mapa z ok. 1770 r. A - zamek, B - miejsce, na którym niecałe 100 lat później stanie pałac

Mapa Orłowa z 1843 r.
Mapa z 1843 r. A - miejsce po nieistniejącym już zamku, B - pałac



Historia, wydarzenia


Źródła historyczne podają pod datą 1564, że Orłów i Wola Orłowska należały do Andrzeja i Hieronima Trojanów herbu Junosza i prawdopodobnie za ich rządów w II poł. XVI wieku zbudowano założenie obronne. Kolejnym właścicielem był Andrzej Średziński, a do 1649 r. Oktawian Samborzecki. Od 1649 roku do końca XVII wieku należały do Wacława Zamoyskiego. Z okresu 1669-1725 pochodzą inwentarze Orłowa, dzięki którym możliwe jest poznanie stanu i zabudowy obiektu. Pierwsza relacja wykazuje obecność dwóch budynków murowanych i drewnianej zabudowy pomocniczej, Całość otoczona była fortyfikacjami bastionowymi tworząc założenie w stylu palazzo in fortezza. Na przełomie XVII/XVIII stulecia rodzina Sarbiewskich przebudowała zamek - fortalicję na wygodną rezydencję dworską. Było to zgodne z ogólną tendencją do odchodzenia już w XVII w. od średniowiecznego schematu łączącego funkcje mieszkalne i obronne. Jeszcze w XVIII w. mieszkali w Orłowie Jordanowie i Kowalkowscy. Jej kres nastąpił wraz z pożarem w 1791 r., a po rozbiórkach w wieku XIX, pod jego koniec pozostała tylko ruina budynku mieszkalnego. Ludność nazywała to miejsce "spalenisko" i "mury".
W 1842 r. Kajetan Kicki rozpoczął budowę nowej siedziby - typowego pałacu pod kierunkiem znanego architekta Henryka Marconiego. Budowla ta została następnie przebudowana w 1882 r. Po wojnie funkcjonowała w niej szkoła. W 2006 r. zrujnowane założenie kupiła włoska firma Giordani. Przez 15 lat nie wykonano żadnych prac remontowych. W 2021 r. zabytek odkupił przedsiębiorca z Lublina i planuje przywrócić mu dawną świetność.

Rysunek zamku z 1897 r.
Ruiny zamku w Orłowie Murowanym w końcu XIX wieku na rysunku W. Brochockiego. Tygodnik Ilustrowany nr 5, 1897


Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorRuiny zamku - Orłów Murowany 5A

CZAS
punktor Oglądnięcie ruin trwa ok. 15 minut.

WSTĘP
punktor Teren prywatny.


Zdjęcie lidar Orłowa Murowanego
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu zamkowego w Orłowie Murowanym. A - zamek właściwy, B - podzamcze



Położenie i dojazd


Centralna część woj. lubelskiego. 8 km na południe od Krasnegostawu, 25 km na północ od Zamościa. Zobacz na mapie.
Zamczysko nie leży przy głównej drodze, trzeba skręcić w lewo i po ok. 1 km zobaczymy go po prawej stronie. Najlepiej pytać mieszkańców, ale trzeba uważać, bo mogą skierować do zrujnowanego pałacu, dość oddalonego od zamku...

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N50.9029177762°, E23.2263302241°
format DM (stopnie, minuty):   50° 54.175066572'N, 23° 13.579813446'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 54' 10.50''N, 23° 13' 34.79''E 



Bibliografia


punktor Katalog Zabytków Sztuki w Polsce T- 3 z 1964 r.
punktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce W-wa s. 245.
punktor Kajzer Leszek - Z badań nad "Zamkiem" w Orłowie Murowanym w woj. zamojskim (w) Memoires Archeologiąues, Lublin 1935 s. 183—194.


Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Orłów Murowany - Ruiny zamku Orłów Murowany - Ruiny zamku Orłów Murowany - Ruiny zamku Orłów Murowany - Ruiny zamku




Noclegi



Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Re: Re: Byłem tam       Autor:  teresa      Data:  2012-09-19 19:49:58
    Witaj WOJTKU tak się cieszę żę odczytałes mój wpis Dzękuję za pozdrowienia.CIOCIę Jankę ze Zduńskiej W.napewno kojarzysz.SPOTKAŁAM SIę Z NI¥ W ZESZŁYM ROKU W NASZYCH DWORZYSKACH IWSPOMINAŁYśMY CAŁA RODZINE.pOZDRAWIAM CIE BARDZO GOR¥CO I śCISKAM JEŻELI MOGE -TERESA
  • dojazd       Autor:  Kamil      Data:  2012-07-29 20:39:28
    Byłem tam dzisiaj,ale dojazd jest z drugiej strony nie musimy jechać przez teren prywatny.Jak widzimy go po prawej stronie to jedziemy dalej około 700 metrów aż zobaczymy przystanek po prawej stronie zaraz za nim skręcamy w prawo i jedziemy 300 metrów jeżeli pojedziemy prosto to trafimy na ruiny pałacu,a my skręcamy w prawo do zamku jedziemy obok podwórka jakiegoś gościa jedziemy przez łąkę ale droga wyznaczona jest gdzie jechać przez malutki mostek i zajeżdżamy po same ruiny zamku.Nie wiem czy samochodem tam dojedzie ale motocyklem spokojnie.
  • Re: Re: Byłem tam       Autor:  Wojtek      Data:  2012-04-06 20:45:39
    Witam, No i w końcu zajrzałem. Pozdrawiam kuzynkę, chociaż nie za bardzo wiem kim jesteś. Zbyt mało znam rodzinę.   Pozdrawiam  





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.