puste
 

Województwo: świętokrzyskie / Powiat: staszowski / Gmina: Osiek

Ikonka - zamek

OSIEK
¤ Średniowieczny zamek królewski (zniszczony) ¤

puste
Opis


Ozdobna pierwsza litera kolejny zapomniany zamek posiadający bardzo starą historię. Nie wiadomo jak wyglądał, ale musiał być okazały skoro kilkakrotnie mieścił cały dwór królewski. Stwierdzono, iż stał koło dzisiejszej szkoły i przedszkola, a miejsce po nim przecięła częściowo droga, a częściowo zajmuje parterowy dom. Są pod nim piwnice, które datowano "tylko" na XVII-XVIII wiek. Mieszkańcy twierdzą jednak, że niżej są o wiele starsze korytarze zasypane podczas kładzenia drogi, a przy budowie pobliskiego przedszkola odkryto kamienną "dworską studnię". Nigdy nie prowadzono tu badań archeologicznych.


Historia


Ozdobna pierwsza litera wzmianka o dworze w Osieku pochodzi już z 1284 r. z dokumentu Leszka Czarnego - "curia nostra in Osiek". Książę często tu bywał. Obiekt gruntownie przebudował i rozbudował król Kazimierz Wielki, który także gościł kilkakrotnie na zamku, m.in. w roku 1370 po wypadku na polowaniu pod Przedborzem. Jak pisał Bielski: "pił miód, którego mu Maciey doktor dozwolił pić, i przetosz sie ieszcze gorzey począł mieć: potym do Korczyna chorym iechał". W 1442 roku król Władysław Warneńczyk oddał zamek i miasto w zastaw Dziersławowi z Rytwian. Od XVI wieku zamek dzierżawili Tarnowscy. Hetman Jan Tarnowski bywał tu bardzo często i zapewne dokonał nowoczesnej przebudowy. Po jego śmierci w 1561 r. zamek przejął syn Jan Krzysztof. Późniejsze losy nie są znane, ale zapewne został zniszczony podczas któregoś najazdu szwedzkiego.


Słynni goście
W 1543 r. w zamku osieckim hetman gościł króla Zygmunta Augusta z małżonką, córkami i resztą dworu, którzy uciekli przed zarazą z Dobrowody pod Buskiem. Kiedy jednak i tu zaczęły pojawiać się objawy choroby przenieśli się do Wielowsi, innej siedziby Tarnowskich. Sam hetman również musiał się ewakuować ze swojego ulubionego w tym okresie zamku i wyjechał do Tarnogóry. W 1556 r. w zamku przebywał Andrzej Frycz Modrzewski. Zredagował tutaj czwartą księgę słynnego traktatu "De Republica emendanda" dedykując dzieło podziwianemu przez niego hetmanowi Tarnowskiemu. W 1558 r. w zamku osieckim miał miejsce zjazd kilku dostojników z kanclerzem wielkim Ocieskim na czele. Hetman gościł m.in.: Marcina Zborowskiego - wojewodę poznańskiego, Jana Mieleckiego - wojewodę podolskiego i marszałka koronnego, Stanisława Tarnowskiego - kasztelana zawichojskiego. Efektem spotkania był gorzki list do króla, w którym czyniono mu zarzuty m.in. o pozostawienie kraju bezbronnym i zaniedbywanie sądów królewskich.


Położenie i dojazd


Zachodnia część woj. świętokrzyskiego. 35 km na południowy zachód od Sandomierza, 22 km na wschód od Staszowa. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 50.51925278°,  E 21.44607222°
format DM (stopnie, minuty):   N 50° 31.1551668',  E 21° 26.7643332'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 50° 31' 09.31'',  E 21° 26' 45.86''


Z lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Korekta       Autor:  zamki.res.pl      Data:  2016-03-04 01:24:50
    dziękuję za sprostowanie, pomyłka była w dacie: rok 1284.
  • Korekta       Autor:  gbednarski@vp.pl       Data:  2016-03-02 11:15:12
    W 1248r nie mógł wzmiankować Leszek Czarny ponieważ objął władzę w 1280. Sądzę, że Autor miał na myśli Leszka Białego.
  • Re: Pałac w Osieku       Autor:  NK      Data:  2011-05-05 17:44:14
    Witam,     czy byłby pan chętny podzielić się ze mną nimi?

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.