olejny zapomniany zamek posiadający bardzo starą historię. Nie wiadomo jak wyglądał, ale musiał być okazały skoro kilkakrotnie mieścił cały dwór królewski.
Stwierdzono, iż stał koło dzisiejszej szkoły i przedszkola, a miejsce po nim przecięła częściowo droga, a częściowo zajmuje parterowy dom. Są pod nim piwnice, które datowano "tylko" na XVII-XVIII wiek. Mieszkańcy twierdzą jednak, że niżej są o wiele starsze korytarze zasypane podczas kładzenia drogi, a przy budowie pobliskiego przedszkola odkryto kamienną "dworską studnię". Nigdy nie prowadzono tu badań archeologicznych.
Historia
zmianka o dworze w Osieku pochodzi już z 1284 r. z dokumentu Leszka Czarnego - "curia nostra in Osiek". Książę często tu bywał. Obiekt gruntownie przebudował i rozbudował król Kazimierz Wielki, który także gościł kilkakrotnie na zamku, m.in. w roku 1370 po wypadku na polowaniu pod Przedborzem.
Jak pisał Bielski: "pił miód, którego mu Maciey doktor dozwolił pić, i przetosz sie ieszcze gorzey począł mieć: potym do Korczyna chorym iechał".
W 1442 roku król Władysław Warneńczyk oddał zamek i miasto w zastaw Dziersławowi z Rytwian.
Od XVI wieku zamek dzierżawili Tarnowscy. Hetman Jan Tarnowski bywał tu bardzo często i zapewne dokonał nowoczesnej przebudowy. Po jego śmierci w 1561 r. zamek przejął syn Jan Krzysztof. Późniejsze losy nie są znane, ale zapewne został zniszczony podczas któregoś najazdu szwedzkiego.
Słynni goście
W 1543 r. w zamku osieckim hetman gościł króla Zygmunta Augusta z małżonką, córkami i resztą dworu, którzy uciekli przed zarazą z Dobrowody pod Buskiem. Kiedy jednak i tu zaczęły pojawiać się objawy choroby przenieśli się do Wielowsi, innej siedziby Tarnowskich. Sam hetman również musiał się ewakuować ze swojego ulubionego w tym okresie zamku i wyjechał do Tarnogóry. W 1556 r. w zamku przebywał Andrzej Frycz Modrzewski. Zredagował tutaj czwartą księgę słynnego traktatu "De Republica emendanda" dedykując dzieło podziwianemu przez niego hetmanowi Tarnowskiemu.
W 1558 r. w zamku osieckim miał miejsce zjazd kilku dostojników z kanclerzem wielkim Ocieskim na czele. Hetman gościł m.in.: Marcina Zborowskiego - wojewodę poznańskiego, Jana Mieleckiego - wojewodę podolskiego i marszałka koronnego, Stanisława Tarnowskiego - kasztelana zawichojskiego. Efektem spotkania był gorzki list do króla, w którym czyniono mu zarzuty m.in. o pozostawienie kraju bezbronnym i zaniedbywanie sądów królewskich.
Położenie i dojazd
Zachodnia część woj. świętokrzyskiego. 35 km na południowy zachód od Sandomierza, 22 km na wschód od Staszowa. Zobacz na mapie.
Współrzędne geograficzne:
format D (stopnie): N 50.51925278°, E 21.44607222°
format DM (stopnie, minuty): N 50° 31.1551668', E 21° 26.7643332' format DMS (stopnie, minuty, sekundy): N 50° 31' 09.31'', E 21° 26' 45.86''
Z lotu ptaka
Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity
(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.
Wykryto blokadę reklam :-(
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz jego dalsze funkcjonowanie.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).