Zamek Piotrowice Świdnickie

Piotrowice Świdnickie
Szlachecki renesansowy dwór obronny

Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Piotrowice Świdnickie (woj. dolnośląskie) - Szlachecki renesansowy dwór obronny

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4.5 stars
Średnia ocena: 4.3 na 5. Głosów: 28

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3.5 stars
Średnia ocena: 3.5 na 5. Głosów: 20

       
    
 


Opis i stan obecny


Piotrowicki zameczek leży w północnej części wsi nad strumykiem Cienia, dopływem Strzegomki, w otoczenie ponad 4-hektarowego terenu dworskiego. Główny budynek, mimo że mocno zrujnowany prezentuje się bardzo ciekawie, ze względu na masywną bryłą z czterema narożnymi basztami. Jest otoczony fosą (podczas moich odwiedzin bagniskiem) z pozostałościami fortyfikacji ziemnych i kilkoma zrujnowanymi podłużnymi budynkami gospodarczymi. Wejście prowadzi od południowego wschodu kamiennym pięcioprzęsłowym mostem, ale żeby dostać się na jego teren trzeba najpierw pokonać furtkę przy jedynym zamieszkałym do dziś budynku. Tam mieszka osoba pilnująca dworu i tylko ona może zezwolić na jego oglądnięcie z zewnątrz. Obecnie cały teren został bowiem kupiony przez osobę prywatną i jest w remoncie. Obok tego domu, częściowo na wale stoi wysoki budynek, prawdopodobnie dawny szpital dla biednych z połowy XIX wieku.
Dwór Piotrowice zbudowano na planie zbliżonym do kwadratu o boku 28 m z kamienian łamanego, który był uzupełniany później cegłą. Budynek posiada 3 kondygnacje plus wysokie poddasze oraz piwnice. Wskazujące strony świata, 4 cylindryczne wieże nakryte spiczastymi hełmami mają również 3 kondygnacje. Na elewacjach zachowały się szczątki prostej kamieniarki okiennej z piaskowca. Nie przetrwał niestety piękny portal z 16 herbami, nad którymi górował cesarski orzeł (ukradziono go w 2002 r.), ani dekoracje sgraffitowe widoczne na starej rycinie. Wnętrza są trzytraktowe z zachowanymi komnatami sklepionymi kolebkowo z lunetami. Przetrwało także kilka kominków w tym jeden z herbem Zedlitów.
Pozostaje mieć nadzieję, że prywatny właściciel rzeczywiście przywróci zameczkowi dawną świetność, bo po pierwszych pracach m.in. przy dachu, nie widać aby były one kontynuowane.

Aktualizacja: Prace przy dworze trwają. Obecnie otacza go szeroka nawodniona fosę z kamiennym arkadowym mostem. Właścicielem jest godna zaufania fundacja, która prowadzi już kilka placówek muzealnych, więc przyszłość zabytku jawi się w jasnych barwach. W planach jest utworzenie nowoczesnego muzeum rolnictwa z ekspozycją maszyn stosowanych w rolnictwie Dolnego Śląska w XIX i XX wieku. Działać tu mają: stodoły, chlewnie, stajnie, kurniki, spichlerz, kuźnia. Będą zwierzęta i typowe dla gospodarki tego regionu uprawy. W sumie turyści będą mogli zwiedzać dwór i 6 budynków.
Mimo prowadzonych prac zabytek i muzeum można już (w ograniczonym zakresie) oglądać w wybrane dni. Ciekawostką jest np. samolot rolniczy umieszczony na ostatnim piętrze dworu. Należy skontaktować się telefonicznie z fundacją.

Stary drzeworyt z dworem
Dwór w Piotrowicach Świdnickich na drzeworycie Klitzscha i Rochlitzera z II połowie XIX wieku. Widać baszty pozbawione hełmu


Plany i rekonstrukcjePlan dworu
Plan dworu w Piotrowicach Świdnickich wg. J. PilchaStara pocztówka z Piotrowic
Dwór w Piotrowicach Świdnickich na pocztówce z końca XIX wieku


Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Obronny dwór w Piotrowicach powstał w II poł. XVI wieku z inicjatywy Jacoba von Zedlitza, który był właścicielem wsi w latach 1568-94. W roku 1600 Piotrowice weszły w skład ordynacji tegoż rodu z główną siedzibą w Łażanach, ale zameczeknadal były zamieszkiwany przez Zedlitzów. W XVII wieku jako właściciele posiadłości wymieniani są kolejni Zedlitzowie oraz Nostitzowie, którzy kupili od nich ordynację łażańską w 1622 roku.
ozdoba
Spory sąsiedzkie
W XVII w. nie tylko Polska była areną zajazdów i kłótni sąsiedzkich. Historia Piotrowic pokazuje, że i Śląsk był nią dotknięty. Bezpośrednio ze sobą graniczyły posiadłości łażańskie i piotrowickie Siegmunda Nostitza i przyłęgowskie hrabiego Masenau. Obydwaj tak zaszli sobie za skórę, że Nostitz zastrzelił w końcu psa sąsiada. Ten napadł na jego karetę i zażądał satysfakcji. Nostitz nie zamierzał się pojedynkować i strzelił w napastnika. Chybił jednak, ale zaczajeni w krzakach ludzie Masenau'a już nie i Nostitz legł martwy na kolana małżonki.
W międzyczasie wojna 30-letnia spowodowała całkowite splądrowanie rezydencji i na stałe przeniesienie siedziby Siegmunda von Nostitz do pobliskich Łażan. Jako następny właściciel wymieniany jest Otto Siegmund von Nostitz. W latach 90-tych XVII wieku Nostitzowie przeprowadzili remont i przebudowę obiektu. W 1716 roku Piotrowice odziedziczył Carl Gotlieb von Nostitz, a po jego śmierci w 1742 r. wdowa Beate Abigail. Majątek był już wtedy mocno zadłużony, ale ponowne małżeństwo z bohaterem wojen śląskich - pruskim generałem kawalerii – Wilhelmem Dietrichem von Buddenbrock pozwoliło go oddłużyć. W drugiej połowie XVIII wieku Piotrowice Świdnickie, podobno w drodze losowania, otrzymał hrabia von Burghauss z Korfantowa - daleki krewny nie posiadającej potomstwa Beate Abigail. Był to dobry wybór. Za sprawą nowych właścicieli w XIX wieku wieś przeżywała lata świetności, a mieszkańcy mieli oparcie w nowym panu, który łożył duże sumy na cele charytatywne, np. zbudował przy dworze szpital dla biednych. W II połowie XIX wieku majątek odziedziczył Karl Ludwig Friedrich Fabian hr. von Pfeil und Klein - Ellguth, który przyjął nazwisko von Pfeil Burghauss. Po jego śmierci Piotrowice przechodziły z rąk do rąk i były zarządzane głównie przez dzierżawców. Sama rezydencja podupadła i była wykorzystywana jako magazyn. W 1894 r. dwór Piotrowice został przebudowany, przede wszystkim najwyższa kondygnacja oraz wieże, których szczyty pokryto blachą. Następnie obiekt ucierpiał w czasie II wojny światowej, gdy zniszczeniu uległ dach i jedna wieża. Potem został splądrowany przez Sowietów i innych szabrowników. Po wojnie całe założenie przekazano Jaroszowskim Zakładom Materiałów Ogniotrwałych, a od lat 60-tych PGR-owi w Łażanach. W latach 70-tych PGR Świdnica przeprowadził prowizoryczne prace zabezpieczające, obejmujące przywrócenie dachu, ale poprawiły one stan budowli na krótko. Obiekt niszczał i był systematycznie okradany. W 2002 r. ukradziono piękny renesansowy portal (zapewne jest już za Odrą). W 2010 roku zabytek kupiła Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska z zamiarem utworzenia Muzeum Technik Rolniczych na Śląsku.


Zdjęcie lidar Piotrowic Świdnickich
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego okolicy dworu / zamku w Piotrowicach Świdnickich. D - dwór, F - fosa, S - budynek dawnego szpitala, O - zabudowa gospodarcza, folwarczna, P - spichlerz. R - rzeczka Cienia


Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorDwór / Muzeum Techniki Rolniczej - Piotrowice Świdnickie 63

CZAS
punktor Oglądnięcie z zewnątrz zajmowało kiedyś ok. 20 minut. Obecnie można już zwiedzać powstające muzeum, więc zapewne możemy poświęcić zabytkowi więcej czasu.

WSTĘP
punktor Wstęp na razie bezpłatny po uzyskaniu zezwolenia. Niebawem wstęp będzie biletowany, jak do zwykłego muzeum.

Przedwojenne zdjęcie Piotrowic
Dwór Piotrowicach Świdnickich na przedwojennej fotografiiPołożenie i dojazd


Centralna część woj. dolnośląskiego. 60 km na południowy zachód od Wrocławia, 10 km na północ od Świdnicy. Zobacz na mapie. Dwór stoi przy drodze wyjazdowej ze wsi w kierunku północnym.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N50.93753889°, E16.45751111°
format DM (stopnie, minuty):   50° 56.2523334'N, 16° 27.4506666'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 56' 15.14''N, 16° 27' 27.04''E Bibliografiapunktor Lamparska Joanna - Niezwykłe miejsca wokół Wrocławia
punktor Mazurska Teresa, Rachwalski Eugeniusz, Załęski Jerzy - Zamki Dolnego Śląska
punktor Pilch Józef - Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska


Zdjęcie zrujnowanego dworu
Fotografia Władysława Orłowskiego sprzed 1975 roku. Dwór bez dachuFotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Piotrowice Świdnickie - Fortalicja od wschodu, w oddali szpital Piotrowice Świdnickie - Fortalicja od płd.-wsch. Piotrowice Świdnickie - Widok z tyłu, od zachodu Piotrowice Świdnickie - Widok z boku płd.-zach., po prawej budynek szpitala Piotrowice Świdnickie - Kamienny most ponad fosą Piotrowice Świdnickie - Pozostałości kamieniarki okiennej na baszcie Piotrowice Świdnickie - Podmokła i zaśmiecona fosa Piotrowice Świdnickie - Po lewej spichlerz, po prawej zamieszkały dom przy furtce Piotrowice Świdnickie - Widok spod jednego z budynków gospodarczych Piotrowice Świdnickie - Kolejny zrujnowany budynek folwarczny Piotrowice Świdnickie - Zrujnowany budynek folwarczny
Zdjęcia wykonane: wiosną 2007


Materiały wideo


Dronozaur - Zamek w Piotrowicach ŚwidnickichNoclegipunktor Świdnica - Schronisko PTSM, ul. Kanonierska 3, tel. (074) 852 26 45
punktor Świdnica - Pokoje Gościnne, ul. Rycerska 6, tel. (074) 661 86 30
punktor Świdnica - Pokoje Gościnne Eliza, ul. Marusarzówny 11, tel. (074) 852-11-53
punktor Świdnica - Pokoje Gościnne Pod Lipami, ul. Główna 12, tel. (074) 853 47 63, gsm. 601 77 03 98
punktor Świdnica - Pokoje Gościnne, ul. Łukasińskiego 27, tel. (074) 852 25 97, gsm 604 163 867
punktor Świdnica - Pokoje Gościnne, ul. Bobrzańska 39, tel. (074) 853 64 23, gsm 660 057 858

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

 • Miodobranie       Autor:  Bartek      Data:  2018-07-29 19:31:05
  Teren folwarku jest bardzo zadbany, przy samym palacu i zabudowaniach ciagle trwaja prace. Obiekt jest podobno pod opieka muzeum przemyslu i techniki w jaworzynie śląskiej i do czasu oficjalnego otwarcia mozna wejsc na teren falwarku tylko podczas uroczystosci specjalnych - jak dzisiejsze miodobranie ;) polecam
 • dziura w oknie       Autor:  bert38      Data:  2009-04-07 21:52:14
  pozdro z okolicy, w latach 80-tych z przez dziure w oknie od strony fosy można było dostać sie do wnetrza zamku, wagary i te sprawy.
 • Własność prywatna, więc tylko za pozwoleniem mieszkającego w dawnym szpitalu dozorcy       Autor:  syqu      Data:  2007-12-21 02:11:17
  ten dozorca to pies chyba bo budynek szpitala wyglada jak buda

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.