pusteTelefon kontaktowy
Zamek,
tel. (75) 782 43 39Ikonka - zamek

LWÓWEK-ŚLĄSKI-PŁAKOWICE
🏰 Renesansowy zamek szlachecki i średniowieczny dwór rycerski 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku Lwówek Śląski-PłakowiceOcena


Możesz ocenić:
Lwówek Śląski-Płakowice / dolnośląskie - Renesansowy zamek szlachecki

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4.5 stars Średnia ocena: 4.4 na 5. Głosów: 19
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4.5 stars Średnia ocena: 4.4 na 5. Głosów: 17
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera zamek stoi w dolinie rzeki Bóbr, przy jednej z uliczek na przedmieściach Lwówka Śląskiego (po niedawnym przyłączeniu Płakowic) wkomponowany w zwykłą zabudowę mieszkalną. Jest to bardzo interesująca, choć mało znana budowla, wykupiona w 1992 roku przez protestancki Kościół Baptystów, w której funkcjonuje Chrześcijański Ośrodek Elim. Po przeprowadzeniu remontu, przynajmniej z zewnątrz, wygląd obiektu niewiele odbiega od pierwotnej rezydencji z XVI wieku. A była to w tamtym okresie jedna z największych i najpiękniejszych budowli obronnych na Śląsku!
Wybudował ją Rumpold von Talkenberg z Podskala w latach 1550-1563, prawdopodobnie na miejscu starszego dworu poprzednich właścicieli Płakowic - Raussendorfów. Tak jak obecnie zamek posiadał trzy wysokie trójkodygnacyjne skrzydła z alkierzami basztowymi, otoczone przez praktycznie niezachowane albo zredukowane fortyfikacje w postaci fosy i wysokiego muru obwodowego. Czasy wojen napoleońskich przyniosły dwie bitwy pod Płakowicami i legendę o ukrycia w zamku kasy z żołdem dla wojska. Jeszcze wiele lat później bezskutecznie jej tam poszukiwano. W 1824 roku hrabia August Ludwig von Nostitz-Rieneck sprzedał zamek rządowi pruskiemu. Ten ogołocił go ze wszystkiego co cenne, łącznie z portalami, kominkami oraz innymi dekoracjami i nakazał utworzenie Zakładu dla Umysłowo Chorych. Pod koniec XIX wieku wybudowano nowy okazały budynek szpitalny. Jest to stojąca przy zamku podłużna ruina, nigdy nie odbudowana po zniszczeniu przez pożar. W czasach rządów Hitlera, szpital płakowicki przeprowadzał masowe eutanazje pacjentów. Po II wojnie św. cały kompleks był zrujnowany i nieużytkowany. Dopiero przejęcie przez baptystów z Australii przywróciło mu trochę dawnego blasku, choć widać, że do zrobienia jest jeszcze bardzo dużo. Dziś mieszka tam podobno 150 osób z całego świata. Baptyści modlą się, pomagają okolicznym mieszkańcom, wydają jedzenie dla biednych i uczą angielskiego. Podobno oprowadzają po zamku, ale sam nie sprawdziłem tego, ponieważ myślałem że jestem intruzem w jakimś zamkniętym ośrodku pomocy, a te z reguły nie wpuszczają obcych.

Do zamku wchodzi się przez wspaniały renesansowy portal, któremu nadano charakter rzymskiego łuku triumfalnego. Wyjątkowo prowadzi on jednak nie do wnętrza budowli, lecz na dziedziniec. Tutaj odczucia estetyczne psute są przez parkujące samochody. Rzuca się jednak w oczy piękno detali i zdobień, są tu krużganki, jońskie kolumny i ganki z balustradami. Dziedziniec ten projektowany był jako miejsce turniejów rycerskich.

W Płakowicach równolegle istniała jeszcze jedna rezydencja obronna, starsza od renesansowego zamku - średniowieczny dwór rycerski. Jednak o dziwo nie znajdziemy o niej informacji w żadnym poważnym opracowaniu poświęconym siedzibom obronnym na tym terenie. To lokalni pasjonaci wpadli na jego trop, kwestionując przy okazji rzetelność badań "autorytetów" także przy innych budowlach. Szymon Wrzesiński i Przemysław Popławski odnaleźli dokument z 1480 roku na temat leżących obok siebie dwóch dworów przedzielonych spornym potokiem. Inne, późniejsze już dokumenty ujawniają, iż jeden z braci Raussendorf, przekazał część majątku ze starym dworem płakowickim zakonowi joannitów w 1522 roku. Z kolei wiadomo że zakonnicy produkowali w tym majątku piwo jeszcze w XVII wieku. Istnieje także wzmianka z ok. 1830 r. mówiąca, że jeden z mieszkańców: "kupił ten kawałek [ziemi] niedaleko pałacu, na którym znajdowały się ruiny dawnego zamku Raussendorfów". Tak więc obiekt istniał jeszcze w XIX wieku i mógł to być pierwotny dwór, który wg niektórych historyków został zastąpiony nowym renesansowym zamkiem. Druga hipoteza mówi, iż starsza siedziba średniowieczna może być związana z komorą celną przy przeprawie przez Bóbr, działającą tu od XIII wieku. Jednak lokalizacja przeprawy może być inna niż się powszechnie sądzi. Wspomniani badacze sytuują przy ulicy Widnica, w pobliżu zamku renesansowego, niedaleko skrzyżowania starych dróg. Stoją tam obecnie XIX-wieczne domy i to wszystko pasuje do treści wspomnianych dokumentów. Dwa dwory stojące obok siebie, przedzielone rzeczką, jeden zamieniono na zamek, drugi na browar z folwarkiem joannitów. Po sekularyzacji zakonu w I poł. XIX wieku jego majątek rozsprzedano mieszczanom, którzy postawili tu później swoje domy.


Położenie i dojazd


Zachodnia część woj. dolnośląskiego. Obecnie to już część Lwówka Śląskiego, ok. 3 km na wschód od jego centrum. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N51.11585278°, E15.61460833°
format DM (stopnie, minuty):   51° 6.9511668'N, 15° 36.8764998'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   51° 06' 57.07''N, 15° 36' 52.59''E Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Płakowice - Zamek z ulicy Płakowice - Elewacja boczna Płakowice - Elewacja boczna Płakowice - Portal prowadzący na dziedziniec zamku Płakowice - Dziedziniec zamku Płakowice - Schody na krużganki Płakowice - Widok spod portalu na zniszczony  budynek szptalny Płakowice - Budynek szpitalny

Zdjęcia wykonane: latem 2006NoclegiProponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: zwiedzanie       Autor:   sokoliszlak.cba.pl      Data:  2016-01-04 10:39:42
    W pałacu znajdują się mieszkania, ale na dziedziniec i krużganek można wejść podobnie jak można swobodnie obejść budowlę, choć ja spytałam o pozwolenie napotkaną mieszkankę. Byłam tam dwa razy i za każdym razem uzyskałam pozwolenie- mieszkańcy są mili i nie przeganiają turystów.
  • zwiedzanie       Autor:  buka      Data:  2015-01-15 21:54:47
    Jak jest ze zwiedzaniem? Można zwiedzić ten zabytek czy wstęp jest niemożliwy?
  • Płakowice       Autor:  Edwin Krauze      Data:  2013-07-22 10:29:40
    Przynajmniej w roku 1969 była tam jednostka Wojska Polskiego

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.