puste
Autorem całego opisu
i zdjęć jest

Województwo: śląskie / Powiat: częstochowski / Gmina: Lelów

Ikonka - zamek

PODLESIE
¤ Średniowieczny gródek rycerski (zniszczony) ¤

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste


Ocena


Możesz ocenić:
Podlesie - Średniowieczny gródek rycerski (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
2 stars Średnia ocena: 2.2 na 5. Głosów: 11
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.5 na 5. Głosów: 6
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera podlesie leży na obszarze Niecki Włoszczowskiej, sąsiadującej od wschodu z obszarem Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Wieś rozłożyła się na południowym skraju szerokiego pasa mokradeł, którego oś stanowi Kanał Lodowy, ciągnący się na długości około 25-30 km pomiędzy Koniecpolem a Gidlami (kanał ten spełnia rolę łącznika pomiędzy dolinami Pilicy oraz Wiercicy i Warty, przecinającymi obszar Niecki Włoszczowskiej).
Na terenie wsi zachował się interesujący zespół zabytków architektury, stanowiący ilustrację ważnej roli, jaką odgrywało niegdyś Podlesie w podwójnej roli siedziby parafii i ośrodka dóbr szlacheckich. Zespół ten stanowi zarazem ciekawą ilustrację ewolucji form siedzib szlacheckich w okresie od średniowiecza po schyłek czasów nowożytnych. Na podmokłym terenie nizinnym na północnym skraju zabudowań wioski znajdują się pozostałości obronnej siedziby rycerskiej z okresu średniowiecza (przypuszczalnie) w formie dużego i dobrze zachowanego grodziska stożkowatego. Grodzisko ma formę kolistego kopca o płaskim wierzchołku i stromych stokach, otoczonego nawodnioną fosą. Po zewnętrznej stronie fosy widoczne są ślady nasypów ziemnych, być może w formie wału. Po stronie zachodniej nasyp ma formę rozleglejszej wyniosłości wśród łąk - być może znajdował się tutaj zewnętrzny majdan gospodarczy. Grodzisko jest pozostałością obronnej siedziby rycerskiej, wzniesionej z wykorzystaniem naturalnych walorów położenia obronnego wśród mokradeł, których resztkami są przecinające dziś okoliczny teren liczne rowy melioracyjne. Obiekt nie był jeszcze przedmiotem systematycznych badań archeologicznych.
Na wyżej położonym obszarze zwartej zabudowy (około 400 m na południe od grodziska) znajduje się zespół dawnych zabudowań folwarcznych z budynkiem dworu szlacheckiego, którego część środkowa (m. in. ganek z dwiema kolumnami toskańskimi) pochodzi przypuszczalnie z końca XVIII w. W pobliżu dworu, po przeciwległej stronie drogi, wznosi się drewniany kościół parafialny z XVIII w., przy którym znajduje się wolno stojąca drewniana dzwonnica z 1808 r. Wyposażenie wewnętrzne kościoła stanowią m. in. XVIII-wieczne ołtarze w stylu baroku i rokoka.


Historia

Powrót na górę

Ozdobna pierwsza litera nie są znane żadne fakty z dziejów siedziby rycerskiej w Podlesiu. Udokumentowane dzieje wsi sięgają XIV w. Z 1327 r. pochodzi najstarsza zachowana wzmianka na temat miejscowego kościoła parafialnego p.w. św. Idziego. Narodziny miejscowej parafii, należącej w średniowieczu do dekanatu irządzkiego (lelowskiego) datowane są jednak już na II połowę XIII w. Pierwszym znanym właścielem wsi a więc i rezydentem omawianej tu siedziby obronnej, był wzmiankowany w 1376 r. Janek z Podlesia. W połowie XV w. współwłaścicielem wsi został Jakub Koniecpolski, wojewoda sieradzki, przedstawiciel rodu mającego swoje gniazdo w sąsiednim Koniecpolu Starym.
W 1657 r. Szwedzi spalili miejscowy kościół, na którego miejscu w I ćwierci XVIII w. Aleksander Tęgoborski ufundował nową świątynię, konsekrowaną w 1728 r. W latach 80-tych XVIII w. kościół został przebudowany lub zbudowany na nowo staraniem proboszcza Aniołkiewicza oraz Aleksandra Potockiego, późniejszego ministra policji z czasów Księstwa Warszawskiego.
Jako siedziba parafii i ośrodek dóbr rycerskich Podlesie należało do najstarszych średniowiecznych ośrodków osadniczych na obszarze dzisiejszej ziemi częstochowskiej.

Wstęp


Wolny, ale trudny ze względu na nawodnioną fosę.

Położenie i dojazd


Północna część woj. śląskiego. 8 km na północ od Lelowa i 6 km na południowy zachód od Koniecpola. Zobacz na mapie.
Dojazd pociągiem relacji Częstochowa - Kielce. PKS-em z Częstochowy, Koniecpola i Włoszczowej. Grodzisko znajduje się wśród łąk, przy północnym skraju zabudowań wsi.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 50.76206944°,  E 19.60912222°
format DM (stopnie, minuty):   N 50° 45.7241664',  E 19° 36.5473332'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 50° 45' 43.45'',  E 19° 36' 32.84''


Bibliografiapunktor „Ziemia Częstochowska”, t. XXVII, 2000.


Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Podlesie - Grodzisko Podlesie - Budynek dworu Podlesie - Kościół parafialnyZ lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Kazimierz Linczowski       Autor:  Poloska      Data:  2016-04-01 15:57:30
    Witam wszystkich serdecznie,   i prosze o pomoc w takiej oto sprawie.   Mój pra pra pradziadek ur. się w 1761 r. W latach 1790 był dzierżawcą w miejscowości(parafi­i) Podlesie znajdującej się wtedy w woj.krakowskim. Ale czy to własnie Wasze Podlesie , tego nie wiem..miejscowosci o tej nazwie jest wiele, eliminuję i sprawdzam...   Moje pytanie, czy ktos z Was spotkał się z tym nazwiskiem w jakis publikacjach, czy jest mozliwośc aby sprawdzić to w Parafii?   Pozdrawiam   Ania Budyś
  • Re: Re: Zamek w podlesiu       Autor:  kkk      Data:  2014-10-26 22:40:32
    Witam, po wojnie tereny dworku Podlesia zostały przejęte przez Niemców, i co za tym idzie szlachta została stamtąd wysiedlona, stracili swój majątek i dziedzictwo. Potem właścicielem była gmina, działała tam szkoła podstawowa. Obecnie dworek jest w stanie agonalnym, właściciel wykupił majątek od gminy i zamierza niedługo przywrócić go w stan dawnej świetności :)
  • Re: Zamek w podlesiu       Autor:  malina      Data:  2012-01-08 21:21:31
    Witam nie wszyscz wiedz ale ta szkola ma waścieciela i jest nim mieszkaniec Podlesia, który nabył obiekt od urzędu gminy a tak wogóle to przecież żyje prawowity spadkobierca który był w Podlesiu i raczej nic nie wie na temat tej sprzedaży.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.