Szczyty w Tatrach - czy są bardzo wymagające?

Widok na TatryW Tatrach znajdują się szczyty, które mogą być zdobywane tylko przez doświadczonych turystów. Takie osoby muszą mieć podstawową wiedzę na temat wspinaczki wysokogórskiej i powinny także zabrać ze sobą specjalistyczny sprzęt. Na wymagający szczyt warto wybrać się większą grupą, aby poszczególni członkowie wyprawy wzajemnie się asekurowali. W Wysokich Tatrach wiele miejsc jest bardzo odsłoniętych, a wówczas nawet najdrobniejszy błąd może doprowadzić do niebezpiecznego wypadku. A jakie szczyty w Tatrach są najbardziej wymagające dla wspinaczy?


Rysy

Rysy to najwyższa góra w Polsce, która ma trzy wierzchołki i leży w głównej grani Tatr. Najwyższy z wierzchołków mierzy 2499 m, a jego zdobycie jest marzeniem wielu turystów z kraju i zagranicy. Choć trasa wiodąca na szczyt nie należy do najtrudniejszych w Tatrach, to jednak trzeba pamiętać, że jest bardzo wymagająca. Turyści mają do wyboru dwa szlaki:
  • czerwony, który znajduje się po stronie polskiej
  • niebieski, który znajduje się po stronie słowackiej 
W zależności od wybranego szlaku wejście może zająć od około 2 do 3 godzin. Na obu trasach można napotkać rozległe skalne tereny, na których najlepiej sprawdzą się buty trekkingowe, bielizna termoaktywna, przeciwdeszczowa kurtka i odpowiednie nakrycie głowy. Szlak może być niebezpieczny dla osób niedoświadczonych, szczególnie przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Rohacz Płaczliwy i Rohacz Ostry

Rohacze to skaliste szczyty znajdujące się po słowackiej stronie Tatr. Trasa wyznaczona dla turystów jest bardzo trudna i obfituje w tereny skalne, odcinki przepadziste i eksponowane oraz miejsca ubezpieczone. Wiele osób wybiera tę trasę, by zobaczyć Tatry w pełnej okazałości i móc podziwiać fantastyczne widoki. Należy jednak pamiętać, że do takiej wyprawy trzeba się właściwie przygotować, ponieważ szlak momentami biegnie bardzo blisko przepaści, a po drodze często można spotkać łańcuchy. Czas przejścia na Rohacz Płaczliwy z Wołowca wynosi 2 godziny i 15 minut, a długość trasy to 9,5 km. Turyści powinni się zaopatrzyć w wytrzymały i ciepły strój oraz odpowiedni zapas picia i pożywienia.

Starorobociański Wierch

Starorobociański Wierch to doskonała alternatywa dla osób, które marzą o długich pieszych wędrówkach wśród malowniczych gór. Szczyt mierzy 2176 m wysokości, a wejście zajmuje średnio 5 h i 20 minut. Najkrótszy szlak wiedzie z Siwej Polany przez Dolinę Chochołowską. Starorobociański Wierch z daleka przypomina wyglądem piramidę, przez co stanowi wspaniałą atrakcję turystyczną.

Więcej ciekawych opisów tatrzańskich szlaków można znaleźć na portalu Goryaktywnie.pl. Umieszczono tam między innymi informacje o wejściu na Giewont i Gerlach oraz opis szlaku z Morskiego Oka na Rysy. Jest to zatem miejsce, gdzie można z powodzeniem poszukiwać inspiracji do wielu niesamowitych górskich wędrówek.

Najtrudniejsze szlaki w Tatrach

Do najtrudniejszych szlaków w Tatrach zalicza się trasy biegnące przez znane przełęcze. Przejście przez Orlą Perć lub Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem wymaga posiadania wiedzy, doświadczenia oraz specjalistycznego sprzętu. Podczas takiej wyprawy warto mieć ze sobą specjalne rękawiczki, kask, uprząż asekuracyjną, liny i lonże wspinaczkowe.

W Tatrach turyści mogą znaleźć wiele wspaniałych szlaków o różnym stopniu trudności. Ważne, by dobrze dobrać rodzaj trasy do możliwości każdego członka zespołu. Odpowiednie przygotowanie w połączeniu z korzystnymi warunkami pogodowymi sprawią, że turyście bez problemu zdobędą wybrany przez siebie szczyt, a później bezpiecznie zejdą na dół.


Artykuł partnera(c) 2001-2022 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.