Lek Ozempic – co warto wiedzieć na jego temat?

Ozempic to popularny lek na cukrzycę. Dla kogo przeznaczony jest ten lek? W jaki sposób należy go stosować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.Ozempic - kontrola stężenia cukru we krwi

Na samym początku wyjaśnimy, czym jest Ozempic i w jakim celu się go stosuje. Lek Ozempic ma w swoim składzie substancję czynną semaglutyd, która obniża stężenie glukozy we krwi. Dzięki temu jest pomocny w leczeniu pacjentów chorych na cukrzycę typu II. Może być stosowany jako jedyny lek na cukrzycę lub w połączeniu z innymi lekami. Ozempic podaje się we wstrzyknięciu pod skórę; jest on dostępny w formie roztworu gotowego do wstrzykiwań. Leczenie przy pomocy leku Ozempic powinno być połączone ze zbilansowaną dietą i systematyczną aktywnością fizyczną.

Dla kogo Ozempic?

Ozempic to popularny lek przeciwcukrzycowy. Jest on przeznaczony do stosowania w przypadku pacjentów chorych na cukrzycę typu II, u których nie jest wskazane stosowanie metforminy, a u których prawidłowa dieta i aktywność fizyczna nie są wystarczające do uzyskania właściwego stężenia cukru we krwi. Lek można stosować zarówno w monoterapii, jak i w skojarzeniu z innymi lekami na cukrzycę (taka terapia sprawdza się w przypadku, gdy inne leki nie są wystarczające do uzyskania odpowiedniego stężenia cukru we krwi).

Jak należy podawać lek Ozempic?

Jeśli otrzymałeś/aś receptę na Ozempic, bardzo ważne jest to, abyś dowiedział/a się, w jaki sposób należy go podawać. Lek podaje się w postaci wstrzyknięć pod skórę (najlepiej wstrzykiwać go w brzuch, ramiona lub przednią część ud). W opakowaniu otrzymasz gotowe wstrzykiwacze, za pomocą których możesz samodzielnie przeprowadzić wstrzykiwanie leku. W ulotce znajdziesz dokładny opis tego, w jaki sposób wykonywać wstrzykiwania. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące prawidłowego sposobu podawania leku, skonsultuj się z pielęgniarką lub lekarzem.

Jak stosować Ozempic?

Jeśli chorujesz na cukrzycę i otrzymałeś receptę na Ozempic, pamiętaj, aby stosować ten lek zgodnie z zaleceniami Twojego lekarza. Początkowa dawka wynosi 0,25 mg leku raz na tydzień. Po czterech tygodniach dawkę zwykle zwiększa się do 0,5 mg raz na tydzień. Jeśli dawka ta nie okaże się wystarczająca do osiągnięcia kontroli glikemii, po co najmniej czterech kolejnych tygodniach lekarz może zwiększyć dawkę leku do 1 mg raz na tydzień. Nie należy samodzielnie zmieniać dawkowania leku Ozempic. Przerwanie stosowania leku Ozempic wymaga konsultacji lekarskiej.

Pominięcie zastosowania leku Ozempic - co robić?

Jeżeli regularnie stosujesz leki na choroby przewlekłe, może się zdarzyć, że zapomnisz przyjąć je o określonej porze. Co robić w przypadku, gdy pominiesz dawkę leku Ozempic? Jeśli upłynęło nie więcej niż 5 dni od dnia, w którym powinna zostać przyjęta dawka leku, przyjmij ją od razu gdy tylko sobie o tym przypomnisz. Jeśli jednak minęło więcej niż 5 dni od dnia, w którym należało przyjąć dawkę, wystarczy, że po prostu ją pominiesz. Następną dawkę należy wstrzyknąć już normalnie, w wybranym dniu tygodnia. Pamiętaj, aby nie stosować podwójnej dawki leku w celu uzupełnienia pominiętej dawki. W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Ozempic należy skonsultować się z lekarzem.

Czy na Ozempic potrzebna jest recepta?

Lek Ozempic wydawany jest wyłącznie na receptę. Jeśli chorujesz na cukrzycę, możesz otrzymać receptę na ten lek od swojego lekarza lub skorzystać z wizyty lekarskiej online. Podczas konsultacji internetowej z lekarzem możesz uzyskać e-receptę, którą zrealizujesz w dowolnej aptece na terenie naszego kraju.

Artykuł partnera(c) 2001-2022 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.