Najciekawsze zamki w województwie świętokrzyskim

Zamek w UjeździeWojewództwo świętokrzyskie to nie tylko urzekające góry i wspaniałe krajobrazy, na tym terenie znajdują się również zabytki o dużej wartości historycznej. Świętokrzyskie zamki są świadectwem minionych czasów, gościły w nich niejednokrotnie koronowane głowy, warto odwiedzić najciekawsze z nich.Zamek w Chęcinach

Zamek w Chęcinach jest jednym z najciekawszych obiektów województwa świętokrzyskiego, został wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku dla króla Władysława Łokietka. Został on następnie rozbudowany przez króla Kazimierza Wielkiego i był niezdobytą twierdzą przez następne 250 lat, był on miejscem spotkań dla oddziałów wyruszających na wojnę z Krzyżakami, trzymani w nim również jeńców wziętych do niewoli w czasie bitwy pod Grunwaldem. Dopiero podczas potopu szwedzkiego został zniszczony, a miejscowa ludność rozbierała mury, aby wykorzystać materiał do budowy własnych domów. W latach 2013-2015 obiekt został poddany rewitalizacji i jest udostępniony do zwiedzania. Zamek królewski w Chęcinach jest położony na szczycie góry, pejzaż z tarasu widokowego znajdującego się na szczycie baszty o każdej porze roku jest niezapomniany i zapiera dech w piersiach.

Zamek w Sandomierzu

Zamek Królewski w Sandomierzu został wybudowany na polecenie Kazimierza Wielkiego, jest umieszczony na wysokim wzgórzu, dzięki temu był skuteczną obroną przed wrogami. Zamek poważnie ucierpiał podczas potopu szwedzkiego, w drugiej połowie ubiegłego wieku jedno skrzydło zostało odrestaurowane i umieszczone jest w nim muzeum. Można w nim obejrzeć między innymi jedyną na świecie kolekcję wyrobów jubilerskich oraz dzieł sztuki wykonanych z krzemienia pasiastego. Zamek w Sandomierzu

Zamek Krzyżtopór

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe jest jednym z najbardziej znanych zamków w całym kraju, podobno przed budową wersalu był największą inwestycją tego typu w Europie. Został zaprojektowany we włoskim stylu palazzo in fortezza, jest to połączenie rezydencji mieszkalnej z funkcją twierdzy obronnej. Wewnątrz fortyfikacji znajduje się trzypiętrowy pałac na planie prostokąta, a poza murami zamku umieszczone były niezwykle piękne i ogromne ogrody. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe został wybudowany na polecenie Krzysztofa Ossolińskiego, wojewody sandomierskiego w XVII wieku. Pałac był wzniesiony z wyjątkowym przepychem, w sali jadalnej zamiast sufitu umieszczone było ogromne akwarium, wszystkie pomieszczenia były dekorowane niezwykłymi rzeźbami, ściany w stajniach zaopatrzone były w lustra, aby przeglądały się w nich konie. Większość murów przetrwała w dobrym stanie, zamek nie był nigdy przebudowywany, dzięki temu można go oglądać w oryginalnej, zniszczonej jedynie przez czas odmianie.

Zamek w Bodzentynie

Zamek w Bodzentynie został wzniesiony w XIV wieku z polecenia biskupa krakowskiego Floriana z Mokrska herbu Jelita na miejscu, w którym znajdował się wcześniej drewniany dwór biskupi. Król Władysław Jagiełło gościł w zamku posłów książąt pomorskich przed bitwą pod Grunwaldem. Obecnie zachowane są malownicze ruiny, na które składają się wysokie ściany z otworami okiennymi, a także portal pochodzący z XVII wieku wybudowany z czerwonego piaskowa.


Artykuł powstał przy współpracy z serwisem NaWakacje.eu(c) 2001-2022 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.