puste
 

Województwo: lubelskie / Powiat: tomaszowski / Gmina: Rachanie

Ikonka - zamek

RACHANIE
¤ Całkowicie przebudowany zamek szlachecki ¤

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku rachanie

Ocena


Możesz ocenić:
Rachanie - Całkowicie przebudowany zamek szlachecki

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
2.5 stars Średnia ocena: 2.6 na 5. Głosów: 18
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3 stars Średnia ocena: 2.9 na 5. Głosów: 18
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera zamek rachański stał na wzgórzu w zachodniej części dawnego miasta. Niewiele wiadomo o jego wyglądzie. Zbudowany był na planie prostokąta, a główny budynek miał tylko dwie kondygnacje. Otoczony był ogrodami, posiadał budynki gospodarcze oraz kaplicę zbudowaną z czerwonej cegły. Zachował się budynek o bardzo grubych murach (do 1,5 m), znacznie jednak przebudowany, ponieważ wykorzystywano go jako spichlerz.
Podziemia
Zamek był jakoby połączony podziemnym tunelem z oddalonym w linii prostej o 3 km zamkiem w Wożuczynie.
Spod tynku widać stare cegły i ślady po dawnych oknach. Przylega do niego zrujnowane podłużne parterowe skrzydło, które mogło być niegdyś murem obwodowym. Do budynku można wejść drzwiami na rogu. Schody prowadzą w dół jakby do piwnicy. Jest tam dosyć wysokie pomieszczenie z zabytkowymi sklepieniami, co ciekawe również z oknem. Tak więc kiedyś budynek ten miał 3 kondygnacje naziemne. Obok stoi parterowy dworek, będący niegdyś znacznie obszerniejszym pałacem. Pomiędzy tymi obiektami znajduje się studnia otoczoną oponami. Co prawda widać, że wyłożona jest betonami ale z pewnością jest to dawna studnia zamkowa. Podobno gdzieś na wzgórzu powinna być jeszcze druga. Skręcając po wejściu w lewo zobaczymy ruinę ceglanego budynku z wejściem do zamkowych piwnicy, poniżej na stoku znajduje się jeszcze drugie wejście. Komicznie a zarazem tragicznie wyglądają kikuty dawnej bramy pałacowej przed typowo socjalistycznym, podłużnym pawilonem handlowym.


Plan


Plan zamku rachanie
Prowizoryczny plan obecnej zabudowy wzgórza zamkowego

Historia


Ozdobna pierwsza litera t utejszą warownię wznieśli w I poł. XVII wieku Cetnerowie. Powstała ona z rozbudowy lub na miejscu starej siedziby obronnej pierwszego prywatnego właściciela miasta - Trajana Rachańskiego (pocz. XVI wieku). Dzieje warowni praktycznie nie są poznane. Następnymi właścicielami byli Kaszowscy, a od XVIII wieku Czarnkowscy, Adam Rostkowski, Adrianna Rzeczycka. W II poł. XVIII wieku zamek był mocno zrujnowany i nie nadawał się już do zamieszkania. Dlatego też postawiono w jego pobliżu nową rezydencję pałacową, zachowaną w całkowicie zmienionej formie do dzisiaj. Kolejnymi właścicielami Rachań, które w międzyczasie utraciły prawa miejskie byli Fredrowie, Starzyńscy, Bełdowscy. Zachowane resztki zamku zostały przebudowane na spichlerz, a następnie służyły do różnych celów gospodarczych, m.in. działała tu masarnia. Później wzgórze zamkowe przejęła spółdzielnia gminna i to ona chyba jest nadal jego właścicielem.


Wstęp

Wolny.

Położenie i dojazd


Południowa cześć woj. lubelskiego. 13 km na północny wschód od Tomaszowa Lubelskiego, 38 km na południowy wschód od Zamościa. Zobacz na mapie.
Dojazd autobusami z Tomaszowa Lub., Zamościa, Hrubieszowa, Lublina. Rachanie leżą tuż przy głównej drodze Tomaszów - Hrubieszów. Należy z niej zjechać w pierwszy skręt w lewo (jadąc z Tomaszowa) i po chwili po lewej na wzgórzu zobaczymy już budynek zamkowy.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 50.53817778°,  E 23.53884167°
format DM (stopnie, minuty):   N 50° 32.2906668',  E 23° 32.3305002'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 50° 32' 17.44'',  E 23° 32' 19.83''

Czas

Powrót na górę

Pobieżne oglądnięcie zajmuje ok. 15 min.

BibliografiapunktorKatalog Zabytków Sztuki w Polsce
punktorGórak Jan - Miasta i miasteczka zamojszczyzny
punktorPawłowski Artur - Roztocze

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Rachanie - Zachowany budynek zamkowy i parterowa dobudówka, być może mur obwodowy Rachanie - Studnia i budynek zamkowy Rachanie - Okno w pomieszczeniu dolnej kondygnacji. Widać jak grube są mury Rachanie - Dawna brama
Zdjęcia wykonane: wiosną 2005

Rachanie - Zbliżenie na budynek zamkowy. W oknach widać grubość muru Rachanie - Pod tynkiem widać dawne otwory okienne Rachanie - Dworek, kiedyś znacznie większy pałac Rachanie - Tu jest wejście do podziemi Rachanie - Podziemia
Zdjęcia wykonane również wiosną 2005 przez Piotra PupyszaZ lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


Noclegi


punktorTomaszów Lubelski - Kwatera prywatna - ul. Mickiewicza 5, tel. (084) 664 24 58
punktorTomaszów Lubelski - Hotel Tomasovia, al. Sportowa 8, tel. (0..84) 665 93 50, 666 00 28
punktorTomaszów Lubelski - Szkolne Schronisko Młodzieżowe przy Zespole Szkół nr 2, ul. Żwirki i Wigury 3, tel. (084) 664 20 01
punktorTomaszów Lubelski - Kolonia Łaszczówka, tel. (0 84) 665 09 71
punktor Tomaszów Lubelski - Kwatera prywatna - Pańków, tel. (084) 662 47 87

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

 • Re: www.rachanie.com.pl       Autor:  Marek      Data:  2019-03-31 15:42:06
  Niestety strona nie działa. :-(
 • Re: Re: korzenie...       Autor:  Marek      Data:  2019-03-31 15:41:18
  @Marcelinka, niestety polecana strona www.rachanie.cba.pl jest przekierowana na www.racjanie.com.pl, tylko że ta strona nie istnieje. :-(
 • Re: Re: korzenie...       Autor:  Anonim      Data:  2017-04-20 19:03:36
  Witam. Ten grób z pomnikiem i barierką nie należy do rodziny Rachańskich, jednak ogromnym źródłem wiedzy będą księgi parafialne w Gródecka.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.