Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Rachanie (woj. lubelskie) - Całkowicie przebudowany zamek szlachecki

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3 stars
Średnia ocena: 2.9 na 5. Głosów: 21

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3 stars
Średnia ocena: 2.9 na 5. Głosów: 18

       
    
 


Opis i stan obecny


Zamek rachański stał na wzgórzu w zachodniej części dawnego miasta. Niewiele wiadomo o jego wyglądzie. Posiadał 2 kondygnacje zbudowane na planie prostokąta. Otoczony był ogrodami i budynkami gospodarczymi, posiadał kaplicę zbudowaną z czerwonej cegły. Zachował się budynek o bardzo grubych murach (do 1,5 m), znacznie jednak przebudowany, ponieważ wykorzystywano go jako spichlerz.
ozdoba
Podziemia
Zamek Rachanie był jakoby połączony podziemnym tunelem z oddalonym w linii prostej o 3 km zamkiem w Wożuczynie.
Spod tynku widać stare cegły i ślady po przemurowanych oknach. Przylega do niego zrujnowane podłużne parterowe skrzydło, które mogło być niegdyś murem obwodowym. Do budynku można wejść drzwiami z boku. Schody prowadzą w dół jakby do piwnicy. Jest tam dosyć wysokie pomieszczenie ze sklepieniami kolebkowymi, co ciekawe również z oknem. Tak więc kiedyś budynek ten miał 3 kondygnacje.
Obok stoi parterowy dworek, będący dawniej znacznie obszerniejszym pałacem. Pomiędzy tymi obiektami znajduje się studnia otoczoną oponami. Co prawda widać, że wyłożona jest betonami, ale z pewnością jest to dawna studnia zamkowa. Podobno gdzieś na wzgórzu powinna być jeszcze druga. Skręcając po wejściu w lewo zobaczymy ruinę ceglanego budynku z wejściem do zamkowych piwnicy, poniżej na stoku znajduje się jeszcze drugie wejście. Podobno całe wzgórze zamkowe pokryte jest podziemnymi korytarzami.
Komicznie, a zarazem tragicznie wyglądają kikuty dawnej bramy pałacowej przed typowo socjalistycznym, podłużnym pawilonem handlowym.

Zdjęcie lidar Rachań
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu zamkowego w Rachaniach. 1 - budynek zamkowy, 2 - dwór, 3 - studnia, 4 - brama


Plany i rekonstrukcje


Plan zamku
Prowizoryczny plan obecnej zabudowy wzgórza zamkowego w Rachaniach

Mapa Rachań z XVIII w.
Wzgórze zamkowe na mapie z XVIII wieku. Widać liczne budynki, ogrody i czworoboczną budowlę, która dziś nie istnieje. To prawdopodobnie zamek.


Historia, wydarzenia


Tutejszą warownię wznieśli w I poł. XVII wieku Cetnerowie. Powstała ona z rozbudowy lub na miejscu starej siedziby obronnej pierwszego prywatnego właściciela miasta - Trajana Rachańskiego (pocz. XVI wieku). Dzieje warowni Rachanie praktycznie nie są poznane. Następnymi właścicielami byli Kaszowscy, a od XVIII wieku Czarnkowscy, Adam Rostkowski, Adrianna Rzeczycka. W II poł. XVIII wieku zamek był mocno zrujnowany i nie nadawał się już do zamieszkania. Dlatego też postawiono w jego pobliżu nową rezydencję pałacową, zachowaną w całkowicie zmienionej formie do dzisiaj.
Kolejnymi właścicielami Rachani, które w międzyczasie utraciły prawa miejskie byli Fredrowie, Starzyńscy, Bełdowscy. Zachowane resztki zamku zostały przebudowane na spichlerz, a następnie służyły do różnych celów gospodarczych, m.in. działała tu masarnia. Później wzgórze zamkowe przejęła spółdzielnia gminna i to ona chyba jest nadal jego właścicielem.




Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorDwór / Pozostałości zamku - ul. Partyzantów 104, Rachanie

CZAS
punktor Oglądnięcie terenu zamkowego zajmuje ok. 30 minut.

WSTĘP
punktor Wolny.



Położenie i dojazd


Południowa cześć woj. lubelskiego. 13 km na północny wschód od Tomaszowa Lubelskiego, 38 km na południowy wschód od Zamościa. Zobacz na mapie.
Rachanie leżą tuż przy głównej drodze Tomaszów - Hrubieszów. Należy z niej zjechać w pierwszy skręt w lewo (jadąc z Tomaszowa) i po chwili po lewej na wzgórzu zobaczymy już budynek zamkowy.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N50.53817778°, E23.53884167°
format DM (stopnie, minuty):   50° 32.2906668'N, 23° 32.3305002'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 32' 17.44''N, 23° 32' 19.83''E 


Bibliografia



punktor Katalog Zabytków Sztuki w Polsce
punktor Górak Jan - Miasta i miasteczka zamojszczyzny
punktor Pawłowski Artur - Roztocze

Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Rachanie - Zachowany budynek zamkowy i parterowa dobudówka, być może mur obwodowy Rachanie - Studnia i  budynek zamkowy Rachanie - Okno w pomieszczeniu dolnej kondygnacji. Widać jak grube są mury Rachanie - Dawna brama
Zdjęcia wykonane: wiosną 2005

Rachanie - Zbliżenie na budynek zamkowy. W oknach widać grubość muru Rachanie - Pod tynkiem widać dawne otwory okienne Rachanie - Dworek, kiedyś znacznie większy pałac Rachanie - Tu jest wejście do  podziemi Rachanie - Podziemia
Zdjęcia wykonane również wiosną 2005 przez Piotra Pupysza



Noclegi


punktor Tomaszów Lubelski - Kwatera prywatna - ul. Mickiewicza 5, tel. (084) 664 24 58
punktor Tomaszów Lubelski - Hotel Tomasovia, al. Sportowa 8, tel. (0..84) 665 93 50, 666 00 28
punktor Tomaszów Lubelski - Szkolne Schronisko Młodzieżowe przy Zespole Szkół nr 2, ul. Żwirki i Wigury 3, tel. (084) 664 20 01
punktor Tomaszów Lubelski - Kolonia Łaszczówka, tel. (0 84) 665 09 71
punktor Tomaszów Lubelski - Kwatera prywatna - Pańków, tel. (084) 662 47 87

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: www.rachanie.com.pl       Autor:  Marek      Data:  2019-03-31 15:42:06
    Niestety strona nie działa. :-(
  • Re: Re: korzenie...       Autor:  Marek      Data:  2019-03-31 15:41:18
    @Marcelinka, niestety polecana strona www.rachanie.cba.pl jest przekierowana na www.racjanie.com.pl, tylko że ta strona nie istnieje. :-(
  • Re: Re: korzenie...       Autor:  Anonim      Data:  2017-04-20 19:03:36
    Witam. Ten grób z pomnikiem i barierką nie należy do rodziny Rachańskich, jednak ogromnym źródłem wiedzy będą księgi parafialne w Gródecka.





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.