Radków
Średniowieczny zamek książęcy







Opis i stan obecny


W tym miasteczku u podnóża Gór Stołowych nad rzeką Pośna stał kiedyś zamek myśliwski książąt ziębickich. Obecnie nie ma po nim śladu, nie wiadomo nawet w którym miejscu go zbudowano. Jak widać jednak z wypowiedzi na forum są pewne hipotezy, gdzie mogą był położone jego relikty.


Plany i rekonstrukcje


Radków na mapie z XVIII w.
Mapa Radkowa z 1739 r. wg Otto Pompejusa


Historia, wydarzenia


Radków jest bardzo starą miejscowością. Zakłada się, że już w XI w. istniał tu gród strzegący szlaku handlowego łączącego Kłodzko z czeskim Broumovem. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi jednak dopiero z roku 1290 z kroniki Kosmasa, gdzie występuje pod nazwą Hradek, co notabene po czesku znaczy zamek. W XIV w. Bolko I przebudował gródek w zamek myśliwski, do którego często przybywali na polowania książęta ziębiccy. W 1425 r. całe miasto wraz z warownią zostało doszczętnie zniszczone przez husytów. Zamek Radków nie został już nigdy odbudowany. Nie wspominano o nim w dokumentach, ani nie został przedstawiony na żadnej historycznej grafice przedstawiającej Radków.

ozdoba
Najazd Husytów
Z Radkowem związana jest ciekawa historia zdobycia go przez husytów w 1425 r. Był to 1 grudnia, Radków został najechany przez odział Ambrosa, proboszcza husyckiego. Miejscowa ludność zaciekle broniła się w zamku pod wodzą Mikołaja von Ohlera. Gdy obrona została praktycznie przełamana w mieście wybuchł wielki pożar i husyci musieli odstąpić od oblężenia. Kontynuowali go jednak nazajutrz po ugaszeniu ognia i von Ohler widząc bezcelowość dalszego oporu porozumiał się z husytami, którzy za poddanie się obiecali uwolnić kobiety i dzieci, a mężczyzn wziąć do niewoli darując im życie. Porozumienie nie dotyczyło oczywiście kapłanów katolickich, których husyci zabijali ze szczególnym okrucieństwem. Postanowiono więc przebrać dwóch miejscowych wikarych za kobiety. Tylko jednemu udało się w ten sposób uciec. Drugiego rozpoznano, ponieważ dziecko które niósł na rękach zaczęło płakać i wyrywać się do matki. Wikarego natychmiast zabito. Pojmano też dwóch innych kapłanów, którym Ambros kazał wybierać: albo przejdą na wiarę husycką albo zginą torturowani. Księża nie złamali się. Jednego z nich obwiązano więc słomą i podpalono każąc biegać wśród tłumu śmiejących się żołnierzy husyckich. Drugi musiał oglądnąć straszliwą śmierć kolegi i wkrótce sam został zabity. Ich ciała wrzucono do wielkiej kadzi i ugotowano. Husyci ruszyli dalej na wschód niszcząc po drodze wszystkie wsie jakie napotykali, w tym Ratno i Ścinawkę.




Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor -

WSTĘP
punktor Nie zlokalizowany w terenie.



Położenie i dojazd


Południowa cześć woj. dolnośląskiego. 26 km. na północny zachód od Kłodzka, 18 km na południe od Nowej Rudy. Zobacz na mapie.


Bibliografia



punktor Brygier Waldemar, Dudziak Tomasz - Ziemia Kłodzka
punktor Czerwiński Janusz, Chanas Ryszard - Dolny Śląsk – przewodnik


Noclegi



Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: położenie zamku z czsów Bolka I       Autor:  Mats 25      Data:  2016-03-31 21:40:28
    CHCIAŁBYM WYBRAC SIE W TO MIEJSCE,OD ZALEWU GDZIE AM SIE KIEROWAC? POZDRAWIAM,A WIE KTOS MOZE JESZCZE JAK DOSTAC SIE DO BATERRII NAD PASTERKA? OSTATNIO BYŁEM W POBLIZU ALE NIE TRFILEM ;) ,POZDRAWIAM
  • Re: Miejsce gdzie prawdopodobnie był zamek       Autor:  krzysztof      Data:  2010-07-25 19:22:20
    lokalizacja ruin jest dobrze znana,dowodem tego są zdjęcia.Owe ruiny są dobrze zachowane lecz tylko częściowo,   miejsce o którym mowa ,jest wzniesienie górujące nad zalewem na wysokości- kamyków- zakład kamieniołomu.po prawej stronie na wzniesieniu widoczny jest zabytkowy budynek na tyłach którego znajdują się owe pozostałości ruin
  • Re: Miejsce gdzie prawdopodobnie był zamek       Autor:  Anonim      Data:  2010-04-12 12:32:39
    Mieszkam tam 30 lat zamek ten najprawdopodobnie stał na samym szczycie góry nad zalewem.





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.