Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Rajgród (woj. podlaskie) - Góra Zamkowa (obronne siedziby zniszczone)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
Średnia ocena: 3.9 na 5. Głosów: 12 4 stars
           
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
Średnia ocena: 4.0 na 5. Głosów: 8 4 stars
           
 


Opis i stan obecny


Nad Jeziorem Rajgrodzkim znajduje się wysoki półwysep (dawna wyspa) o nazwie Góra Zamkowa, będący idealnym miejscem obronnym. Był to najpierw gród Jaćwingów, potem Litwinów, a następnie polski zamek szybko zniszczony przez Krzyżaków. Ostatecznie stanął tu dwór starościński.
Dziś na grodzisku nie ma śladów po dawnych budowlach, nawet po wałach, bowiem teren został wyrównany i przez lata uprawiano tu zboże. Jest to teraz teren rekreacyjny i przypomina park. Stoi na nim rozpadający się drewniany ołtarz polowy z ładnym widokiem na jezioro. W dole jest plaża i estrada. Niestety półwysep jest dostępny tylko z jednej strony, ponieważ po drugiej rozłożone są prywatne domy.
Wielka szkoda, że lokalne władze nie postarały się o wyeksponowanie na grodzisku fundamentów rajgrodzkiego zamku i dworu. Z pewnością stałoby się to magnesem przyciągającym turystów do tego sennego miasteczka.


Historia, wydarzenia


Przynajmniej od XII wieku w Rajgrodzie plemiona Jaćwingów miały swój gród, który strzegł szlaku handlowego z Mazowsza, ale i był przyczółkiem, z którego nękali pograniczne tereny polskie i litewskie.
W 1280 roku jedną z takich wypraw rozbił książę Leszek Czarny, a osłabienie Jaćwingów wykorzystał litewski książę Trojden, który najechał i zdobył gród Rajgród, mordując przy okazji całą jego załogę. Gród stał się twierdzą litewską i był często najeżdżany przez Mazowszan i Krzyżaków. Zakon w końcu go zdobył i doszczętnie zniszczył. Kazimierz Wielki doceniając strategiczne położenie grodu w 1360 roku nakazał kasztelanowi wiskiemu Sławcowi i swojemu lennikowi księciu mazowieckiemu Siemowitowi III wybudowanie na jego miejscu murowanego zamku Rongart. Inwestycja miała poparcie księcia litewskiego Kiejstuta i była wymierzona w Krzyżaków, którzy oprotestowali królewskie plany. Gdy protesty nie przyniosły skutków najechali Rajgród i zniszczyli niedokończony jeszcze zamek. Niektórzy historycy uważają, że w XV wieku nadal istniała tu drewniana warownia książąt litewskich. Archeolodzy stwierdzili natomiast, że po 1571 roku, gdy miasto stało się siedzibą starostwa grodowego, w zachodniej części grodziska postawiono obronny dwór starosty. Funkcjonował on z pewnością do czasu potopu szwedzkiego, a być może nawet do 1775 roku, bowiem zachowana wzmianka mówi o przeniesieniu się starosty Wojciecha Rydzewskiego z Rajgrodu do Podliszewa dopiero w tym roku. Jeszcze w XIX wieku wzgórze było pełne luźnego gruzu, a z ziemi wystawały fundamenty budynków. Archeolodzy natrafili na kafle z herbami XVI i XVII-wiecznych starostów rajgrodzkich.

Zdjęcie lidar
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego wzgórza zamkowego (półwyspu) w Rajgrodzie
Informacje praktyczne


KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor Oglądnięcie i obejście Góry Zamkowej zajmuje ok. 15 minut

WSTĘP
punktor Wolny


Położenie i dojazd


Północna część woj. podlaskiego. 24 km na płd.-zach. od Augustowa, 80 km na płn.-zach. od Białegostoku. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N53.733014°, E22.686003°
format DM (stopnie, minuty):   53° 43.98084'N, 22° 41.16018'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   53° 43' 58.85''N, 22° 41' 09.61''E 


Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Rajgród - Widok na grodzisko z pomostu przy plaży Rajgród - Grodzisko Rajgród - Ścieżka na grodzisko Rajgród - Wzniesienie przed szczytem grodziska Rajgród - Na grodzisku Rajgród - Szczyt grodziska z ołtarzem polowym Rajgród - Drewniany ołtarz polowy Rajgród - Widok na Jezioro Rajgrodzkie z ołtarza

Zdjęcia wykonane: latem 2009NoclegiProponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: zamek na górze       Autor:  Niewierny       Data:  2022-07-09 00:44:48
    Skąd wiesz, że ołtarz nikomu nie przeszkadza? Jakąś ankietę robiłeś?
  • zamek na górze       Autor:  marcopolo      Data:  2017-09-03 14:03:28
    Zamek lub ruiny murów warownych jak najbardziej można by zrekonstruowac ale jakaś makieta to bez sensu. A ołtarz nikomu nie przeszkadza.
  • Biała postać       Autor:  Turystyka       Data:  2016-02-07 23:11:20
    Byłam na górze i zrobiłam zdjęcie na którym po zejściu do samochodu i zobaczenia zdjęcia zauważyłam jakoś biała postać..

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2022 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.