Zamek Ratno Dolne

Ratno Dolne
Zamek rycerski rozbudowany w stylu renesansowym



Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Ratno Dolne (woj. dolnośląskie) - Średniowieczny zamek rycerski, później rozbudowany

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
 -  stars
Średnia ocena: 0 na 5. Głosów: 0

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3 stars
Średnia ocena: 3.2 na 5. Głosów: 55

       
    
 


Opis i stan obecny


ozdoba
Śląska Jerozolima
Wambierzyce, wieś z którą Ratno Dolne było powiązane, zasłynęły jako miejsce pielgrzymkowe już w XIV wieku, po odzyskaniu wzroku przez niewidomego. Od XVII wieku zwana jest "Śląską Jerozolimą". Za sprawą pana tych ziem, rezydującego w zamku Ratno - Daniela Paschasiusa von Osterberga, zabudowano ją bowiem w taki sposób, aby przypominała Jerozolimę. Postawiono 12 bram wjazdowych, zespół kalwaryjny na okolicznych wzgórzach złożony z blisko 100 kaplic i kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, która jest repliką świątyni Salomona. Obecnie można tu również zobaczyć duże ruchome szopki z XIX wieku, w których umieszczono około 800 figurek, w tym 300 ruchomych. W 1936 r. papież Piusa XI nadał świątyni prestiżowy tytuł bazyliki mniejszej, a w 1980 r. słynąca z cudów figura Matki Bożej został ukoronowana na Wambierzycką Królową Rodzin przez kardynała Wyszyńskiego.
Potężny zamek góruje nad małą wsią Ratno Dolne leżącą na ziemi kłodzkiej. Rzadko zdarza się, aby taki zabytek popadł w ruinę dopiero w latach 90-tych, ale Ratno jest niestety tego przykładem. Po wielkim pożarze zamknięte, a częściowo zamurowane zostały wszelkie wejścia i otwory prowadzące do wnętrz. Tylko niektóre budynki przyzamkowe są jeszcze zamieszkałe.
Zamek w Ratnie zbudowany jest na nieregularnym planie, ma dość surowy wygląd. Choć otynkowany na jaskrawy żółty kolor, to jedynymi ozdobami są: attyka, skromna kamieniarka okienna oraz barokowy portal z 1677 r. Uwagę zwraca wysoka wieża, dawniej z zegarem. Przy elewacji południowej dostawiony jest charakterystyczny budynek z wysokimi oknami - to oranżeria. Obok zamku stoi kilka budowli dworskich i gospodarczych. Duży, zwieńczony tą samą attyką budynek od zachodu połączony z zamkiem arkadowym łącznikiem to dawna kancelaria dworska i urząd administracyjny folwarku z XVII w. Obok stoi kolejny budynek z attyką, nieznanej funkcji, masywny budynek gospodarczy oraz niższa zabudowa folwarczna. Od wschodu, przy drodze dojazdowej, którą tworzy aleja lipowa, stoi jeszcze ukryta wśród roślinności oficyna ogrodowa, a dalej kaplica i mały cmentarz z grobami właścicieli zamku z rodziny von Johnston i Hauteville-Jaquemin. Poniżej rozciąga się park zamkowy (także będący już tylko cieniem dawnego parku) ze stawem i rzeką Posną. Park i tarasowe ogrody powstały w 2. połowie XVII wieku. Śladami ogrodów są schodki od południa prowadzące na 2 poziomy tarasów. Park zostały przekształcony na krajobrazowy w XIX wieku.
Widać więc, że cały kompleks był ogromny. Miejscowi wspominają, że jeszcze niedawno były tu obiekty sportowe, a zamek tętnił życiem. Dziś sprawia bardzo przygnębiające wrażenie.
Obecna zabudowa ma charakter typowo pałacowy, niewiele elementów przerwało z XIV-wiecznej budowli obronnej. Po zbadaniu niektórych elementów renesansowych datowanych na XVI wiek okazało się, że pochodzą one z XIX stulecia. Najstarsze mury zabytku znajdują się w narożniku północno-zachodnim, mają 2 metry grubości i tam też zachowały się gotyckie sklepienia. W tym miejscu znajdowała się pierwotna wieża średniowieczna. Do muru obwodowego od południa lub zachodu przylegał budynek mieszkalny, zapewne drewniany. Wjazd prowadził od wschodu lub północy. Podczas renesansowej rozbudowy założenia powstało nowe skrzydło południowe. Obiekt miał kształt czworoboku z 3 dwukondygnacyjnymi skrzydłami i murem od wschodu zamykającym dziedziniec. Nie była to jednak duża siedziba, nazywano ją dworem. Na XVII wiek przypada okres świetności Ratna Dolnego. Znacznie powiększono budowlę w kierunku wschodnim, przedłużając skrzydła północne oraz południowe i nadbudowując stare mury. W północnym skrzydle postawiono smukłą wieżyczkę. Przy zamku od zachodu stanął ważny budynek administracyjny zwany kancelarią. Wykopano też suchą fosę. Budowla w pełni zasługiwała już na określanie "zamek". Ostatnie przekształcenia miały miejsce w XIX wieku. W ich wyniku powstał dzisiejszy zamek-pałac. Główna zmiana to nowa, wysoka i obszerniejsza wieża od zachodu, oranżeria od południa i pawilon od północy.

Aktualizacja. Od końca 2021 r. zamek ma nowego właściciela, który chce szybko przywrócić zabytek do życia. Ma on zostać zaadaptowany na centrum konferencyjno – szkoleniowe z naciskiem na edukację ekologiczną oraz muzeum. W pierwszej kolejności udostępniony zostanie park, w którym będzie można urządzać pikniki szkolne i rodzinne. W oficynie otwarta zostanie kawiarnia. W wakacje 2022 roku widać było kilku ludzi oczyszczających teren z roślinności od strony stawu. Sam staw zamkowy był pozbawiony wody. Przez 17 lat od ostatniej wizyty w tym miejscu degradacja zabytku jest bardzo widoczna. Budowla została przysłonięta przez roślinność, oranżeria się zawaliła, podobnie łącznik zamku z kancelarią, budynek z attyką przy zabudowie gospodarczej jest szkaradny bez śladu tynku, a wcześniej miał malowanie takie jak zamek...

Stara widokówka z zamkiem
Widokówka z Ratna Dolnego z lat 60-tych XX wieku, z czasu funkcjonowania w zamku ośrodka wypoczynkowego ZNP




Plany i rekonstrukcje


Plan zamku Ratno Dolne
Plan zamku Ratno Dolne z dodanymi najbliższymi obiektami zewnętrznymi


Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Pierwotny zamek w Ratnie Dolnym zbudowano w pierwszej połowie XIV w. Była to siedziba Heinricha von Muschin (Moschen). Pod względem wyglądu tamten obiekt nie miał nic wspólnego z obecnym zamkiem.


Widok zamku w 1737 r.
Najstarszy widok zamku w Ratnie Dolnym autorstwa F. A. Pompejusa na podstawie zaginionego rysunku F. B. Wernera z 1737 r.

punktor 1347 r. - pierwsza wzmianka o zamku
punktor 1368 r. - Ratno kupiła rodzina von Pannwitzów (Panowiców). Przez ponad 100 lat była to główna siedziba tego możnego rodu.
punktor II po. XV w. - panowie na Ratnie zmieniali się często. Byli to m.in. hrabiowie Heinrich Glartzer i Ulrich von Hardegg
punktor 1505 r. - jako właściciel Ratna wymieniony jest Steffan Pantzinger
ozdoba
Daniel Paschasius
Daniel Paschasius pochodził z weneckiej rodziny kupieckiej osiadłej w czeskiej Opawie. Po ukończeniu studiów prawniczych został radcą cesarskim w 1665 r. i asesorom sądu księstwa głogowskiego. Zawsze stał po stronie Habsburgów, a w dobie reformacji opowiadał się za rekatolizacją państwa. Za zasługi dla dworu wiedeńskiego cesarz Leopolda I nobilitował go w 1674 r. Otrzymał herb i predykat "von Osterberg", od łacińskiego nazwiska rodowego. Zakup Ratna Dolnego obejmował również Wambierzyce (wtedy Albendorf), które od XIV wieku były miejscowością pielgrzymkową. Pasją Paschasiusa stało się ożywienie tych tradycji, przygaszonych przez reformację. Najpierw rozbudował swą rezydencję w Ratnie, potem rozpoczął w Wambierzycach tworzenie sanktuarium i infrastruktury obsługującej pątników. Świeżo upieczony szlachcic pragnął mieć siedzibę nawiązującą do tradycji rycerskich, ale już nowoczesną. Stąd taki, a nie inny wygląd zamku - sporych rozmiarów budowla stojąca na wzgórzu nad rzeką, z fosą (mało przydatną), attyką i wieżą. W 1689 r. powstało dzieło ukazujące genealogię rodu von Osterberg. Autor, dokonując nieprawdopodobnych interpretacji wywiódł pochodzenie Paschasiusów od rzymskiego namiestnika Sparty Don Phasisa, który na przełomie III i IV wieku stłumił bunt uchodźców z Palestyny i wzniósł twierdzę Paschava na górze, gdzie odprawiano święto Paschy. Jako Paschasius zarządzał Sycylią i przyjął chrzest. Bezpośrednim przodkiem czeskiej linii von Osterbergów miał być legionista Sido Paschasius, który osiadł na germańskich terytoriach po wzięciu do niewoli. Nie miał dokąd wracać, bo jego rodowa Paschava została zniszczona przez Hunów, wybudował więc nową siedzibę w Osterbergu. Wiele źródeł mówi o 2 lub 3 pielgrzymkach Paschasiusa do Jerozolimy, gdzie na własne oczy obejrzał, pomierzył i opisał wszystko to co potem odtworzył w Wambierzycach. W rzeczywistości pogłębione badania w XIX wieku wykluczyły podróże von Osterberga do Ziemi Świętej. Znał ją ponoć tylko z książek, a odtworzenie nie jest wcale dokładne. Nie przeszkodziło to w wydaniu w 1935 r. książki "Peregrynacje wielkiego pielgrzyma Daniela Paschasiusa von Osterberga i o tym, jak wybudował w Wambierzycach Śląską Jerozolimę". Pan na Ratnie znany był jeszcze z zamiłowania do muzyki. Założył Fundację Muzyków Kościelnych, w której zatrudnił 6 muzyków, a sam napisał pieśń pielgrzymkową "Raduj się, wambierzycka panno". Zmarł w wieku 77 lat i został pochowany w krypcie kościoła w Wambierzycach.

punktor 1514 r. - kolejny właściciel Baltazar von Reichenbach. W 1563 r. ukończył on prace przy nowej siedzibie - renesansowej budowli z arkadowym dziedzińcem. Zwana była ona jednak tylko "dworem". Mury zwieńczono attyką, unowocześniono fortyfikacje ziemne.
punktor po 1618 r. - podczas wojny trzydziestoletniej właściciel Ratna stracił część majątku z powodu poparcia dla powstania antyhabsburskiego. Prawdopodobnie Heinrichowi von Reichenbachowi zwanemu "Bieler" udało się odsprzedać połowę majątku Piotrowi Langwiesowi. Druga część została skonfiskowana. Niektóre źródła wymieniają jednak Carla von Sebottendorfa jako pana na Ratnie już w 1613 roku. Być może więc to on spiskował przeciw Habsburgom, a von Reichenbachowie stracili zamek już wcześniej. W 1645 r. działania wojenne dotknęły Ratno bezpośrednio - do wsi wkroczyły wojska szwedzkie i spaliły warownię
punktor po 1662 r. - cesarz Karol Ferdynand przekazał zarekwirowany zamek swojemu wiernemu urzędnikowi Wismarowi von Wiesenbergowi. Siedziba została prawdopodobnie odbudowana po zniszczeniach wojennych
punktor 1675 r. - Daniel Paschasius von Osterberg zakupił zamek w Ratnie. Dla budowli rozpoczęła się nowa epoka. Osterberg uczynił z niej wspaniałą rezydencję, choć zatarł renesansowy charakter obiektu. Podwyższył ją i powiększył powierzchnię ponad dwukrotnie. Postawił nowe budynki (np. kancelaria) i barokowe tarasy ogrodowe. Dla ambitnego urzędnika cesarskiego liczył się prestiż, mniej koszty - np. wykopanie fosy od północy i zachodu pociągnęło za sobą konieczność rozsadzenia skał

Zamek Von Osterberga
Daniel Von Osterberg i jego zamek Ratno


punktor 1763 r. - w wyniku I wojny śląskiej Ratno weszło w skład Prus
punktor 1776 r. - wnuk Daniela von Osterberga sprzedał majątek radcy handlowemu z Nowej Rudy Leopoldowi Gendelowi
punktorI poł. XIX w. - Gendelowie sprzedali Ratno krewniakowi Augustowi Grossmanowi
punktor 1854 r. - budowlę zakupił niezwykle bogaty Woldemar von Johnston und Kroegeborn, z pochodzenia Szkot. Po śmierci 6 lat później, majątek przejęli jego żona i syn.
punktor lata 70-80 XIX w. - dokonano przebudowy zamku w stylu neorenesansowym. Stara wieża została zastąpiona nową od zachodu, przebudowano oficyny (w tym kancelarię), zmieniono styl ogrodów i parku, dobudowano oranżerię
punktor 1900 r. - Max von Johnston und Kroegeborn utworzył na ziemi kłodzkiej majorat (niepodzielny majątek dziedziczony przez najstarszego syna) o powierzchni 560 ha z główną siedzibą w Ratnie
punktor 1918 r. - po śmierci Maxa, Ratnem zarządzała jego żona – Elisabeth Jacquemin D'Hauteville (nie mieli syna - spadkobiercy)
punktor 1946 r. - ostatnia właścicielka zamku - baronowa Isabella von Blanckart (w rzeczywistości to wnuczka Maxa von Johnstona - Elisabeth-Luise z domu von Johnston und Kroegeborn, von Blanckart po mężu) została wysiedlona przez komunistów
punktor po 1945 r. - warownia w dobrym stanie przetrwała wojnę, czerwoni przekazali ją więc PGR-owi... Potem zamieniono ją na ośrodek wypoczynkowy ZNP
punktor 1972 r. - mimo że dokonano remontu budowli to zaczęła ona powoli podupadać. Próbowano zamienić ją na hotel, ale smród z pobliskiego zakładu bydlęcego uniemożliwił to
punktor 1996 r. - ogłoszono przetarg na kupno zamku, który wygrał wrocławski przedsiębiorca Edward Ptak. Jak mówili nam mieszkańcy Ratna zamek był zadbany i dobrze funkcjonował. Była tu m.in. kawiarnia, a u podnóża koło jeziora boisko do siatkówki.

Ratno Dolne na rysunku z XIX w.
Widok zamku w Ratnie Dolnym w połowie XIX w. wg rys. T. Blatterbauera

punktor luty 1998 r. - wielki pożar sprawił iż z zamku pozostała waląca się ruina. Podobno było to podpalenie. Wiele osób twierdzi, że wyłudzenie odszkodowania.
punktor 2006 r. - Ptak przekazał zamek spółce Wojewódzki Klub Sportowy "Śląsk" we Wrocławiu, której sam jest prezesem zarządu. Przez cały czas nie podjęto żadnych działań aby ratować zabytek. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu kilkakrotnie wzywał do wykonania prac zabezpieczających, stosował kary administracyjne, ale właściciel nic sobie z tego nie robił
punktor 2013 r. - sprawą niszczejącego zamku w Ratnie zainteresowała się Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody. Próbuje doprowadzić do odebrania zabytku właścicielom, którzy powinni ponieść konsekwencję doprowadzenia go do ruiny. Zabytek mogłaby przejąć Gmina, ale musiałyby zostać uregulowane zaległe należności, a to nie wydaje się realne
punktor 2021 r. - zamek został wystawiony na sprzedaż za absurdalną kwotę 1 mln. zł. Cały czas trwają starania o wywłaszczenie dotychczasowego właściciela, pociągnięcie go do odpowiedzialności i spłatę jego długów wobec Gminy przez Skarb Państwa
punktor II poł. 2021 r. - po wielu latach starań udało się wywłaszczyć nierzetelnego właściciela. Doprowadziła do tego Wojewódzki Konserwator Zabytków. Ponieważ firma Ptaka nie posiadała majątku poza zamkiem, a jej zadłużenie rosło w wyniku nakładania kolejnych kar, które firma ignorowała. Konserwator zgłosił więc wniosek o upadłość, który został przyjęty przez sąd. Zamek został wystawiony na licytację, do której zgłosiło się 3 chętnych, w tym Gmina Radków. Cena wywoławcza 450 tys została podbita do 650 tys. przez krakowskiego przedsiębiorcę (firma Ensalta), który jest również właścicielem zabytkowej gorzelni w Gorzanowie oraz magazynowców w Twierdzy Kłodzko. Ma więc doświadczenie w renowacji zabytków i dobrze współpracuje ze służbami konserwatorskimi.


Legendy i podania

Powrót na górę strony

Legenda związana z Ratnem Dolnym mówi, iż w końcu XII wieku ówczesnemu właścicielowi tych ziem Janowi ukazała się Matka Boska z Dzieciątkiem i nakazała umieścić swój wizerunek w dziupli lipy. Od tego czasu miejsce to stało się cudowne i było czczone przez wiernych. Późniejsi potomkowie Jana wybudowali tu kościół. Potem jeszcze kilkakrotnie mówiono o cudach pojawiających się w tym miejscu. W drugiej połowie XVII w. koło kościoła wytrysnęło źródełko, którego woda uleczyła śmiertelnie chorą kobietę. Rok później kościół spowiła tajemnicza świetlna łuna. Zjawisko trwało kilka godzin i było widziane przez wszystkich mieszkańców wsi. Od tej pory odbywały się tu procesje z pochodniami, a dziś kościół ozdobiony jest światłem ponad tysiąca żarówek.

Pocztówka z Ratna Dolnego
Pocztówka z ok. 1920 r. Elewacja południowa zamku z oranżerią i obrośniętym roślinnością domkiem ogrodnika


Informacje praktyczne



ADRES I KONTAKT
punktorZamek - Ratno Dolne 21
tel. +48 699994256  (+48 75 74 132 97) kliknij, aby zadzwonić

CZAS
punktor Oglądnięcie ruin zamku i całego otoczenia zajmuje ok. 40 min.

WSTĘP
punktor Wolny na zewnątrz, choć są tabliczki z zakazem (do środka brak wejścia).



Położenie i dojazd


Południowa cześć woj. dolnośląskiego, niedaleko Radkowa, 23 km. na północny zachód od Kłodzka, 15 km na południe od Nowej Rudy. Zobacz na mapie.
Zamek jest położony przy samej drodze. Można zaparkować tuż przy nim.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N50.50587778°, E16.45515833°
format DM (stopnie, minuty):   50° 30.3526668'N, 16° 27.3094998'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 30' 21.16''N, 16° 27' 18.57''E 




Przedwojenna pocztówka z zamkiem
Przedwojenna pocztówka. Widok od północy, po prawej oficyna 'kancelaria'


Bibliografia



punktor Borkowski Jacek - Orle Gniazda Jury Krakowsko Częstochowskiej
punktor Fidura Jolanta - Zamki i inne warownie wyżyny krakowsko-częstochowskiej
punktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktor Guerquin Bohdan - Zamki śląskie
punktor Kaczyńscy Izabela i Tomasz - Polska - najciekawsze zamki
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Lamparska Joanna - Tajemnice zamki podziemia
punktor Mazurska Teresa, Rachwalski Eugeniusz, Załęski Jerzy - Zamki Dolnego Śląska
punktor Kwaśniewski Artur - Geneza założenia kalwaryjskiego w Wambierzycach w ziemi kłodzkiej w świetle mitologii rodowej von Osterbergów

Ratno Dolne na zdjęciu przedwojennym
Przedwojenne zdjęcie zamku w Ratnie Dolnym. Widok od zachodu


Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Ratno Dolne - Widok z parku Ratno Dolne - Elewacja południowa i tarasy ogrodowe Ratno Dolne - Widok od płd.-zach. - kancelaria i wieża zamkowa Ratno Dolne - Zbliżenie na szczyt wieży Ratno Dolne - Mur obwodowy od płd.-zach. Ratno Dolne - Zamek od północy Ratno Dolne - Budynek z attyką przy zabudowie gosp., do niedawna był otynkowany w takim samym stylu jak zamek Ratno Dolne - Największy budynek gospodarczy Ratno Dolne - Brama do parku Ratno Dolne - Staw zamkowy bez wody Ratno Dolne - Cmentarz właścicieli Ratno Dolne - Oficyna parkowa nad stawem Ratno Dolne - Kapliczka niedaleko cmentarza
Zdjęcia wykonane: latem 2022


Ratno Dolne - Widok na kompleks zamkowy z szosy Ratno Dolne - Zamek ze stawem w parku Ratno Dolne - Widok z parku Ratno Dolne - Elewacja południowa  z oranżerią Ratno Dolne - Oficyna 'kancelaria' połączona z zamkiem arkadowym, łącznikiem Ratno Dolne - Budynki gospodarcze położone za zamkiem Ratno Dolne - Widok z terenu dawnych zabudowań gospodarczych. Oficyna 'kancelaria' jest zamieszkała Ratno Dolne - Zamek od północy Ratno Dolne - Herb von Osterbergów w bramie
Zdjęcia wykonane: wiosną 2002


Ratno Dolne - Widok od zachodu Ratno Dolne - Widok od południa, schody na tarasy ogrodowe Ratno Dolne - Staw przy zamku Ratno Dolne - Oficyna 'kancelaria'
Zdjęcia wykonane: wiosną 2005


Materiały wideo


Radio wrocław - Zamek Ratno Dolne popada w ruinę



Noclegi


punktor Ratno Dolne - Pokoje gościnne, ul. Ratno Dolne 5, tel. (074) 87 12 365
punktor Radków - hotel "Silesia", ul. Kolonia Leśna 1, tel. (074) 871 22 93

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Zamek w Ratnie       Autor:  Ryszard      Data:  2023-11-15 12:35:24
    Jako dziecko byłem w tym zamku na wczasach z mamą (nauczycielką z Wrocławia) chyba w latach 1964 - 1970 czterokrotnie. Pamiętam jak przez mgłę, że w sali z wielkimi oknami (oranżerii) zorganizowane była miejsca do gry w pink-ponga. Było to cudowne miejsce, może jeszcze będzie. Jak znajdę zdjęcia z tamtego okresu to dołączę je.
  • zabytek zbytek       Autor:  fanka sportu      Data:  2016-05-11 09:38:23
    tel do właściciela (71) 341 56 21 ze stron:  
    http://krs-pobierz­.pl/wojewodzki-klub-­sportowy-slask-i1741­75   tel do konserwatora zabytków Marii Ptak 74 842 64 18
  • Zamek w Ratnie na Facebook'u       Autor:  Patrycja      Data:  2013-08-30 19:30:49
    Zapraszam Wszystkich do polubienia fan page'a Zamku na facebook'u:   https://www.facebo­ok.com/pages/Zamek-R­atno-Dolne/532429546­826413?fref=ts





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.