pusteTelefon kontaktowy
Muzeum/Zamek,
tel. (046) 814 45 69
pusteIkonka - zamek

RAWA MAZOWIECKA
🏰 Gotycki zamek książęcy i królewski 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku Rawa Mazowiecka

Ocena


Możesz ocenić:
Rawa Mazowiecka / mazowieckie - Gotycki zamek książęcy, później królewski

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4 stars Średnia ocena: 4.2 na 5. Głosów: 83
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars Średnia ocena: 4.0 na 5. Głosów: 69
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera potężny niegdyś zamek rawski stoi w zakolu niewielkich rzek: Rawki i Rylskiej na północ od centrum miasta. Była to najsilniejsza warownia w tej części kraju. Obecnie można zobaczyć tylko zrekonstruowany cały obrys fundamentów z fragmentami oryginalnymi oraz bardzo wysoką masywną ośmioboczną wieżę z połączonymi z nią odcinkami muru obwodowego. Mur posiada drewniany ganek strażniczy. W wieży można oglądnąć ekspozycję poświęconą historii miasta i zamku. Na zewnątrz warto zwrócić uwagę na wykusz, od strony fosy, służący jako ubikacja.
Niegdyś od strony północnej znajdował się duży budynek mieszkalny dwu- lub trzykondygnacyjny. Trudno go obecnie zrekonstruować, wiadomo tylko że na parterze miał 5 komnat w tym kaplicę i skarbczyk. Od południa stała zachowana dziś wieża obronna, wieża bramna oraz niedawno odkryty budynek o nieznanej funkcji. Wieża bramna była czworoboczna i miała 3 kondygnacje. Na dziedzińcu stały także jakieś budynki drewniane. Całość otoczona była murem obwodowym o wysokości 10 m, dobrze przystosowanym do obrony.Plan
Plan zamku z zachowanymi większymi fragmentami murów


Historia

Powrót na górę strony

Ozdobna pierwsza litera zamek rawski wzniesiono w II poł. XIV w. Nie ma zgodności co do jego fundatora. Jan Długosz wymienia Kazimierza Wielkiego ale Jan z Czarnkowa nie łączy zamku z królem. Najprawdopodobniej zbudował go książę Siemowit III i odtąd funkcjonował jako rezezydencja książąt mazowieckich. Rawa była stolicą udzielnego księstwa rawskiego.
punktor1397 r. - najstarsza oficjalna wzmianka w dokumentach o zamku
punktor1462 r. - księstwo rawskie wcielono do Polski
punktor1507 r. - wielki pożar strawił miasto i zamek
punktorlata 1509-19 - trwała odbudowa zamku. Wieża została podwyższona i zmodernizowana do obrony przed artylerią
punktor1562 r. - król Zygmunt August ustanowił podatek kwarciany na utrzymanie stałego wojska. Ze względu na dogodne położenie i dużą warowność był on przechowywany na zamku
punktor1655 r. - podczas "potopu" Szwedzi zniszczyli zamek, który nigdy nie został już w pełni odbudowany
punktor1665 r. - w zamku przebywał król Jan Kazimierz, a pod miastem stacjonowały wierne mu oddziały podczas rokoszu Lubomirskiego
punktor1702 r. - kolejny najazd Szwedów i zniszczenie miasta oraz zamku
punktor1776 r. - zobligowany uchwałą sejmową starosta Feliks Lanckoroński przeprowadził restaurację zamku, która musiała być jednak pozorna bo 18 lat później obiekt został opuszczony i rozebrany z polecenia zaborcy pruskiego
punktor1820 r. - po utworzeniu Królestwa Polskiego Rawa weszła w jego skład i rozbiórkę wstrzymano. Ocalała jednak już praktycznie tylko wieża
punktor1859 r. - w wieżę uderzył piorun
punktorlata 1954-58 - przeprowadzono prace konserwatorskie. Zrekonstruowano wieżę i fragment muru z drewnianymi gankami

Rekonstrukcja lub stary widok zamku rawam
Wieża zamkowa, rys. M. E. Andriollego (Kłosy 1879 nr 725)
Źródło: Zamki w Polsce, Bohdan Guerquin, Arkady 1984

Słynni więźniowie
W 1601 r. w zamku rawskim uwięziono Karola Gyllenhjelma, szwedzkiego generała, syna z nieprawego łoża samego księcia Karola Sudermańskiego, późniejszego Karola IX króla Szwecji. Gyllenhjelm został mianowany przez ojca dowódcą inwazyjnych oddziałów szwedzkich w Inflantach, gdy ten cofnął się do Talina organizować nowe zaciągi wojskowe. Mimo otoczenia młodego generała doświadczonymi szwedzkimi oficerami i doradcami, jego walki z oddziałami litewskimi pod dowództwem hetmana wielkiego litewskiego Krzysztofa Radziwiłła były pasmem porażek. Najpierw został pokonany pod Koknese przez hetmana i niewielki oddział płk. Jan Sicińskiego, potem dopadnięto go gdy cofał się pod Erlaa. Udało mu się jednak uciec. Próba walnego ataku Szwedów na litewskie oddziały oblegające Koknese, mimo przeważających sił (przewaga napastników wynosiła ponad 1/3 liczebności wojska) również zakończyła się niepowodzeniem. Należy dodać iż Gyllenhjelm nastawiony był do tego ataku bardzo niechętnie, został do niego zmuszony przez ojca, który zapowiedział iż jeśli nie udzieli pomocy otoczonym w Koknese Szwedom to nie chce go już więcej widzieć na oczy. Wytrawny wódz jakim był Krzysztof Radziwiłł zadał najeźdźcom dotkliwą klęskę, stosunek zabitych po obu stronach wynosił 2000 do 80. Gyllenhjelm schronił się w zamku Cesis, który wkrótce stał się celem ataku hetmana. I znowu Szwed musiał uciekać po przegranej obronie warowni choć oddziały hetmana były nader szczupłe ze względu na jego konflikt z Janem Karolem Chodkiewiczem, który odłączył swoje wojska. W międzyczasie na teren walk nadeszła odsiecz koronna na czele z hetmanem wielkim koronnym Janem Zamoyskim. Szwedzi uciekli jednak obsadzili okoliczne zamki licznymi załogami. Jan Zamoyski począł więc odzyskiwać je po kolei od twierdzy Wolmar bronionej przez 1000 żołnierzy pod wodzą Gyllenhjelma. Po morderczym ostrzale artyleryjskim hetman pierwszy rzucił się na mury i wkrótce zamek został opanowany. W ten sposób syn Karola Sudermańskiego został jeńcem wojennym i więźniem zamku w Rawie Mazowieckiej. Trudno znaleźć informacje ile tu przesiedział jednak wiadomo, że zmarł dopiero w roku 1650.

Inny znany więzień rawskiego zamku to Wawrzyniec Gradowski. Uznawany był za czarnoksiężnika na dworze króla Stefana Batorego. W 1578 roku podobno z namowy biskupa poznańskiego Łukasza z Kościelca próbował otruć samego króla. Spisek jednak wyszedł na jaw i niedoszły truciciel spędził resztę żywota w lochach zamkowych.Legendy

Powrót na górę strony

Ozdobna pierwsza litera głośna legenda czy też opowieść rawska dotyczy początków zamku za panowania Siemowita III. Opisał ją kronikarz Jan z Czarnkowa. Należy jednak pamiętać że był on nieprzychylny Siemowitowi i dlatego mógł go celowo oczerniać.
Książę Siemowit III po śmierci swojej pierwszej żony poślubił księżniczkę ziembicką Ludmiłę. Przez pewien czas żyli w zgodzie, żona powiła mu dwóch synów, którzy jednak zmarli w dzieciństwie. Później książę zaczął podejrzewać Ludmiłę o niewierność, utwierdzały go w tym przekonaniu podszepty siostry i jej syna. Wtrącił więc żonę, która spodziewała się kolejnego dziecka do wieży zamkowej i wziął na tortury dwórki z jej otoczenia. Mimo że nikt nie potwierdził jego podejrzeń, kilka tygodni po porodzie, opanowany zazdrością kazał udusić Ludmiłę a jej rzekomego kochanka włóczyć za końmi a następnie powiesić. Dziecko nazwane Henrykiem oddał pierwszej napotkanej kobiecie mieszkającej pod Rawą. Dowiedziała się o tym krewna księcia - księżna Małgorzata żona Kaźka Szczecińskiego. Rozkazała porwać dziecko i wychowywała je na swoim dworze. Gdy Henryk dorósł zaprowadziła go na dwór swojego wyrodnego ojca. Ten ujrzawszy uderzające podobieństwo dziecka do siebie uznał go za swojego syna i otoczył wielką miłością. Nakazał go kształcić i obdarzył ziemią płocką i łęczycką. Chciał w ten sposób odkupić swoje winy.
Kilka wieków później William Shakespeare napisał dramat "Zimowa opowieść", którego treść jest uderzająco podobna do przedstawionej tu legendy jednak akcja rozgrywa się na Sycylii a dzieckiem jest dziewczynka. Przypuszcza się że dzieło powstało na podstawie powieści Grahama Greena z XVI w. a ten oparł się na legendzie rawskiej.

Inna legenda związana z zamkiem mówi o tajemniczym echu, w którym odbijały się dawno wypowiedziane w jego murach słowa. Różne są wersje co do treści tych słów, jedni uważają że to wyznanie księżnej Ludmiły posądzonej o zdradę przed swoim spowiednikiem, inni że zaszyfrowane zaklęcia pozwalające odkryć miejsce ukrycia skarbów zamkowych.


Wstęp


Wolny na teren zamku. Na wieżę dostęp jest ograniczony do sobót i niedziel w sezonie w godz. 11 - 15. Bilet normalny kosztuje 3 zł, ulgowy 2 zł. Wycieczki mogą jednak zadzwonić i umówić się na wizytę w dniu powszednim.

Ponieważ informacje o godzinach otwarcia, a przede wszystkim cenach biletów szybko się dezaktualizują, sprawdź je na stronie oficjalnej opisywanego zamku/dworu:
otwórz stronę obiektu

Położenie i dojazd


Zachodnia część woj. łódzkiego. 77 km na południowy zachód od Warszawy, 53 km na wschód od Łodzi. Zobacz na mapie.
Bez problemu można dojechać PKS-em np. z Warszawy, Katowic, Łodzi, także Polskim Expressem. Zamek stoi na północ od rynku po prawej stronie głównej drogi z Warszawy, niedaleko kościoła.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N51.76813333°,  E20.25342778°
format DM (stopnie, minuty):   51° 46.0879998'N,  20° 15.2056668'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   51° 46' 05.28''N,  20° 15' 12.34''E 


Czas


Pobieżne oglądnięcie z zewnątrz i wewnątrz zajmuje ok. 30 min.

BibliografiapunktorGuerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktorJurasz Tomasz - Zamki i ich tajemnice
punktorKaczyńscy Izabela i Tomasz - Polska - najciekawsze zamki
punktorKajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Rogiński Ryszard - Zamki i twierdze w Polsce - historia i legendy

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Rawa Mazowiecka - Pozostałości zamku Rawa Mazowiecka - Zamek Rawa Mazowiecka - Mur obwodowy z wieżą Rawa Mazowiecka - Zrekonstruowana linia murów Rawa Mazowiecka - Wieża, dobrze widać wykusz Rawa Mazowiecka - Wieża Rawa Mazowiecka - Resztki starych murów Rawa Mazowiecka - Zamek o zmierzchu Rawa Mazowiecka - Zamek o zmierzchu Rawa Mazowiecka - Zamek o zmierzchu
Zdjęcia wykonane: latem 2003Noclegi


punktorRawa Mazowiecka - Motel Mazowiecki, ul. Katowicka 1, tel. (046) 814 40 61
punktor Rawa Mazowiecka - Hotel Tatar, ul. Tatar 1a, tel. (046) 814 46 44, 814 45 71 (35 zł/doba a w obniżonym standardzie 18 zł/doba)
punktor Rawa Mazowiecka - Schronisko PTSM, ul. Kościuszki 20, tel. (046) 814 36 89

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: mały błąd       Autor:  Barti      Data:  2010-05-20 16:19:52
    Racja też jestem z Rawy i irytuje mnie że ludzie popełniają takie błędy w opisie tej miejscowości
  • ;)       Autor:  angellika      Data:  2009-12-09 19:53:51
    ja rowniez jestem rodowita mieszkanka Rawy i wiem ze nasze miasto jest piekne, ale najgorsze jest robienie o nim folderu.
  • mały błąd       Autor:  joanna      Data:  2009-12-03 21:10:50
    Rawa ma dwie rzeki Rawkę i RYLKę[a nie Rylską}.Jestem rodowitą rawianką i wiem że moje miasto jest piękne i ma swój niesamowity klimat.Zapraszam wszystkich do Rawy,bo jest tu jeszcze kilka fajnych miejsc nie tylko zamek.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.